Készült: 2024.05.17.17:19:17 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

27. ülésnap (2006.10.31.), 294-298. felszólalás
Felszólaló Béki Gabriella (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 10:44


Felszólalások:  Előző  294 - 298  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BÉKI GABRIELLA, az SZDSZ képviselőcsoportja részéről: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Miniszter Úr! Egy nagyon fárasztó, hosszú nap vége felé járunk, és úgy érzem, hogy több mint tízórás vita után most jutottunk el az egészségügyi reformmal kapcsolatban a legfajsúlyosabb kérdésig, a felügyelet kérdéséig.

Az előző megszólalásokból már érzékelhető volt, hogy mennyire nehezen összeegyeztethető vélemények vannak jelen a Házban. Egyetlen mondatban van teljes egyetértés, mégpedig abban, hogy szükség van kontrollra. Mindegyik párt elismeri és elfogadja, hogy szükség van kontrollra, túl nagy ez a kassza ahhoz, hogy felügyelet nélkül tovább folyjon az a pazarlás, ami benne tetten érhető.

Előttem fideszes képviselőtársam olyan rosszhiszeműen közelített a kérdéshez, hogy vitatkozni is nehéz vele, de nem állom meg, hogy egyetlen érvrendszerére ki ne térjek. Ugyanis enyhén szólva mosolyt csalt elő belőlem akkor, amikor visszatérően és drámai módon az egyeztetés hiányát követelte, kérte számon a kormányon. S teszem ezt azért, mert elővettem az 1998-as, éppen a Fidesz hatalomra jutása után, a társadalombiztosítási önkormányzatok újraállamosítása idején lefolytatott vitát, elővettem azokat a beszédeimet, amikor számon kértem a Fideszen a felügyelet biztosításának a feladatát. Szinte szóról szóra ez volt, amit a Fidesznek szembe tudtam szegezni a viselkedésével kapcsolatban, hogy tudniillik a választások után röviddel, sietve, egyeztetés nélkül, képviselői önálló indítványra - mert még a kormány sem állt fel -, egyszerűen huszáros rohammal egy hét alatt megszüntették azt a képződményt, az önkormányzatot, ami a tényleges társadalmi felügyeletet volt hivatva megvalósítani.

Azért is idézem fel ezt ilyen részletesen képviselőtársamnak, mert úgy tudom, hogy kezdő a Házban, ezeket az előzményeket nem együtt éltük át, én viszont 1990 óta itt vagyok, és végig figyelemmel kísértem, hogy ezzel a feladattal, a tb-alapok felügyeletének megoldásával mindegyik kormány milyen nehezen küszködött. Mindjárt az első kormány, az Antall-kormány létrehozta a társadalombiztosítási önkormányzatokat. Ezek az önkormányzatok 1993-ban álltak fel, és éltek öt évig. A mandátumuk négy évre szólt, s a második kormány, a Horn-kormány azzal kínlódott, hogy a választások lebonyolításának a nehézségeit elkerülve hogyan is tudja az önkormányzatok továbbműködését biztosítani. Majd jöttek a választások, a Fidesz pedig abban a pillanatban, ahogy átvette a kormányzást, úgy döntött, hogy szélnek ereszti ezt a kísérletet, amit érhet kritika - ezt elfogadom -, különösen az egészségbiztosítási önkormányzatot okkal érte kritika az idő tájt, de mégiscsak azt mondom most is, és akkor is azt mondtam, hogy az az öt év talán kevés idő volt arra, hogy ténylegesen el tudjon kezdeni funkcionálni, működni ez a típusú társadalmi felügyelet.

Társadalmi felügyelet azóta sincs. A Fidesz elhajtotta őket, és helyébe ültetett egy egy-, azaz egyszereplős kormánybiztost, hogy az a kormánybiztos majd jó alaposan rajta tartja a kezét ezeken az ezermilliárdos nagyságrendű kasszákon. Utána történtek még kísérletek, egészen pontosan az 1998-ban született, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjainak, a társadalombiztosítás szerveinek állami felügyeletéről szóló törvény többször módosításra került. Az állami felügyelet annyit jelentett a Fidesz elképzelései szerint, hogy a miniszter, illetve a kormány felügyelete alá vonták ezt a kasszát. De talán odáig is vissza kellett volna mennem az időben, hogy milyen hatalmas nagy tett volt az, hogy ezeket az alapokat a kilencvenes évek elején sikerült a költségvetésről leválasztani, hogy önálló életet éljenek, minthogy önálló a szerepük, a jelentőségük.

Az utolsó, az éppen most hatályos joganyag egy ellenőrző testületet - bocsánat, nem is egy, hanem két ellenőrző testületet - nevesít, egyet a nyugdíjbiztosítás ellenőrzése céljából, egyet pedig az egészségbiztosítás ellenőrzése céljából, a feladatkörét pedig három pontban úgy határozza meg, hogy véleményezi az alapok zárszámadását, évente értékeli a biztosítási ág helyzetét, vizsgálatot, ellenőrzést kezdeményezhet, és mindehhez hozzá van rendelve kilenc, illetve tizenegy ember, hogy ebben a testületben ellegyenek ezzel a nagy volumenű feladattal.

Ilyen előzmények után azt gondolom, hogy ebbe a kontextusba ágyazottan kellene a Fidesznek is értékelni, és kritika meg ostorozás helyett segíteni azt a folyamatot, hogy végre van egy kísérlet arra, hogy érdemi felügyeletet hozzunk létre a tb-alapok fölé.

(19.50)

Tisztelt Képviselőtársaim! Szerettem volna részletesen szólni arról, hogy milyen pazarlás van a rendszerben; hogy milyen tájékozatlanság van a rendszerben; hogy milyen kiszolgáltatottság van a betegek részéről. De erről többen beszéltek előttem, és más törvények kapcsán is előjönnek ezek a problémák, úgyhogy ezzel én most nem tölteném az időt, hanem helyette megfogalmazom én magam is azokat a kérdéseket, amelyek a dolog lényegéhez, érdemi részéhez, tartalmához szólnak hozzá. Azt gondolom, ezeket a szempontokat, amelyeket próbáltam karikírozni, hogy az egyeztetés hogy hiányzott az előkészítő munkából, a téma fontosságára való tekintettel most - azok után, hogy elhangzottak a kritikai észrevételek - szerencsés lenne zárójelbe tenni, és azt nézni, hogy ami készül, meg ami születik pár hét múlva vagy pár héten belül, az tényleg milyen lesz.

Az első kérdés, ami kikívánkozik, hogy nem markol-e ez a törvényjavaslat túl sokat. Ha csak címszavakban felsorolom, hogy milyen volumenű, milyen jellegű és minőségű feladatai lesznek, akkor onnan kezdve, hogy jóváhagyja a finanszírozási szerződések szerződési feltételeit, ott folytatva, hogy minőségi értékelési rendszert hoz létre - tényleg csak címszavakban emlegetem -, betölt felügyeleti ellenőrzéssel, piacfelügyeleti eljárással kapcsolatos feladatokat, betölti az egészségbiztosítási szolgáltatások kapacitásának biztosításával kapcsolatos feladatokat, a központi költségvetéssel, alappal kapcsolatban is van feladata természetesen, gyógyszerellátással kapcsolatban minősíti például azt a számítógépes rendszert (Az elnök csenget.), amelyik ellenőrzi az egész gyógyszerellátási...

Bocsánat, elnök úr, nem fogok újra szót kérni, befejezem. Hatósági feladatokat lát el, elbírálja a vizitdíjjal, kórházi napidíjjal kapcsolatos reklamációkat és a többit. Kérdések tömkelegét veti fel. Mekkora hivatal kell ebből (Az elnök csenget.), és mi következik abból...

ELNÖK: Köszönöm, képviselő asszony.

BÉKI GABRIELLA, az SZDSZ képviselőcsoportja részéről: ...hogy a bírságokból akarja fenntartani magát? Az utolsó mondatom, elnök úr, öröm számomra, hogy a miniszter úr nyitottságot mutatott azzal kapcsolatban, hogy esetleg módosító indítványokkal olyanná tegyük...

ELNÖK: Köszönöm, képviselő asszony.

BÉKI GABRIELLA, az SZDSZ képviselőcsoportja részéről: ...hogy mindannyian meg lehessünk elégedve vele. Köszönöm én is. (Taps az MSZP soraiból.)




Felszólalások:  Előző  294 - 298  Következő    Ülésnap adatai