Készült: 2024.09.25.23:52:37 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

40. ülésnap (2002.12.04.),  139-187. felszólalás
Felszólalás oka Általános vita lefolytatása
Felszólalás ideje 1:41:10


Felszólalások:   47-139   139-187   187-193      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen. Mivel további fölszólalási igényt nem látok, megkérdezem az előterjesztőket, kívánnak-e válaszolni a vitában elhangzottakra. (Nincs ilyen jelzés.) Úgy látom, hogy nem. Köszönöm szépen.

Tisztelt Országgyűlés! Az együttes általános vitát lezárom, a részletes vitára bocsátásról a következő ülésünkön határozunk.

 

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat általános vitája a lezárásig. Az előterjesztést T/1468. számon, a bizottságok ajánlásait pedig T/1468/1-2. számokon kapták kézhez a képviselők.

Megadom a szót Pál Tibor politikai államtitkár úrnak, a napirendi pont előadójának, a napirendi ajánlás szerint 15 perces időkeretben. Parancsoljon, öné a szó, államtitkár úr.

 

PÁL TIBOR belügyminisztériumi államtitkár, a napirendi pont előadója: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Ígérem, hogy a 15 percet nem fogom kitölteni; mindannak ellenére, hogy persze a törvényjavaslat, a törvénymódosítás nagy tömegeket érint és nagyon nagy összegről szól, mégis igyekszem röviden elmondani az expozét.

A fővárosi és a kerületi önkormányzatok közötti viták középpontjában igen régóta a forrásmegosztás áll. A Fővárosi Önkormányzat a jelenlegi szabályozás kérdésében állásfoglalást kezdeményezett az Alkotmánybíróságnál, arra hivatkozva, hogy az előző kabinet megszegte a kétharmados szabályozást igénylő alkotmányos előírásokat. Az Alkotmánybíróság egy évvel ezelőtt hozott határozata szerint alkotmányellenes helyzet keletkezett azzal, hogy az Országgyűlés a helyi önkormányzatokról szóló törvényben nem állapította meg a Fővárosi Önkormányzat és a kerületi önkormányzatok közötti forrásmegosztás olyan szabályát, amely biztosítja a kerületek számára az önkormányzati alapjogok védelmének garanciális szabályait. Az Alkotmánybíróság ezen túlmenően 2002. december 31. hatállyal megsemmisítette a kétéves költségvetési törvény fővárosi forrásmegosztásra vonatkozó szabályait is.

Az érintettekkel történt többszöri egyeztetést és tanácskozást követően került sor a törvényjavaslat végleges tartalmának kialakítására és benyújtására. Az önkormányzati törvény módosítására tett mostani javaslat megfelelő garanciát ad a kerületi önkormányzatok gazdasági önállóságának biztosításához. Így a törvényjavaslat alapelvként rögzíti a főváros és a kerületek közötti feladatarányos megosztást, mely alapelvet a működési, fejlesztési és rekonstrukciós forrásmegosztás során is figyelembe kell venni.

Amennyiben az Országgyűlés a törvényjavaslatot elfogadja, úgy a Fővárosi Önkormányzatnak normatív módszerekkel kell a megosztott bevételeknek a fővárost, illetve az egyes kerületeket megillető összegét meghatároznia. Mindez azt jelenti, hogy egy iskolás gyermek vagy egy óvodás gyermek ellátására, az iskolás oktatására vagy egy szociális otthoni férőhely fenntartására a fővárosban valamennyi kerületben azonos költségeket kell elismerni, azonos költségek elismerésére kerül sor. A forrásmegosztás során valamennyi önkormányzat olyan összegű támogatásban részesül, hogy e feladatokat mindenütt egységes, azonos színvonalon tudják ellátni. E normatív típusú forrásmegosztás végrehajtásához az Országgyűlés a későbbiek során külön törvényt alkot, elősegítve a fővárosi és a kerületi önkormányzatok munkáját.

Megítélésem szerint a most benyújtott törvényjavaslat elfogadásával véget érhet a vita, amely hosszú évek óta kilátástalanul tart a főváros és a kerületi önkormányzatok között. Egyben a már jelzett alkotmányellenes helyzet is megszűnik, és azt gondolom, ez mindannyiunk érdeke is.

Bár a most benyújtott törvényjavaslat fő témája a forrásmegosztás, azonban nem szabad figyelmen kívül hagyni azon két szabályt sem, melyek egyrészt a vagyonállapot kimutatásához, másrészt a könyvvizsgálathoz kapcsolódnak. Az önkormányzati törvény jelenlegi szabályozása szerint a vagyonállapotot az éves zárszámadáshoz csatolt leltárban kell kimutatni. E rendelkezés végrehajtása hatalmas adminisztrációt és jelentős többletköltséget igényel az önkormányzatoktól.

A most benyújtott módosítás szerint a jövőben az önkormányzatoknak nem leltárt, hanem a külön jogszabályban meghatározott vagyonkimutatást kell elkészíteniük. Ez a nyilvántartásban visszalépést nem jelent, viszont komoly anyagi és energiamegtakarítást eredményez az önkormányzatok számára.

A másik módosuló rendelkezés az eseti könyvvizsgálatot érinti. Az önkormányzati törvény a könyvvizsgáló alkalmazásának egyik feltételéül a teljesített kiadások 100 millió forintos határát szabta meg. Ez esetben a változtatást az indokolja, hogy a szabály életszerű legyen. Egy 1995-ben megállapított értékhatárt, ezt a bizonyos 100 millió forintot hét év elteltével már mindenképpen indokolt felülvizsgálni, másrészt az elmúlt évek során olyan bérpolitikai intézkedések születtek, melyek csak tovább nyomatékosítják a változtatás szükségességét.

Amennyiben a tisztelt Ház a törvényjavaslatot elfogadja, úgy a jövőben azok az önkormányzatok lesznek kötelesek eseti jelleggel könyvvizsgálót alkalmazni, ahol a kiadások főösszege a 200 millió forintot meghaladja, és hitelállománnyal rendelkeznek vagy hitelt vesznek fel.

 

 

(13.30)

 

 

Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Bízom abban, hogy az önkormányzati törvény mostani módosításával az önkormányzati gazdálkodásban jelenleg tapasztalható feszültségek enyhíthetők, és bízom benne, hogy ezáltal hozzájárulhatunk helyi szinten is egy kiegyensúlyozottabb pénzügyi-gazdasági rendszer megszilárdításához.

Kérem önöket, hogy a törvényjavaslatot vitassák meg, és utána a támogassák.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypárti képviselők padsoraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Most a bizottsági álláspontok, valamint a költségvetési bizottságban megfogalmazódott kisebbségi vélemény ismertetésére kerül sor, a napirendi ajánlás szerint 5-5 perces időkeretben.

Megadom a szót Jauernik István képviselő úrnak, az önkormányzati bizottság előadójának.

Parancsoljon, öné a szó.

 

JAUERNIK ISTVÁN, az önkormányzati bizottság előadója: Elnök Úr! Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Képviselőtársaim! Az önkormányzati bizottság a november 28-ai ülésén tárgyalta meg az előterjesztést. A bizottság feladata volt az általános vitára való alkalmasság minősítése.

A bizottsági vita során nagy egyetértés volt a kormánypárti és az ellenzéki képviselők között. Ezt az egyetértést a szavazási eredmény is kifejezte. Arról tudok beszámolni a Ház előtt, hogy a bizottság egyhangúlag általános vitára alkalmasnak tartotta a törvényjavaslatot.

Röviden szólnék a vitában elhangzottakról, mert annak ellenére, hogy egyhangú volt a szavazás, mégsem arról kell beszámoljak, hogy nem volt vita, mert igenis, képviselőtársaink hozzászóltak a napirend tárgyalása kapcsán.

Elhangzott államtitkár úr expozéjában, hogy tulajdonképpen három kérdéskört tartalmaz az önkormányzati törvény módosítására benyújtott javaslat. Ez a három témakör: a forrásmegosztás, a könyvvizsgálói értékhatár és a vagyonkimutatás, illetve a leltár ügye.

A két utolsó témakör teljesen egyértelmű, semmiféle vita nincs: ez szükséges, meg kell hozni ezeket a lépéseket.

A forrásmegosztással kapcsolatban is addig teljes az egyetértés, hogy szükséges, rendezni kell ezt a problémát. Az is elhangzott, hogy jelentős összegről van szó. Az is elhangzott a bizottsági ülésen, hogy érthető és jogos aggály van úgy a Fővárosi Közgyűlés részéről, mint a kerületek részéről is. Egyik fél sem szeretne olyan helyzetbe kerülni, hogy a másiknak kiszolgáltatottja lenne. Úgy gondolom, ez nagyon jogos elvárása is minden félnek, minden érintettnek.

Az nagyon fontos, hogy ez a törvény még nem jelenti a probléma végső megoldását. Egy későbbi törvényben kell majd pontosan meghatározni azokat a dolgokat, amelyeket ez a törvény előír, konkrétan, hogy a forrásmegosztás legyen feladatarányos. Úgy gondolom, az önkormányzati törvényből, az önkormányzatiságból adódik, hogy feladatarányos legyen, hogy a fővárosban és a különböző kerületek között is színvonalbeli különbség abból ne adódjon, hogy a forrásmegosztás milyen formában kerül megvalósításra.

Az, hogy a feladatok milyen mértékben jelentkeznek az egyes kerületekben, a Fővárosi Közgyűlés feladata hogyan jelentkezik, ennek a meghatározása külön törvény feladata. Ez az, ami nagyon alapos és pontos munkát igényel. Valamennyien reményünket fejeztük ki: bízunk benne, hogy találunk olyan megoldást, amely pontos számítás alapján korrekt megoldást tesz lehetővé annak a nem kis összegnek, a következő évben minden bizonnyal több mint 200 milliárd forintos összegnek az elosztására. Éppen ezért támogatja a bizottság az indítványt. Ellenzéki oldalról annyi hangzott el, hogy jó lett volna, ha ez a szabályozás már a 2003. évi költségvetés elfogadásánál is segítené Budapest fővárosban a forrásmegosztást. Ez ma technikailag már nem kivitelezhető. Azt gondoljuk, a következő törvény elfogadása, az előkészítő munkák olyan stádiumban vannak, ami alapján ma már erre nincsen lehetőség.

Ezen ellenzéki észrevétel birtokában is még egyszer azt tudom mondani, hogy a bizottság általános vitára egyhangúlag alkalmasnak tartotta, és kéri a tisztelt Házat, hogy a törvényjavaslatot fogadja el.

Köszönöm szépen. (Taps.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A költségvetési bizottság kisebbségi véleményének ismertetésére megadom a szót Szijjártó Péter képviselő úrnak. Parancsoljon, öné a szó.

 

SZIJJÁRTÓ PÉTER, a költségvetési és pénzügyi bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A költségvetési és pénzügyi bizottság 2002. november 29-ei ülésén a bizottságban helyet foglaló ellenzéki képviselők tartózkodtak a helyi önkormányzatokról szóló törvény módosítását célzó javaslatról történt szavazás során.

Tisztelt Képviselőtársaim! Engedjék meg, hogy néhány mondatban indokoljam ezen tartózkodó szavazatokat.

A bizottság ülésén több aggályt fogalmaztunk meg, és számos kérdést vetettünk fel az előterjesztő képviselőjének, ezen kérdéseinkre azonban megnyugtató válaszokat nem kaptunk.

Természetesen mi is fontosnak tartjuk a javaslat által orvosolni kívánt problémát, hiszen már több mint tíz esztendeje folyik az állandósult vita a főváros és a kerületek közötti forrásmegosztások ügyében, felmerül azonban egy kérdés a jelenleg beterjesztett törvénymódosító javaslattal kapcsolatban. Nem lett volna-e sokkal inkább célszerű, ha az elmúlt tíz évben begyűjtött tapasztalatok alapján a kormány megpróbálta volna a helyi önkormányzatok szabályozásával kapcsolatban felmerült valamennyi problematikus pontot kicsit szélesebb perspektívában kezelni? Természetesen mi azt tudjuk, hogy a jelenlegi kormánykoalíciót alkotó pártoknak elsősorban a fővárosban, Budapesten kell a koalíciós szerződésben foglaltakat és a háttéralkuban rögzítetteket megvalósítani, de mi azt gondoljuk, hogy az ország érdeke ennél kicsit szélesebb értelemben kezelendő.

Tisztelt Képviselőtársaim! Mindenképpen szerencsésnek tartottuk volna, ha a kormány veszi a fáradságot és foglalkozik az úgynevezett önhikis települések sorsával, azok nehéz helyzetével is, hiszen mi ezt legalább olyan súlyos kérdésnek tartjuk, mint a fővárosi forrásmegosztás körüli polémiát, hiszen mára az önkormányzatok egyharmadának forráshiányos település vezetési feladatait kell megoldaniuk.

A helyi adó, központi adó arányának és relációjának kérdése is megért volna egy alaposabb előkészítést. Igaz, itt vannak olyan kérdések is, melyek kétharmados támogatást igényelnének a parlamentben, ugyanakkor a kormány - jól láthatóan a könnyebb ellenállás irányába haladva - csak azokat a kérdéseket akarja most tisztázni, melyek elfogadásához elég az egyszerű többség megléte is itt, az Országgyűlésben.

Magával a fővárosi forrásmegosztással kapcsolatban az egyik legfontosabb kérdés már mindjárt az 1. §-ban megtalálható. A kerületek, illetve a kerületi polgármesterek számára csak a véleményezési jog biztosított, az egyetértési jog nem. Ezáltal a kerületek egyértelműen hátrányos helyzetben maradnak. A jelen törvénymódosító javaslat nem mutat számunkra normatívákat.

A 2. §-ban körvonalazódik az a szabályozási mód, amit majd egy külön törvényben kell megfogalmazni, mely törvény konkretizált változata a 2004. évben lépne csak hatályba. Ugyanakkor a törvényjavaslat indokolásában azt olvashatjuk, hogy többszöri egyeztetésre került sor a kerületek és a főváros között, ezért aztán annál is inkább nem értjük, miért kell még egy évig altatni ezt a problémát, mely még akkor sem biztos, hogy a nyugvópontjára fog jutni.

A végére pedig, tisztelt képviselőtársaim, államtitkár úr, azt a felvetést hagytam, amely talán a legtöbb bizonytalanságot okozta nekünk, a költségvetési bizottsági ülésen tartózkodó képviselőknek, illetve ez a kérdés hagyta a legtöbb kérdőjelet bennünk. Ez a kérdés pedig úgy szól, hogy a módosító javaslat elfogadása esetén vajon javul-e a kerületek helyzete, esetleg mégsem alakul kedvezőbben, vagy még talán tovább romlik. Ezen kérdésünkre választ nem kaptunk, hacsak "az attól függ" vagy az "ezt ma még senki sem tudja" módon kezdődő gondolatokat nem tekintjük annak.

 

 

(13.40)

 

Egy ilyen fontos, sok konfliktust okozó és megannyi embert érintő kérdésben azt gondoljuk, sokkal körültekintőbb, alaposabb, előrelátóbb előkészítésre lett volna szükség, melynek folyamán bizony sort kellett volna keríteni az előterjesztőknek hatástanulmányok készítésére is.

Amíg, tisztelt képviselőtársaim, tisztelt államtitkár úr, ezen kérdéseinkre megnyugtató válaszokat nem kapunk, a törvényjavaslat elfogadását támogatni nem tudjuk.

Köszönöm a figyelmet. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. A bizottsági előadók felszólalásainak végére értünk.

Tisztelt Országgyűlés! Most az írásban előre jelentkezett felszólalóknak adom meg a szót, tízperces időkeretben. Megadom a szót Bőhm Andrásnak, a Szabad Demokraták Szövetsége képviselőjének. Parancsoljon, öné a szó.

 

DR. BŐHM ANDRÁS (SZDSZ): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Valóban, a korábbi fővárosi törvénynek ez a rendelkezése, amely ma már csak az önkormányzati törvénynek egy része, egy politikai gyúanyag hosszú-hosszú évek óta, ami elsősorban abból táplálkozik, hogy amikor az önkormányzati törvény megszületett, az akkori törvényalkotók nem gondolhattak mindenre. Később pedig a politikai viszonyok megakadályozták, és teszik ezt a mai napig, hogy egy kiegyensúlyozott, ésszerű átalakítás történjen meg a budapesti önkormányzati rendszerben.

Igyekszem a mai felszólalásomban - persze vagy elhiszik, vagy nem, mert azért a helyzet meghatározó - elsősorban nem fővárosi képviselőként foglalkozni a dologgal, hanem magával azzal a problémakörrel, amit ez a politikai életben, és nemcsak Budapesten, hanem az országos politikában is jelent.

Hadd mondjam el, engem a forrásmegosztás mögöttese, ez a vita a mindannyiunk által ismert Matrjoska baba-problémára emlékeztet. Miről is van szó? Az első problémát természetesen az jelenti, hogy az önkormányzatok összessége miként részesül a központi költségvetésből, tehát az önkormányzatok feladatára mit ismer el a központi költségvetés. Az első baba kinyitása után nyilvánvaló a mindenkori költségvetési helyzet miatt, hogy az önkormányzatok soha nem rendelkeznek olyan központi ellátással, ami valamennyi feladat maradéktalan kielégítésére elég lenne - ez az első feszültséggóc.

A következő probléma ezen belül: Budapest és az önkormányzati ellátás viszonyrendszere. Sehol másutt az önkormányzatok között nincs olyan tünet, mint Budapesten a további huszonhárom kerületi önkormányzat; semelyik más önkormányzatnál nem merül az fel, hogy olyan parlamenti döntés szülessen, hogy a központi költségvetésből járó ellátmányt bizonyos szempontok szerint csökkentik. Én nem kívánom részletezni, hogy mi történt az utolsó két költségvetés elfogadása folyamán - ami lényegében egy kétéves volt -, de abban talán egyetértünk, hogy ebből az önkormányzati tortából Budapesten tovább fogyott az elosztható keret.

A következő, és ez talán már a leglényegesebb felé halad, a főváros és a kerületek viszonya. Ez elsősorban nem politikailag tagolt, mert én szeretnék emlékeztetni arra - néhányan ismerték a helyzetet akkor is -, hogy 1990-ben, az önkormányzati választások után egy olyan politikai szituáció alakult ki, hogy a budapesti kerületekben tizenhét vagy tizennyolc szabad demokrata polgármester ült - ilyen többséggel semmivel sem voltak könnyebbek a viták. Miért? Mert a kerületek és a főváros között más problémák exponálódnak, és egyik mellett sem lehet érvelni eredményesen.

Budapest főváros törődni köteles a tömegközlekedéssel, a kórházakkal, a színházakkal, a köztisztasággal és számos olyan üggyel, ami a kerületekben nem jelentkezik problémaként. A kerületekben lényegesen több az utakkal való törődés, természetszerűleg a lakásokkal való törődés, és egy csomó olyan kérdés, ami viszont a főváros problémái között nincs a legelsők közé emelve. Ez egy olyan természetes érdek-összeütközés, hogy az érintett felek nem tudnak egymás érdekeire is maximálisan figyelemmel lenni. Ismét emlékeztetek a következő Matrjoska babára: kicsi az a keret, amin egymás mellett osztozni tudnak, rendkívül pici szelet jut a méltányosság gyakorlására.

És van még egy baba, ez a baba pedig a kerületek egymás közti érdekrendszere. Ne felejtsük el, hogy Budapesten nagyon sok típusú kerület van. Egészen más feladatai és igényei vannak a budai kerületeknek, mások a külső kerületeknek, amelyeknél alapvető kérdés a földutak megszüntetése, a csatornázottság; egész más a belső pesti kerületek igénye, amelyeknél a városrehabilitáció, a lakások karbantartása a fontos; más a lakótelepekkel rendelkező kerületek igénye, és más ott, ahol meghatározóan kertvárosi környezet van, családi házakkal.

Ez mind-mind olyan feszültségeket jelent, amit csak alkalmi érdekszövetségek oldanak fel, jól vagy rosszul. S a problémát ez okozza tulajdonképpen ebben a vitában, hogy a kerületek vagy felsorakoznak valamilyen közös érdek mellé szigetenként, különböző csoportokban, vagy ami még rosszabb: a politikát, a politikai választóvonalat választják az egymás közti vitáik rendezésére, illetve a Budapest fővárossal kapcsolatos vita rendezésére.

Ez az a helyzet, amibe nem lehet belenyugodni, hogy ez így legyen, elsősorban azért nem lehet, mert a politikai szerencse forgandó. Ne felejtsük el, hogy az elmúlt ciklusban közel azonos arányban volt az úgynevezett baloldali és az úgynevezett fideszes testületek és polgármesterek aránya a fővárosban. Észleltük nemegyszer - és nem akarok kölcsönös vádakat mondani meg hallgatni sem -, a politikai válaszok arról szóltak, hogy bizonyos kérdésekről, bizonyos ügyekről politikailag egészen másként gondolkodik a főváros vezetése, mint az akkori jobboldali vezetés.

Ha a mostani választások utáni politikai viszony mellett történne a rendezés, az katasztrófát okozna. Olyan választási eredmény született, hogy alig néhány kerületben van úgynevezett jobboldali vezetés és polgármester. Meg szabad-e azt tenni, hogy ez az érdekrendszer úgy legyen megoldva, hogy elsöprő politikai többséggel legyenek bizonyos budai kerületi igények háttérbe szorítva, más igényekkel szemben? Semmi garancia nincs arra, hogy a következő választásnál nem fordított eredmény születik, és ehhez most egy rossz gyakorlat alapozná meg a következő évek eljárását.

Mindez arra mutat, hogy meg kell próbálni olyan objektív módszert választani, ahol a módszer kiválasztása kapcsán helye van a vitának, tehát hogy milyen szempontok szerint történjék meg a rendelkezésre álló források felosztása, és a minimumra vagy annál is szűkebb területre szorítsuk a szubjektív, az érdek-, a politikai szempontok alapján történő elkülönítést.

Hadd mondjam el, hogy nem végleges és vitatott módszer szerint, de évek óta törekszik a főváros arra, hogy megkeresse azokat az ismérveket, amelyek a leginkább jellemzőek a különböző kerületi és fővárosi igények rendszerezésére. Csak a legfontosabbakat említem: természetesen a lakosság, a lakosság korösszetétele, a lakásviszonyok, az útviszonyok azok a kérdések, amelyek forrásai egy rendelkezésre álló torta vagy forrás elosztásánál meghatározható, objektív szempontok szerint szétoszthatók.

Most a törvényalkotást arra kényszeríti az Alkotmánybíróság döntése, hogy az üggyel foglalkozzon. Tekintve, hogy itt vannak népszerű tévedések, ezért szeretném röviden összefoglalni, hogy miről is szól ez az alkotmánybírósági döntés.

Az apropóját az adta meg, és ez az, ami alkotmánysértő, hogy azt nem lehet tenni, mint amit tett a parlament legutóbb, hogy egy úgynevezett minimálértéket szabott meg, hogy a kerületeket legalább ennyi megilleti az összes rendelkezésre álló forrásból, és ezt azért nem teheti meg, mert ezzel elvonásra kerül a főváros rendeletalkotási jogköre, ami az alkotmányban, illetve az önkormányzati törvényben biztosított jog.

Természetesen az alkotmánybírósági ítélet az indokolásában továbbmegy, amikor elmagyarázza azt, hogy ezt a jogot nem lehet elvonni, ugyanakkor biztosítani kell azt a garanciarendszert is, ami megakadályozza, hogy adott esetben a Fővárosi Közgyűlés ne törődjön velük, ne vegye figyelembe a kerületek jogosítványait. És kiolvasható az alkotmánybírósági döntésből az is, és ez egy népszerű ellenérv, hogy az úgynevezett egyetértési jog ugyanolyan kockázatot jelent a szavazásos rendszer miatt, hogy a kisebbség jogai vagy akár Budapest főváros jogai pusztán egy szavazás eredménye miatt sérülnek.

Az Alkotmánybíróság által megkívánt helyzet orvoslására a most benyújtott törvényjavaslat a jelenlegi ismereteink szerint megfelelő. Ezt a törvényjavaslatot az általam példaszerűen említett modell teszi kötelezően alkalmazandóvá, ennek a feltételrendszerét külön törvény fogja szabályozni. Az természetesen vitatható, hogy a modell szabályait betartotta-e a Fővárosi Közgyűlés vagy sem - ez vitatható kérdés marad a továbbiakban is, de objektív módon, és nem politikai vagy érdekviszonyok alapján -; ha pedig a modellt betartották, akkor az érintett felek között további vitának nincs helye. A modell betartása meghatározó kérdés ennek az ügynek a rendezésében.

 

 

(13.50)

 

 

Én azt remélem, a hátralévő egy év alkalmas lesz arra, hogy ennek a modellnek a kitöltése egy külön jogszabályban megfelelően megtörténjék. Miért nem lehet alkalmazni már most január 1-jétől? Egyrészt azért nem lehet, mert ez a külön jogszabály nem áll rendelkezésre, ugyanakkor törvény kötelezi a budapesti önkormányzatokat a forrásmegosztás megalkotására záros határidőn belül a költségvetési törvény elfogadását követően. Másrészt - és ezt nagyon kérem, hogy gondolják végig, akik azzal érvelnek, hogy miért nem történik meg jövőre a bevezetés, és mi a garancia - ez egy példaértékű kísérlet tud lenni, tehát azért kérem a mosoly mellé, hogy tessék végiggondolni. A főváros ennek a modellkísérletnek az alapján... Nem akarom, hogy csöngessen az elnök úr, úgyhogy akkor folytatni fogom a továbbiakban.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Következik Juhos Katalin tízperces időkeretben, a Fidesz képviselőcsoportjából. Parancsoljon, öné a szó.

 

DR. JUHOS KATALIN (Fidesz): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Hadd kezdjem egy, talán lényegtelen félmondattal a hozzászólásomat, amely a törvényjavaslat általános indoklásában található, és amely elsőként szemet szúrt, amikor ez a törvényjavaslat a kezembe került. Ez a félmondat így szól, hogy "a kormány az érintettekkel történt többszöri egyeztetést követően".

Nem tudom, hogy ez a félmondat mit jelent a kormány, illetve az előterjesztő Belügyminisztérium számára, hiszen érintetteknek ennél a törvényjavaslatnál az önkormányzatok polgármestereit és a törvényjavaslat fontosabb részénél a kerületek polgármestereit érteném én. Tehát szeretném, ha itt, a tisztelt Házban is elhangozna, hogy az a fajta egyeztetés, amely egy ilyen törvényjavaslat benyújtásához valóban elengedhetetlen lenne, nem történt meg, sem a kerületi önkormányzati vezetőkkel, sem pedig a politikai pártok között, azon politikai pártok között, amelyek itt, a parlamentben helyet foglalnak. Néhány párperces, rövidke szakértői egyeztetésről tudok, de szakmai, politikai egyeztetésről nem, tehát ez az első sérelem, az első észrevétel, amelyet ezzel a törvényjavaslattal kapcsolatban szeretnék tenni. Ha sor került volna egy ilyen politikai egyeztetésre például, akkor valószínűleg ott el tudtam volna mondani azt az önök által talán ismert mesét, hogy mi is az elvárásunk egy ilyen törvényjavaslattal kapcsolatban.

A mese úgy szól, hogy állt egy szilvafa egy tó partján, a tóban éppen fuldoklott egy szúnyog, illetve egy kis virág nőtt a tó partján, amely éppen kiszáradni készült. A fáról lehullott egy szilva, hullámokat gerjesztett, ennek kapcsán a szúnyog fel tudott szállni, a kis virág pedig vizet kapott, és tovább élhetett. Vagyis egy lehulló szilvától mindenki jól járt. Ezt vártuk volna el egy valóban nagyon régóta húzódó vita kapcsán, a fővárosi és a kerületi önkormányzatok közötti forrásmegosztás kapcsán a kormánytól és az Országgyűléstől, hogy találjon egy olyan megoldást, amely mindenki számára, valamennyi, mind a 24 érintett önkormányzat számára megfelelő. Hiszen egyenrangú településekről, egyenrangú önkormányzatokról beszélgetünk akkor, amikor azt mondjuk, hogy Fővárosi Önkormányzat vagy I., XVII., XIX. kerületi önkormányzat. Egyenrangú önkormányzatokról beszélünk, és az az elvárásunk, azt hiszem, mindannyiunknak, akik ebben a témában érintettek vagyunk, hogy egyenrangú félként is kezelje a politika minden résztvevője ezeket az önkormányzatokat. Éppen ezért ehhez a törvényjavaslathoz több módosító indítványt is benyújtottunk.

Az egyik része ezeknek a módosító indítványoknak eljárásjogi, és itt máris vitába kell szállnom Bőhm András képviselőtársammal is, illetve a Belügyminisztérium tisztelt képviselőjével is, hiszen valóban nagyon régóta vita, gyakorlatilag a fővárosi törvény megalkotása óta vita a forrásmegosztás kérdése. Azonban hadd emlékeztessem önöket arra, hogy mindaddig, amíg a kerületeknek egyetértési joguk volt, ez a vita elhúzódó eljárásjogi, napi gondokkal terhelt vita volt, de legalább egyetértési joguk volt a kerületi önkormányzatoknak. Akkor, amikor ezt a szabályozást a fővárosi főpolgármester kérésére, az akkori - mai - kormánypárti képviselők, polgármesterek kérése ellenére kivették a törvényből, és a továbbiakban nem volt a kerületeknek egyetértési joga, ezt mindenki sérelmezte. Hiszen pártpolitikai hovatartozástól függetlenül pontosan tisztában volt valamennyi kerületi vezető azzal, hogy ennek a passzusnak a megszűnése még nagyobb egyeduralmat tesz lehetővé a források fölött a Fővárosi Önkormányzat számára. Nem értek egyet azzal, hogy kisebbség és többség, hiszen azt gondolom, hogy a demokrácia alapja a szavazás, a demokrácia alapja a többségi vélemény elfogadása. Tehát az egyik módosító indítványunk és javaslatunk - és kérem, hogy a kormánypárti polgármesterek és a többség is támogassa -, hogy a kerületi önkormányzatok és a Fővárosi Önkormányzat, tehát együtt a 24 önkormányzat többségének javaslatával, egyetértésével lehessen majd a forrásmegosztási szabályokat elfogadni.

Természetesen vannak tartalmi módosító javaslatok is, ezeket is tulajdonképpen kétfelé bontanám. Nagyon érdekes és meglepő fordulatok, szóhasználatok vannak ebben a törvényjavaslatban akkor, amikor a feladatarányos megosztás alapelveit szabályozó passzusokat, paragrafusokat olvassuk. Meglepett igazából, hogy egy olyan megfogalmazás, egy olyan alapelvrendszer bontakozott ki, amely ellen oly vehemensen, élethalálharcot folytatva küzdöttek az MSZP-s budapesti képviselők akkor, amikor a szabad demokraták főpolgármester-helyettesét próbálták sarokba szorítani, hiszen ezek a megfogalmazások és ezek az úgymond normatív előírások, ha szabad nevén neveznem, Atkári János tollából valónak tűnnek. Meglepett, hogy ilyen, gyakorlatilag átláthatatlan, a költségvetési bizottság kisebbségi véleményében megfogalmazott "hogy is lesz ez? most jó lesz ez?" kérdésre sem választ adó alapelvek kerültek beépítésre ebbe a törvényjavaslatba. Természetesen arról nem is beszélve, hogy mindannyian tudjuk, nehéz alapelveket, normatív rendszereket felépíteni akkor - és itt megint csak vitában vagyok a Belügyminisztérium képviselőjével -, amikor nem azonosak a feladatok. Bőhm András is kifejtette, hogy nem azonosak az ellátandó feladatok, sem főváros és a kerületek szintjén, sem kerületek közötti szinten, tehát valóban nehéz normatív rendszert felépíteni, de nem lehetetlen egy olyan normatív rendszer és alapelvek kimondása, amellyel valamennyi érintett önkormányzat egyetértene.

Még egy probléma van, ezt is már többen feszegették itt a tisztelt Házban, ezzel a törvényjavaslattal kapcsolatban, ez pedig az, hogy ugyan a magyar nyelvnek vannak ilyen fordulatai és érdekes gondolatai, hogy jaj, hideg van kint, csukjuk be az ablakot - na de kérem, attól még kint hideg marad! Tehát ez a törvényjavaslat tulajdonképpen ennek a szófordulatnak a jegyében született, hiszen azt mondjuk, hogy ez a törvényjavaslat majd egy külön törvényen keresztül 2004-től érvényes lesz. Tegnap éjszaka itt együtt ültünk, szavaztunk egy költségvetési törvényről, amely, mindannyian pontosan tudjuk, éppen azért, mert nem a normatívákra helyezte a hangsúlyt, még súlyosabban fogja érinteni a fővárosi kerületeket, mint bármelyik másik önkormányzatot az országban.

 

 

(Németh Zsoltot a jegyzői székben dr. Lázár János
váltja fel.)

 

Hiszen mindazokból az indokokból, amelyek a kormánypárti többségtől elhangzottak - igaz ugyan, hogy az iskolai, kulturális, egyéb normatívák nem nőnek olyan mértékben, mint kellene, ámde a személyi jövedelemadó, ámde az iparűzési adó, ámde a gépjárműadó majd az önkormányzatoknál lesz -. nagyon pontosan látszik, hogy ezek a fővárosnál lesznek, és a kerületek számára megint csak egy nagyon rossz és hátrányos elosztási rendszer lesz 2003-ban, akkor, amikor amúgy is súlyos és nehéz pénzügyi gondokkal kell majd az önkormányzatoknak szembenézniük.

 

(14.00)

 

Természetesen azért, hogy mindenki számára nyilvánvaló legyen, amit az elején mondtam - hogy szeretnénk erre a problémára mi is megoldást találni, szeretnék egy olyan közös nevezőt elérni, hogy - akár 2003. január 1-jétől, hiszen nem látom ennek egyébként időbeli akadályát -, találjunk egy megoldást, nem külön jogszabályban, hanem akár ebben a törvényben, illetve törvényjavaslatban. A normatív szabályozáshoz is nyújtottunk be módosító javaslatokat, éppen arra figyelemmel, hogy a kerületek feladatarányosan, az ő feladatuknak megfelelő arányban is részesüljenek.

Azt kérem önöktől - most ugyan nem minden szocialista kerületi polgármester van jelen a teremben, ha jól látom, nincs is senki -, hogy támogassák az általunk benyújtott módosító javaslatokat.

Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kétperces felszólalásra megadom a szót Bőhm Andrásnak, a Szabad Demokraták Szövetségétől.

 

DR. BŐHM ANDRÁS (SZDSZ): Tisztelt Ház! Tisztelt Elnök Úr! Én csak be szeretném fejezni az előző felszólalásomat, és később kitérnék a most hallott értékes gondolatokra is. Tehát ott hagytam abba az imént, hogy ha nem kerül január 1-jétől bevezetésre, akkor mi fog történni 2003-ban. Nagyon értékes és érdekes lesz ennek ellenőrzése akkor, amikor megszületik ez a külön törvény, a legszélesebb körű egyeztetés alapján, ami azokat a modellszámokat, ismérveket tartalmazza, amik szerint ezt össze lehet hasonlítani, hogy a Fővárosi Önkormányzat vajon miként járt el. Juhos Katalin is tudja, és sokan tudják, hogy hasonló modellszámok alapján törekszik a főváros arra, hogy minél objektívebb elosztási módot alkalmazzon. Tehát én azért mondom, hogy elképzelhető - én kizárom a magam részéről, de elképzelhető -, hogy a Fővárosi Közgyűlést szembesíteni lehet azzal, hogy mit tett az év elején a később megjelenő jogszabálymodell objektív körülményével szemben.

Még valamit: ez igazából parlamenti körben nem sokat jelent, de szükségesnek tartom elmondani - és ez is számon kérhető lesz, tehát csak ezért vetemedem erre -, hogy én magam ígéretet teszek arra, hogy az idei forrásmegosztás széles körű egyeztetésen fog alapulni, és minden józanul, objektív módon kezelhető felvetés sokszoros-sokszoros egyeztetést követően egy középutat fog eredményezni.

A jogszabályt érintő további észrevételeket pedig egy másik felszólalásnál szeretnénk tenni.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kétperces felszólalásra következik Pál Tibor belügyminisztériumi államtitkár úr. Parancsoljon, öné a szó.

 

PÁL TIBOR belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Bízva abban, hogy a forrásmegosztás szabályozása valóban egy jó szakmai vitán keresztül fog alakulni, én arra kérem képviselőtársaimat, hogy valóban szakmai javaslatokkal módosítsák vagy szakmai javaslatokat tegyenek az előterjesztéshez.

Viszont szeretnék reagálni arra, amit Juhos Katalin képviselő asszony elmondott az egyeztetéssel kapcsolatban. Két körben történt a törvény egyeztetése. Az első körben az érdekszövetségekkel ültünk le, és velük egyeztettük az elképzelésünket. A második körben pedig a pártok képviselőivel - ott a Fidesz képviselője is jelen volt - történt egyeztetés, ahol jegyzőkönyv is készült, és megállapodás született, hogy ilyen módon fogjuk beterjeszteni a törvényt. A képviselő asszony valószínűleg azért maradt ki ebből az egyeztetésből - most végiggondoltam -, mert amikor az első egyeztetés volt, az az önkormányzati választás után volt, és ön már akkor nem volt polgármester, a második egyeztetés pedig akkor volt, amikor ön még nem volt parlamenti képviselő. De bízom benne, hogy a vitában és a későbbi egyeztetések során azt a tudást, azokat a javaslatokat, amiket az előterjesztés javítása érdekében szeretne tenni, el tudja juttatni hozzánk, és végig fogjuk gondolni. Köszönöm szépen.

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kétperces felszólalásra megadom a szót Pettkó Andrásnak, a Demokrata Fórum képviselőjének.

PETTKÓ ANDRÁS (MDF): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Nem kívántam kétperces felszólalással hozzászólni a vitához, de miután megindultak a kétpercesek, én is hozzászólok.

Bőhm András képviselőtársamnak szeretném jelezni, hogy Újpest polgármestere volt az első, aki az Alkotmánybírósághoz fordult, és nem a Fővárosi Önkormányzat, tehát a hozzászólásban szerintem ezt az időbeli sorrendet ne felejtsük el. Ez az egyik, amit szerettem volna hozzátenni.

A másik: Pál Tibor államtitkár úrtól szeretném megkérdezni, hogy a Magyar Demokrata Fórum részéről ki vett részt ezen a négypárti egyeztetésen, hiszen az MDF-en belül én vagyok a témafelelőse ennek a kérdésnek, és engem nem hívtak semmiféle ilyen egyeztetésre.

Köszönöm a szót.

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Normál felszólalásra megadom a szót Pettkó Andrásnak, a Magyar Demokrata Fórum képviselőjének. Parancsoljon, öné a szó.

 

PETTKÓ ANDRÁS (MDF): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Úr! A Magyar Demokrata Fórum országgyűlési képviselőjeként, Újpest polgárainak az érdekeit szem előtt tartva, a forrásmegosztás rengetegében bolyongva többször felmerült bennem a kérdés, hogy a rendszerváltás - mely megjegyzem, az akkori gazdasági életben mutatkozó mélypont egyenes következménye volt - következtében kialakult önkormányzati rendszer miért nem tudta kezelni a helyi szükségleteket kielégítő, a szubszidiaritás elvét megkövetelő közigazgatási és lakossági szolgáltatást ellátó feladatok gazdasági következményeit.

A fővárosi és a kerületi önkormányzatok kétszintűsége a feladatok és a hatáskörök szétválasztásának rendszere az eltelt 12 évi gazdálkodás távlatából úgy ítélhető meg, hogy a kerületi önkormányzatok számára a költségvetés, a gazdálkodás törvényi szabályozása nem biztosított kellő garanciákat. A többségi elv alapján ugyan, a köz érdekét szolgálva, de a helyi alapjogok védelmének csorbításával - mondom mindezt azzal a lokálpatriotizmussal, mely minden, Újpestért dolgozó, küzdő ember lelkületében benne van.

A forrásmegosztás törvényi szabályozásának két felvonásáról kell beszélnünk, melyet az 1992-94. évekre a fővárosi és a fővárosi kerületi önkormányzatokról szóló 1991. évi XXIV. törvény szabályozott, a 17. §-tól a 20. §-ig, és 1995-től kezdődően a helyi önkormányzatokról szóló, többször módosított 1990. évi LXV. törvény szabályoz. Az 1992-94. évekre érvényes törvényi szabályozás szerint a megosztott bevételek köre: a magánszemélyek jövedelemadójából - az állami költségvetésről szóló törvény alapján - a települési önkormányzatokat megillető rész; az egyéb központi adók; az állandó népesség egészéhez kapcsolt normatív állami támogatás; a helyi adókból származó bevételek. Ezt az időszakot sokkal kiszámíthatóbb, tervezhetőbb és nem utolsósorban a többség akaratát tükröző gazdálkodás jellemezte.

Az 1995-től érvényes szabályozás lényegében 1992-től változatlanul hagyta a megosztandó bevételek körét, csupán tartalmi változást jelentett, Ennek egyik oka, hogy 1995-től az állandó népesség bizonyos korcsoportjaihoz kapcsolódó normatív állami hozzájárulások kerültek a megosztandó bevételek körébe, a másik a fővárosi igazgatási és közművelődési feladatokhoz kapcsolódó, az állandó népesség után járó normatív állami hozzájárulásnak a megosztandó bevételek köréből történő kikerülése.

Az 1994. évi LXIII. törvény intézkedése alapján a fővárosi gazdálkodásra a két szintből adódó sajátosságok miatt külön szabályokat is meg kell állapítani a törvényalkotóknak. Ezeket találjuk meg az Ötv. 64. és 64/C. §-aiban. Fontos rendezőelvet állapít meg a törvény az önkormányzati gazdálkodás alapját képező bevételeket illetően. Deklarálja, hogy a bevételek a ténylegesen gyakorolt feladat- és hatáskör arányában illetik meg a fővárosi, illetve a kerületi önkormányzatokat. A törvény rendelkezése alapján a fővárosi önkormányzatok differenciáltan részesülnek az önkormányzati bevételekből.

A bevételek négy csoportját alakítja ki a törvény attól függően, hogy ki jogosult a bevételre. A bevételek első csoportját alkotják azok a bevételek, amelyek a Fővárosi Önkormányzatot és valamennyi kerületi önkormányzatot is önállóan és közvetlenül megilletnek. A bevételek másik csoportját az osztott bevételek képezik. Ezek részben a Fővárosi Önkormányzatot, részben pedig a kerületi önkormányzatot illetik meg. A megosztás a Fővárosi Közgyűlés hatáskörébe tartozik. A döntés előtt köteles a közgyűlés a kerületi képviselőtestület véleményét kikérni. Kötelezi a törvény a Fővárosi Önkormányzatot, hogy a véleményadásra legalább tíz napot biztosítson.

Tulajdonképpen ez volt az a negatív törvényalkotás, melyben a kerületi önkormányzatok részéről úgymond tiltottá vált az egyetértési jog, hiszen a véleménynyilvánítással a Fővárosi Önkormányzat azt csinál, amit akar, hiszen csak egy pipa, hogy ezt a feladatot is elvégezte. Semmi jogi következménnyel nem jár a döntése, hiszen nincsenek olyan garanciális kötelezettségei, amelyeket számon is kérhetnek tőle.

Az 1994. évi Ötv.-re vonatkozó módosítás ezt teljes egészében legalizálta számukra. Változtak ezzel a kerületeket képviselő delegáltak küldésének sarokpontjai is, hiszen ettől kezdve nem küldhettek a Fővárosi Közgyűlésbe kerületi érdekeket képviselő embereket.

 

 

(14.10)

 

Ez a törvényi szabályozás volt az az önkormányzati autonómiát sárba tipró intézkedés, amely egy demokratikus jogállamban nem elfogadható. Az Alkotmánybíróság 47/2001. november 22-ei határozatában megállapította, hogy mulasztásban megnyilvánuló alkotmányellenes helyzet keletkezett azáltal, hogy az Országgyűlés a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi törvényben nem állapította meg a törvény 64. § (4) bekezdésében, a Fővárosi Önkormányzatot és a kerületi önkormányzatokat osztottan megillető bevételek 64. § (5) bekezdése szerinti megosztásának, a kerületi önkormányzatok számára az alkotmány 44/A. § (1) bekezdés a) pontjában biztosított önkormányzati alapjog védelmének garanciális szabályait. Az Alkotmánybíróság felhívja az Országgyűlést arra, hogy jogalkotási kötelezettségének 2002. december 31-éig tegyen eleget.

Azért nem tudok egyetérteni a Bőhm András képviselőtársam által elmondottakkal, hiszen ha az előttünk lévő törvényt fogadjuk el, akkor az Alkotmánybíróság ezen döntése nem fog érvényesülni a 2003. évben.

Az Ötv. 64. § (5) bekezdése úgy ad felhatalmazást a fővárosnak, hogy az jogi kötöttségek nélkül, széles mérlegelési jogkörben rendelkezhet az Ötv. 64. § (4) bekezdésében meghatározott bevételi források felett. Döntési szabadságának egyetlen eljárási feltétele van, nevezetesen az, hogy ki kell kérnie a képviselő-testületek előzetes véleményét. A vélemény azonban a közgyűlést nem köti, szabad belátásától függ, hogy döntése során figyelembe veszi-e vagy sem, illetőleg milyen mértékig veszi figyelembe. A Fővárosi Önkormányzat maga is gazdasági érdekeltséggel rendelkezik ezeknek a forrásoknak az elosztásában. A Fővárosi Önkormányzatnak ez a forrásmegosztást befolyásoló érdekeltsége magában hordozza a centralizációs törekvések érvényesülésének, a kerületi önkormányzatok önállósága csorbításának lehetőségét. Lehetőséget ad arra, hogy a kerületi önkormányzatokat az alkotmány 44/A. § (1) bekezdés a) pontja alapján megillető autonómia sérüljön. Ezért az önkormányzati rendeletalkotás körébe utalt forrásmegosztás tekintetében törvényi szabályoknak kell megteremteni azokat a garanciákat, amelyek a főváros érdekeivel szemben a kerületi önkormányzatok alkotmányban szabályozott alapjogait védelemben részesítik, biztonságot nyújtanak arra, hogy az anyagi források hiánya a kerületi önkormányzatok feladatellátását ne veszélyeztethesse.

Ezért az Alkotmánybíróság megállapította: alkotmányellenes helyzet keletkezett azáltal, hogy az Országgyűlés az Ötv.-ben nem szabályozta a Fővárosi Önkormányzatot és a kerületi önkormányzatokat osztottan megillető bevételek megosztásának elveit és részletes szabályait.

A kormány által a jogalkotási kötelezettség teljesítésének szándékával benyújtott törvénytervezettel kapcsolatban a fentiekben leírt kötelezettségek ismeretében az alábbi véleményem fogalmazódott meg a Magyar Demokrata Fórum országgyűlési képviselőjeként:

A törvénytervezet nem tesz eleget az Alkotmánybírósági határozatban előírt jogalkotási kötelezettségnek, hiszen konzerválja és ezzel továbbra is fenntartja a mulasztásos alkotmánysértés állapotát, hiszen semmit nem szabályoz, csak időhúzási színezete van.

Nincs meg a forrásmegosztás elosztásának garanciális szabályozása, mert a tervezetben említett külön törvény még nem került napirendre, s ennek esetleges elkészülte esetén is csak 2004. évi forrásmegosztás időszakát jelöli meg, tehát az elosztás elveit továbbra is a Fővárosi Önkormányzat saját hatáskörben végezheti a 2003. évi költségvetést illetően, a kerületek beleegyezése nélkül.

Bizonyára elkerülte a figyelmét az előterjesztőnek, de továbbra is csak véleményezési jogot ad lehetőségként, holott a kerületek egyetértési jogának visszaállítása már régóta szükségszerű. Ennek hiánya nagyban csorbítja a kerületek önálló döntési lehetőségét.

Az Alkotmánybíróság határozata már több mint egy éve előírta a jogalkotási kötelezettséget. Ez ismert volt a jelenlegi kormány előtt is, ennek ellenére a beterjesztett törvénytervezet fércmunka, nem kidolgozott, nem biztosítja a kerületi önkormányzatok védelmét, garanciális tételek hiányában, nem felel meg az előírt kötelezettségeknek. Így a 2003. évi forrásmegosztás továbbra is a régi elvek mentén kerülhet végrehajtásra, sárba tiporva az önkormányzatiság elvét. Hol itt a törvényesség, a helyi önkormányzati szint védelme? Hol van a jogalkotási kötelezettség végrehajtása? A törvényhozói hatalommal élni lehet, de visszaélni nem, hiszen az elszámoltatás a választópolgárok kezében van.

Kérem tisztelt képviselőtársaimat, hogy támogassák a Magyar Demokrata Fórum képviselőcsoportja által benyújtott módosító indítványokat.

A kerületek is többet érdemelnek.

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Normál felszólalásra megadom a szót Devánszkiné dr. Molnár Katalinnak, a Szocialista Párt képviselőjének. Parancsoljon, képviselő asszony.

 

DEVÁNSZKINÉ DR. MOLNÁR KATALIN (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! A legjobb mondatokat hallottam most, amire a hozzászólásomat megkezdhetem.

Amikor meghozta az előző parlament az utóbb nem éppen jogszerűnek minősített döntéseit, akkor azt hittük, hogy húha, milyen jó lesz az önkormányzatoknak, bár mindannyian tudtuk - köztük a IV. kerület polgármestere is -, hogy alkotmányos aggályok merülnek fel.

Most én úgy érzem, A Belügyminisztériumnak arra kellett törekednie, hogy olyan javaslatot terjesszen a tisztelt Ház elé, amely első ránézésre sem alkotmányellenes, amely első ránézésre is törvényes és végrehajtható.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Dercze Tamás szavai csengnek a fülembe. Ő ott volt azon az egyeztetésen, ahol én az egyik érdek-képviseleti szervezet egyik lemondó tagjaként vettem részt, és azt mondta, ha a Belügyminisztérium beterjeszti a többség egyetértési jogára vonatkozó javaslatát, abban a pillanatban az Alkotmánybírósághoz fordul, mert a kisebbség véleményének a sárba tiprását fogja ez a javaslat jelenteni.

Én teljes mértékben meggyőződtem arról, hogy neki igaza van, és én is támogattam a Belügyminisztérium vezetésének azt az elképzelését, hogy az egyetértési jog gyakorlásának ezt a fajta módozatát ne alkalmazzuk. Tehát nagyon köszönöm innen, a parlament soraiból Dercze Tamás polgármester úrnak, hogy világosságot gyújtott az agyamban, mert korábban úgy gondoltam én is, hogy legalább a többség egyetértését be kellene szerezni. Ugye, akkor a következő lépés az, ha nem a többség egyetértő véleménye - mert így lesz egy kisebbség, amelynek az önkormányzati alapjogait sértjük -, akkor szerezzük be az összes kerületi önkormányzatnak az egyetértő véleményét. Mivel huszonhárom kerülete van a fővárosnak, és nagyon jól elmondta képviselő asszony, de Bőhm András is jelezte, hogy milyen különbségek vannak a kerületek között, ez egy olyan álom és egy olyan illúzió, amelyet soha meg nem lehet valósítani.

Akkor mi a megoldás? És most van itt az a pont, hogy miért támogatom a Belügyminisztérium előterjesztését, javaslatát - az MSZP frakciót is képviselve most, ahogy itt körülnézek. Azért támogatom, mert megkeresi azt a lehetőséget, hogy ne a huszonhárom egyenrangú önkormányzat szavazása mondja meg, hogy elfogadják-e a forrásmegosztást, amelyet egy ugyancsak egyenrangú huszonnegyedik, a Fővárosi Önkormányzat fog rendeletével szabályozni, hanem alkossunk egy olyan normatívarendszert, egy olyan szabályozási mechanizmust, amelynél nincs vita arról, hogy melyik önkormányzat mennyit kap és milyen feladata ellátására kapja ezt. No, persze nekem sincsenek ezzel kapcsolatban sem illúzióim, tekintettel arra, hogy nemcsak azok a különbségek vannak meg az önkormányzatoknál, amelyeket önök már jeleztek, hanem például startvonaltól hátrányos helyzetben van néhány kerület.

Hadd említsek csak két olyan kerületet, amelyet mindig külső kerületként említenek, és ha már sokat citáltam a IV. kerületet, miért ne mondjam most is: egy korábbi városi ranggal rendelkező, egy komoly infrastrukturális rendszerben működő település lett kisebb-nagyobb módosításokkal a főváros IV. kerülete.

 

(14.20)

 

Mondjuk a XVII. kerületet, egyik sem volt város, két régi egyszerű falu - és elnézést kérek a választóimtól - földszintes kis parasztházakkal, és két XIX. század végén fejlődni kezdő, kicsit polgáriasodó, majd esetleg a polgári rangot is elérni kívánó önállósult településből, és egy, még csak települési rangot nem is szerzett településrészből állt össze 1950-ben a XVII. kerület.

Tessék nekem megmondani: össze lehet-e mérni a feladatot a IV. és a XVII. kerület között? És most nem mondtam belvárost, nem mondtam Bel-Budát és Külső-Budát, csak két külső kerületet említettem. Tehát ez nagyon nehéz feladat. De én azért emlékeztetem tisztelt budapesti képviselőtársaimat arra, hogy akármennyire is sokat szidtuk közösen a kerületek szempontjából a fővárosi előkészítő munkát, de készültek elemző anyagok. Ezek rendelkezésre állnak, végig kell őket olvasni, és ennek lehet a vége az, hogy egy olyan normatív szabályozást tartalmazó törvényjavaslat kerüljön ide a tisztelt Ház elé, amely valójában választ ad arra a kérdésre, hogy kinek mennyi jár a fővárosi forrásmegosztáson belül.

Minden évben a fővárosi forrásmegosztásról szólnak a híradók. Lehet, hogy el akarjuk érni azt, hogy két év múlva már ne erről szóljon minden januári, februári regionális műsor Budapest és Pest megye vonatkozásában? Lehet, hogy azt szeretnénk elérni, hogy ne egy-egy személy adott pszichés állapotán múljon az, hogy mi történik a holnapi közgyűlésen? Lehet, hogy ezt szeretnénk elérni. Lehet, hogy azt szeretnénk elérni, hogy ne kelljen lobbicsapatokat kitermelni a kerületi önkormányzatok emberei közül, hogy ne kelljen polgármestereknek baráti társaságból érdekszövetséggé alakulni annak érdekében, hogy a saját önkormányzatuk megfelelő finanszírozást kapjon.

És hadd mondjak még egy dolgot, kedves képviselőtársaim: ennek az egész ügynek a legfontosabb vonása az, hogy előbb - és nagyon gyorsan - és nem utóbb neki kell látni az önkormányzati hatáskör- és feladatjegyzék újragondolásának, mert ma már szinte alkalmatlan, és lehet, hogy jó volt a kilencvenes évek elején, de ma már, 2002 végén teljesen alkalmatlan, és nem mutat előre. És nem szabad elfeledkeznünk arról sem, hogy ezt a fajta fővárosi forrásmegosztást, mely feladatarányos és bevételarányos és korrigált bevételarányos és egyébként is forrásarányos kell hogy legyen, hasonlóan meg kell oldani, mint az egész országban működő önkormányzati rendszer hatás- és feladatkörét. És akkor elérhetjük azt, hogy az önkormányzatok azokat a feladatokat látják el, amelyek valóban az ő feladatuk, ehhez a feladathoz kellő finanszírozást kapnak, és a fővárosban végre egyszer nem azt fogja érezni egyetlen kerületi polgármester sem, hogy alárendeltje a főpolgármester úrnak, akit egyébként nagyon tisztel és becsül, de egy biztos: 24 egyenlő önkormányzatból áll a főváros. Ha ezt vesszük figyelembe, a módosító indítványokat is javasolom, hogy e vonatkozásban nyújtsuk be.

Tisztelettel köszönöm figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kétperces felszólalásra megadom a szót Juhos Katalinnak, a Fidesz képviselőjének. Parancsoljon!

 

DR. JUHOS KATALIN (Fidesz): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Kicsit izgultam a felszólalásom előtt - mert bár kétgyermekes édesanya vagyok, mégis ez volt a szűzbeszédem -, nehogy hibázzak, de ilyen hibát nem vétettem. Ezt a tisztelt Belügyminisztérium képviselőjének mondom, hiszen nem volt egyeztetés, ahogy Pettkó úr is utalt rá. Én kerületi polgármestereket, alpolgármestereket kérdeztem meg, hogy ismerik-e ezt a benyújtott törvényjavaslatot, és nem ismerték ezt a változatot, amit most itt a tisztelt Ház előtt olvashatunk; illetve én is elismertem, hogy volt szakértői szinten egy egyeztetés, de ahogy Pettkó úr is mondta, politikai, szakmai szinten nem volt ilyen egyeztetés, és ez független az én politikai pályámtól, hogy éppen milyen pozícióban mondom ezt.

És még egy félmegjegyzés, hiszen nem erről szól a vita. A vita arról szól, ha jól érzékelem, hogy mindenkiben megvan a szándék, hogy ezt a problémát, ami a főváros és a kerületek között kialakult, illetve van, azon valamilyen kompromisszumos módon változtassunk. Csak erre szeretnék utalni akkor, amikor azt mondom, hogy nekünk, jelenlegi ellenzéki képviselőknek könnyű lenne és kényelmes lenne most hátradőlni a székünkben és megnézni, hogy azon a kevés költségvetési, állami költségvetési juttatáson, ami majd megilleti a fővárost és a kerületeket, hogyan - már bocsánat a szóért - marakodnak majd az önkormányzatok, és nem részt venni ebben a vitában, hanem tessék majd a szocialista kerületi polgármestereknek a szabad demokrata fővárosi vezetéssel majd megpróbálni egyezkedni és valamilyen egyezségre jutni. Tehát könnyű lenne így hátradőlnünk, és vitában nem részt venni, és csak nevetni a markunkba, de pontosan ezért a hozzászólásaink és a módosító javaslataink is azt mutatják és azt mondatják, hogy szeretnénk mi is megoldást találni erre a problémára (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), kicsit jobb és kidolgozottabb formában, mint ahogy ezt a belügyminisztériumi előterjesztés tartalmazza.

Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki padsorokban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kétperces felszólalásra megadom a szót Pál Tibor politikai államtitkár úrnak.

 

PÁL TIBOR belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Magam is csatlakozom ahhoz, hogy a jobbító javaslatokat kell elsősorban végignézni, de mivel itt másodszor is elhangzott az egyeztetéssel kapcsolatban egy felvetés, szeretnék erre reagálni. Mint ahogy mondtam, két körben történt ilyen egyeztetés, és az MDF is képviseltette magát ezen az egyeztetésen. Amikor mi az egyeztetésre hívtuk a pártokat, akkor a frakcióvezetőknek írtuk a meghívót, és azt kértük, hogy az önkormányzati ügyekben jártas szakembereket küldjenek el erre az egyeztetésre. Az MDF részéről november 8-án Gémesi úr jelen is volt ezen az egyeztetésen, és az egyeztetés során el is fogadta azt a javaslatot, amit ott megtárgyaltunk, erről egy emlékeztető is készült, úgyhogy ez megtörtént.

Én jeleztem, hogy ez egy szakmai egyeztetés volt. Egyébként pedig ezt megelőzően a minisztérium az önkormányzati érdekszövetségekkel folytatott egy egyeztetést, ahol az itt előbb felszólaló képviselőtársam szintén jelen volt.

Azt kérem képviselőtársaimtól, hogy ne ebbe az irányba menjen a vita, hanem inkább azokat a javaslatokat nézzük végig és azokról váltsunk szót, amelyek a beterjesztett forrásmegosztási módosítást javíthatják, változtathatják. Természetesen amennyiben ez szükséges, akkor még egy egyeztetést le lehet folytatni akár a pártok képviselőivel, akár a szakmai szervezetekkel.

Köszönöm.

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kétperces felszólalásra következik Pettkó András, a Demokrata Fórum képviselője.

 

PETTKÓ ANDRÁS (MDF): Köszönöm a szót, és örülök, hogy ismét most kaptam kétperces felszólalásra lehetőséget az államtitkár úr után, mert azt tudom neki mondani, hogy Gémesi György nem mint a Magyar Demokrata Fórum által megbízott képviselő vett részt ezen az egyeztetésen, hanem mint egy önkormányzati szövetségnek a vezetője. Gémesi György képviselőtársam egyébként átadta nekem azt az anyagot, amit önök akkor kiosztottak, abban teljesen más dolgok szerepeltek, tehát nem tudom, hogy utána volt-e más egyeztetés vagy sem.

Egy biztos, hogy az előttünk levő törvény kétharmados törvény, mint ahogy azt az azonnali kérdésben, amit két hónappal ezelőtt tettem fel a Házban Lamperth Mónika belügyminiszter asszonynak, még jóval az önkormányzati választások előtt, ezt ő maga is elismerte, és akkor ígéretet tett, hogy be fogja terjeszteni a forrásmegosztási törvényt. Nos, az előttünk levő törvény tervezete nem erről szól, ezért a Magyar Demokrata Fórum képviselőcsoportja csak abban az esetben fogja tudni támogatni az előttünk levő törvénytervezetet, ha az általunk benyújtott módosító indítványokat a tisztelt kormánypárti többség elfogadja.

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Normál felszólalásra megadom a szót Kosztolányi Dénesnek, a Fidesz képviselőjének. Parancsoljon, öné a szó.

 

 

(14.30)

 

DR. KOSZTOLÁNYI DÉNES (Fidesz): Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Köszönöm szépen a szót. Azzal a megállapítással kell kezdenem, hogy Budapesten Demszky Gábor főpolgármester úr politikai hazardírozása a kerületek kárára folytatódik. És hogy ezt bizonyítsam önnek, különösen Pál Tibor úrnak, kicsit vissza kell hogy menjünk az előzményekhez, és nem tekinthetünk el attól, hogy megbeszéljük, milyen egyeztetést szeretnénk kerületi és budapesti oldalról.

1999. december 2-án kétoldalas levelet kaptam Demszky Gábor főpolgármester úrtól, amikor is december 10-ére, péntekre a Főpolgármesteri Hivatalba egy egyeztetésre hívta az egyéni választókerületekben, illetve a területi listán mandátumhoz jutott országgyűlési képviselőket. A levélben feltárta a válsághelyzetet, azt is megírta, hogy szeretné hangsúlyozni, hogy a helyzet nincs túldramatizálva, és e levél tartalma gyakorlatilag a saját tevékenységéről szólt, és annak a bemutatását taglalta.

Azt kérte Demszky Gábor főpolgármester úr: "Bízom benne, hogy Budapest és ezen keresztül az ország nem válik politikai presztízs áldozatává. Ehhez szükség van az ön segítségére is." Akkor ott voltam az egyeztetésen, a segítséget akkor is megpróbáltam megadni, de most is megadom, mert azt hiszem, hogy ez a presztízscsata, ami most folyt az elmúlt hónapokban Budapest Főváros Önkormányzatában, bizonyítja azt, hogy sajnálatos módon további presztízsveszteségek érhetik a fővárost.

Az SZDSZ-MSZP-kormány hatalomra kerülése után az önkormányzati bizottságban két ízben hallgattuk meg dr. Lamperth Mónika belügyminiszter asszonyt. Egyszer az alkalmasság vizsgálatakor, másodszor pedig a kormányprogrammal kapcsolatosan. Az önkormányzati bizottság tagjai igazolhatnak engem abban, hogy körülbelül tizenöt kérdést tettünk fel Budapesttel kapcsolatban, a forrásmegosztástól a 4-es metrón keresztül a tarifaközösség bevezetésének lehetőségéig; megkérdeztük a miniszter asszonyt, hogyan alakítja miniszterként a kormány és a főváros, valamint a főváros és a kerületek viszonyát, támogatja-e a Fidesz mindenkori törekvéseit a kerületi egyenjogúság és egyenrangúság visszaállítására. A válasz, államtitkár úr, az ön miniszter asszonya a következőt válaszolta: a budapesti problémák nem rá, hanem a fővárosra és a kerületekre tartoznak. Ennyi volt és függöny. Demszky úr azt a bárdolatlanságot is elkövette, hogy nem jelent meg ezen a bizottsági ülésen.

Most sincs itt a belügyminiszter asszony, úgyhogy betartotta a szavát; bízunk benne, hogy távol tartja magát a budapesti ügyektől. Bár nem vagyunk itt most Budapest-politikusok sokan, de ide kell hogy soroljam - és kellő tisztelettel említem -, hogy a Ház alelnöke is, aki az ülést vezeti, ebbe a körbe tartozó Budapest-politikusnak számít.

Tehát nem volt egyeztetés ezekben az ügyekben, sőt a törvényjavaslat az egyeztetéssel kapcsolatosan tesz egy jogosan kifogásolható megjegyzést. A részletes indoklás 1. §-ához azt illesztették hozzá, hogy lényeges eleme a módosításnak, hogy a kerületi önkormányzatok számára a jelenleginél lényegesen hosszabb idő, 30 nap áll rendelkezésre véleményük, álláspontjuk kialakítására. Remek, óriási eredmény ahhoz képest, hogy a főpolgármester úr egyik hétről a másikra, tíz napon belül döntötte el a forrásmegosztást a korábbi évekre.

Ezekről az ügyekről szívesen tárgyaltunk volna a főváros autentikus képviselőivel is. Jómagam is szerettem volna többek között Gy. Németh Erzsébet frakcióvezető asszonyt megkérdezni az önkormányzati bizottságban, de jó lett volna, ha Csabai Lászlóné is részt vesz az önkormányzati bizottság munkájában. Kérem, tájékoztatom a Házat és a közvéleményt, hogy Gy. Németh Erzsébet budapesti főpolgármester-jelölt a költségvetési vitában sem és a forrásmegosztási vitában sem vett részt a bizottság ülésén, sőt a szocialista képviselők sem vettek részt.

Továbbá, a mai kisebbségi, illetve önkormányzati bizottsági véleményt nem Jauernik képviselőtársamnak kellett volna elmondania, mert a bizottságban felkértük Hajdu képviselőtársat, hogy tájékoztassa a tisztelt Házat a bizottság véleményéről. Akkor mást hallottak volna, kicsit másképp festett volna a felszólalás, mint ahogy Jauernik úr azt előadta. Jauernik úr pontosan elmondta, hogy mi történt a bizottságban, csak azt nem mondta el, hogy többek között Kosztolányi Dénes és Hajdu úr tökéletesen egyetértettek abban, hogy a főváros az elmúlt hat-hét évben a forrásmegosztás folyamán bünteti a kerületeket.

Hajdu úrnak a hozzászólását majd a részletes vitában kénytelen leszek felolvasni, amiből mindenki számára kiderül, hogy tökéletes az egyetértés a szocialista vezetésű, a független vezetésű, a fideszes vezetésű kerületi polgármesterek és kerületek között, a külső és a belső kerületek között abban, hogy ami a fővárosban Demszky úr vezetésével folyik, és Atkári úr helyzetben tartása mellett folytatódhat, az természetesen a kerületek kárát fogja szolgálni.

Nem akármennyi összegről van szó, Jauernik úr, elhangzott az önkormányzati bizottsági ülésen; pontosan megjelöltük, hogy tavaly 195 milliárd forintról volt szó, és most úgy prognosztizáljuk, hogy körülbelül 200-205 milliárd forint elosztásáról lesz szó, amennyiben egyáltalán szó lesz.

Egyetlen igazság volt abban, hogy általános vitára azért tartottuk alkalmasnak az előterjesztést, mert tiszteletben tartjuk az Alkotmánybíróság törvényesség helyreállítására történő felhívását. Csak ezért alkalmas most, csak ezért van most itt vita. Ha rajtunk múlt volna, mert az Alkotmánybíróság tavaly októberben... - azt ne firtassuk, hogy miért csak három-négy év után; a Fidesz kormányoldalról is és még korábban ellenzékből is nagyon sokszor kérte a fővárosi törvény kapcsán és a forrásmegosztás kapcsán az alkotmányosság megvizsgálását, de ennek a folyamata tavaly zárult le. Egy évet kapott a parlament arra, hogy az Alkotmánybíróság felhívásának eleget tegyen, de ennek, kérem szépen, úgy tett eleget, hogy egy nagyot bokszolt a levegőbe. Az, hogy önök, a belügyminiszter asszony egy külön törvényre bízza a forrásmegosztás meghatározását, hát ez a simli, kérem szépen, ez a nesze semmi, fogd meg jól!

Én el tudom azt fogadni, Bőhm úr, és el tudom, alelnök úr, igen nagy tisztelettel, fogadni, hogy önök nem merik lejátszani azokat a politikai csatákat itt, a parlamentben, amiket lejátszanak a fővárosban. Az SZDSZ nem akarja összerúgni a port az MSZP-vel fővárosi ügyekben, és fordítva. De hogy ennek a kerületek fogják meginni a levét, ez tarthatatlan!

Önök el akarják tenni ezt az egész problémát későbbre, majd későbbre! Kérem szépen, ez az előterjesztés akkor lett volna a miniszter asszonytól tisztességes, ha az a külön törvény ott van mellette, mert ott lehetett volna mellette, kérem szépen. Hat-hét év óta összejött az az ismeret és az a tudás, minden oldalról, a Hajdu képviselőtársam oldaláról, a mi oldalunkról, Juhos Katalin oldaláról, a polgármestermesterek oldaláról, kérem szépen, egy nap alatt meg lehet szövegezni azt a forrásmegosztási törvénytervezetet, amiről aztán érdemben tárgyalhatnánk.

Miért nem tesszük meg? Azért nem tesszük meg, mert ez a belső fővárosi presztízscsatákban kimerült, lemerült és sebeiket nyalogató MSZP-SZDSZ-es frakcióknak nincs ínyére. Tehát inkább azt tűrik el, hogy jövő tavasszal ugyanolyan háború törjön ki a főváros és a kerületek között, hogy Demszky úrnak megint sikerüljön különböző eszközökkel egymásnak ugrasztania különböző feladatnagyságú és tehetségű kerületeket, amiről a képviselő asszony is beszélt, hogy nem egyformák a kerületek. Szinte egyedül ebben értünk egyet.

 

 

(A jegyzői székben Nagy Nórát dr. Füle István
váltja fel.)

 

 

Ugyanakkor ez a törvényjavaslat nagyon sokat árul el a szelleméről, amikor azt mondja, hogy kérem szeretettel, szó szerint idézem: a fővárosban és valamennyi kerületben az azonos költségek elismerésére akkor kerülhet sor, olyan összegű támogatásban részesülhetnek az önkormányzatok, hogy a feladatokat mindenütt egységes színvonalon tudják ellátni. Ismerős mondatok ezek, kérem szépen, a tanácsi rendszerből! Mindenütt egyformán legyen kátyú, egyformán legyen száraz a kenyér a gyerekeknek az óvodában, és ha a XVII. kerületben avas a vajas kenyér az iskolában, akkor az legyen a XII. kerületben is avas. No, ilyen szellemű előterjesztést kell most érdemben megvitassunk!

Azt hiszem, hogy egy percem van annak taglalására még, hogy ez a 30 nap milyen álságos javaslat. Általában 30 nap az egy önkormányzati testületi idő. Minden önkormányzat, jellemzően a fővárosban, havonta egy testületi ülést tart, 30 naponta kerül sor testületi ülésre. Éppen ezért ez a javaslat csak azt sugallja, olyan lehetőséget biztosít, hogy csak egyszeri olvasatban, különösebb előkészület nélkül, egyszer tudjon tárgyalni egy testület a forrásmegosztásról.

Kérem szépen, az önkormányzatokban a szakmai munka, a műhelymunka bizottságokban folyik. Remélem, hogy a fővárosban is így van, bár ebben nem vagyok ennyire biztos. Lényeg az, hogy legkevesebb két hónapot, de 45 napot mindenképpen adni kellene erre az időre, és hogy miért, azt a legközelebbi hozzászólásomban elmondom.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kétperces felszólalásra megadom a szót Göndör Istvánnak, a Szocialista Párt képviselőjének.

 

GÖNDÖR ISTVÁN (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Csak azért kértem szót, hogy... - nem is mondhatom azt, hogy rendreigazítást vagy helyreigazítást kérek, csak kérném tisztelettel Kosztolányi képviselő urat, úgy, ahogy ő maga is kimondta, hogy a rendelkezésre álló tíz percből kilencet fordított arra, hogy a teremben éppen helyet nem foglaló képviselők nevét fölemlegesse, miközben más elfoglaltságuk van.

 

(14.40)

 

Azt hiszem, ez eléggé tisztességtelen, és utána azt mondta, hogy mindössze egy perc áll rendelkezésre arra, hogy a törvényjavaslatról beszéljen. Azt hiszem, hogy ez őt minősíti. Én még egyszer arra kérem, hogy nem kellene hogy a képviselőtársainkat... Hajdu úr polgármester, neki elfoglaltsága van, az ő helyében ma más képviselő szólt, de a vita egy későbbi szakaszában részt vesz. Azt hiszem, hogy ezt önnek minősíteni nincs joga.

Köszönöm szépen.

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kétperces felszólalásra következik Pettkó András, a Demokrata Fórum képviselője.

 

PETTKÓ ANDRÁS (MDF): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A modern technika segítségével Gémesi György képviselőtársammal gyorsan lefolytattam egy egyeztetést: őt szeretném itt, a tisztelt Ház falai között idézni az államtitkár úrnak. Gémesi György képviselőtársam azt mondta, hogy valójában részt vett ezen az egyeztetésen, de más fontos elfoglaltsága miatt késve érkezett, amikor már befejeződött az egyeztetés, tehát tulajdonképpen az egyeztetés utáni beszélgetésen vett részt. Már többen vettünk részt egyeztetésen, tudjuk, hogy amikor befejeződik egy egyeztetés, utána mindig néhány szót szoktunk egymással váltani, mielőtt felállunk az asztaltól. Gémesi György, megérkezve az egyeztetés utáni beszélgetésre, azt mondta, hogy meg kell találni a megoldást, hiszen az Alkotmánybíróság döntése minden országgyűlési képviselőt arra kötelez, hogy ebben az évben megoldjuk ezt a kérdést. A másik ilyen észrevétele volt, hogy ez kétharmados törvény. A harmadik észrevétele az volt, hogy ő azt szeretné, ha a kerületek jobb támogatásának irányában lenne a törvényalkotás részéről elmozdulás.

Ezek után szeretném a Magyar Demokrata Fórum képviselőcsoportja nevében megkérni önt, hogy ezt az emlékeztetőt, amit ön jelzett, hogy készült ezen a megbeszélésen, számomra szíveskedjék megküldeni.

Az MDF országgyűlési képviselőjeként, mint ahogy az előző kétperces felszólalásomban már egyszer mondtam ezt, 2002 szeptemberében vetettem fel, hogy az Országgyűlés mikor fog foglalkozni a forrásmegosztási törvénnyel. Akkor Lamperth Mónika belügyminiszter asszony azt ígérte, hogy az Országgyűlés elé kerül ez a törvényjavaslat. Sajnos azt kell megállapítanom, hogy, a miniszter asszony ígéretével ellentétben, nem egy olyan törvényjavaslat került az Országgyűlés elé, amit majd kétharmaddal el tudunk fogadni.

Köszönöm szépen.

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kétperces felszólalásra megadom a szót Jauernik István úrnak, a Szocialista Párt képviselőjének.

 

JAUERNIK ISTVÁN (MSZP): Elnök úr, köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Kosztolányi képviselő úr felszólalására szeretnék reagálni. Igaza van a képviselő úrnak abban, hogy a bizottság úgy döntött, hogy Hajdu képviselő úr mondja a többségi véleményt. Igaz az is, elmondhattam volna, hogy Hajdu képviselő úr külföldi utazása miatt ma nem tudott bizottsági véleményt elmondani, és ezért én vállaltam ezt a feladatot. Abban is igaza van, hogy ha Hajdú úr mondta volna a bizottsági többségi vélemény ismertetését, akkor lehet, hogy más szavakat, mondatokat használt volna. Én igyekeztem a bizottsági vitában elhangzottakat visszaadni itt. Idéztem, hogy az ellenzéki képviselőtársaim kifogása az volt, miért nem 2003. január 1-jétől - de a képviselőtársaimnak itt lehetősége van kifejteni részletesen a véleményüket.

Ami a tartalmi részt illeti, azért erről érdemes szólni. Kosztolányi képviselő úr azt mondja, hogy egy nap alatt össze lehet rakni ezt a dolgot, és meg lehet csinálni. Nem kívánok visszamutogatni az elmúlt időszakra, de azért nagyon jól emlékszem arra, valószínűleg Kosztolányi képviselő úr is emlékszik, mert egy bizottságban dolgoztunk akkor is, hogy Perlaki fideszes képviselő úr annak idején igen hosszú, kemény munkát folytatott, hogy a megoldást megtalálja. Nagyon sokat dolgozott rajta, kereste a megoldást. Végül is, amit az akkor kormánypártok elfogadtak, arról az Alkotmánybíróság kimondta, hogy az úgy nem jó, az úgy alkotmányellenes.

Úgy gondolom, hogy ha olyan egyszerű lett volna, akkor, mivel a Fidesznek is érdeke volt, az MDF-nek is érdeke volt a probléma megoldása, megoldották volna a képviselőtársaim az előző parlamenti ciklusban. Tehát tessenek elhinni, hogy nem olyan egyszerű a dolog, hogy leülök, egy óra alatt megcsinálom, mert annak az lenne a következménye, ami volt a Perlaki-féle megoldásnak, hogy alkotmányellenes. Köszönöm a figyelmüket.

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kétperces felszólalásra következik Lengyel Zoltán, a Fidesz képviselője. Parancsoljon, öné a szó.

 

LENGYEL ZOLTÁN (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Nagyon leragadtunk a fővárosi problémáknál. Vidéki képviselőként úgy gondolom, hogy a törvénymódosítás háttérben lévő passzusaival is kellene foglalkoznunk, nevezetesen a ’95-ben megállapított 100 millió forintos költségvetési főösszeg határának 200 millió forintra való emeléséről szeretnék néhány gondolatot mondani.

Valóban nagyon sok idő eltelt 1995 óta, és valóban nagyon sok önkormányzatnál már eddig is jelentős problémát jelentett a 100 millió forintos költségvetési főösszeg, illetve a hitelállomány kérdése miatt az eseti könyvvizsgálóval kapcsolatos megbízási díj kifizetése. Általában akkor kellett kifizetni a könyvvizsgálót, amikor a működéshez, a fejlesztéshez amúgy is hitelt kellett felvenni az önkormányzatnak, és ez jelentős többletköltséget okozott mindenkinek, aki erre a sorsra került.

 

 

(Az elnöki széket dr. Wekler Ferenc, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

 

Megmondom egészen őszintén, gyakorló polgármesterként kevesellem a 200 millió forintos javaslatot a törvénytervezetben. Mindannyian tudjuk, hogy az elkövetkezendő időben az önkormányzatok költségvetése, az önkormányzatoknál felmerülő béremelkedések, bérrendezések miatt jelentősen meg fog növekedni. Azt is tudjuk, hogy az önhikis önkormányzatok száma jelentősen meg fog növekedni, az egyharmad nem egyharmad lesz a következő évtől. Úgy gondolom, hogy ki kellene számolni a szakminisztériumnak, esetlegesen a szakmai bizottságnak egy optimális összeget, amely valójában elfogadható lesz az önkormányzatok számára is.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz soraiból.)

 

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Kétperces hozzászólásra következik Devánszkiné dr. Molnár Katalin, az MSZP képviselője.

 

DEVÁNSZKINÉ DR. MOLNÁR KATALIN (MSZP): Köszönöm, elnök úr. Én őszintén remélem, hogy akármilyen megoldást választunk, az azonos mérce és az azonos mérték nem az avas vaj lesz, hanem a friss vaj, és az lesz a mérce, hogy minden kerületben legalább a vékony vaj meglegyen, míg a jelen helyzetben avasat ugyan nem kenünk, de van olyan kerület, amely olyan helyzetben van, hogy maximum egy kicsit megsózva tudja a kenyeret adni.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps az MSZP soraiból.)

 

ELNÖK: Hozzászólásra következik Bőhm András úr, az SZDSZ képviselője.

 

DR. BŐHM ANDRÁS (SZDSZ): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház, és azok a néhányak, szintén tiszteltek, akik esetleg nézik a televízió képernyőjén, ami itt folyik szokás szerint ebben a témában - különböző helyszíneken ez így szokott folyni. Külön szeretném megköszönni Kosztolányi úr felszólalását. Kosztolányi képviselő úr a prezentációja annak, hogy Budapesten mit jelent a forrásmegosztás, és mit lehet remélni attól, hogyha szubjektív okokkal, politikai indulatokkal ülnek le a felek tárgyalni. Ilyeneket jelent.

Azt gondolom, hogy a választási kampány véget ért, a választás befejeződött. Én a magam részéről ezzel a választási eredménnyel elégedett vagyok. Azt gondolom, a főpolgármester személyét illetően is olyan választási eredmény született, amellyel én elégedett vagyok. Korainak tartom Kosztolányi képviselő úrnak ilyen röviddel a választások után elkezdeni úgy Demszky Gábor támadását, mint azt a kísérletet - mivel nem áll egyedül, természetesen -, hogy megpróbálja az MSZP-t és az SZDSZ-t akkor is összeugratni, amikor nem akarnak egymással összeugrani. Szeretném önt megnyugtatni, hogy ez most nem időszerű. Az MSZP és az SZDSZ fővárosi vezetése nem látja időszerűnek, hogy most egymással foglalkozzanak, éppen ezért ez a felhívás nem fog eredményre vezetni. Erről szeretném önt biztosítani.

Azt is el szeretném mondani, hogy a Szocialista Párt számos polgármesteri helyet nyert el Budapesten. Ennek nem örülök annyira, de a működés szempontjából ezt elfogadom. Biztos vagyok benne, hogy a szocialista polgármesterek ugyanolyan felelősséggel fogják a kerületeik gondjait ellátni, és a fővárossal folytatott egyeztetési tárgyalásokon képviselni, mint ahogy Demszky Gábor és a szabad demokraták is eszerint gondolják a fővárost működtetni.

Még egyszer meg kell köszönnöm ezt a felszólalást, mert még egyszer mondom, ez demonstrálása annak, hogy mit nem szabad csinálni, és mit nem szabad várni attól, hogy a különböző érdekeltségek le fognak ülni, és megoldják azt, pláne egy nap alatt megkészítik azt a szöveget, amelyen különböző kutatóintézetek dolgoznak másfél-két éve. De én nem akarom kiszolgáltatni Juhos Katalint, aki derűs mosollyal hallgatta ezt az észrevételt: ha valaki, akkor ő, mint korábbi polgármester, tudja, hogy milyen képtelenségeket tetszett itt állítani.

 

 

(14.50)

 

De ez nem baj, ez belefér egy parlamenti vitába. Azt kérem, hogy próbáljuk meg megérteni egymást, próbáljunk tudomásul venni egy politikai helyzetet. Ez a politikai helyzet most arról szól, hogy az e választáson többségbe került politikai erők egyezséggel, mindenki érdekét figyelembe véve meg fognak egyezni Budapest működtetéséről, úgy a fővárost, mint a kerületeket érintően.

Juhos Katit természetesen nemcsak a régi ismeretség okán nem akarom bántani, tehát nem Juhos Katinak szól, csak ő vetette föl, hogy a Fidesz megtehetné azt, hogy ebben a helyzetben kényelmesen hátradől, és nézi a marakodást, de a Fidesz nem ezt teszi, hanem megmondja, hogy mit kell csinálni. Nekem ez azért tetszik, mert emlékeztet engem a klasszikus Fideszre, még a hatalomátvétel előtt, amikor a Fidesz mindig hátradőlt és megmondta, hogy mit kellene csinálni a többieknek. Tehát nekem ez tetszik, ezt én várom. (Derültség.) A segítségnek is előre örülni fogok, de azt kell mondjam, hogy ebből a szerepből is könnyű beletalálni abba, hogy az egymással vetélkedő, veszekedő MSZP és SZDSZ... Megismétlem, hogy ez most nem időszerű. Lehet, hogy az lesz, de pillanatnyilag a felek arra törekszenek, hogy Budapestet megfelelően működtessék.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Pettkó András úr, az MDF képviselője.

 

PETTKÓ ANDRÁS (MDF): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Az Alkotmánybíróság nemcsak a Perlaki Jenő-féle megoldásra mondta ki, hogy alkotmányellenes, hanem a Fővárosi Közgyűlés által folytatott forrásmegosztási gyakorlatra is azt mondta, hogy alkotmányellenes.

Államtitkár úr fél órával ezelőtti hozzászólásában azt érzékeltette, hogy esetleg lát még lehetőséget egy négypárti egyeztetésre, hiszen a parlamentben lévő mind a négy párt számára fontos az, hogy még ebben az évben elfogadásra kerüljön a forrásmegosztási törvény. Ezért úgy látom, hogy ha esetleg egy négypárti egyeztetést le tudnánk folytatni ebben a kérdésben, akkor megállapodásra tudnánk jutni.

Köszönöm a szót.

 

ELNÖK: Hozzászólásra következik Kosztolányi Dénes úr, a Fidesz képviselője.

 

DR. KOSZTOLÁNYI DÉNES (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Ház! Kedves Tévénézők! Sorba megyek a válaszokon.

Göndör úrnak meg kell jegyeznem, hogy ő minden hozzászólásban vagy minden tájékoztatásban támadást lát. Az országgyűlési képviselőknek igenis kötelességük arról számot adni itt a Házban, a nagy nyilvánosság előtt, hogy milyen munka folyik a különböző bizottságokban. Sokszor ugyanis azért nem látnak minket itt, mert bizottságokban dolgozunk. Éppen ezért szóvá kell tennem, hogy a budapesti MSZP-s képviselők nem vettek részt a költségvetési vitában, és nem vettek részt ennek a törvényjavaslatnak az általános vitára való alkalmasságáról döntő bizottsági ülésen. Kérem, ez tény.

Tovább kell hogy menjek, és államtitkár úrnak szeretnék egy-két dolgot a figyelmébe ajánlani. Nem kívánom önt cáfolni, mert akkor azt mondják, hogy konfrontálódik az ember, de kedves Pál úr, nem mond igazat. Éppen ezért föl kell olvasnom önnek egy állásfoglalást, amelynek 7. oldala így szól: "Az érdekszövetségek véleményét nem a kormánydöntést követően kellett volna kikérni. Kérjük a kormánytól az egyeztetés rendjének általános jellegű felülvizsgálatát. Emellett szükségesnek tartjuk, hogy a 2003. év elején a kormány és az önkormányzati szövetségek tekintsék át az önkormányzatok gazdálkodásának pénzügyi feszültségeit, azok kezelésének lehetőségét az önkormányzatok 2003. évi költségvetési helyzetének konkrét ismeretében." Budapest, 2002. november 12-e - Pál úr! Aláírók: Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége, Kisvárosi Önkormányzatok Országos Érdekszövetsége, Magyar Önkormányzatok Szövetsége, Magyar Faluszövetség, Községi Önkormányzatok Szövetsége.

Államtitkár Úr! Zárjuk le ezt a vitát az egyeztetés elmaradásáról vagy el nem maradásáról! Nem egyeztettek. És a fővárosban nem ilyen egyeztetést kérünk, hanem ettől sokkalta konkrétabbat.

Visszatérnék arra is, hogy ön azt mondta az expozéjában Pál úr, hogy véget ért a vita, véget ért a forrásmegosztással kapcsolatos vita. Államtitkár úr, el kell keserítenem: most fog kezdődni. Ha önök külön törvényre bízzák ennek az egész rendszernek a megreformálását - és a reform szót Lamperth Mónika belügyminiszter asszonytól veszem, az önök oldalán használják ezt a kifejezést most már egyre gyakrabban -, ha tiszta vizet akarnak önteni a pohárba, azt tényleg meg lehet egy nap alatt csinálni, Bőhm képviselőtársam. Annyi ismeretanyag gyűlt össze mindegyik budapesti kerületben, mindegyik budapesti városrészben, mindegyik budapesti pártban, civil szervezetekben, tudományos kutatóknál, hogy ha ezeket a szervezeteket egyszer összehívják, akkor oda mindenki összehangolható, kész anyaggal fog megérkezni. És nem lesz olyan nehéz összeállítani ezt a forrásmegosztást.

Ugyanakkor a módosító javaslatomban én is két hónapot adtam arra, hogy ezt a törvényt készítse elő a kormány. Tehát igenis, a forrásmegosztást már ne csak 2004-ben, hanem 2003-ban is alkalmazni legyen kénytelen a főváros és a kerületek. A módosító javaslat lényege az, hogy nem 2004-ben kell először alkalmazni, hanem 2003-ban. Ennek az ideje megvan. Hetenkénti ülésezés mellett január-februárban végig lehet tárgyalni azt a külön törvényt, március 1-jén életbe lehet léptetni - a kerületek márciusban hagyják jóvá a költségvetéseiket. Remélem, hogy ez az út végigjárható, és eredményre fog vezetni.

Ugyanakkor valóban nem vezet az majd eredményre, ha csak 30 nap áll rendelkezésre a vélemény kialakításához. Visszatérek arra, hogy a bizottsági munka az önkormányzatokban igen intenzív. Sőt, a legtöbb kerületben, de azt hiszem, szinte mindenütt, a pénzügyi bizottság az úgynevezett ellenzéki bizottság. Tehát ahol MSZP-s a többség, ott a Fideszé vagy más polgári párté a pénzügyi bizottság elnöki posztja. Ugyanígy van fordítva is. A XII. kerületben például MSZP-s vezetője van a pénzügyi bizottságnak. Éppen az ellenzéki garanciális jogok megadása diktálja azt, hogy legyen ideje ne csak egyszer tárgyalni ennek a bizottságnak a forrásmegosztás kérdéseit, hanem amikor a bizottságok rendszerint a kt. előtt üléseznek, akkor akár többször össze lehessen hívni a bizottságokat, hogy alaposan ki lehessen érlelni a forrásmegosztási javaslatot. Ezt mi szeretnénk biztosítani. A kerületekben demokrácia van, a fővárosban kevésbé. A parlamentben szinte már nyomát sem vélem felfedezni, viszont a jótékonyságnak, ennek a gondoskodó szocialista hozzáállásnak a nyomai szó szerint megtalálhatók az előterjesztésben. Az előterjesztés azt írja: a normatív típusú forrásmegosztáshoz az Ötv. felhatalmazása alapján az Országgyűlés a későbbiek során egy külön törvény megalkotásával is segítséget nyújt a Fővárosi Önkormányzatnak és a 23 kerületi önkormányzatnak.

Kérem szépen, ne tessenek lenézni a kerületeket és a Fővárosi Önkormányzatot sem. Köszönjük szépen, nincs ilyen segítségre szükségünk. Nem segítségre van szükségünk: törvényalkotásra, korrekt forrásmegosztási törvényjavaslatra. Tapasztaltak az önkormányzatok, ismereteik vannak, tudják, hogy mit szeretnének, ismerik a feladataikat, és most már a jövő évi költségvetés végleges formájának ismeretében fognak tudni dönteni.

Nem kell segíteni. Nem kell babusgatni, nem kell támogatni, nem kell szegény önkormányzatokat olyan lenézően kezelni, hogy na, hát várjátok föntről a csodát: majd valamikor megalkotjuk 2003-ban, és valamikor majd 2004-ben kell először elővenni. Ez egy olyan jövőbeni időpont, ami attól függ, hogy lesz-e egyáltalán törvény addig.

Én hiszek Bőhm képviselőtársamnak, mert ismerem a politikai pályafutását, és szavatartó politikusnak, szavatartó önkormányzati vezetőnek is ismerem. Csak kevés az ígéret, Bőhm úr. Az MSZP nélkül nem fog menni. Én nem éket akarok verni az önök koalíciója közé: benne van abban a tüske, meg az ék, meg a rés, meg a szakadék, eléggé beágyazva. Ön nem tudja egyedül megígérni! Azt ki tudta erőszakolni, hogy Atkári úr a helyén maradhasson, de én nem hiszem, hogy ennél többet el fognak tudni érni. Ha az MSZP nem partner ahhoz, hogy a forrásmegosztás így vagy úgy alakuljon, akkor ön hiába teszi ezt az ígéretet, amit szívesen nyugtázok, és majd meg is beszéljük itt, a parlamenti patkóban.

 

 

(15.00)

 

 

Nagyon kevés SZDSZ-es polgármester van, és nagyon sok MSZP-s. Ezt értem, hogy ön fájlalja, valóban ez a forrásmegosztási megegyezés újabb nehézséget fog okozni. Ezért mondtam az első felszólalásomban, hogy itt komoly aggályok vannak az irányban, hogy itt politikai alku miatt önök ezt az egész problémakört el szeretnék tolni 2004-re, lehetőleg az EU-csatlakozás után, ami egész más helyzetet fog teremteni, hiszen Budapest egy régiónak lesz a része, és akkor ilyen forrásmegosztási mókákat nem is kell a Demszky-Atkári párosnak végrehajtania.

Még annyit szeretnék mondani önöknek a forrásmegosztási javaslattal kapcsolatosan, hogy az a módosító indítvány, hogy 2003-ban kerüljön már alkalmazásra, én azt hiszem, szolgálná a kerületek érdekeit. Önök most azt mondják, hogy legyen feladatarányos a forrásmegosztás. Próbáljuk ki, hogy legyen, bár nem értünk vele egyet! Nézzük meg 2003-ban, és akkor 2004-ben esetleg egy más módszerrel javítani lehet a dolgon! De ha 2004-ben fog kiderülni, hogy a feladatarányos megosztás nem működik a fővárosban, akkor ne vesztegessünk el másfél évet a főváros életéből! Így is 12 év már elvesztegetődött a főpolgármester úr miatt.

Én azt szeretném kérni, hogy gondolják át az előterjesztők az ellenzék módosító indítványait, és az ügy súlyára, Budapest érdekére, a kerületek érdekére és az országos érdekre való hivatkozással ne presztízsharcot folytassunk egymással, ne sértődjenek meg, ha valamit szóvá teszünk, ne sértődjenek meg azon, hogy őszintén tájékoztatjuk a közvéleményt, hogy mi folyik a bizottságokban! Tehát ne legyen igaza annak a Demszky Gábor-i jóslatnak, amit ő '99. december 2-án vetett papírra, miszerint az ország ne váljon politikai presztízs áldozatává.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps az ellenzéki képviselők padsoraiban.)

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Bőhm András úr, az SZDSZ képviselője.

 

DR. BŐHM ANDRÁS (SZDSZ): Köszönöm szépen. Kifejezetten Kosztolányi képviselő úr iménti felszólalására szeretnék nagyon röviden, bőven a két percen belül reagálni. Egyrészt én azt kérem öntől, hogy előlegezze meg azt a bizalmat, hogy Demszky Gábor, illetve a körülötte lévők Budapest érdekében próbálnak eljárni a forrásmegosztás ügyében. Másodszor azt kérem, előlegezze meg a szocialista polgármestereknek előzetesen azt a bizalmat, hogy ők a saját kerületük érdekét is figyelemmel fogják kísérni, és ez a két érdek valahol ütköztetésre kerül.

Harmadszor pedig: a törvényi garanciák keresése, és hogy miért nincs korábban ez a feladatarányos normatív tervezés, én azt a bizalmamat is szeretném előrevetíteni, hogy azt remélem, ha ez az egyeztetés lezajlik a forrásmegosztást megelőzően, akkor nem kis többséggel, hanem nagy többséggel kerül elfogadásra az a forrásmegosztás, ami kielégíti a legkényesebb elvárásokat is az egyetértési jogokat illetően, függetlenül a törvényi szabályozástól, mert a forrásmegosztási tárgyalások pontosan ezen a feladatarányos normatív rendszeren fognak alapulni. Természetesen Újpest polgármestere és mindenki más meg lesz híva az egyeztetésre. Én azt remélem - és ehhez kérem a bizalmat, nem az én ígéretemhez -, hogy itt minden érdekelt fél a saját választói érdekét fogja képviselni, és fogja megtalálni azt a középutat, aminek mentén a jövő évi Budapest működtethető lesz.

Köszönöm szépen.

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra következik Pettkó András úr, az MDF képviselője.

 

PETTKÓ ANDRÁS (MDF): Köszönöm a szót. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Elnök Úr! Mivel 24 önkormányzat és több mint 1 millió 800 ezer ember sorsáról van szó, kérem a tisztelt elnök urat, hogy hosszabbítsa meg a módosító indítványok leadásának határidejét a mai ülésnap végéig.

Köszönöm a szót.

 

ELNÖK: Rendben van, képviselő úr, meghosszabbítom. Tehát az ülésnap végéig lehet beadni a módosító javaslatokat.

Kérdezem, van-e még valakinek hozzáfűznivalója. Kíván-e még valaki felszólalni? (Senki sem jelentkezik.)

Tisztelt Országgyűlés! Az általános vitát lezárom. A részletes vitára bocsátásról a következő ülésünkön határozunk.

 

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik az egyes pénz- és tőkepiaci tárgyú törvények módosításáról szóló törvényjavaslat általános vitájának folytatása és lezárása. Az előterjesztést T/1318. számon, a bizottságok ajánlásait pedig T/1318/1-2. számokon kapták kézhez a képviselők.

Emlékeztetem önöket, hogy az általános vita megkezdésekor az SZDSZ képviselőcsoportja nem ismertette álláspontját. Így most megadom a szót Bőhm András úrnak, a frakció vezérszónokának, 20 perces időkeretben. (Dr. Bőhm András: Elnök úr, Eörsi Mátyás mondja el a frakció véleményét.) Eörsi képviselő úr mondja el a frakció véleményét? (Dr. Bőhm András: Igen.) Bőhm képviselő úr szerepel a beadott listán.

Akkor megadom a szót Eörsi Mátyás képviselő úrnak.

 




Felszólalások:   47-139   139-187   187-193      Ülésnap adatai