Készült: 2024.05.17.14:46:22 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

27. ülésnap (2006.10.31.), 208. felszólalás
Felszólaló Dr. Molnár Lajos (SZDSZ)
Beosztás egészségügyi miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 13:01


Felszólalások:  Előző  208  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. MOLNÁR LAJOS egészségügyi miniszter: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Már az eddigi vitából is látszik, és a ma még hosszan folytatott, reményeim szerint értelmes vitából is ez fog valószínűleg kiderülni, hogy helyes a kormány szándéka, amikor ezeket a szabályokat a tisztelt Ház elé terjesztette, amikor az egészségbiztosításról szóló törvény módosító javaslatát vitára bocsátotta.

Minden hozzászólásból látszik - függetlenül attól, hogy a képviselőtársaink melyik oldalon ülnek -, hogy mindenki elégedetlen az egészségügy jelenlegi rendszerével. Minden képviselő hozzászólásából az tűnt ki, hogy valamennyi képviselőtársunk, de ami ettől fontosabb, a betegek és az orvosok, az egészségügyi dolgozók is rendezettebb viszonyokat szeretnének, ezért jó, hogy a törvényjavaslat itt van a Ház előtt. Minden politikai erő, minden szakember és a betegek is egyetértenek azzal, hogy rendezett viszonyokat az egészségügyben csak rendezett biztosítás, valódi biztosítási rendszer teremt.

Azért jó, hogy itt van ez a törvény a Ház előtt, mert egyetlen képviselőtársunk se vitatta, hogy igen, meg kell határozni végre azt, hogy a biztosítási jogviszony keretében mi jár a betegnek, ami eddig nem volt meghatározva, és mi az, amiért szabad pénzt kérni, mi az, amiért önrészt vagy vizitdíjat szabad kérni, és ha ezt meghatározzuk, akkor ezzel együtt csökken az igazságtalan, illegális hálapénz súlya, szerepe a rendszerben.

(15.50)

Mindenki elégedetlen, nem csak az itt ülők; ahogy mondottam, elégedetlenek a betegek is, mert ma nem tudják, hogy mi jár a pénzükért, és ezért nem tudják, hogy miért kell fizetni, mi az, amiért külön pénzt lehet tőlük elkérni, ez a hálapénz alapja. Ezért jó ez a törvényjavaslat, mert rendezi.

Nem tudják, hogy az előjegyzések minek alapján készülnek el. Semmilyen jogszabály valójában nem rendezte ezek sorsát, senki nem tudja, hogy ha nyáron a gyerekénél mandulaműtétre van szükség, és előjegyzik, minek alapján történik a sorrend megállapítása, mennyit kell fizetni azért, hogy hamarabb, a beteg számára kedvező időben történjen meg. Ezek rejtetten működtek eddig, a várólisták rendszere, amit a törvényjavaslat pontosan szabályozni kíván, kiszámíthatóvá teszi a betegek számára az ellátást.

Emlékeztetni szeretném képviselőtársaimat, hogy a várólisták vagy az előjegyzési rendszer nem mai találmány, nem mai keletű. Évek óta erről írnak a lapok, erről panaszkodnak a betegek, és senki nem tudja jelenleg, hogy milyen elven működnek ezek. Rendezni kell, törvényt kell alkotni, és szabályozni szükséges, már csak azért is, hogy elejét lehessen venni azoknak az akár igaztalan vádaknak is, amelyek sok esetben a sajtó hasábjain az egészségügyi dolgozókat vagy az intézményeket érik. Emlékeztetni szeretném önöket a gyakran súlyos állapotú transzplantációs betegek, transzplantációra, szervátültetésre váró betegek várakoztatási listájával kapcsolatban kialakult sajtópolémiákra. Ideje ezeknek véget vetni, ezért is jó ez a törvényjavaslat, amit remélem, pártállástól függetlenül minden képviselőtársam támogatni fog.

Nagyon szükséges a törvényi szabályozás sok tekintetben, az orvosok, az egészségügyi dolgozók védelme érdekében, ahogy elmondtam, hogy ne érhesse őket alaptalan vád, mert őket is terhelik a feleslegesen igénybe vett egészségügyi szolgáltatások. Nem kell példát mondani, az egészségügyben dolgozók is szép számmal vannak itt a nem szép számban jelen lévő képviselőtársaim között. Mindnyájan ismerjük azt a jelenséget, amikor néha a betegek, ha szabad így fogalmazni, bizony kíméletlenül az ügyeletben napokig robotoló orvosokkal szemben, ügyeletben vesznek igénybe egyszerű szolgáltatásokat. Én magam fül-orr-gégészként nemegyszer éltem át, hogy csak azért keresett meg beteg vagy ellátásra szoruló fülmosással az ügyeletben, akár hétvégén, a kórházban, mert kevesebb beteg volt. Ezektől a felesleges vizsgálatoktól kíméli meg az egészségügyi ellátórendszert, az egészségügyi dolgozókat, ha életbe lép ez a törvény, és ezért is jó ez a törvény.

Azért is jó a törvény, mert hálapénzre szorulnak az orvosok, és a hálapénz az orvosokkal szemben is igazságtalan. Azt is megvádolják hálapénzzel, aki soha nem fogadott el, azt is megvádolják, és arra is árnyék vetül, aki olyan szakmában dolgozik, hogy soha nem jut hálapénzhez, mint a röntgenesek, a laboratóriumban dolgozó orvosok, egészségügyi dolgozók, holott az ő munkájukra is szükség van, és nélkülözhetetlen a munkájuk. (Dr. Csáky András: Kórboncnokok.) És a kórboncnokok, így van, ahogy Csáky képviselő úr képviseli itt a szakmát. Tisztességesen ellátják a munkájukat, de az orvosok hálapénzéhségének sajtóhíre sajnos rájuk is rávetül. Ezért is jó a törvény, hogy rendezi, miért mennyit kell fizetni a betegnek.

Igazságtalan azért, mert egy kis réteg az, amelyik igazán haszonélvezője a hálapénzrendszernek, az orvoselit, a sokat emlegetett néhány százalék, és sok ezer, tízezernyi orvos kénytelen időnként pirulni a hálapénz miatt. Igazságtalan azért is ez a rendszer, mert illegális bevételt jelent, olyan bevételt, ami nem adózik. Ez a bevétel nem jelenik meg a közteherviselésben, és ez nemcsak a költségvetésnek, az államnak rossz, rossz az orvosnak is, mert aktív korában ugyan lehet, hogy megélhetést, sőt tisztes megélhetést biztosít számára, de nyugdíjba a hivatalos jövedelme alapján kényszerül, és alig él meg belőle.

Én úgy gondolom, hogy ez a törvényjavaslat, ami a Ház előtt fekszik, valóban lehetőséget teremt arra, hogy a betegút-szabályozástól eltérően igénybe vett orvosi szolgáltatások esetén legálisan az intézmények által elkérhető és a betegek által fizetett, de maximált és szabályozott összeg, amelyről számlát kap a beteg, alkalmas a hálapénz kiváltására. Ez a bevétel a törvényjavaslat értelmében és a végrehajtási rendeleteknek megfelelően majd nem fordítható másra, csak a közreműködők bérére.

És ne feledkezzünk el valamiről! A hálapénz azért is igazságtalan, mert az orvos személyében kapja, holott ma a gyógyítás, különösen a kórházi gyógyítás, ez bizony teammunka. Egyedül nem megyünk semmire. Az orvos mellett ott áll az orvoskollégája, a röntgenes és a kórszövettant végző orvos, de ott állnak az aneszteziológusok, ott állnak az aneszteziológus asszisztensek, akik elaltatják a beteget, és végül ott vannak a nővérek, akik a kórházat igazán kórházzá teszik, és nem részesülnek abból a jövedelemből, amit a néhány nagy kórházban magánpraxist folytató orvos vezető élvez. Azért is jó ez a törvényjavaslat, mert szabályozott lehetőséget teremt arra, hogy ebből a bevételből - sőt kötelezettséget teremt a kórház számára, hogy ebből a bevételből - a közreműködő és többletmunkát vállaló orvos legálisan részesedjen, de részesedhessen mindenki, aki az orvost segíti a gyógyító munkájában. Ezért jó ez a törvény.

Én nagyon remélem, tisztelt képviselőtársaim, hogy ennek a törvénynek a vitájában még nagyon sok értelmes módosító indítvány érkezik, mindegy, hogy melyik oldalról. A kormány kész valamennyi módosító indítványt a következőkben a végszavazásig, a törvényjavaslat megszavazásáig figyelembe venni. Nem lehet senkinek az a célja, hogy ezek a rendezetlen viszonyok uralkodjanak tovább a magyar egészségügyben. Európainak lenni azt jelenti, hogy európai módon viselkedünk, európai módon viselkedni pedig az egészségügyben kettőt jelent: tisztességes jövedelmet jelent valóban, amihez hozzásegíti ez a törvényjavaslat az egészségügyben dolgozókat. Tisztességes munkaidőnormák betartását teszi lehetővé, hiszen a munkarendtől eltérő orvos, egészségügyi dolgozó igénybevételét munkaidőn kívül, a törvényes munkaidőn kívül jól megfizethetővé teszi. Megteremti a kórházak számára az anyagi alapot és a szabályozási lehetőséget, hogy megfizessék a szokott munkarendtől eltérően foglalkoztatott orvost és egészségügyi dolgozót.

Szabályozottságot jelent, és Európához való tartozásunkat jelenti az is, hogy nem élhetnek az orvosok, az egészségügyi dolgozók illegális jövedelemből. Méltatlan ez az európai uniós tagságunkhoz. Az Európai Unióhoz tartozni nemcsak európai uniós pénzeket jelent, hanem európai magatartást is, és ez a törvényjavaslat segíti az egészségügyi intézményrendszert, segíti az egészségügyi dolgozókat abban, hogy európai magatartást tanúsíthassanak. Nem válhatunk európaivá úgy, az Európai Unió tagjaivá úgy, hogy forint helyett majd eurót teszünk hálapénzként a borítékba. Ez kizárt, ezt meg kell szüntetni, és ez a törvényjavaslat azért jó, mert lehetővé teszi az európai bérezéshez való közelítését az egészségügyi dolgozóknak, az európai magatartást az intézményekben, európai színvonalú bánásmódot és ellátást a betegek számára.

Én úgy gondolom, hogy ez a törvény, ha elfogadásra kerül, és nagyon remélem, hogy mindkét oldal támogatásával kerül elfogadásra, ez a törvény lehetővé teszi, hogy az egészségügyi rendszer a betegek számára és az egészségügyben dolgozók számára egyaránt jelentős javulást hozzon. Ennél a törvényjavaslatnál nem volt szempont, nem elsődleges szempont volt a költségvetés állapota. Nem az volt a fontos, hogy több bevételhez vagy kevesebb kiadáshoz jusson a költségvetés vagy az Egészségbiztosítási Alap költségvetése.

(16.00)

A törvény célja az, hogy ami pénzt, közpénzt, mindnyájunk pénzét, a betegek pénzét egészségre fordíthatunk, annak minden fillérje jól hasznosuljon. Minden, ami nem felesleges beavatkozásokra megy el, az ott marad, és az intézmények, az egészségügyi intézmények a szolgáltatások színvonalának javítására és az egészségügyben dolgozók helyzetének javítására fordíthatják. És ez olyan cél, amellyel minden itt ülőnek egyet kell érteni. Nem hiszem, hogy a képviselők között van, aki mást vallana, nem hiszem, hogy önök között van bárki, aki elképzelhetőnek tartja, hogy néhány éven belül ne szüntessük meg a hálapénzt. Nem hiszem, hogy ezt szeretnénk. Nem hiszem, hogy ezeket a rendezetlen viszonyokat szeretnénk az egészségbiztosítás által finanszírozott szolgáltatások területén fenntartani.

Úgy gondolom, hogy közös a célunk. Arra kérem önöket, hogy a vita további részében tegyék meg javaslataikat, amit a kormány figyelembe vesz, módosítja, ahol kell, ahol szükséges a cél érdekében a törvényjavaslatot, és nagyon remélem, hogy nagy támogatással fogják elfogadni, ha a szavazásra kerül sor.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  208  Következő    Ülésnap adatai