Készült: 2024.09.26.05:17:24 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

58. ülésnap (2015.03.19.), 125. felszólalás
Felszólaló Kovács Sándor (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:03


Felszólalások:  Előző  125  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KOVÁCS SÁNDOR (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Államtitkár Úr! Képviselő Hölgyek, Urak! Először is azt gondolom, hogy minden terv annyit ér, amennyi megvalósul belőle, tehát az ellenzéki képviselők felszólalásai mindenféleképpen számunkra is intő jel kell hogy legyen, hiszen beadunk egy programot, azt a programot meg szeretnénk valósítani, de ismerve a kormány elhatározását és célját, azt gondolom, hogy ez nagymértékben meg fog valósulni. Én is kíváncsian várom, és biztos vagyok benne, hogy időben meg fog érkezni az az intézkedési terv, ami meg fogja tölteni tartalommal ezt a keretet.

A keretre, ha egy szóval kellene kifejeznem, azt mondanám, hogy komplexitásában látja a fogyatékosságot, hiszen a fogyatékos személy korai fejlesztésénél akár csecsemőkortól a felsőfokú oktatási intézményben való részvételig, a család vállalásával, a családi élettel vagy akár az időskori fogyatékossággal mint szerzett fogyatékossággal is tud foglalkozni, amennyiben a rehabilitációt szerzett fogyatékosságnak tekintjük. Én egy kicsit még mindig egy olyan mezsgyét látok, egy olyanfajta átjárási lehetőséget vagy egymásba csúszó lehetőséget, ami a csökkent munkaképességű emberek, de nem fogyatékossággal élő emberek és a fogyatékosok táborát, azt gondolom, hogy kicsit össze is kapcsolja, de széjjel is kellene hogy válassza.

Gondolok itt arra, hogy ugye, a szociál­pszichiátriai fogyatékossági típust, illetve a beszédfogyatékosságot mint új típusú fogyatékosságot nevesítjük, de ugye, az egészségkárosodott mértékről, a rehabilitációról vagy a rokkantságról beszélve ‑ még egyszer mondom ‑ nem biztos, hogy a fogyatékosságügyi programnak kellene a rehabilitációt tárgyalnia a nem fogyatékosok tekintetében. Lehet, hogy kicsit bonyolultan fejezem ki magam, de két társadalmi rétegről beszélünk, hiszen az egyik társadalmi réteg, még egyszer mondom, vagy szerzett, vagy veleszületett fogyatékosságú, a másik meg valamilyen típusú egészségkárosodásból jön létre.

De mindenféleképpen komplex ez a dolog abból a szempontból is, hogy nemcsak a családot tekinti, illetve nemcsak a fogyatékosnak az életútját, hanem a családi környezetet vagy a munkahelyi környezetet is. Tehát a fogyatékost belehelyezi egy olyan társadalmi közegbe, ami az érzékenyítésről, a munkatársakról, a főnök viszonyáról, a különböző más szociális szolgáltatások igénybevételéről is szól. Én tudom, hogy államtitkár úrnak személyes eltökéltsége a támogató szolgáltatásnak a kibővítése, hiszen ez az a szolgáltatástípus a szociális szolgáltatások közül, ami a fogyatékosok szolgáltatáshoz való jutását garantálja nagymértékben, kortól, nemtől vagy fogyatékosságtól függetlenül. Úgyhogy Vágó Sebestyén képviselőtársamra reagálva, én látom a személyes garanciát államtitkár úr eltökéltségében, hogy a támogató szolgáltatás mindenféleképpen meg fog valósulni fejlesztés szempontjából.

(17.40)

Nagyon fontos, és csatlakozni tudok hozzá, hogy az a fajta pedagógus-továbbképzés, amit említ ugyan az oktatás tekintetében a program ‑ még egyszer azt a kifejezést használom ‑, az érzékenyítésen kívül azt a fajta szakmaiságot is tükrözze, amelyről Tapolczai kollégám beszélt, hogy az integratív oktatásnak azt a fajta tudását szerezze meg a pedagógus, ami egy szociálpedagógiai képzésnél preferált, ugyanakkor egy oktatási vagy egy sima pedagógusképzésnél nem biztos, hogy megjelenik a fogyatékosok speciális képzési igénye.

Mindezek mellett azt gondolom ‑ és nem akarom felsorolni azokat a pozitív eredményeket, amelyek elhangzottak ‑, hogy a kormány az eddigi munkája mellett, bármennyire kritikus az ellenzék, de mindenkinél megpróbálja megadni azt a szolgáltatást a fogyatékosok tekintetében is és a szociálisan hátrányos helyzetű személyek tekintetében is, amely társadalmi felelőssége ennek a kormánynak, hogy nem hagyunk az út szélén senkit, megpróbálunk teljesítményéhez mérten mindenkit segíteni.

Én a programot jónak találom, várjuk a szakmai feltöltést, és még egyszer: azt gondolom, hogy az egyik nagy előnye, hogy komplexen tudja akár a személy-család-társadalom vonatkozásában, de a fogyatékos személy életútjának komplexitásában is segíteni, illetve vizsgálni a helyzetet. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  125  Következő    Ülésnap adatai