Készült: 2024.09.23.07:46:47 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

234. ülésnap (2009.10.20.), 272. felszólalás
Felszólaló Dr. Havas Szófia (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:40


Felszólalások:  Előző  272  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. HAVAS SZÓFIA (MSZP): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Bár képviselőtársaim az elmúlt néhány felszólalásban kicsit más területre mentek el, megpróbálok akkor én azért visszatérni... (Ékes József: Képviselő asszony, a technikusok zavarban vannak, mert igen zavarja a hangot... - Feltűzi a mikrofont.) Így rendben? (Ékes József: Tökéletes!) Köszönöm. Tehát megpróbálok visszatérni az ágazatomhoz, amelyről már több szó is esett a mai délután folyamán.

Font képviselő úr említette némi - hogy is mondjam - malíciával, hogy az egészségügy bezzeg kapott pénzt, ellenben a mezőgazdaságtól mennyit vontak el. Csak szeretném emlékeztetni képviselőtársaimat, hogy amikor mondjuk, az egészségügyből vontak ki forrásokat, akkor az okozott igen komoly problémát és nagy felháborodást, ha pedig az ágazatunk kap a többinek a rovására, az megint csak problémát okoz. Én úgy gondolom, hogy tízmillió magyar lakos ellátására valóban nem lehet elegendő pénzt fordítani, legalábbis ami a költségvetés lehetőségeit és az ország teherbíró képességét illeti.

Nagy örömünkre szolgált, és ezt már az általános vita kapcsán is elmondtam, hogy valóban a mi ágazatunk volt az, amely a korábbi szűkítésekkel szemben legalább nominálértékben megőrizte azt a költségvetését, amit az idei évben kapott. Én úgy gondolom, hogy akkor, amikor az egész világ gazdasági válságban van, amikor nincs mód és lehetőség komoly fejlesztésekre, akkor ez is egy igen nagy szó.

Mint Keller képviselő úr is említette hozzászólásában, az ágazati vezetés és a civil szervezetek - jelen esetben a Kórházszövetség és más civil szervezetek - kezdeményezésére a tárgyalások során valóban sikerült olyan pluszforrásokat előteremteni, ami lehetővé teszi az egészségügyi ellátás színvonalának megőrzését mind a fennmaradó időszakban ebben az évben, illetve a jövő évi költségvetés tervezése során is, a jövő évi egészségügyi ellátás keretében.

(15.00)

Felmerültek olyan problémák, hogy a járóbeteg-szakellátásoknak, szakrendelőknek a fenntartása nehézséget okoz az adott önkormányzatoknak. Szeretném elmondani - és ez már múltkor is probléma volt az önkormányzatok részéről -, hogy ugyan az önkormányzati törvény ezt kötelező feladatnak írja elő, de számos önkormányzat bizony másra fordítja azt a pénzt, amit, mondjuk, egy egészségügyi intézmény fenntartására kellene fordítania, illetve erőn felül próbál meg, csak presztízsokokból fenntartani egészségügyi intézményeket.

Idetartozik az is, és ezt a problémát is valamilyen módon meg kellene oldani, például kistérségek között, hogy azok a községek, azok a települések, amelyek egy-egy járóbeteg-szakrendelőhöz tartoznak, járuljanak hozzá annak az intézménynek a fenntartásához, a mai rendszerben viszont csak az a település igyekszik finanszírozni, ahol maga az adott szakrendelő található. Ez is egyébként azon önkormányzatoknak a felelőssége, amelyeknek a lakosait ez az adott intézmény ellátja.

Felmerült az is, hogy a költségvetésben kevesebbet kaptak azok a civil szervezetek, kamarák, amelyek korábban jobban részesültek a költségvetésből. Én úgy gondolom, hogy ebben az évben elegendő kell hogy legyen az az eredmény, amit sikerült elérni, azzal, hogy az egészségügy működőképességét fenn tudtuk tartani. Abban az esetben, hogyha az ország gazdasági lehetőségei ezt lehetővé fogják tenni, természetesen ezek a támogatások is növekedni fognak, addig viszont én úgy gondolom, hogy nekünk ezen ágazat működőképességének a biztosítása az első és legfontosabb feladatunk.

Az elmúlt hetek tárgyalása során a Vérellátó is, az Országos Mentőszolgálat is, illetve az ÁNTSZ is kapott pluszforrásokat, valószínűleg nem annyit, amennyit szerettek volna, de természetesen amennyit a költségvetés erre biztosítani tudott, akár a kórházak - amelyeknek, mint tudjuk, a legtöbb pénzforrás kell a fenntartásuk biztosításához - rovására is. Tehát én úgy gondolom, hogy ebben a gazdasági helyzetben az egészségügyi ellátórendszer finanszírozása nem optimális, de a lehetőségek szerint a legjobb, amit ebből a költségvetésből ki tudunk hozni, ki tudtunk hozni. Ez véleményünk szerint a jövő évre fogja tudni biztosítani mind a kórházak, mind a járóbeteg-szakrendelők, illetve az alapellátás működőképességének a biztosítását.

És utolsóként felhívnám a figyelmet arra, hogy amire korábban sem az ágazat, sem pedig a kormány nem láthatta és nem tudhatta előre, hogy egy világméretű járvány fog kitörni, ennek az ellátására, mind az oltásokra, mind a gyógyításra lehetőséget és keretet biztosított, oltásokra, illetve a háziorvosok pluszfinanszírozására az oltások beadásához. Én úgy gondolom, hogy ennél többet ilyen körülmények között nem tudunk tenni, ez pedig azt jelenti, hogy a jövő évben is megfelelő színvonalon tudjuk biztosítani a lakosok számára az egészségügyi ellátást.

Köszönöm szépen.




Felszólalások:  Előző  272  Következő    Ülésnap adatai