Készült: 2024.04.28.00:50:49 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

93. ülésnap (2003.10.07.), 2. felszólalás
Felszólaló Dr. Balogh Miklós (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:30


Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. BALOGH MIKLÓS (MSZP): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Államtitkár Úr! Szüksége van-e az országnak Deák Ferencre? Szép Zalában erre a kérdésre Vörösmarty Mihály szavaival és tettekkel válaszolnak: “Ilyen emberre szükség van a világon, nemcsak az országért, hanem azért is, hogy rossz óráinkban meg ne tagadjuk azon állítást, hogy az ember isten képére alkottatott.ö - írta a költő, pedig akkor még nem tudhatta, hogy politikus barátja az osztrák-magyar államközi szerződés, a kiegyezéses magyar állam létrehozásában játszott kiemelkedő szerepe miatt kapja népétől a “haza bölcseö állandó eposzi jelzőt.

A “Becsület és kötelesség - Deák Ferenc emlékezeteö című kiállítás a Göcseji Múzeumban, melyet Hiller István miniszter úr nyitott meg, méltán tart igényt országos figyelemre, sőt érdeklődésre. Béres Katalin történész-muzeológus szívét-lelkét beleadta a kiállítás rendezésébe, tudós munkatársaival együtt. Zalaegerszegen becses relikviák láthatók, például díszalbum hírességek aláírásával, a Deák által faragott sétabot, s a cipruság, a feltámadás jelképe, melyet Kossuth Lajos küldött barátja sírjára.

A tudomány és a művészet emberein kívül készül a szülőfalu, Söjtör; az önkormányzat Tamás Kálmánné Pannika polgármester asszony vezényletével, a Deák-ház felújításával, emlékkiállítással. A zalaiakra jellemző vendégszeretettel várja az egész község Medgyessy Péter miniszterelnök urat és kormányát a kihelyezett kormányülésre.

A felnevelő, dajka falu, Zalatárnok és a második otthon, Pusztaszentlászló sem marad el az ünnepi készülődésben; és a kedvenc találkozóhely, a nagy titkok tudója, Kehida, ma Kehidakustány, a felújított Deák-kúriával várja az évfordulót. Lázár István polgármester és képviselő-testülete lehetetlent nem ismerő munkáját nagyban segítette a Deák-kúria Közalapítvány kuratóriuma, melynek elnöke Deák-leszármazott országgyűlési képviselőtársam: Nógrádi László.

Készül a századik magyar város: Zalaszentgrót, ahol országgyűlési képviselővé választották. Keszthely emléktáblákat avat közadományokból, magánszemélyek jóvoltából egykori kisdiákja, a későbbi politikus jogtudor emlékére. A szocialista-szabad demokrata többségű Nagykanizsán Litter Nándorék egy új, Zala György által készített Deák-szobor másolatát állítják fel egykori piarista gimnazistájuk tiszteletére.

Zalaegerszeg a Zala megyei önkormányzattal együttműködve díszközgyűlést tart, és központi megyei ünnepet a Deák-szobornál. A fővédnökök: Zalaegerszeg polgármestere, dr. Gyimesi Endre parlamenti képviselő, a megyei közgyűlés elnöke: Kiss Bódog Zoltán és fiatal alelnöke Garamvölgyi György. Ők konzervatív értékeket képviselő vezetők, de partneri viszonyban dolgoznak együtt a szociáldemokrata, liberális kormánypolitikusokkal: Göndör Istvánnal, Kovács Kálmánnal, Teleki Lászlóval, Varga Lászlóval és velem, az MSZP zalai elnökével a Deák-emlékév sikeréért, és azért, hogy illő fogadtatásban részesüljön a kormány szűkebb pátriánkban, s azért, hogy megismerjék az “emberléptékű dombokö lakóit a kormány tagjai, Zala varázsát, értékeit, gondjait és “jövő-reményétö.

Választási ciklusokon átívelően évek óta szervezi a 200. évforduló Zala megyei programját a Deák Ferenc Emlékbizottság, dr. Vándor László múzeumigazgató-elnök és Sütő Károly főtanácsos-titkár irányításával, Molnár András monográfiákat író levéltár-igazgató, Kiss Gábor történész-könyvtárigazgató, és dr. Magyar Károly, a megyei bíróság elnöke hathatós szakmai támogatásával.

A közművelődés szakemberei, a népművelők, pedagógus kollégáim megszámlálhatatlan műsort tanítanak be ez idő tájt amatőr csoportoknak, gyermekeknek, ifjaknak. A zalaiaknak, Zalának szüksége van nagy fia “becsület és kötelességö példájára, hazányi bölcsességére, alkotmányosságba és jogállamiságba vetett töretlen hitére. Hiszem és vallom, hogy Magyarországnak, édes hazánknak is szüksége van Deák Ferencre, különösen ma, az Európai Unió kapujában, ahová közmegegyezéssel szeretnénk bejutni.

Tisztelt Képviselőtársaim! A magyar parlament, halála után törvénybe iktatta Deák Ferencnek a nemzet szolgálatában tanúsított érdemeit. Születésének 200. évfordulóján ezek az érdemek még nyilvánvalóbbak. Tegyünk érte, hogy Deák Ferenc, a haza bölcse véglegesen visszanyerje helyét, úgy, mint ott a falfreskón (Az ülésteremben lévő falfreskóra mutat.), a XIX. század magyar históriájának panteonjában legnagyobb kortársai: Kossuth Lajos, Széchenyi István, Batthyány Lajos és Petőfi Sándor mellett. Teremtsünk igaz Deák-kultuszt, s vigyük magunkkal az Európai Unióba történelmi hungarikumként Deák Ferenc politikai örökségét, emberi tisztességét, humorát, anekdotázó jókedvét, magyar bölcsességét.

A Szózat költője “A Zala megyeieknekö című versében így írt róla nekünk: “Egy név, egy elv, s Zalának büszkesége, / Oly férfi, amilyen ritkán születik: / Mi kell egyéb, mint a jók összessége? / S a vész hatalma rajtunk megtörik. / És újra ember lesz a gáton ott, / Hol eddig viszály uralkodott.ö Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai