Készült: 2024.05.17.14:27:59 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

27. ülésnap (2006.10.31.), 310. felszólalás
Felszólaló Göndör István (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:00


Felszólalások:  Előző  310  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GÖNDÖR ISTVÁN (MSZP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Külön köszönöm elnök úrnak az útmutatását, mert nagyon jó végszót adott nekem, mert én ezzel akartam kezdeni, hogy ennél a vizsgálóbizottságnál tökéletesen látszik, hogy az ellenzéki képviselők, jelesül Navracsics és Lázár képviselő urak egy fantasztikusan, nagyon jól felépített demagógiával azonnal már a felelősséget is megállapították, még el sem kezdődött a vizsgálóbizottság munkája, és kísérletet tesznek arra, mintha Magyarországon már az időjárásért, a klímaváltozásért és minden egyéb természeti dologért is a kormány lenne a felelős.

Tisztelt Képviselőtársaim! A szocialista frakció támogatja a vizsgálóbizottság fölállítását, és támogatjuk ennek létrehozását. Mi ebben azt is kifejezésre akarjuk juttatni, hogy mi mindig támogattuk a vizsgálóbizottságok létrehozását, azok működését, és nagyon szeretnénk, ha a Fidesz is eljutna odáig, hogyha rájönne arra, hogy a vizsgálóbizottsággal nemcsak ellenzékben lehet élni, hanem amikor kormányon van, akkor is célszerű lenne annak működését megengedni, és lehetővé tenni, sőt ez kötelessége a mi megítélésünk szerint egy kormánypárti többségnek.

Tisztelt Képviselőtársaim! Amivel bajunk van, hogy ebben a bizottsági kezdeményezésben olyan javaslatok vannak, hogy hol tartózkodtak az egyes miniszterek, hol tartózkodott a miniszterelnök a kérdéses időben. Tisztelt Lázár képviselő úr, én azt gondolom, hogy egy nemzeti ünnepen mindenkinek joga, és ez hozzátartozik szabadságjogaihoz, hogy ott és olyan környezetben ünnepeljen, ahogy azt saját magának megtervezte. Ez vonatkozik a miniszterekre is. Ez ugyanakkor nem jelenti azt, hogy egy ilyen nagy rendezvényen ne lenne olyan ember, aki felelős ennek lebonyolításáért, és intézkedési joga ne lenne. Ezért én tisztelettel bejelentem, hogy nagy számban teszek fel kérdéseket, és segítek, hogy ez a bizottság tényleg abban az irányban működjön, amiről ön is beszélt, hogy azok, akik felelősek voltak, megtettek-e mindent annak érdekében, hogy esetleg ez a katasztrófa ne forduljon elő.

Itt példának szeretném önnek azt hozni, én személyesen megéltem olyan katasztrófát, amikor a Balatonon nagyon sok ember halt meg egy ilyen hirtelen vihar következtében. Mindenki tette a dolgát, és mégis bekövetkezett a katasztrófa. Tehát azt gondolom, itt az ideje annak, hogy tényleg vizsgáljuk meg azt, hogy rendben van-e egy ilyen nagyszabású rendezvénynél a jogszabályi háttér, előírja-e valamilyen jogszabály, hogy kinek mit kell tenni egy olyan esetben - ma már egyszer említettem ezt a klímaváltozás kérdését, mindannyian együtt éljük meg, az elmúlt néhány évben tényleg néhány nagy természeti katasztrófát megéltünk már itthon -, tehát lehet, hogy ilyen esetekre kell valamilyen plusz jogszabályi biztosítékot megfogalmaznunk. De azt gondolom, a vizsgálatnál nagyon fontos az, hogy a szervezők - mondjuk, öt évre visszamenőleg vizsgáljuk meg - mulasztottak-e, vagy eltérően szabályoztak valamint, mint azt a korábbi években tették.

Egy kicsit - és elfogadom, hogy pikírt a megjegyzésem - engem magánemberként vagy országgyűlési képviselőként érdekelne az, hogy amikor a Fidesz az október 23-i rendezvényét megszervezte, előtte kért-e be meteorológiai jelentéseket. Nincs szándékomban ezt a kérdést föltenni, de azt gondolom, hogy a tanulság, ennek a vizsgálóbizottságnak a munkája végén a tanulság minden ehhez hasonló nagy rendezvényre vonatkozik.

Szomorú tapasztalatom az, hogy a hely adott, ahol ezt a rendezvényt megtartják. Én korábban, egy évtizede a családommal részt vettem egy ilyen rendezvényen, és csak egyszerű jó időben, még eső sem volt, nagyon komolyan féltem és aggódtam a gyerekeim biztonságáért, amikor ez a nagy tömeg elindult. Innen nincs hova különösebben menni, amikor elindul mindenki a metró felé, tehát tényleg érdekes az, hogy megvan-e a feltétele annak, mert a legjobb rendőri vagy katasztrófavédelmi szervezeti beavatkozás sem érhet semmit, ha nincs meg a megfelelő lehetőség arra, hogy ilyen nagy létszámban emberek eltávozzanak a helyszínről.

Szeretnék egy másik dolgot is szóba hozni; azért, mert megtörtént akár Miskolcon, akár Budapesten, amikor Demszky úr kapott olyan információt, hogy várható, hogy Budapesten lesz egy ilyen nagy vihar, és ugyanez Miskolcon is, egyik sem következett be. Itt is ugyanígy fennállt ennek lehetősége, hogy akár néhány kilométerrel a budai oldalon vagy a pesti oldalon vonul el ez a szélvihar, és akkor a belvárost megkímélte volna.

Tehát azt gondolom, vizsgálni kell ennek a bizottságnak, és ilyen jellegű kérdést is fogok javasolni, tisztelt képviselő úr, hogy megállapítható-e valamilyen ok és okozati összefüggés a tűzijáték lebonyolítása és a súlyos sérülések és a halálesetek között. Én most nem ismertetném mindazokat a kérdéseket, amelyeket javasoltam, ezzel a több mint tíz kérdéssel kiegészíteni, mert tudom azt, hogy házszabályi lehetőségünk nincs azokból a kérdésekből törölni, amelyeket önök feltettek. Abban egyetértünk valóban, hogy ez egy elvi jelentőségű dolog lehet, és ezért hiszek és bízom abban, és mi a magunk részéről olyan képviselő urakat és hölgyeket fogunk javasolni a bizottságba, hogy itt lehetőleg ne a politikai hisztériakeltés, hanem az érdemi vita, a tanulságok leszűrése a jövő szempontjából kerüljön előtérbe, és azt követően mint jelentés kerüljön ide a Ház elé, és lehetőség szerint közösen és együtt fogadjuk el.

Köszönöm szépen, hogy meghallgattak.




Felszólalások:  Előző  310  Következő    Ülésnap adatai