Készült: 2024.04.28.22:49:25 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

201. ülésnap (2001.04.18.), 104. felszólalás
Felszólaló Keller László (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:56


Felszólalások:  Előző  104  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KELLER LÁSZLÓ (MSZP): Köszönöm szépen. Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Ebben a vitaszakaszban az ajánlás 29. és 36. pontjáról szeretnék szólni, amelyek az APEH Bűnügyi Igazgatóságával kapcsolatos törvénymódosítási javaslatot illetik.

Már az általános vitában is utaltam arra, hogy megítélésünk szerint ez a törvénymódosítás nem indokolt, pontosabban, a mi szempontunkból nem indokolt, a kormányzat szempontjából nyilván szükséges, mert behozta javaslatként; csak hogy milyen szándékok vezérlik a kormányt ezzel kapcsolatban, arra szeretnék utalni. Mi egyébként a módosító javaslatunkban Veres János képviselőtársammal azt javasoljuk, hogy a 27. § és a 29. §, úgy, ahogy van, maradjon el.

Szeretnék emlékeztetni arra, tisztelt képviselőtársaim, hogy amikor a kormány ezt az intézményt szinte az első intézkedései között - ami egyébként beleilleszkedik a kormányzati stílusba, hogy legyünk őszinték, tehát ami növeli a kormányzatnak a fenyegetési eszköztárát a vállalkozók felé (Közbeszólások a Fidesz soraiból.) - '98 végén '99 január 1-jével létrehozta az APEH Bűnügyi Igazgatóságát, akkor is nagy vitát folytattunk erről az intézményről. (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Akkor sem értettétek!) Akkor még, ha jól emlékszünk, a Fidesz egyik legfontosabb embere ült az APEH elnöki posztján - aki most az MFB-ben irányítja a folyamatokat, nem kell itt nevesíteni, mindenki tudja -, akkor volt egy félelmünk: ő kifejezetten politikai szempontok szerint került az APEH élére, és volt egy félelmünk, nevezetesen, hogy mindenféle rendőrségi feladatokkal felruházva a Fidesz frontembere irányítja az APEH-ot, ami nem túlságosan biztató a vállalkozók számára, meg a magánszemélyek számára sem.

Akkor a vitában, ha kicsit visszaemlékeznek, képviselőtársaim, az volt a kormányzat érve, hogy semmi gond, hiszen a bűnügyi igazgatóság egy elkülönült szervezeti rendszerben működik, azt gyakorlatilag nem az elnök irányítja, hanem létrehoztak egy másik elnökhelyettesi posztot, aki a bűnügyi igazgatóságot irányította volna. Ma pedig már ott tartunk, hogy arra fogalmaznak meg törvényjavaslatot, hogy amellett, hogy az APEH elnöke majd irányítani fogja a bűnügyi igazgatóságot, most már minden konkrét iratba is betekinthet; nyilvánvaló, hogy ez a választások előtt szükségszerű is, hiszen a Fidesz megkülönböztet kormánypárti vállalkozókat, szoci vállalkozókat (Babák Mihály: Ez rosszhiszemű megjegyzés! Rosszhiszemű!), meg nem tudom milyen vállalkozókat, és nyilvánvaló, hogy majd kiveti a csápját azokra a vállalkozókra, akik nem szimpatikusak a számára. (Tállai András közbeszól.) Ehhez persze már elég sok eszközrendszere van, tehát már most is megteheti ezt, meg is teszi egyébként (Dr. Horváth János közbeszól.), de hogy ez az eszközrendszer bővüljön, ezért most törvényben is megpróbálják megerősíteni a bűnügyi igazgatóságot: közvetlenül az elnök irányítása alatt működik, az elnök különböző iratokba betekinthet.

Tisztelt Képviselőtársaim! Én azt gondolom, nem helyes az az irány, amelyet a kormányzat most a benyújtott törvényjavaslattal kapcsolatban követ. Az a határozott véleményem - és éppen ezért adtuk be Veres képviselőtársammal, aztán Bauer Tamás és Tardos Márton képviselő urak is majdnem hasonló tartalommal adták be módosító javaslatukat (Balla György közbeszól.) -, úgy gondolom, alaposan meg kellene fontolnia a kormányzatnak, hogy ehhez az intézményhez - amely végül is az ő centralizációs tevékenységéhez nagyon jó eszközül szolgál, és még egyszer mondom, a fenyegetési eszköztárat bővíti - talán mégsem kellene most hozzányúlni, hanem hagyni kellene abban a struktúrában működni a bűnügyi igazgatóságot, amilyen struktúrában most működik. Annál is inkább, tisztelt képviselőtársaim, mert amire én utaltam, hogy ki irányította a kormányváltás után az APEH-et, ahhoz képest olyan lényegi különbség nincsen, hiszen nagyon jól tudjuk, hogy nem az a szempontrendszer érvényesült, hogy vajon kinek van a legnagyobb, leggazdagabb adóirányítási vagy adóhatósági tapasztalata, hanem a legközvetlenebb munkatársa került erre a posztra azok után, hogy az elnök úrnak távoznia kellett onnan. Azt gondolom, ilyen megfontolásokból sem szerencsés most az egész bűnügyi igazgatóságot alárendelni az elnök irányításának.

Tehát tisztelettel kérem a kormány képviselőjét, az államtitkár urat, hogy vegyen egy mély lélegzetet, és bírja rá a kormányt, hogy térjen el ettől a módosítási szándékától, és fogadja el az általunk beadott módosító javaslatot. A 29. és a 36. pont is olyan, amely kiküszöbölné azt az elgondolást, amelyet a kormányzat a benyújtás során tanúsított.

Köszönöm szépen megtisztelő figyelmüket.

 




Felszólalások:  Előző  104  Következő    Ülésnap adatai