Készült: 2024.05.17.17:12:33 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

27. ülésnap (2006.10.31.), 138. felszólalás
Felszólaló Dr. Puskás Tivadar (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 8:24


Felszólalások:  Előző  138  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. PUSKÁS TIVADAR (KDNP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Úgy néz ki, hogy 2007. január 1-jétől a napi gyakorlatba a 300 forintos vizitdíj bevezetésével aprópénzzé válik a magyar egészségügy. A vizitdíj bevezetésével három célt deklarált a kormány: azt mondotta, hogy az orvos-beteg találkozások számát igyekszik csökkenteni; azt mondotta, hogy a paraszolvencia mértékét, egyáltalán az intézményét igyekszik megszüntetni; harmadízben pedig egészségnevelést és szemléletváltoztatást kíván elérni azzal, hogy költséghatékonyan gondolkodjanak a betegek.

Tisztelt Miniszter Úr! Ha szükségeltetik és elkerülhetetlen bevezetni a vizitdíj intézményét, akkor tisztelettel kérem, maradjon egy hely a betegeknek, ahol e nélkül is ellátást, segítséget kaphatnak. Adódik a dolog, hogy ez a háziorvosi rendelő legyen. Elsősorban a leginkább rászorultak - nyilvánvalóan a KDNP a leginkább rászorultakat igyekszik elsősorban támogatni -, a krónikus betegek, a diabéteszesek, a tumorosok azok, akik gyakorta, rendszeresen háziorvosi kezelésre is szorulnak. Ha ezt vizitdíj nélkül tehetik, abban az esetben hozzájárulunk az ő gyógyulásukhoz, illetve hozzájárulhatunk ahhoz, hogy a legkevésbé tehetős rétegeket, tehát a leginkább rászorultakat segítsük.

Még egy gond van a háziorvosi ellátás során fizetendő vizitdíjjal: ha vannak olyan betegek, akik egyáltalában nem tudnak vizitdíjat fizetni, akkor a háziorvosi ellátástól a sürgősségi ellátás felé, tehát az orvosi ügyeletek felé terelik a betegeket.

(14.20)

Ebben az esetben megint nagy a gond. Azt mondja a törvénytervezet, hogy abban az esetben, ha a sürgősségi ellátásnak nem megfelelő kritériumú a beteg, abban az esetben ezer forint vizitdíj fizetendő. Kérdésem: ki az, aki eldönti a sürgősséget? (Babák Mihály: Így van!) Az orvos? Tehát az orvost állítjuk szembe a beteggel? Tisztelt Miniszter Úr! Olyan rendszert kéne csinálni, olyan rendszert kötelező csinálni, amikor nem az orvos és a beteg kerül egymással ilyen kérdésben szembe, hanem a beteg és a rendszer.

Következő kérdésem, gondom a csomagokkal, illetve a különböző térítési kategóriákkal van. Deklaráljuk és egyértelművé tesszük azt, hogy ebben az esetben a betegek külön megvásárolhatnak szolgáltatásokat, és ezekkel a külön szolgáltatásokkal a szegény- és a gazdagellátást különválasztottuk. Hogyha lesz olyan beavatkozás, ami csak térítési díj ellenében vehető igénybe, abban az esetben az esélyegyenlőséget nem érvényesítjük. Tisztelettel kérem, hogy ezt ne tegyük meg.

Több ízben elhangzott a nap folyamán az, hogy a detoxikálás ma is pénzbe kerül, ma is fizetős ellátás. Biztosan így van? Lenne egy olyan kérdésem, ha itt lehetne, de tudom, hogy itt nem lehet (Babák Mihály: Föl lehet tenni.), miszerint a fokozott, túlzott mennyiségű alkoholt fogyasztott betegek, magyarul, a részegek ellátásáért, való igaz, két évvel ezelőttig fizetni kellett, mind a mentőszállításért, mind a kórházi ellátásért. Kettő esztendővel ezelőtt jött egy rendelkezés, miszerint alkotmányellenes, diszkriminációt jelent. A két évvel ezelőtti rendelkezés nyomán ma az akut alkoholmérgezetteknek, tehát a részegeknek nem kell fizetni az ellátásukért. (Babák Mihály: Miért?)

Tisztelt Miniszter Úr! A törvény bevezetése a betegeknek terhet jelent, számos kérdésben a betegek érdekeit nem szolgálja. Az egészségügyi dolgozónak, az orvosnak terhet jelent, hiszen ha a vizitdíjról beszélünk, a vizitdíjat a körzeti orvosnak, háziorvosnak kell beszedni a rendelési idő alatt, és nyilvánvalóan akkor nem tud foglalkozni a beteggel. Tehát az egészségügyi dolgozónak is problémát okoz. A következő: a költségvetés sem sok hasznot kap belőle, hiszen arról beszéltünk, hogy a vizitdíj a háziorvosnál marad, az ellátónál marad. Tisztelettel kérem miniszter urat, ha sem a betegnek, sem az orvosnak, sem a költségvetésnek nincs hasznára ez a pénz, ez a jelképesnek nevezett összeg, ami a betegnek alapjában véve nehéz lehet - már a fizetése -, az orvosnak meg adott esetben komplikációt, bonyodalmat és mértékében akár megaláztatást is jelenthetne, tisztelettel kérem, ne vezessük be.

Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  138  Következő    Ülésnap adatai