Készült: 2024.05.17.14:37:04 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

27. ülésnap (2006.10.31.), 26. felszólalás
Felszólaló Fogarasiné Deák Valéria (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Emberi jogi bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 4:09


Felszólalások:  Előző  26  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

FOGARASINÉ DEÁK VALÉRIA, az emberi jogi, kisebbségi, civil- és vallásügyi bizottság előadója: Köszönöm szépen. Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Asszony! Tájékoztatom önöket, hogy az egyes, az egészségügyet érintő törvényeknek az egészségügyi reformmal kapcsolatos módosításáról szóló törvényjavaslatot az Országgyűlés emberi jogi, kisebbségi, civil- és vallásügyi bizottsága is megvitatta, és többségi döntéssel, 10:9 arányban általános vitára alkalmasnak tartotta.

Bizottságunk illetékessége természetesen erre az egészségügyi szakpolitikai, szakmapolitikai előterjesztésre vonatkozóan korlátos, ezért nem is vitattuk végig annak minden passzusát teljes részletességgel, és ezért itt most jómagam is valamivel rövidebb leszek, lehetek. Ami minket különösen érdekelt, különösen foglalkoztatott, nemcsak ezen a bizottsági ülésen, hanem már korábban is, azok a művi meddővé tétellel kapcsolatos, a művi meddővé tétel újraszabályozását célzó rendelkezések.

Köztudott, az expozéban is elhangzott, hogy a művi meddővé tétel korábbi szabályait az Alkotmánybíróság hatályon kívül helyezte. Egyértelműen alkotmánysértőnek minősítette azt, hogy három megszületett gyerek után volt csak lehetséges ez a beavatkozás, és a 35 éves korhatárral kapcsolatban is rendkívül komoly aggályokat fogalmazott meg. Ránk várt az a feladat, hogy a régi helyett új, a magyar alkotmánynak megfelelő szabályt alkossunk, amit az előttünk lévő törvényjavaslat nagyon helyesen megold.

Az is köztudott talán, hogy a javasolt megoldást rendkívül élénk, széles körű és esetenként szenvedélyes társadalmi vita előzte meg. Bizottságunk is szervezett a nyáron egy szakmai konferenciát ebben a kérdéskörben, de ha megnézik akár a sajtóválogatásokat, a legújabbakat ebben a témakörben, akkor kötetnyi véleménnyel találkozhatnak. És ha át is tekintik képviselőtársaink ezeket a véleményeket vagy elolvassák a nyári konferenciánkról készült kötetet, azt tapasztalhatják, hogy az érintettek, civil emberek, civil szervezetek, magánszemélyek, szakemberek véleménye ebben a kérdéskörben lényegesen eltérő, ezek lényegesen és gyökeresen eltérnek egymástól, a teljes tiltás és a teljes liberalizáció között mozognak, tapasztalhatjuk mindegyiket.

Bizottságunk kormánypárti többsége már a korábbi vitákban is a mellett az álláspont mellett állt ki, amely az alkotmányos alapjogok érvényesülését nem engedi korlátozni, ugyanakkor megfelelő garanciákat vár el ahhoz, hogy az érintett emberek döntése elegendő információk birtokában és alapos megfontolás után történjen. Ezt a három szempontot tartottuk fontosnak, tekintettük mindig figyelembe veendőnek.

Mi úgy ítéltük meg, hogy a benyújtott törvényjavaslat ezeknek a szempontoknak megfelel, a miniszter úr részletesen elmondta ezeket a vitaindítójában, ezért azt javasoljuk önöknek, hogy fogadják el a törvényjavaslatot.

Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  26  Következő    Ülésnap adatai