Készült: 2024.05.17.16:36:43 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

27. ülésnap (2006.10.31.), 54. felszólalás
Felszólaló Dr. Kupper András (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kétperces felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:13


Felszólalások:  Előző  54  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KUPPER ANDRÁS (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Asszony! A miniszteri expozé számos érdekességet és számos ellentmondást tartalmazott. Ezek közül most csak a hálapénz körül elhangzott ellentmondásokkal szeretnék foglalkozni.

Miniszter úr azt mondta, hogy a hálapénz meg fog szűnni, ha bevezetünk két intézményt, a vizitdíjat, illetve a kórházi napidíjat, továbbá megvalósul az a nyilvánosság általi kontroll, amit a törvény szeretne előcsalni a magyar egészségügyből. A hálapénz azonban természete szerint nem úgy működik, mint ahogy azt önök elképzelik. Azt személyes beavatkozásnak, személyes kapcsolatnak, személyes kezelésnek kell tekinteni, hiszen csak a személyes kapcsolatért fizetik az emberek a hálapénzt az orvosnak. Hiába váltottak a rendszerváltás idején - mondjuk - a taxisok állami taxiból magántaxiba, az emberek mind a mai napig fizetnek borravalót. Természetesen nem szeretném a hálapénzt a borravalóval összehasonlítani, de némi párhuzam azért felmutatható. Hasonlóképpen az étteremben is mind a mai napig fizetünk borravalót. A személyes kapcsolatot tehát nem fogja tudni kiváltani semmi, és az emberek a hálapénzt ezek után is fogják fizetni.

Összességében azt kell mondjam, hogy a hálapénzt a vizitdíj vagy a kórházi napidíj nem fogja megszüntetni, és ha nem fogja megszüntetni - mint ahogy a miniszter úr erre garanciát nem is tud vállalni -, akkor a vizitdíj semmi másnak nem tekinthető, mint egy újabb adónak.

A potyautasok kiszűrésére pedig rövid távon nem az egészségügyi törvényben kell valamiféle megoldást találni, hanem úgy, hogy bővíteni kell a járulékfizetők körét. Kérem, hogy ebben az ügyben inkább Kiss Péterhez vagy Kóka Jánoshoz forduljanak és ne az egészségügyi tárcához. Hosszú távon pedig, azt gondolom, konszenzuson alapuló család-, társadalom- és nemzetpolitikát kellene kialakítani. A Fidesz ennek a konszenzusnak a kialakítása érdekében természetesen bármikor partner lesz.

Köszönöm. (Taps a Fidesz soraiban.)




Felszólalások:  Előző  54  Következő    Ülésnap adatai