Készült: 2024.09.21.03:24:10 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

36. ülésnap (1998.11.30.),  39-41. felszólalás
Felszólalás oka tárgyalás ügyrendi javaslatról
Felszólalás ideje 5:43


Felszólalások:   39   39-41   39-697      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Nagy Sándor jelentkezik. Milyen tárgyban? (Dr. Nagy Sándor: Ügyrendben.) Ügyrendi javaslat. Először el kell fogadnunk a napirendet, utána adok majd szót.

Tisztelt Országgyűlés! A keddi napon napirend előtti felszólalásra jelentkezett Mátrai Márta frakcióvezető-helyettes, Fidesz-Magyar Polgári Párt; Medgyasszay László frakcióvezető-helyettes, Magyar Demokrata Fórum; Kovács László frakcióvezető, Magyar Szocialista Párt; Pokol Béla frakcióvezető-helyettes, Független Kisgazdapárt; Fenyvessy Zoltán frakcióvezető-helyettes, Magyar Igazság és Élet Pártja; Bauer Tamás frakcióvezető-helyettes, Szabad Demokraták Szövetsége. Szerdán napirend utáni felszólalásra jelentkezett Herényi Károly képviselő úr, Magyar Demokrata Fórum.

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik ma kezdődő ülésünk napirendjének megállapítása. A házbizottság az Országgyűlés ülésének napirendjére, a tanácskozás időtartamára, a felszólalási időkeretekre és az előterjesztések együttes tárgyalására vonatkozó ajánlását kézhez kapták. Az ülést megelőzően a házbizottságban megállapodás született arra vonatkozóan, hogy a napirendi ajánlás egészüljön ki a Bosznia-Hercegovinában az SFOR-erők kötelékében felállítandó többnemzetiségű speciális alakulatban való magyar katonai részvételről szóló országgyűlési határozati javaslatról történő határozathozatallal. Ezzel a kiegészítéssel együtt teszem fel szavazásra az írásban kiadott napirendi ajánlást.

Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, egyetért-e a ma kezdődő ülés napirendjével az előbb ismertetett kiegészítéssel együtt. Kérem, kézfelemeléssel szavazzanak! (Szavazás.)

Megállapítom, hogy az Országgyűlés látható többsége a napirendi ajánlást elfogadta.

Nagy Sándor frakcióvezető-helyettes úr ügyrendi kérdésben kért szót.

 

DR. NAGY SÁNDOR (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Elnök Úr! Tisztelettel arra kérem, hogy vagy a házbizottság, vagy az ügyrendi bizottság félre nem érthető, pontosan követhető szabályokat alakítson ki arra nézve, mi tekinthető személyes érintettségnek, személyes megtámadtatásnak. Az ugyanis nem járható, hogy mindig a pillanatnyi értelmezés függvénye legyen, hogy valaki belefér-e ebbe a fogalomkörbe vagy nem.

Amit Torgyán miniszter úr mondott, az - álláspontom szerint - engem személy szerint tételesen érintett, hiszen kétségbe vonta a vele kapcsolatban elmondott mondandóm megalapozottságát, aminek az ellenőrzésére persze jegyzőkönyvi szövegek állnak rendelkezésére. (Dr. Torgyán József: Ez nem ügyrendi javaslat!) Ebből következően azt kérem, hogy foglalkozzon ezzel az ügyrendi bizottság, mert az tarthatatlan, hogy az egyik embernek szót ad elnök úr, a másiknak nem, és képtelen állításokra egyszerűen nem lehet reagálni.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)

 

ELNÖK: Tisztelt Frakcióvezető-helyettes Úr! Kérését természetesen minden további nélkül lehet továbbítani az ügyrendi bizottsághoz, de emlékeztetem arra, hogy a Házszabály hivatkozott rendelkezése - egészen pontosan az 51. § (5) bekezdése - úgy rendelkezik, hogy a napirend előtti felszólalással kapcsolatos észrevétel céljából a kormány képviselője ötperces, valamint az, aki személyében érintett, kétperces hozzászólásra kérhet szót. A személyes érintettség fogalmát 1995-ben az alkotmányügyi bizottság - akkor ügyrendi bizottságként is eljárt - megkísérelte definiálni, és a következőkre jutott: a személyes érintettség fogalmát a Házszabály közelebbről nem határozza meg, így annak határait az elnök jogosult megállapítani.

 

 

(12.10)

 

 

1995. június 21-én született ez az alkotmányügyi bizottsági állásfoglalás, egyelőre ennek alapján jártam el. Természetesen köszönöm az észrevételt. Az ügyrendi bizottság esetleg hozhat egy új döntést, ha ennek megvannak a feltételei.

 

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik a Magyar Köztársaság 1999. évi költségvetéséről szóló törvényjavaslat részletes vitája. Az előterjesztést T/325. számon, a bizottságok együttes ajánlását pedig T/325/507. számon kapták kézhez. (Számos képviselő távozik az ülésteremből. - Általános zaj.)

Úgy tűnik, az a helyzet állt elő, mint két héttel ezelőtt, hogy hirtelen nagyon sok bizottság kezdi meg a munkáját, és ismét bizottsági ülésre távoznak néhányan. Akik viszont részt kívánnak venni - meglehetősen nagyszámú felszólaló jelezte felszólalási szándékát a költségvetés részletes vitájában -, azok kérem, hogy maradjanak a helyükön, akik pedig bizottsági ülésre igyekeznek, viszonylag gyorsan és csendben hagyják el az üléstermet. (Folyamatos zaj.)

A gazdasági, valamint az emberi jogi bizottság előzetesen jelezte, hogy előadót kíván állítani a részletes vitában.

Megadom a szót Ivanics Istvánnak, a gazdasági bizottság előadójának.

 




Felszólalások:   39   39-41   39-697      Ülésnap adatai