Készült: 2024.05.16.14:08:47 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

211. ülésnap (2001.05.30.), 282. felszólalás
Felszólaló Dr. Lamperth Mónika (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:46


Felszólalások:  Előző  282  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. LAMPERTH MÓNIKA (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Két módosító indítványról szeretnék szólni ebben a vitaszakaszban. Az első a 40. sorszám alatt Csabai Lászlóné képviselőtársammal együtt benyújtott módosító indítványunk, a másik pedig az 55. sorszám alatt ugyancsak Csabai Lászlóné képviselőtársammal benyújtott módosító indítvány.

A 40. pont alatt benyújtott módosító indítványunkról nagyon röviden szeretnék szólni. Igazából a készpénzfizetés arányát szeretnénk megemelni. A benyújtott törvénytervezet 20 százalékot javasol, mi pedig azért javasoljuk ezt 50 százalékra felemelni, mert úgy ítéljük meg, hogy a kistelepülések nagyon régóta várják ezt a járandóságukat, és nekik ez jelent most olyan biztos pénzforrást, amiből fejleszteni tudnának.

Tisztában vagyok azzal, hogy a készpénzfizetési kötelezettség arányának meghatározásánál fontos szempont volt az, hogy a költségvetés az anyagi kondíciók tekintetében mit bír el és mit tud teljesíteni. Megmondom őszintén, hogy amikor ezt a módosító indítványt benyújtottuk, nem gondoltuk, hogy az önkormányzatok addigra már megkapják az előleget, amire ennek a törvénynek a részletes vitájára sor kerül.

Tehát egy picit furcsa helyzetbe kerülök most, amikor amellett próbálok érvelni, hogy a készpénzfizetés aránya magasabb legyen, hiszen - ha jól értesültem a sajtóból és a miniszter asszony által elmondottakból - az önkormányzatok egy-két kivételtől eltekintve ezt a juttatást már valamennyien megkapták. Tisztelettel megfontolásra ajánlom ezt a módosító indítványt. A kormány eddig ezt nem támogatta. Megmondom őszintén, hogy nagyon kevés esélyt látok arra, hogy ezt a módosító indítványt befogadja.

Nem így az 55. sorszám alatt benyújtott másik módosító indítványt, amiről beszélni szeretnék. Ez arról szól, hogy az önkormányzatok a járandóságuk értékének megállapításával kapcsolatban, vagy pedig ha az ő álláspontjuk szerint jogellenesen kimaradtak ebből a törvényből, bíróság előtt peres eljárásban a jogaikat értékesíthessék. Ezt azért szúrtuk be és próbáljuk meggyőzni a kormánypárti többséget arról, hogy ez fontos és helyénvaló módosító indítvány, mert az önkormányzati vezetőkkel beszélve erről az ügyről megállapíthattuk, nagyon sokan nem tudták pontosan, hogy mi mennyi, illetve nagyon sokan jelezték azt, hogy vitájuk van a megállapított összeggel kapcsolatban.

Nem akarom kétségbe vonni, hogy az a szakértő cég, amelyet a kormány megbízott azzal, hogy felmérje az önkormányzati járandóságot, lelkiismeretes munkát végzett, de azért az mégsem járja, hogy az egyeztetés mechanizmusa és - ha úgy tetszik - a "jogorvoslata" az volt, hogy felkeresték ezt a szakértő céget, és próbálták egymást kölcsönösen győzködni arról, hogy mi mennyi, és ha sikerrel jártak és meggyőzték ezt a céget, hogy nekik több jár, akkor erre lehetőségük volt, ha pedig nem, akkor nem. Azt gondolom, az a korrekt és jogállamhoz illő megoldás, ha itt bírói utat engedünk, és az önkormányzatoknak megengedjük, hogy bíróság előtt érvényesíthessék a jogaikat.

Azt is megfogalmaztuk ebben a módosító indítványban, hogy a bíróság ezeket a kérelmeket gyorsított eljárásban tárgyalja. Természetesen jó lenne ennek minél előbb a végére járni. Azt gondolom, hogy a jogbiztonságot és az önkormányzatok megnyugvását is az szolgálná, ha ezt az utat, ezt a lehetőséget a törvény megengedné. Tudomásom szerint nem lenne túl sok önkormányzat, amelyik ezzel az igénnyel élne, hiszen talán egy picit ők is belefáradták már ebbe a hosszadalmas eljárásba, de ezt a lehetőséget a törvényben mindenképpen biztosítani kellene.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  282  Következő    Ülésnap adatai