Készült: 2024.05.21.06:19:41 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

27. ülésnap (2006.10.31.), 30. felszólalás
Felszólaló Dr. Juhászné Lévai Katalin (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Ifjúsági, szociális bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 5:07


Felszólalások:  Előző  30  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. JUHÁSZNÉ LÉVAI KATALIN, az ifjúsági, szociális és családügyi bizottság előadója: Tisztelt Elnök Úr! Képviselőtársaim! Bizottságunk 16 többségi szavazattal általános vitára alkalmasnak találta a T/1093. számú törvényjavaslatot.

A téma természeténél fogva, miszerint minden magyar állampolgárt érintő kérdéssel foglalkozik a törvényjavaslat, természetes volt, hogy jelentős vitát váltott ki, és azt gondolom, hogy még az elfogadása után is számos vita fog adódni abból, hogy hogyan is tudjuk majd a gyakorlatban érvényesíteni a törvény szellemét.

(10.30)

Abban a többség és a kisebbség is egyetértett, hogy a jelenlegi egészségügyi rendszer tovább nem tartható, nem finanszírozható, és azok a működési anomáliák, amelyeket nap mint nap tapasztalunk, mindenképpen javításra szorulnak. 16 éve szándék, hogy átalakítsuk az egészségügyi rendszert, hogy racionálisan és hatékonyan tudjon működni. Azt gondoljuk, hogy a 24. órában vagyunk, és elismerésre méltó a kormány szándéka, hogy a benyújtott törvényjavaslatok és köztük ez a törvény is újra kívánja szervezni az egészségügyi ellátást.

Azon már volt vita, hogy a valóban leghatékonyabb eszközöket és módszereket javasolja-e a kormány a reform végrehajtására. A céllal maximálisan egyetértünk, hogy mindenütt az országban azonos szolgáltatást kaphassunk, azonos legyen a hozzáférés esélye mind minőségben, mind elérhetőségben az állampolgárok számára.

Bizottságunk elsősorban az állampolgár oldaláról, közülük is azok szemüvegén keresztül nézte a törvényjavaslatot, akik a társadalomban élethelyzetüknél fogva speciális helyzetűek, gyermekek, tanulók, egyedülálló nyugdíjasok vagy éppen a társadalom perifériájára szorultak. Nekik biztosítja-e a hozzáférést ez a törvényjavaslat, és érvényesül-e kellő módon a szolidaritás elve?

Támogatjuk a biztosítási elv érvényesülését, az ellenőrzött járulékfizetéshez kötött hozzáférést, és szorgalmazzuk a potyautasok számának jelentős csökkentését, lehetőleg nullára redukálását. Ennek garanciáit kerestük és látjuk is a törvényjavaslatban.

A "mi jár a biztosítottnak?" kérdésre adott válaszban támogatjuk a háromszintű ellátást. Helyeseljük azt, hogy alanyi jogon férhető hozzá az ellátás járványügyi kérdésekben, a szűrővizsgálatok ingyenessége, ez egy nagyon fontos dolog, és nyilvánvalóan a sürgősségi ellátás is.

A biztosítási csomagban egyetértünk azzal, hogy minden ellátás kerüljön ide be, amely az egészség helyreállításához szükséges. Az extra ellátásnál garanciáit szeretnénk látni annak - és itt mi is hiányoljuk a rendeleteket és kormányhatározatok ismeretét -, hogy garantálni lehessen, hogy itt kizárólag a kényelmi és az extra szolgáltatások kerülnek majd finanszírozásra, és nyilvánvalóan fizetéses módszerrel.

A "hogyan" kérdésére adott válasz a legizgalmasabb, és ezt fogja a legtöbb vitát kiváltani a bizottságban is, a vizitdíj és az ágydíj kérdése. Mi, a többség helyeseljük azt, hogy nem lehet ingyen hozzájutni minden ellátáshoz, hanem magának a betegnek is hozzájárulást kelljen fizetni. Ebben a kérdéskörben módosító javaslatokkal kívánjuk annak a garanciáját erősíteni, hogy a szociálisan rászorulóknál az alanyi mentesség érvényesülhessen, illetve ellenőrizhető legyen, illetve a kedvezményeket is megfelelő módon tudják elérni azok, akik szociálisan rászorultak.

A "hol" és a "hogyan" kérdésénél a várólisták esetében a nyilvános és egyenlő esélyeket biztosító lehetőségnek tekintjük, tehát támogatjuk, a beutalási rendszer szabályozását is támogatjuk, és szorgalmazzuk azt, hogy ez is ellenőrizhető módon történjen.

Nálunk is vitát váltott ki a művi meddőség kérdése. Egyetértettünk abban, hogy az emberek önrendelkezési jogának a maradéktalan érvényesülése lehet az egyedül elfogadható megoldás.

Összességében tehát a többség támogatja a kormány szándékát az egészségügyi rendszer átalakítására, és a magunk részéről módosító javaslatokkal kívánjuk ezt még teljesebbé és kerekebbé tenni. Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  30  Következő    Ülésnap adatai