Készült: 2024.04.28.00:48:01 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

93. ülésnap (2003.10.07.), 501. felszólalás
Felszólaló Domokos László (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kétperces felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:10


Felszólalások:  Előző  501  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DOMOKOS LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Egy kicsit még a társadalmi igazságosságnál maradva: érdemes azért ezt körüljárni, mert annyi kritikát kaptunk az előző négy év költségvetési vitájában. Nem azért, mert ellenzékiek vagyunk, csak akkor mérlegeljünk egyféle módon. E miatt a bizonyos minimálbér-emelés miatt annyi kifogással éltek. Azt azért hadd mondjam el, hogy akkor mégiscsak csökkent a legszegényebb munkajövedelműek leszakadása a társadalom egészétől. Ez most 53 ezer forint, azaz 6 százalékkal és 594 forint elvonással fog tudni felzárkózni ahhoz a kívánt dologhoz. Ehhez képest az átlagbérek és más bérek 8 százalékkal fognak növekedni. Tehát 2004-ben is már tovább növelik a különbséget ebben, nemhogy felzárkóztatnának.

De egy másik részét is érdemes megnézni. A mi számításaink szerint a társadalmi igazságosság követelményének az sem felel meg, hogy a gyermektelen, minimálbérből élő reáljövedelem-csökkenést fog elszenvedni, míg - amint láttuk - 10 millió forintnál növekszik a reáljövedelem. Azt láttuk, hogy míg az átlagjövedelmek esetén a gyermektelenek reálbére nő, addig ugyanezen jövedelemkategóriánál a gyerekesek esetén a jövedelem csökkenése lesz a gyermekek számával növekvő mértékű. Ez a társadalmi igazságosság az, amit mi vitatunk ezen adótörvények keretében.

De érdemes egy kicsit még egy másik liberális követelménnyel is szembenézni, vagy mondhatjuk, ahogy a közgazdászok szokták mondani - bár ez nem így nagyon általános szerintem, és nem is teljesen így van, de maradjunk ennél -: mennyiben csökken a költségvetés központosító szerepe, és csökkenne a költségvetés elvonó, újraelosztó szerepe ebben egészében, amit benyújtottak jelenleg a költségvetés bevételi oldalát jelentő adótörvények esetében? Elárulom: a jövedelemcentralizáció az önök által kiszámoltak szerint 47 százalékról 48 százalékra fog nőni, és ez összességében 500 milliárd forinttal növeli az elvonásokat. Ezek a számok.

Köszönöm. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  501  Következő    Ülésnap adatai