Készült: 2024.09.20.21:13:18 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

10. ülésnap (1998.09.15.),  15-71. felszólalás
Felszólalás oka Általános vita megkezdése
Felszólalás ideje 3:34:06


Felszólalások:   9-14   15-71   72-80      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Soron következik a Magyar Köztársaság 1997. évi költségvetéséről szóló 1996. évi CXXIV. törvény végrehajtásáról szóló törvényjavaslat, valamint az ehhez kapcsolódó állami számvevőszéki jelentés általános vitájának megkezdése.

 

(9.30)

 

Az előterjesztéseket T/42. és T/42/1. számokon, a bizottságok ajánlásait pedig T/42/3-17. számokon kapták kézhez a képviselők.

Megadom a szót dr. Járai Zsigmond pénzügyminiszter úrnak, a napirendi pont előadójának.

 

DR. JÁRAI ZSIGMOND pénzügyminiszter, a napirendi pont előadója: Tisztelt Ház! Tisztelt Elnök Úr! Hölgyeim és Uraim! Általában meglehetősen paradox helyzet alakul ki a kormányváltás évében az előző évről szóló zárszámadási törvényjavaslat parlamenti beterjesztésekor, hiszen arról van szó, hogy az új kormány tiszte az előző kormány működésének utolsó teljes évéről szóló pénzügyi beszámolót törvényként elfogadásra javasolni. Mindebből adódik, hogy az expozét mondó új pénzügyminiszternek is viszonylag sajátos a szerepköre. Ezért egy rövid, mértéktartó, tárgyszerű és konstruktív gondolatcserét javasolok. Hasznosabb lehet, ha az 1997. évi folyamatok, intézkedések érintésével, az elért eredmények és hibák, valamint feszültségpontok áttekintésével igyekszünk következtetéseket levonni a jövőre vonatkozóan.

Tisztelt Ház! A magyar gazdaság az 1997. év kezdetét lényegesen jobb starthelyzetben várta, mint a megelőző években bármikor. Szinte valamennyi, a magyar exportpiacokat alapvetően meghatározó országban - elsősorban az európai uniós országokban - gyorsult a gazdasági növekedés, az Európai Unióban 1997-ben 1,5 százalékról átlagosan 2,5 százalékra emelkedett a gazdasági növekedés. Itthon elsősorban az egyensúlyi pozíciókban történt jelentős változás, a folyó fizetési mérleg hiánya számottevően csökkent. 1996-ban az ország külső és belső eladósodottsága mérséklődött.

Voltak azonban kedvezőtlen körülmények is: bár lassult, de még mindig jelentős volt az infláció üteme, csökkentek a reálbérek és a lakossági fogyasztás is mérséklődött. 1997-re több ponton kitágult a gazdaságpolitika mozgástere, a továbbiakban nem volt szükséges elsősorban az egyensúly helyreállítására koncentrálni, megteremtődtek a fenntartható növekedés alapfeltételei, és lehetőség mutatkozott arra, hogy a gazdaságpolitika néhány stratégiai kérdés megalapozására nagyobb hangsúlyt helyezzen. Ez általában nem történt meg.

Az 1997. évi történéseket vizsgálva megállapítható, hogy az akkori kormányzatnak néhány lehetőséget sikerült kihasználnia, míg másokat nem. Az államháztartás hiánya - elsősorban a központi költségvetés túlzott költekezése miatt - még az eredetileg tervezettnél is lényegesen gyorsabban nőtt, bár a gazdasági növekedés üteme is nagyobb volt a tervezettnél. Az 1996. évi 3,1 százalékos államháztartási hiány 1997-re 4,8 százalékra növekedett. Fellazult tehát a költségvetési szigor. A növekvő hiány miatt némileg mérséklődő jövedelemcentralizáció mellett is nőtt a költségvetés újraelosztó szerepe, ami csökkentette a gazdálkodó szektor befolyását.

A privatizációs bevételek költségvetési adósság törlesztésére fordítása miatt csökkent a költségvetés adósságállománya. A jóváhagyotthoz képest lényeges módosulások következtek be a hiány szerkezetében. A társadalombiztosítási alrendszer az államháztartás kritikus területe lett. A társadalombiztosítási alapok hiánya lényegesen kedvezőtlenebb az előirányzottnál - háromszor akkora volt -, olyan feszültségek hordozója lett a társadalombiztosítás, aminek negatív következményei áthúzódtak 1998-ra, és sok probléma vár megoldásra 1999-ben is.

A növekedési céloknak megfelelően alakuló folyamatok mögött lényeges az egyes részletek vizsgálata is. A mélyebb elemzés alapján látható, hogy a gazdaság struktúrájában továbbra is lényeges egyenlőtlenségek maradtak fenn, amelyek - ha nem enyhülnek megfelelő mértékben - már rövid távon is gátolhatják az egészséges növekedést, illetőleg ismét egyensúlyi problémákhoz vezethetnek.

A gazdasági növekedés fő húzóerejét képviselő export növekményének kétharmadát a vám-szabadterületi, többségében külföldi érdekeltségű cégek állították elő. Ebből az következik, hogy 1997-ben sem sikerült a termelő egységek derékhadát képező, elsősorban hazai tulajdonban lévő, a munkahelyteremtés szempontjából is rendkívül fontos kis- és középvállalkozások fejlődését megfelelően felgyorsítani. Márpedig ezeknek a termelésben akárcsak beszállítóként való szerves részvétele nélkül a magyar gazdaság sebezhetősége továbbra is nagy.

Hasonló, sőt a társadalmi hatásokat vizsgálva még ennél is nagyobb gondokat okozó probléma, hogy a gazdaságban már korábban is meglévő területi egyenlőtlenségek nem enyhültek, tehát a vidékfejlesztés eszközrendszerének megteremtését, a felzárkóztatást a prioritások közé kell majd emelnünk.

Különleges figyelmet érdemel továbbá a pénzromlás, az infláció alakulása, hiszen annak viszonylag magas szintje egyre inkább a tartós növekedés kialakulásának első számú ellenségévé válhat a magyar gazdaságban. 1997 második félévében a pénzromlás üteme lelassult, és igen kedvezőtlen, hogy a piaci indíttatású árváltozások és az infláció úgynevezett kemény magja csak igen szerény mértékben mérséklődtek. Ennek fő okai a tervezettnél nagyobb költségvetési deficit, és számos törvényben, illetve szerződésben lévő, a múltba visszatekintő indexálás rendszere.

A korábban már említett két problémakör mellett a termelékenység emelkedésének biztosítása és eredményeinek egyre szélesebb rétegek felé való szétterjesztése kulcsfontosságú kérdés. A költségvetési kiadások általános növekedése ellenére 1997-ben nem történtek lényeges lépések például a közszférában hosszabb időszak alatt felhalmozódott bérlemaradás felszámolására, sőt a pedagógusok és egészségügyi dolgozók béreinek elmaradása tovább növekedett. Háttérbe szorult a családtámogatás, és jelentős hiányosságok maradtak az egészségügyi ellátásban is.

Tisztelt Országgyűlés! Szeretnék áttérni a központi költségvetés kérdéseire.

A központi költségvetés bevételei összesen 12,1 százalékkal haladták meg az előirányzatot 1997-ben, elsősorban a privatizációs bevételek tervezettnél magasabb szintje miatt. A gazdaság viszonylag gyors növekedése az oka annak, hogy az előirányzottnál egyaránt több volt a gazdálkodó szervezetek társasági adójából, az általános forgalmi adóból, a fogyasztási adóból és a személyi jövedelemadóból származó bevétel is. Az adórendszer elemzésére nem térek ki, az új adótörvény parlamenti vitájában módom lesz javaslatainkat, elképzeléseinket bemutatni.

A költségvetés kiadásai között a tervezettnél gyorsabban növekedtek a központi költségvetési szervek kiadásai. A mintegy 130 milliárd forintos, közel 19 százalékos többlet 40 százaléka az év folyamán költségvetési támogatásnövelő intézkedésekből adódott; így például a központi költségvetés általános és bérpolitikai tartalékának felhasználásából, valamint az oroszországi államadósság terhére beszállított haditechnikai eszközök pénzügyi elszámolásából. A többletkiadások mintegy 60 százaléka pedig a központi költségvetési intézmények saját bevételeinek a tervezettet jelentősen meghaladó növekményéből származott. Ezen bevételi többlet túlnyomó része olyan, összességében nagy volumenű pénzmozgásokból - úgynevezett átvett pénzeszközökből - tevődött össze, ami a központi költségvetés, illetve az államháztartás egészét tekintve halmozódás.

Az előirányzatok és a kimutatott pénzfolyamatok valóságtartalmának közelítése elodázhatatlanná teszi az államháztartáson belül a tervezési fegyelem és az ellenőrzés erősítését. Jelezni szeretném, hogy az 1999. évi költségvetésben véget kívánunk vetni az intézményi bevételek alultervezése évek óta tartó gyakorlatának, és az Országgyűlésnek elfogadásra javasolt költségvetésben meg fognak jelenni a központi költségvetési intézmények eddig betervezetlen saját bevételi forrásai is.

Visszatérve 1997-re: az 1997. évi költségvetésben meghatározott prioritások érvényesülése, eredményessége felemás képet mutat. Néhány ágazat kiadásai ugyan növekedtek a korábbiakhoz képest, de az alapvetően pazarlást eredményező intézményi, szervezeti és finanszírozási rend lényegében nem változott, így megkérdőjelezhető a növekvő pénzügyi erőforrások felhasználásának eredményessége.

 

(9.40)

 

Az államháztartás intézményrendszerének és gazdálkodásának reformja elodázhatatlan, és alapvetően az új kormányra hárult. Ezzel párhuzamosan kell kialakítanunk a költségvetési tervezés és elszámoltatás olyan rendjét, amely a feladatok teljesítését állítja középpontba. Ma a költségvetés előirányzatai a pénz elköltésére jogosítanak, de nincs ezzel szembeállítva az elvárt teljesítmény, illetve megoldatlan ennek mérése.

Az elmúlt év tapasztalatai arra is felhívták a figyelmet, hogy a költségvetési gazdálkodásban olyan felelősségi rendet kell kialakítani, amelyben az elfogadott előirányzatok szigorú kötelmet jelentenek a végrehajtók számára, és azok indokolatlan megszegése felelősségre-vonással jár együtt. A költségvetés végrehajtása során nem kellően behatárolt az a lehetőség, amellyel az Országgyűlés döntéseit elszámolási kötelezettség nélkül a végrehajtók módosíthatják. Ebből adódóan a közvagyon és a közpénzek megóvásához az elszámoltatás és ellenőrzés szerepét az eddigieknél lényegesen jobban előtérbe kell állítani.

A központi költségvetés végrehajtása során mindig fontos kérdés az adósságállomány és az ahhoz kapcsolódó folyó terhek alakulása. Az államadósság kamatkiadásainak volumene a teljes költségvetési kiadások között önmagában is jelentős, emellett azonban folyamatosan megfelelő mértékű elsődleges többlet elérését igényli, befolyásolva a kormányzati célok megvalósítását szolgáló kiadásokat. Ezért szerepel évek óta a célkitűzések között kiemelten az eladósodottsági szint mérséklése.

A központi költségvetés bruttó adóssága nominálisan összesen 438 milliárd forinttal nőtt 1997-ben, és így 5371 milliárd forint lett. A nominális növekedés ellenére a költségvetési adósság bruttó hazai termékhez viszonyított aránya 64 százalékra csökkent, ez 8 százalékponttal kevesebb az 1996. évinél. A központi költségvetés adósságának alakulásában fontos tényező volt a költségvetés számlájára befolyt, az előirányzatot jóval meghaladó privatizációs bevételből történő adósságtörlesztés.

Az adósság szerkezete az 1997. évi költségvetésről szóló törvény felhatalmazása alapján jelentősen átalakult. A deviza-adósságcsere keretében - mely igen fontos lépése volt a monetáris és fiskális funkciók szétválasztásának - a Pénzügyminisztérium és a Magyar Nemzeti Bank között 1997. év elején valósult meg a kamatmentes, lejárat nélküli adósságállomány és a korábban annak kamatozó állampapírrá alakítását szolgáló kötvények egy részének devizahitellé átalakítása. Összesen 1750 milliárd forint értéket alakítottak át devizahitellé. Ezzel az összeggel megnövekedett a költségvetés kamatozó devizaadóssága, viszont megszűnt a kamatmentes és csökkent a nem hiányt finanszírozó kamatozó forintadósság. Az adósságcserével a költségvetés külföldi finanszírozási kapcsolata - amely korábban a Magyar Nemzeti Bank közvetítése miatt nehezen áttekinthető volt - nyilvánvalóvá vált.

1999-től kezdve a költségvetés saját maga kezeli devizaadósságát, ami fontos előrelépés lesz az államadósság kezelésében.

Az adósságcserére a kormány döntését követően az Állami Számvevőszék ellenjegyzésével került sor, amiről a Pénzügyminisztérium és a Magyar Nemzeti Bank az 1997. évi költségvetési törvény alapján már beszámolt az Országgyűlésnek.

A központi költségvetés hiányának finanszírozása 1997-ben kizárólag az állampapírpiacon értékesített állampapírokkal történt. Tovább mérséklődött a hozamszint, és javult a költségvetés piaci adósságának lejárati szerkezete. Az éven belüli futamidejű állampapírok között növekedett a leghosszabb, 12 hónapos futamidejű diszkont kincstárjegyek és a lakosságnak értékesített, szintén hosszú futamidejű speciális kincstárjegyek aránya. Az államkötvények állományán belül szerkezetátalakulás történt. Tovább folytatódott a két- és hároméves fix kamatozású kötvények és az áremelkedéshez kötött, változó kamatozású hétéves államkötvények értékesítése.

Tisztelt Országgyűlés! A helyi önkormányzatok 1997. évben közel 1200 milliárd forinttal gazdálkodtak, ami 24 százalékkal több az 1996. évi forrásaiknál, és 15 százalékkal magasabb a költségvetési törvényben tervezettnél.

Folytatódott 1997. évben az önkormányzati szférán belül az intézményi struktúra szűkítése, ésszerűsítése. Történtek intézmény-összevonások, -megszüntetések. Jellemző volt az intézmények működtetésénél az óvatos gazdálkodás. A források szűkössége miatt azonban így is évek óta elmaradnak az állagmegóváshoz és az intézmények működéséhez feltétlenül szükséges felújítások, karbantartások.

A bevételek és kiadások ütemének összehangolása, a fizetőképesség folyamatos fenntartása elsősorban az úgynevezett működésiforrás-kiegészítő támogatással volt stabilizálható. Számos esetben azonban éven belüli, rövid lejáratú hitelek felvétele vált szükségessé.

1997-ben hét település részesült támogatásban a tartósan fizetésképtelen helyzetbe került önkormányzatok támogatási előirányzataiból. A helyi önkormányzatok hitelműveletek nélküli bevételeinek és kiadásainak egyenlege plusz 65 milliárd forint. Ezen belül a felhalmozási bevételek és kiadások egyenlege is pozitív, amely azonban döntően a több mint 90 milliárd forintos privatizációs bevételnek köszönhető. E bevételek elsősorban a főváros és a nagyvárosok bizonyos körére jellemzőek. A privatizációs bevételek folyamatosan megszűnnek, s ezért a jövőben a helyi önkormányzatok gazdálkodásának megújítása elkerülhetetlen lesz.

Ugyancsak figyelni kell majd a helyi önkormányzatok gazdálkodásának ellenőrzésére és a kritériumok pontosabb kitűzésére is.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Természetesen tisztemnek érzem, hogy megköszönjem az Állami Számvevőszék 1997. évi zárszámadással kapcsolatos, szakmailag magas színvonalú, alapos munkáját. Számunkra rendkívül fontos, hogy az Állami Számvevőszék feltárta a mára kialakult beszámolási rendszerből adódó hiányosságokat. Ezek megszüntetését előrevetítő javaslatait döntő többségében támogatjuk, és erről tájékoztatjuk a tisztelt Házat.

Sajnálatosnak minősítem, hogy az Állami Számvevőszék által már a korábbi években is, tehát ismétlődően megfogalmazott javaslatok átgondolása és megvalósítása elmaradt. Az új kormány működésének még nem hosszú ideje alatt szerzett tapasztalatai is ráerősítenek arra, hogy több szempontból több területen nem megfelelő a közpénzek felhasználásának hatékonysága. Ezért mi mindenképpen támaszkodni kívánunk és támaszkodni is fogunk az Állami Számvevőszék jövőbe mutató javaslataira.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps.)

 

ELNÖK: Megadom a szót dr. Kovács Árpádnak, az Állami Számvevőszék elnökének.

 

DR. KOVÁCS ÁRPÁD, az Állami Számvevőszék elnöke: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Hölgyek és Képviselő Urak! Az Állami Számvevőszék az Országgyűlés legfőbb ellenőrző szerveként, törvényi kötelezettségét teljesítve, megalakulása óta segíti a tisztelt Házat a kormány és rajta keresztül a közfeladatokat ellátó szervezetek elszámoltatásában, a költségvetés végrehajtásáról szóló törvény megalkotásában. Ennek a felelősségteljes munkának egyéves kihagyással a kezdetek óta részese vagyok, de most első ízben ért az a megtiszteltetés, hogy személyesen ajánlhatom figyelmükbe az Állami Számvevőszéknek a költségvetés végrehajtásával kapcsolatos ellenőrzési tapasztalatait és az ezekre épülő, jobbító szándékú javaslatait.

Az Országgyűlés számvevőszéki, költségvetési, gazdasági, alkotmányügyi és környezetvédelmi bizottságaiban személyesen volt alkalmam arra, hogy részletesen is elmondjam szakmai tapasztalatainkat. Így talán megengedhető, hogy most az Országgyűlés nagy nyilvánossága előtt, pénzügyminiszter úrhoz kapcsolódva, jelentésünknek a zárszámadással kapcsolatos, esetenként közel tíz évnyi tapasztalatra támaszkodó és az ismétlődéseket is értékelő általános megállapításairól, illetve a zárszámadást is érintő jövőbeni ellenőrzési törekvéseinkről szóljak.

Tisztelt Országgyűlés! El kell ismernem, hogy az 1997. évi költségvetési törvény végrehajtásáról szóló beszámoló terjedelmes kötete és emellett az önöknek átadott ÁSZ-jelentés sem könnyed perceket ígérő olvasmány, és nem a terjedelem miatt. Mondanivalóm tagolása érdekében azonban néhány gondolatot talán hozzátehetek és segíthetem talán a munkát.

 

(9.50)

 

Csak emlékeztetésül: az első füzetben a zárszámadási jelentés fontosabb általános érvényű megállapításait és javaslatainkat, a másodikban a zárszámadási dokumentum törvényességi és számszaki elemzése során szerzett tapasztalatainkat szerepeltetjük. A harmadik füzetben - erről külön szeretnék szólni - a központi költségvetés helyszíni ellenőrzésének összefoglalóját és függelékében a költségvetés fejezetek szerinti megállapításait szerepeltetjük. Megemlítem: több éves gyakorlatunk, hogy a zárszámadás pontossága érdekében az összes költségvetési fejezetet vizsgáljuk, és külön nyilatkozunk azon gazdálkodásról, amely elmozdulást jelent az Európai Unió országainak gyakorlata, a költségvetési beszámolók hitelesítése érdekében. A negyedik füzet a helyi önkormányzatok ellenőrzéseinek tapasztalatait foglalja össze egy minden eddiginél részletesebb, szélesebb, mintegy félezer önkormányzatot érintő vizsgálatsorozat alapján.

Munkánkat a zárszámadás véleményezésében ebben az évben is a Pénzügyminisztérium június 30-án megküldött előzetes anyaga alapján kezdtük meg. Célszerű lenne a Pénzügyminisztériummal közösen eljutni oda, hogy az Állami Számvevőszék a kormány végleges törvényjavaslata alapján végezze ellenőrzéseit, és az Országgyűlést ennek eredményéről tájékoztassa. Ez vonatkozik a következő évi költségvetési törvényjavaslat elkészítésére is, melyet illetően véleményezési kötelezettségünk van, amit nem kezelhetünk pusztán formai kérdésként.

Bízom abban, hogy a jelentésünkben leírtak megbízható képet nyújtanak arról, hogy a végrehajtó hatalom és a közfeladatokat ellátó szervek az Országgyűléstől kapott felhatalmazásnak megfelelően, szabályszerűen és célszerűen gazdálkodták ki a költségvetésben rendelkezésükre bocsátott előirányzatokat. A leírtakat nem kívánom megismételni, sem részletesen magyarázni. Kérem, fogadják azokat megértéssel, hiszen nem valamiféle túlbuzgóságról vagy merő okoskodásról van szó, amikor közel ötven javaslatot tettünk, hanem az elszámolás, a zárszámadás törvényekben meghatározott követelményeinek és a mára kialakult beszámolási rendszer tényeinek szembesítéséből adódó elhallgathatatlan következményekről, más szavakkal: a rendszerben lévő betömésre váró lyukak feltérképezéséről, a hiányosságok megszüntetéséről. Ez az ÁSZ törvényes kötelezettsége, amely elől nem térhet ki. Meggyőződésem: mindnyájunk érdeke, hogy szó essék róluk.

Javaslataink megfogalmazásánál arra törekedtünk, hogy a hiányosságokat - amelyek nemcsak a törvényjavaslat ellenőrzésénél, hanem az előző években is ismétlődően előfordultak - ne csak jelezzük, hanem a jogi szabályozás hiányosságainak és ellentmondásainak megszüntetésére konkrétan értékelhető javaslatokat tegyünk. Reménykedünk - és a pénzügyminiszter úr biztatása jelzi -, hogy a hasznosítás végre megindul. Mert teljes meggyőződéssel állíthatom, hogy ha az elmúlt években több idő és energia jutott volna az ellenőrzési tapasztalatokra épülő, ismétlődően megfogalmazott javaslatok alaposabb átgondolására és néhányuk megvalósítására, akkor ma néhány élesen kritizált területen másként értékelhetnénk a közpénzekkel való gazdálkodás helyzetét. Nem intézményünk önigazolására, hanem az önök szíves figyelmének felkeltésére, a tennivalók kijelölésének segítésére említem meg mindezt.

Tisztelt Országgyűlés! Közel tízéves ellenőrzési tapasztalatainkat összegezve átgondoltuk, hogy jelenleg hol tartunk, és milyen irányban kellene haladnunk a közpénzek felhasználásának elszámoltatásában. Hogy mire jutottunk, erről is szeretnék néhány szót szólni.

Elvitathatatlan, hogy a társadalmi-gazdasági rendszerváltás első éveihez képest a költségvetés végrehajtásának elszámoltatási rendszere - történelmi hagyományainkra is alapozva - sokat fejlődött. Az elszámoltatás rendje törvényileg szabályozott, szakmai intézményi feltételei mind a beszámolásra kötelezett kormány, mind az Országgyűlés részéről - szervezetünkre is gondolva - adottak. A zárszámadás az elmúlt évek alatt jóval részletesebbé és tartalmasabbá vált. Ma már megfelelő alapot nyújt ahhoz, hogy a közpénzek elköltésének jogszerűségéről, az országban végbement pénzügyi folyamatokról a tisztelt Ház véleményt alkothasson.

Jó alapokkal rendelkezünk tehát ahhoz, hogy az Országgyűlés költségvetési joga gyakorlásában néhány fontos területen a kitűzött célok megvalósítása érdekében tovább lépjünk. Nevezetesen: van mit tenni a beszámoló átláthatóságának és közérthetőségének, megbízhatóságának és hitelességének, valamint teljeskörűségének javításában. A zárszámadási beszámoló óriási, fogalmazhatunk úgy is, hogy túlburjánzó adathalmaza, annak nem mindenben szerencsés tagolása és feldolgozása, valamint jó néhány területen tapasztalható összehasonlíthatatlansága számottevő akadálya a valós folyamatok, a változások átláthatóságának. Ezen változtatni kell és lehet. Ma már megfelelő keretekkel rendelkezünk ahhoz, hogy végre kiépüljön az államháztartás zárt rendszerű mérleg- és információs rendszere, melyben egyértelművé és vitathatatlanná válhatna mind a költségvetés, mind a zárszámadás prezentációjának egységes technikai és számviteli rendje.

A hitelességről és a megbízhatóságról külön szeretnék szólni. A nemzetközileg és hazánkban is általánosan elfogadott szakmai álláspont szerint az elszámolások akkor tekinthetők megbízhatónak és hitelesnek, ha azokat külső, az ellenőrző szervezettől független vizsgálat, könyvvizsgálat hitelesíti. A pénzügyi ellenőrzés továbbfejlesztése, a feszesebb követelmények érvényesítése, az elmúlt években sokat fejlődött kontrollmechanizmusok európai uniós követelményekkel történő összhangjának megteremtése is igényli, hogy a költségvetési beszámolók hitelesítésében további lépéseket tegyünk. Ennek kialakítását a jövőben kiemelt feladatunknak tekintjük.

Az elszámolás és elszámoltatás a közpénzek, a költségvetési előirányzatok felhasználásairól akkor válik tartalmilag is teljes körűvé, ha a pénzköltés tényén, irányán és a törvényes kereteinek betartásán kívül az érintettek arról is számot adnak, hogy a rendelkezésükre bocsátott pénzeszközök elköltésével milyen, mennyiségileg és minőségileg is mérhető feladatokat végeztek el az állampolgárok, a társadalom javára. E területen a továbblépés nem tűr halasztást, hiszen az elmúlt években a különböző ágazati szakmai célok kitűzése az igényeket és nem a megvalósíthatóságot vette alapul. Állandósult a konfliktus a lehetőségekkel, ahol az utóbbiaknak - természetesen az utóbbiaknak - volt kényszerítő ereje. Így a cél és a megvalósítási eszközrendszer összhangja csak időszakosan esett egybe egy-egy szakmai területen.

A következmények, a kapkodás, a kényszerintézkedések hozta működési zavarok közismertek. Az államháztartás, a gazdaság ezen átmeneti tíz évét ezért jellemezte egyaránt a feladatokhoz képest a forráshiány és a nem kellően szervezett, néhol pazarló gazdálkodás. Ez egyenes következménye annak, hogy a költségvetés ma nem feladatokat, hanem szervezeteket finanszíroz, mégpedig bázisalapon, ezért teljes mértékben egyetértek a pénzügyminiszter úrral abban, hogy ezt a gyakorlatot alapvetően meg kell változtatni. Vagyis a törvényességi követelmények mellé a költségvetési gazdálkodásban is fel kell sorakoztatni, sőt egyre inkább meghatározóvá kell tenni a teljesítménykövetelményeket és azok teljesítésének értékelését és számonkérését, elsősorban azért, hogy a költségvetési pénzeket valóban hatékonyan és érdemben ellenőrizhető módon használják fel.

Meggyőződésem, hogy a költségvetési elszámoltatás vázolt irányú továbbfejlesztésének feltételei nagyobb részt adottak vagy megteremthetők. Megvalósításuk hozzájárulhat a költségvetési előirányzatok tervezésének még jobb megalapozásához, a közpénzek ésszerűbb és gazdaságosabb felhasználásához, társadalmi céljaink eredményesebb megvalósításához. Az erre irányuló törekvést jelzi, hogy a Pénzügyminisztérium munkatársai a zárszámadás készítésének folyamatában konstruktív együttműködésben észrevételeink nagy részét figyelembe vették; a beterjesztett dokumentumot kiegészítették és módosították, és erről magyarázatokkal ellátva önöket egy külön dokumentumban tájékoztatták.

Tisztelt Képviselő Hölgyek és Urak! Hazánkban a nyugati fejlődést követve vagy kétszáz éve jelent meg a parlamentáris alkotmányosság igénye, s ehhez kapcsolódóan az állami jövedelmekkel való gazdálkodás ellenőrzésének követelménye.

A reformkor kiemelkedő személyiségei egyre következetesebben igényelték, hogy ne csak a kincstár ellátása, a pénzek előteremtése, a kiadások vállalása, hanem az elszámoltatás is a nemzet joga legyen. Lassan százharminc éve, hogy a Magyar Állami Számvevőszék felállításával ez az igény valósággá vált, és negyven év kihagyás után jövőre lesz tíz éve annak, hogy ez ismét alapeleme állami életünknek.

 

 

(10.00)

 

 

Igen nagy tisztesség és felelősség önöket ennek elszámoltatási döntéseiben segíteni. Ennek tudatában - köszönve a kollégáim és a személyem iránti bizalmat - azzal a meggyőződéssel ajánlom az Állami Számvevőszék nevében szíves figyelmükbe jelentésünket, hogy az abban foglalt, a pontosságot, átláthatóságot, szabályosságot, megbízhatóságot szolgáló javaslatok figyelembevételével és méltánylásával a kormány múlt évről szóló költségvetési beszámolója a részletes vitában tett módosításokkal elfogadásra alkalmassá tehető, és erről törvény alkotható.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps.)

 

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Most az egyes bizottsági vélemények ismertetésére kerül sor. Tájékoztatom önöket, hogy a házbizottság állásfoglalása szerint a bizottsági előadók felszólalására és a kisebbségi vélemények ismertetésére 5-5 perc áll rendelkezésre.

Megadom a szót Arnóth Sándornak, a költségvetési bizottság előadójának.

 

ARNÓTH SÁNDOR, a költségvetési és pénzügyi bizottság előadója: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A költségvetési és pénzügyi bizottság az 1998. szeptember 9-ei ülésén tárgyalta az előttünk fekvő törvényjavaslatot a Magyar Köztársaság 1997. évi költségvetéséről, annak végrehajtásáról, a zárszámadásról és az ehhez kapcsolódó állami számvevőszéki jelentésről.

Az ülésen a jelenlegi kormánypártok képviselői hangsúlyozták, hogy meglehetősen nehéz helyzetben vannak, hiszen olyan törvény beterjesztői, amelynek sem előkészítésében, sem végrehajtásában komoly szerepet nem kaptak. Ezzel egy olyan bizonyítványt kell magyarázni, amely telve van az Állami Számvevőszék rossz osztályzataival. A zárszámadáshoz kapcsolódó vita ezért sok helyen élessé vált, alapvető módszertani, politikai kérdéseket is érintő volt. Ennek alapját az egyébként rendkívül korrekt számvevőszéki jelentés adta, amely végrehajtási problémák sorát tárta fel. A legnagyobb nézetkülönbségek a következő helyeken mutatkoztak.

Az első: fenntartható-e az önkormányzatok finanszírozásának jelenlegi gyakorlata? Ez ugyanis arra kényszerítette az önkormányzatokat, hogy feléljék vagyonukat, vagy polgáraikra vessenek ki súlyos helyi adókat, sok esetben pedig mindkét eszközzel éljenek. Mindezek ellenére az önkormányzatok nemhogy fejleszteni nem tudtak, hanem mindennapi finanszírozási gondjaikkal küzdöttek.

A második: hitelesnek tekintheti-e a kormány a zárszámadást, vagy másképpen, a Központi Statisztikai Hivatal mérőszámai, amelyek a nemzetgazdaság fejlődésére vonatkoznak, valódiak-e avagy sem? Tehát hogyan, milyen módszerekkel számolták ki nemzetgazdaságunk fő mutatóit? A jelenlegi kormánypártok képviselői a kibontakozó számháború elkerülése érdekében inkább az Állami Számvevőszék jelentésében leírt jelenségek elemzéséhez ragaszkodtak, mondván, amíg más be nem bizonyosodik, addig a KSH adatait elfogadják.

Az általuk vizsgálni óhajtott jelenségek a következők voltak. Az első: a költségvetés végrehajtásának szabályozása laza. Lehetővé tette, hogy az intézmények előirányzat-módosításai mintegy száz milliárd forintot kivonjanak a parlament ellenőrzése alól.

A második: nehezen áttekinthető helyzetet alakítottak ki az önkormányzatok ellenőrzésénél, hiszen a kötelező és az önként vállalt feladatok elhatárolása sem követhető maradéktalanul.

A harmadik: ugyancsak nagy hangsúllyal szerepelt a vitában az összesen mintegy 78,8 milliárd forint értékű előirányzat-maradványok kérdése. Ilyen helyzetben nem is adódott konszenzusra lehetőség.

Szocialista és liberális képviselőtársaink hangoztatták, hogy a Számvevőszék jelentésének megfelelően sokat javítottak az ellenőrzési rendszeren, az előzőekhez képest sokkal nagyobb adatbázist kezelve vontak le következtetéseket. Véleményük szerint az anyag a feltárt hibák ellenére alkalmas az általános vitára. A bizottságbeli vita után, és a véleménykülönbségek ellenére ezt a kormánypárti képviselők is elfogadták. Tették ezt azért, hogy az általános vitában a tisztelt Ház előtt tisztázódhassanak ezek a gondok.

Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A bizottságunk egyhangú szavazással az előttünk levő törvényjavaslatot az általános vitára alkalmasnak találta. Köszönöm a figyelmet. (Taps.)

 

ELNÖK: Megadom a szót Sándor László úrnak, a foglalkoztatási bizottság elnökének, a bizottság előadójának. (Sándor László nem tartózkodik a teremben.) Sándor László úr nincs itt. Van-e más a bizottság részéről, aki a bizottság véleményét ismertetni kívánja? (Filló Pál jelentkezik.)

Filló Pál úr következik!

 

FILLÓ PÁL, a foglalkoztatási és munkaügyi bizottság előadója: Tisztelt Ház! Kedves Képviselőtársaim! A foglalkoztatási bizottság az előterjesztést egyhangú szavazással általános vitára alkalmasnak találta. Köszönöm a figyelmüket. (Taps.)

ELNÖK: Az európai integrációs ügyek bizottságának előadója Hörcsik Richárd úr. Megadom a szót Hörcsik Richárd úrnak.

 

DR. HÖRCSIK RICHÁRD, az európai integrációs ügyek bizottságának előadója: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Az európai integrációs ügyek bizottsága a legutóbbi, szeptember 9-ei ülésén megtárgyalta az előttünk fekvő, az 1997. évi költségvetés végrehajtásáról szóló törvényjavaslatot, az Állami Számvevőszék erről szóló jelentésével együtt. Az természetes, hogy bizottságunk tagjait nem az úgynevezett általános költségvetési szempontok, hanem elsősorban a zárszámadás európai integrációs vonzatai érdekelték.

Tisztelt Elnök Úr! A '97-es költségvetésben és természetesen a zárszámadásban nem találunk külön önálló, a csatlakozási költségeket együttesen tartalmazó fejezetet. A bizottság ülésén a Pénzügyminisztérium előterjesztője szerint ez ugyanis nem építhető be a költségvetés törvényi tervezetébe és rendszerébe. Így igazából nem kaphattunk egy általános, áttekinthető és mindenre kiterjedő képet arról, hogy 1997-ben mennyit is költöttünk a számunkra oly fontos integrációra. Ugyanakkor fontos azt is megjegyezni, hogy a tételek jelentős részénél láthattuk, hogy az egyes minisztériumoknak sikerült elkölteni az integrációs célokra betervezett összegeket. Hiszen azt az egyes tárcákra bízták, hogy EU-s csatlakozási költségeiket milyen mértékben emeljék ki külön, és milyen mértékben szerepeltessék saját költségvetési elszámolásukban, együtt más tételekkel. Bizottságunkban elhangzott olyan vélemény is, hogy azért kissé áttekinthetetlen a terület.

Tisztelt Elnök Úr! Bizottságunk tagjai, kormánypárti és ellenzéki képviselők számára ez a zárszámadás egy fontos tanulságot hozott elő az integráció szempontjából. Mégpedig, idézem: "a jövőre vonatkozóan milyen feladatokat jelölnek meg, amelyeket érdemes végiggondolni, és esetleg változtatni rajtuk" - fogalmazott az egyik ellenzéki képviselőtársam. Ez a tanulság a közeljövőt illetően roppant egyszerű. Bizottságunk a hamarosan tárgyalandó '99-es költségvetés esetében az egyes szakterületeket úgynevezett raportőri felosztásban teljes mélységében és egymással való összefüggéseiben vizsgálja meg, hiszen az úgynevezett átvilágításnak, a '98 novemberében tovább folyó EU-s tárgyalásoknak, a kormány újragondolt csatlakozási stratégiájának, az úgynevezett nemzeti programnak komoly költségvetési kihatásai lesznek. Csak egyetlen példát említek, az acquis communautaire átvételének költségei a jövő évi költségvetésben kiemelten kell hogy szerepeljenek.

Talán azzal segíthetjük a kormány tevékenységét is - fogalmazott a bizottság elnöke -, hogy az európai integrációs költségvetések világosabb elkülönítése megjelenjen, és a következő zárszámadásnál ilyen problémákkal már kevésbé nézzünk szembe.

 

(10.10)

 

Bizottságunk ellenszavazat nélkül, 5 igen és 10 tartózkodó szavazattal nem fogadta el a törvényjavaslatot. Köszönöm figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Az önkormányzati bizottság két előadót kíván állítani, akik együttesen ötperces időkeretben ismertetik a bizottság állásfoglalását.

Megadom a szót Hajdu Lászlónak, az önkormányzati bizottság előadójának.

 

HAJDU LÁSZLÓ, az önkormányzati és rendészeti bizottság előadója: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Az önkormányzati és rendészeti bizottság szeptember 9-én tárgyalta a zárszámadási törvényt, az 1997. évi költségvetésről szóló 1996. évi CXXIV. törvény végrehajtásáról szóló előterjesztést, illetve az Állami Számvevőszék előterjesztését az ellenőrzésről.

Külön előterjesztés lesz az egyikről és a másikról. Én a zárszámadási törvényről fogok most szólni. A bizottság ülésén hosszan tárgyaltuk a zárszámadási törvény előterjesztését, és talán ez is oka annak, hogy két előterjesztőt állít a bizottság. Ámbár már az elején leszögezhetem, hogy az önkormányzati és rendészeti bizottság az előterjesztést egyhangúlag elfogadta, ellentétben az előbb elhangzott sok-sok tartózkodással.

Elsősorban az ellenzéki képviselők oldaláról elhangzott vélemények a következőkben foglalhatók össze. Az előterjesztés mutatja a magyar gazdaság dinamikus fejlődését 1997-ben, mutatja a gazdasági növekedés gyors ütemét, és az előterjesztésből egyértelműen kiolvashatók a kedvezőbb egyensúlyi jellemzők.

Megítélésünk szerint - ez kitűnik az előterjesztésből -, és a bizottságban ez több hozzászóló részéről is elhangzott, hogy az előterjesztés a törvényi előírásoknak megfelelően, határidőre lett beterjesztve.

Tisztelt Ház! Az előterjesztést mi elsősorban az önkormányzatok oldaláról kísértük figyelemmel, és olvastuk nagyobb áttekintéssel. A 3173 önkormányzat gazdálkodását tekintettük át. A 3173 önkormányzat 1997-ben mintegy 1200 milliárd forinttal gazdálkodhatott. Ennél az 1200 milliárd forintnál meg kell említenünk - ez kritikaként is elhangzott -, hogy az állami átengedett forrás alig haladja meg a 40 százalékot, és a többit az önkormányzatoknak saját bevételből kellett biztosítani. S ennek a saját bevételnek a biztosítása a települések eltérő lehetőségei függvényében nem mindenhol volt zavarmentes.

Több helyen működési forráshiány jelentkezett. Az előterjesztésből is látható, hogy az összes forráshiány elérte a körülbelül 6 milliárd forintot, hét önkormányzatnál fizetésképtelenség mutatkozott, és több önkormányzat pedig hitelre kényszerült.

Ezt azért kell elmondanom, mert a bizottságban megemlítésre került, és úgy hiszem, az önkormányzatok gazdálkodásának ugyan nem ez volt a jellemzője, de az önkormányzati finanszírozásban vannak olyan pontok, amelyeket az 1999. évi költségvetésben - a finanszírozási oldalon - erőteljesen figyelembe kell venni.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az önkormányzatok gazdálkodásában néhány dologra szeretném még a bizottságban elhangzottak alapján a figyelmet felhívni. Bizottságunk részéről ugyan külön előadója lesz majd az Állami Számvevőszék jelentésének, mégis meg szeretném említeni, hogy a Számvevőszék vizsgálta a kommunális infrastruktúra-fejlesztési céltámogatást igénybe vevő önkormányzatok helyzetét, és több önkormányzatot visszafizetésre kötelez.

E visszafizetési kötelezettség kérdésköre évek óta tartó vitát hoz mindig ide, a parlamenti ülésterembe. Ennek az a lényege, hogy a szennyvízcsatorna-beruházásoknál az úgynevezett bekötőcsatorna - amely egy időben épül meg a telekhatárig a főgyűjtőcsatornával - finanszírozása komoly problémát jelent, az Állami Számvevőszék - ebben a jelentésében is - visszafizetésre kötelezi az önkormányzatokat.

Ez nagyon hátrányosan érinti azokat az önkormányzatokat, amelyek településeik érdekében felvállalták az ilyen típusú fejlesztéseket. Bizottságunk azt szeretné kérni, hogy a tisztelt Ház támogassa ezen önkormányzatok visszafizetési kötelezettség alól való mentesítését. Az önkormányzati bizottság ilyen módosító indítvánnyal fog majd a t. Házhoz fordulni.

Összességében - mint említettem - bizottságunk az előterjesztést általános vitára alkalmasnak tartotta. Köszönöm szépen. (Szórványos taps az MSZP padsoraiban.)

 

ELNÖK: Miután az önkormányzati bizottság egyik előadója kimerítette az előadásra szánt öt percet, nem tudom megadni a szót a másik előadónak. (Zaj. - Jelzésekre:) Azt tanácsolják, hogy ennek ellenére Szentgyörgyvölgyi úrnak adjam meg a szót. Megkérem, röviden foglalja össze, de tekintettel a Ház időkeretére, tényleg kérem, hogy röviden mondja el véleményét.

 

DR. SZENTGYÖRGYVÖLGYI PÉTER, az önkormányzati és rendészeti bizottság előadója: Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Mertem remélni, hogy az elnök úr, ha már megosztják ezt az öt perc időt, a félidő letelténél ezt jelezni fogja.

Ott kezdem, hogy az Állami Számvevőszék jelentésének bevezetőjében a magyar közigazgatás klasszikusát idézi, Magyari Zoltánt. Az idézet szerint az állami zárszámadás nem más, mint a bevételek és a kiadások megfelelő csoportosítása, ezek összevetése a tényleges kiadásokkal, azzal a kifejezett céllal, hogy ezzel a gazdálkodás eredményei és a gazdálkodásért felelős kormány kifejezett felelőssége megállapítható legyen.

Az 1997. évi költségvetés végrehajtásáról van szó. Tehát itt nyilván a korábbi, az elmúlt kormány felelősségéről van szó. Ugyanezt az elvet továbbvíve a költségvetés - nagyon leegyszerűsítve - nemcsak egy rendkívül bonyolult szakmai munka, hanem politikai döntések halmaza; nevezetesen, hogy mire költjük a pénzt.

Ugyanígy a zárszámadás is végül is arról szól, hogy ezt a pénzt tényleg hogyan költöttük el, elég volt-e vagy sem; de emellett politikai üzenetek hordozója is. Nevezetesen rámutat olyan társadalmi összefüggésekre, amelyeket esetlegesen változtatni kell.

Az Állami Számvevőszék jelentése is ezt az elvet követi, és már bevezetőjében leszögezi azt, hogy nem kíván hibák gyűjteménye lenni, de mégis a hiányosságokra azért kénytelen felhívni a figyelmet, hogy ezek javíthatók legyenek, és majd ezek kijavításával egy olyan összefogott rendszert terjeszthessen az Országgyűlés elé, amely teljesen világosan kimutatja az ország gazdálkodását.

Az önkormányzati bizottság természetesen az ÁSZ-jelentés 4. füzetével, az önkormányzatokról szóló jelentéssel foglalkozott. Itt utalnom kell az 1997. évi költségvetés vitájában akkor elhangzott, az akkori kormánypárt akkori frakcióvezetőjének egyik mondására, miszerint az 1997-es költségvetés a remények és a megrázkódtatások éve lesz. Ezek a megrázkódtatások az önkormányzatoknál - az ÁSZ vizsgálatát figyelembe véve - tetten érhetők.

Melyek ezek? A normatív támogatás a legfontosabb és legnagyobb forrása az önkormányzatoknak. Az ÁSZ világosan rámutat, hogy ez bonyolultságánál fogva szinte megoldhatatlan feladatok elé állítja az önkormányzatokat. Ezért igazából nem is tudják ezeket kitölteni, igazán nem tudja célját ezzel elérni.

A másik nagy forrása a címzett és céltámogatások. Erről megállapítja az Állami Számvevőszék - amint azt már több évben sorozatosan megállapította, így az elmúlt évben is -, hogy azok nem valós társadalmi igényeket elégítenek ki - már amire igényelhetnek az önkormányzatok pénzt. Ezért fordulhat elő, hogy egyrészt olyanokra költik a pénzt, amire igazán nincs is társadalmi igény, másrészt pedig elköltik a kapott pénzt olyan célokra, amelyek viszont szükségesek.

Ezért van kimutatva igen nagy mértékű visszafizetési kötelezettség, amelyből a szennyvízbekötések visszafizetési kötelezettségét az önkormányzati bizottság elfogadhatatlannak tartja, mert hiszen az a hatályos jogszabályokkal igenis alátámasztható. Képtelenség, hogy valós társadalmi igényként az önkormányzatok szennyvízbekötésére kiadott pénzt most visszafizettessék az önkormányzatokkal.

 

 

(10.20)

 

Hasonló ellentmondás, illetőleg probléma a céltámogatásoknál az önrész előírása, amely a legszegényebb, legrászorultabb önkormányzatokat hozza lehetetlen helyzetbe, hogy soha semmit beruházni nem tudnak. Az iparűzési adó is hordoz magában igen nagy ellentmondásokat. Az iparűzési adó 84 százaléka a fővárosban és a nagyvárosokban koncentrálódik, ami pontosan azt mutatja, hogy a vidék igazából lehetetlen helyzetbe kerül. Ugyanez világlik ki a helyi adók kivetésénél. A helyi adók - amelyeket egyébként 2500 önkormányzat bevezetett a 3200 közül - 48,5 százaléka Budapestre és Pest megyére koncentrálódik, ami világosan rámutat arra, hogy országrészek szakadnak le. Nekünk itt az Országgyűlésben éppen az a feladatunk (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), hogy ezt az égbekiáltó igazságtalanságot megszüntessük és törvénymódosításokkal lehetővé tegyük a vidék felzárkózását.

Az önkormányzati bizottság - a szennyvízbekötéssel kapcsolatos rész kivételével - egyébként a Számvevőszék jelentését kiválónak, tárgyalásra alkalmasnak tartja, és a jelentést elfogadásra javasolja. (Taps.)

 

ELNÖK: Megadnám a szót Deutsch Tamás úrnak, az ifjúsági és sportbizottság előadójának, de ő nincs jelen. Megkérdezem, hogy helyette kíván-e fölszólalni valaki a bizottság részéről. (Senki sem jelentkezik.)

Amennyiben nem, következik Glattfelder Béla, a mezőgazdasági bizottság előadója. Megadom a szót.

 

GLATTFELDER BÉLA, a mezőgazdasági bizottság előadója: Köszönöm szépen, elnök úr. A mezőgazdasági bizottság legutóbbi ülésén megvitatta a zárszámadásról szóló törvényjavaslatot és a hozzá kapcsolódó állami számvevőszéki jelentést.

A bizottsági ülésen elhangzott, hogy az 1997. évben az előző év tendenciáját folytatva az agrárolló tovább nyílott, emiatt a mezőgazdaság jövedelmezősége romlott. Külön sajnálatos tény, hogy az 1997. évben mintegy 6,3 milliárd forintnyi költségvetési támogatási lehetőség kihasználatlanul maradt a mezőgazdaságban, aminek az volt az oka, hogy az állami szabályozás olyan bonyolult, illetve olyan nehéz feltételekhez kötött volt, ami miatt a mezőgazdasági termelők ezt a költségvetési támogatási lehetőséget nem tudták igénybe venni.

A mezőgazdasági bizottságban nem volt vita az Állami Számvevőszék jelentéséről, azonban a többségi szavazást nyilvánvalóan befolyásolták az Állami Számvevőszék jelentésében foglaltak. Az Állami Számvevőszék jelentésének lényegi megállapításai igazak a Földművelésügyi Minisztérium területén végzett vizsgálatra is, hiszen ennek a fejezetnek a vizsgálatakor is leszögezi az Állami Számvevőszék, hogy a mérlegvalódiság, a teljeskörűség követelménye - bár ezt kormányrendelet előírja - a zárszámadási adatoknál nem érvényesül maradéktalanul. Folytatólagosan írja, hogy a mérlegadatok valódisága, leltárral való alátámasztottsága a Földművelésügyi Minisztérium gazdálkodó szervezeténél nem felelt meg a követelményeknek. A Phare-program keretében beszerzett eszközök számbavétele rendezetlen, bár ezt a hiányosságot a zárszámadási vizsgálatok 1994 óta rögzítették. A Phare-forrásból nyújtott támogatások fölhasználását a minisztérium nem szabályozta.

A Földművelésügyi Minisztérium szabályozatlanságát továbbra is rontja, hogy megoldatlan maradt a fejezeti ellenőrzés, aminek a legfőbb oka az, hogy az ellenőrzésre hivatott szerv függetlensége nem volt biztosítva. Ugyanis létezett egy revizori osztály, azonban a revizori osztály vezetésében még az összeférhetetlenség kérdése is felmerült.

1995-től kezdődően rendezetlen az egyes mezőgazdasági felsőoktatási intézmények jogi helyzete, hiszen ezek az intézmények a Művelődési és Közoktatási Minisztérium fejezetéhez kerültek át, azonban ennek a költségvetési és zárszámadási problémái nem lettek megoldva. Ennek következtében a fejezet nem tett eleget a költségvetési törvény 6. § (4) bekezdésében rögzített követelményeknek.

Végezetül leszögezi az Állami Számvevőszék jelentése - és ez talán az egyik legérdekesebb része a jelentésnek -, hogy a Földművelésügyi Minisztérium gazdálkodó szervezeténél a törvényi és egyéb jogszabályi előírásokkal nem állnak összhangban a különböző belső szabályzatok. Bár a számviteli törvény előírja a számlarend meglétét, 1997-ben sem készítette el a minisztérium az erre vonatkozó szabályozást, sőt az ellenőrzés időpontjában, az 1998. év elején sem léteztek még ezek a szabályzatok. Csupán elavult szabályzatokkal rendelkezik a minisztérium, amelyek például a minisztérium reprezentációjáról, az ideiglenes külföldi kiküldetések engedélyezéséről és az ezekkel kapcsolatos napidíj- és egyéb kérdésekről szólnak. Nyilvánvaló, hogy ez a szabályozatlanság nem segítette az intézmény törvényes gazdálkodását.

A fentiek tükrében a bizottság többsége tartózkodással szavazott, kifejezve, hogy az új parlament nem vállalhat felelősséget ilyen módon sem az előző kormány által elkészített és végrehajtott költségvetési törvényért, illetve annak végrehajtásáért, sem az arról készült beszámolóért.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

ELNÖK: Megadom a szót Zakó Lászlónak, a gazdasági bizottság alelnökének, a bizottság előadójának.

 

ZAKÓ LÁSZLÓ, a gazdasági bizottság előadója: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A gazdasági bizottság megtárgyalta a Magyar Köztársaság 1997. évi költségvetéséről szóló 1996. évi CXXIV. számú törvény végrehajtásáról szóló T/42. jelű törvényjavaslatot.

A bizottsági vitán egyértelművé vált, hogy a zárszámadás mind a teljesség, mind a valódiság szempontjából nem tekinthető teljes értékűnek. Az észrevételek, hiányosságok azonban nem terjeszkedtek túl az Állami Számvevőszék megállapításain, észrevételein. A bizottság végül is az Állami Számvevőszék elnökének a bizottsági ülésen elhangzott kiegészítő hozzászólása és a kormány képviselőjének az elhangzott észrevételekre adott válasza alapján egyhangúan úgy döntött, hogy a törvényjavaslat alkalmas az általános vitára.

Köszönöm szépen. (Taps.)

 

ELNÖK: Megadom a szót Márton Attilának, a honvédelmi bizottság előadójának.

 

MÁRTON ATTILA, a honvédelmi bizottság előadója: Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársak! A honvédelmi bizottság 1998. szeptember 9-én megtartott ülésén tárgyalta a zárszámadásról szóló törvényjavaslatot és az ehhez kapcsolódó állami számvevőszéki jelentést. Az ülésen részt vettek a Pénzügyminisztérium, az Állami Számvevőszék és a Honvédelmi Minisztérium szakértői is, ahol is a tárgyalás közben igazi jelentősebb vita az előterjesztéssel kapcsolatosan nem alakult ki. A felvetődött kérdésekre a jelen lévő szakértők szóbeli kiegészítéseket, illetve válaszokat adtak.

Összességében a bizottság megállapította, hogy a Magyar Honvédség a rendelkezésére álló pénzeszközökkel megfelelően gazdálkodott, bár az elszámolás rendjére egyes helyeken majd a későbbiekben nagyobb figyelmet kell fordítani; ezekre a bizonyos helyekre az ÁSZ-jelentés is kitér.

A bizottság a törvényjavaslatot és a zárszámadást 11 igen és 9 tartózkodás mellett általános vitára javasolta. (Taps.)

 

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Az idegenforgalmi bizottság ülésén kisebbségi vélemény is megfogalmazódott. Először megadom a szót Horváth Bélának, a bizottság előadójának.

 

HORVÁTH BÉLA, az idegenforgalmi bizottság előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Országgyűlés! Az idegenforgalmi bizottság 1998. szeptember 10-ei ülésén megtárgyalta a miniszteri expozéban hallott törvényjavaslatot, illetve a hozzá csatlakozó állami számvevőszéki jelentést megvitattuk.

A bizottsági ülésen részt vett a Pénzügyminisztérium, az Állami Számvevőszék, a Gazdasági Minisztérium turisztikai főosztályának képviselője. Az ő megszólalásaik mellett a bizottság kormánypárti többsége meghallgatta az ellenzéki képviselőtársak védőbeszédeit, illetve bizonyítványmagyarázatait. (Közbeszólás: Jézus!) Mindezek alapján az idegenforgalmi bizottság olyan többségi álláspontot hozott, hogy nem tartja általános vitára alkalmasnak a benyújtott törvényjavaslatot, nevezetesen 14 tartózkodás és 7 igen szavazat volt csupán, így a bizottság ezt a határozatát hozta. (Zaj.)

Feltehetjük a kérdést, hogy miért tartotta általános vitára alkalmatlannak az idegenforgalmi bizottság többsége a zárszámadási beszámolót. Tudjuk azt - és ez ma már többször elhangzott, a miniszter úr is említette az expozéjában -, hogy ez az anyag nem a mostani kormány előterjesztése, nem a mostani kormány munkáját tükrözi, hanem a Horn-kormány hordaléka, amelyet ránk hagyott, itt hagyott az új kormány, az új Országgyűlés számára.

 

(10.30)

 

Az idegenforgalmi bizottság kormánypárti többsége tisztában volt azzal, hogy ezen az anyagon nem lehet változtatni, ez az MSZP-SZDSZ-es kormány 1997. évi tevékenységének a tükre, ennek ellenére ezt az álláspontot alakította ki.

A bizottság elutasító döntésekor nagymértékben támaszkodott az Állami Számvevőszék jelentésére, nevezetesen - ahogy itt már többen jelezték - arra az általános érvényű megállapításra, amely valóban megtalálható az 1. számú összefoglaló füzetben, miszerint az Állami Számvevőszéknek az a feladata, hogy jelentést készítsen az Országgyűlésnek, hogy a zárszámadásban az elszámolások valódisága megvan-e, illetve a jogi szabályok működését hogyan tartotta be a korábbi kormány.

Az Állami Számvevőszék mint a Magyar Országgyűlés legfőbb ellenőrző szerve, rendkívül súlyos megállapításokat tett az 1997. évi zárszámadással kapcsolatban. A bizottság ülésén a kormánypárti képviselők ezeket a kitételeket felvetették, az ott elhangzottakat szeretném megismételni a Ház ülése előtt.

Először az általános érvényű megállapításokról ejtenék szót. Az államháztartási törvény előírása szerint a kormány a költségvetési évet követő nyolc hónapon belül terjeszti az Országgyűlés elé a zárszámadást, ezt megelőzően két hónappal az Állami Számvevőszéknek be kell nyújtani ezt az előterjesztést. Az Állami Számvevőszék elnöke felszólalásában ma itt nagyon finoman utalt arra - ő nem nevezte így, de végül is ez történt -, hogy a minisztérium törvénysértő módon június 30-áig csak a tervezetet adta át, nem a végleges törvényjavaslatot, hanem a törvényjavaslatnak csak a tervezetét nyújtotta be az Állami Számvevőszékhez.

További ilyen észrevétel is elhangzott a bizottsági ülésen, nevezetesen - idézem az Állami Számvevőszék jelentését -: "A fejezetek egy részénél a zárszámadás egyes adatai nem valósak." Ugyancsak súlyos kifogásként merült fel a bizottság ülésén, hogy a zárszámadási törvényjavaslat teljeskörűen nem teljesíti az információs mérlegrendszerre vonatkozó előírásokat.

Végezetül az általános érvényű megállapításokat hadd zárjam azzal az idézettel, amelyet az Állami Számvevőszék tárt a képviselők elé: "A zárszámadás a számszaki eltérések és a hatályos jogszabályokkal ellentétes elszámolási megoldások következtében a korábbi évekhez hasonlóan - hangsúlyozom: a korábbi évekhez hasonlóan - nem tekinthető teljes körű, a valóságos helyzetet tükröző elszámolásnak." Úgy gondolom, ez az Állami Számvevőszék legsúlyosabb megállapítása, megismétlem: nem tekinthető teljes körűnek, a valóságos helyzetet tükröző elszámolások nem fedik a valóságot (Sic!).

E vizsgálódások mellett az idegenforgalmi bizottság foglalkozott a minisztériumi fejezettel is. Most Gazdasági Minisztériumnak nevezik a tárcát, az elmúlt évben még Ipari, Kereskedelmi és Idegenforgalmi... (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) - rögtön befejezem -, tehát Idegenforgalmi Minisztériumnak neveztük. Itt is találtunk számszaki hibákat, nevezetesen, hogy a turisztikai célelőirányzatként szereplő összegnél 4 milliárd 782 millió forint volt feltüntetve kiadásként, a valóságban 3 milliárd 359 millió forint került elköltésre. A bizottságban azt a tájékoztatást kaptuk (Az elnök ismét csenget.), hogy az elhúzódó pályázatok és a késleltetett kifizetések miatt van ez a nagy eltérés - ez nem igazán győzte meg a bizottság tagjait.

Összességében tehát a törvényjavaslat kapcsán a bizottság - tudva azt, hogy az Országgyűlés többsége el fogja fogadni - kifejezte elégedetlenségét, és így általános vitára alkalmatlannak találta azt.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

 

ELNÖK: Megadom a szót T. Asztalos Ildikónak, aki a bizottság kisebbségi véleményét ismerteti.

 

T. ASZTALOS ILDIKÓ, az idegenforgalmi bizottság kisebbségi véleményének előadója: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Az idegenforgalmi bizottság - mint ahogy képviselőtársam az előzőekben elmondta - szeptember 10-én tárgyalta meg a zárszámadást és az ahhoz kapcsolódó ÁSZ-jelentést.

Az ellenzéki képviselők kisebbségi véleményt fogalmaztak meg annak tükrében, hogy véleményük szerint egy zárszámadást két szempontból mindenképpen jó végiggondolni. Egyrészt meg kell történjen a gazdaságpolitika szempontjából, amelyet az a költségvetési törvény határoz meg, amelynek a végrehajtásáról szól az a zárszámadás. Az a gazdaságpolitika, ami 1997-ben érvényben volt, tulajdonképpen eredményes volt, hiszen az a gazdasági növekedés, amely '97-ben megvalósult, a pénzügyi egyensúlyok romlása nélkül következett be, és ez mindenképpen eredménynek mondható.

A másik nagyon fontos kérdés, hogy vajon a végrehajtás szabályszerűsége hogyan jutott érvényre. Az Állami Számvevőszék bizottsági ülésen jelen lévő képviselője is megfogalmazta, hogy az utóbbi két-három évben jelentős mértékű adatbővülés történt a vizsgálatok körében, éppen ezért, a mélységében bővülő adatok között természetesen jóval nagyobb mértékben lehet hibákat találni. Az Állami Számvevőszék képviselője elmondta, de ez írásban is rögzített, hogy évről évre javuló a zárszámadás megítélése. Azok a hibák, amelyek a zárszámadásról szóló I. fejezetben megfogalmazódtak, nyilvánosak, tehát az általános vita után, a részletes vitában azokról a kormánypárti képviselők nyilván érdemben is meg tudnak szólalnak.

A kisebbségi véleményünk kapcsolatban van azzal is, amit most az Állami Számvevőszék elnöke is elmondott, hogy a Pénzügyminisztérium és a minisztériumok képviselői az Állami Számvevőszék munkatársaival együtt dolgozva kijavítottak bizonyos hibákat, bizonyos ellentmondások feloldódtak, tehát az Állami Számvevőszék is általános vitára alkalmasnak tartotta ezt az anyagot.

Mindenképpen szükséges elmondani, hogy egy mélyebb vizsgálat mindig nagyobb hibahalmazt tud felhozni - de az természetesen fontos kérdés, hogy az állami pénzek hogyan kerülnek elköltésre.

A kisebbségi véleményben megfogalmazódott az is, hogy a jelenlegi Gazdasági Minisztérium - volt Idegenforgalmi Minisztérium - hatáskörébe tartozó, idegenforgalommal kapcsolatos pénzek elköltése milyenképpen történt. Az előttem szóló képviselőtársam megjegyzéseire az ott lévő gazdasági minisztériumi szakemberek elfogadható indoklással mondták el azokat a tényeket, amelyeket képviselőtársam észrevételezett. A turisztikai célelőirányzat felhasználására vonatkozó észrevételeket a Gazdasági Minisztérium szakértője, osztályvezetője elemezte, és részletesen megvédte a zárszámadásban lévő adatokat, éppen ezért kisebbségi véleményünk szerint ez az anyag általános vitára alkalmas. Természetesen a kisebbségi véleményben is megfogalmazódott, hogy az idegenforgalomban elkölthető pénzek hatékonyságát mindenképpen figyelni kell a jövőben, és erre mi is felkértük a Gazdasági Minisztérium szakembereit.

Ezzel együtt kisebbségi véleményként megfogalmazható, hogy általános vitára alkalmasnak tartjuk a beterjesztett anyagokat, és mindenképpen fontosnak gondoljuk, hogy erről a Ház nyilvánossága előtt szólhassunk, beszélhessünk, hiszen azok a megállapítások, amelyeket az Állami Számvevőszék tett erről a zárszámadásról, mindenképpen érdemben tárgyalandók.

Köszönöm figyelmüket. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

 

 

(10.40)

 

 

ELNÖK: Megadom a szót Illés Zoltánnak, a környezetvédelmi bizottság elnökének, a bizottság előadójának.

DR. ILLÉS ZOLTÁN, a környezetvédelmi bizottság elnöke, a bizottság előadója: Elnök Úr! Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Az 1997. évi költségvetés zárszámadását az előző kormány pénzügyminisztere a választási kampány finisében állította össze, így annak szemlélete egyértelmű. Az új, a polgárok akaratát kifejező kormány ezzel a szemlélettel nem azonosulhat; annál is inkább, mert a múlt hibáinak kijavítása azok feltárásával veszi kezdetét.

Környezetvédelmi szempontból az elmúlt év költségvetése a környezetvédelmi törvény szellemével ellentétes szemléletet érvényesített, a környezet- és egészségkárosító tevékenységeket ösztönözte. Legszemléltetőbb példa erre a dohányáruk fajlagos fogyasztási adójának az inflációs kulcs alatti rögzítése; ezt nem mutatták ki, csak alaposabb szakmai elemzés után vezethető le, mivel a volumen és az ár együttes hatása érvényesül. Ennek következtében óriási pénzek keletkeztek és maradtak ebben a szférában, csak itt 5 milliárd forint körüli összeget fordítottak a közvetlen környezet- és egészségkárosításra. Természetesen a nemzetgazdasági kár ezen összeg többszörösét teszi ki.

"A nemzetgazdaság 1997. évi helyzetének elemzése" című rész főbb számai tisztesség szempontjából sem elfogadhatóak, azaz manipulatív jellegűek. Például a hatékonysági mutatók közül a legfontosabbat, a népesség aktivitási arányát kihagyják, mert az romlott, helyette más, természetesen látszólag javulást jelző mutatókat tettek be. Ismert, hogy az 1997. év költségvetése a Bokros-féle népnyúzó trend folytatását tükrözi. Például 1997-ben 1994-hez viszonyítva, az 1998. évi összehasonlító áron kifejezve csak a Nyugdíjalaptól további több mint 290 milliárd forintot vontak el. A számszerűsíthető öt szférából - nyugdíj, egészségügy, helyi önkormányzatok, szociális kiadások, központi költségvetés - összesen több mint 1500 milliárd forintot vontak el. Ezt az elvonást állítólag a külső egyensúly javítása céljából eszközölték. Ez nem felel meg a valóságnak, mert a reál-külkereskedelmet kifejező magyar vámbelterület egyenlege - export levonva import - 1996-hoz viszonyítva 200 millió dollárral romlott.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! A fentiekből kiindulva a törvényjavaslat csak megfelelő kiegészítéssel fogadható el, ezt tükrözi bizottságunk állásfoglalása is, amelyben 6 igen, 1 nem mellett és 12 tartózkodással nem javasoltuk általános vitára. Köszönöm, elnök úr. Köszönöm, hölgyeim és uraim! (Szórványos taps a Fidesz padsoraiból.)

 

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Most az egyes képviselői felszólalásokra kerül sor. A házbizottság ajánlása szerint az első körben a frakciók nevében először felszólalók részére 20 perc áll rendelkezésre, továbbá az első körben kétperces felszólalásokra nem kerül sor.

Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Tállai Andrásnak, aki a Fidesz-képviselőcsoport nevében kíván szólni.

 

TÁLLAI ANDRÁS, a Fidesz képviselőcsoport nevében: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Mint ahogy azt az előttem szólók már elmondták, a Ház asztalán fekvő törvénycsomag - az 1997. évi költségvetés zárszámadása és a hozzá kapcsolódó állami számvevőszéki jelentés - rendkívül kényes helyzet elé állította a kormányzó frakciókat, a Fidesz-Magyar Polgári Pártot. Az államháztartási törvény előírásai nem kezelik, nem kezelhetik a mindenkori politikai felállást. Ezért fordulhat elő a jelenlegi helyzet. Az 1997. évi költségvetés tervezése, végrehajtása és beszámolási felelőssége is az előző kormányt terheli. A fejezeti szintű elszámolásokat még a távozó kormány miniszterei jegyezték. A törvényjavaslaton csak azért szerepel Járai Zsigmond pénzügyminiszter úr neve, mert az államháztartási törvény 56. §-a értelmében a zárszámadás beterjesztésének határideje a lejárt költségvetési évet követő nyolcadik hónap.

Az új polgári kormány közvetítő szerepet vállal a múlt és a jövő költségvetése között. Olyan helyzet ez, amikor a váltófutásban egy olyan futó kerül a csapatba, akit a régiek nem szeretnek, de a váltóbotot mégis neki kell átadni.

Ami az előterjesztés tartalmát illeti, fontos tanulságokkal szolgál az Állami Számvevőszék nagyon alapos, szakmailag is rendkívül igényes jelentése. Mindenekelőtt szeretném megköszönni - talán mondhatom, az egész parlament nevében - a Számvevőszék jelen lévő képviselőjének és munkatársainak, és természetesen a Pénzügyminisztérium apparátusának a törvényjavaslat előkészítésében végzett munkájukat.

A kérdés tartalmi részét több szempontból szükséges megközelíteni. Hogyan alakultak a nemzetgazdasági folyamatok az elmúlt években? Milyen pénzügyi-költségvetési politikát folytatott az MSZP-SZDSZ-kormány, és az milyen hatásokat eredményezett? Megfelel-e a törvényességi kritériumoknak az 1997. évi költségvetés megvalósulása és a zárszámadási beszámoló? Milyen következtetés, tanulság vonható le az új kormány számára?

"A gazdaságban dinamikus, de harmonikus növekedési folyamat bontakozott ki" - kezdődik a törvény általános indoklása. Ezt a reálisan optimista megállapítást elfogadjuk. Valóban nőtt a GDP mintegy 4-4,5 százalékkal, nőtt az export és a beruházások volumene is. Csökkent a munkanélküliség mértéke, és a tervezetten belül maradt az infláció a 18,3 százalékos mértékkel. De erről, gondolom, a volt kormánypárti képviselőtársaim még szólnak.

A kérdés: mit érezhettek ebből a magyar családok, a munkanélküliek, a beteg emberek, a diákok, a nyugdíjasok, a kis- és közepes vállalkozások, s az önkormányzatok? Erre a kérdésre a polgárok már válaszoltak. Évente egy kisváros lakosságával csökken a népesség. A gyermekvállalás nagyrészt a lakáspolitika, a gyermek pedig a szociálpolitika eszközévé vált. A legtöbb szülőt a napról napra való megélhetés gondjai nyomasztják: hogyan fizetem ki az áram-, víz- és a gázszámlát, tudom-e tartozásaimat törleszteni, lesz-e elég pénz a tankönyvekre, felszerelésekre, iskolatáskára?

1997-ben a regisztrált munkanélküliek száma százalékban kifejezve valóban csökkent. De a foglalkoztatottak összlétszáma továbbra sem emelkedik. Ez azt jelenti, hogy a megszűnt és a létesült munkahelyek száma közel azonos. Az egészségügy helyzetét csak az ismerheti, aki benne él, aki gyógyít, s akit gyógyítanak. A kórházakat fenyegető csőd, alulfizetett, de elhivatott dolgozók, kiszolgáltatott, de reményüket nem vesztett betegek jellemzik a mai egészségügyet.

Az elmúlt évben az oktatásban sem sikerült előrelépni. A pedagógusok bérének lemaradása a versenyszférához képest tovább fokozódott. Az alsó- és középfokú oktatási intézmények állaga, felszereltsége a helyi önkormányzatok gazdasági lehetőségeinek függvénye, ami azt jelenti, hogy a karbantartási munkákra sem jutott elegendő fedezet. A pályázati lehetőségekkel ingerelt iskolák többsége hoppon maradt. Vannak olyan kistelepülések, ahol már az Internettel ismerkedhetnek az általános iskolás diákok, és olyanok is, ahol még csak Commodore-gépek vannak. A szerencsésebbek hozzájutottak egy-két darab használt személyi számítógéphez, és ezeken sajátíthatják el az informatika alapjait.

 

 

(10.50)

 

Ez az elosztási rendszer nem teremtett egyenlő feltételeket az oktatásban. A kisnyugdíjasok még nem felejtették el a félszázalékos, ahogy ők mondják, a 100 forintos nyugdíjemelést. Vajon hol volt akkor a kormánypárti képviselők nyugdíjból élők iránt érzett felelőssége? A nyugdíjasok már régóta tudják, mit jelent a százalékban kifejezett nyugdíjemelés és az ezzel együtt járó, a százalékban már ki sem fejezhető élelmiszer-, energia- és gyógyszeráremelés. Sajnos, az idős emberek is rosszabb életkörülményeket tapasztalhattak az elmúlt években.

A kis- és középvállalkozások fejlődésének fontosságát hangsúlyozza a törvénytervezet indoklása. Ezen vállalkozói réteg szerepvállalását nem ismerte fel a múlt kormányzása. Ugyanakkor az igazán ösztönző szabályozók és hozzáférhető támogatások ellenére a tíz főnél kevesebb létszámmal működő vállalkozásoknál nőtt a foglalkoztatás. A kiskereskedők helyzete aggasztó. Hiszen jó részük képtelen a multinacionális nagykereskedelmi cégekkel versenyezni. Emiatt az elmúlt évben forgalmuk 1 százalékkal kevesebb az 1996. évinél. Visszatérve az eredeti kérdéshez: mit éreztek a kedvező makroszintű gazdasági folyamatokból a mikrovállalkozások? Azt kell mondanom, semmit. Ők nem exportra termelnek, nem figyelik a statisztikai jelentéseket, csak tisztességesen szeretnének élni, megélni.

Néhány gondolatot az önkormányzatok gazdálkodásáról. Az önkormányzatok feladata a polgárok életkörülményeinek javítása, komfortérzetük növelése. Az önkormányzatok választóik szolgálatában kell hogy végezzék munkájukat, konkrét, kötelezően ellátandó feladataikat az állam határozza meg. Az ehhez szükséges források nagy részét központilag szabályozott bevételek alkotják; 1997-ben előirányzati szinten 64,7 százalékát, a teljesítési adatok alapján már csak 55,3 százalékát jelentette ez a forrás. Az előterjesztés határozottan kijelenti, hogy a helyi önkormányzatok az előző évekhez hasonlóan továbbra is működőképesek maradtak. Ezután - mintegy dicséretképpen - megfogalmazza, hogy minden képviselő-testülettől nehéz, komoly és felelősségteljes döntések meghozatalát követelte a működőképesség.

Arról azonban nem szól az indoklás, hogy ez mibe került az önkormányzatoknak; hogy felélték a mobilizálható vagyonuk jelentős részét, eladták részvényeiket, nap mint nap konfliktusra vannak kényszerítve a közalkalmazottakkal és a köztisztviselőkkel. Lehetetlen ilyen helyzetben közmegelégedésre irányítani a falvakat, a városokat. A forráshiányos önkormányzatok száma 1997-ben közel ezer volt. Számuk az eddigi finanszírozási rend következményeként 1998-ban várhatóan nőni fog. A megsegítésükre felhasznált költségvetési összeg 6,8 milliárd forint, ami az önkormányzati költségvetés 0,7 százalékát jelentette.

Ezekkel a számokkal nem azt szerettem volna érzékeltetni, hogy a leköszönt szocialista-liberális kormányzat hogyan kezelte az önkormányzatokat, de azt mindenképpen, hogy a jelenlegi önkormányzati finanszírozási rendszer jelentős változtatásra szorul. De úgy is fogalmazhatnék, hogy egy jelenlegi miniszter gondolatát idézzem - remélem, elnézi ezt nekem -: "Ketyeg az önkormányzati pénzügyi bomba."

Ez a néhány példa érzékelteti, hogy milyen következményei lehetnek egy olyan újraelosztási politikának, amit Bokros-csomaggal indítanak, több tíz milliárdba kerülő bankkonszolidációval, felelőtlen privatizációval folytatnak, és sikerpropagandával fejeznek be.

Tisztelt Országgyűlés! Az Állami Számvevőszék jelentéséből szeretnék rávilágítani néhány, a kormányt terhelő hiányosságra, mulasztásra. A költségvetés végrehajtásának szabályozása laza. Indokolatlanul nagy mozgásteret ad a végrehajtóknak. Az intézmények előirányzat-módosításai 100 milliárd forintot tettek ki, amit gyakorlatilag kivontak a parlament döntési hatásköréből. A módosításokra elsősorban a bevételek alultervezése miatt került sor. Ennek következménye a kiadási előirányzatok növelése, amit az adott intézmény által meghatározott többletfeladatok ellátása eredményez. Az évek óta kialakult gyakorlat azt jelenti, hogy a bevételek alultervezésével túlságosan szabad mozgásteret kaptak az intézmények. Az elvárható cél, hogy a gazdálkodók feszes bevételi tervet készítsenek, nem érvényesül. A nagyságrend - 100 milliárd forint - megköveteli, hogy a törvényt szigorítani kell.

A törvényjavaslat általános indoklása részleteiben nem mutatja be a központi költségvetés 78,8 milliárd forint összegű előirányzat-maradványának tartalmát. Ez azért helytelen, mert nem érzékelhető, hogy maradványt milyen kötelezettségek terhelik, mennyi az az összeg, ami az előző év feladatvállalását terheli, és mennyi az, ami a következő év finanszírozását segítheti. Még egyszer hangsúlyozom: 78,8 milliárd forintról van szó!

Nem teljesítette a Horn-kormány az államháztartási törvény 124. § 2. pontjában előírt kötelezettségét, ami ugyanazon törvény 116. §-ában felsorolt mérlegek tartalmának részletes szabályozását írja elő. Elmulasztotta az előző kormány az államháztartási törvény 112. §-ának (1) bekezdésében foglaltakat teljesíteni, ami szerint tájékoztatni kell az Országgyűlést a helyi önkormányzatok, a társadalombiztosítási és az elkülönített állami pénzalapok adósságáról. Nem tudni, hogy ezek a hiányosságok hanyagságból vagy tudatosságból erednek. Nem szeretném felsorolni az állami számvevőszéki jelentés részletesen és alaposan megfogalmazott javaslatait, hiszen a 49 pont önmagáért beszél.

A probléma nem csupán az, hogy az MSZP-SZDSZ vezette kormány törvénysértések sokaságát követte el - bár ez sem kis vétek -, hanem az, hogy így a zárszámadás, a gazdálkodás áttekinthetetlen, átláthatatlan, és a gazdálkodó, a kormány felelőssége eltűnik. Az önmaga szerint történelmi értékű Horn-kormány politikai értelemben vett felelősségrevonása már megtörtént. Az, hogy most ellenzéki pozícióból kell véleményt alkotniuk, nem az 1997. évi zárszámadási kötelezettségük következménye, de a rossz költségvetés következménye helyességét mindenképpen alátámasztja.

A sokat emlegetett Postabank esete juttatta eszembe a következő hasonlatot: A magyar állam költségvetése legyen egy olyan gazdasági társaság, amelynek alapítói, tagjai a magyar családok, ügyvezetése a kormány, felügyelőbizottsága az Országgyűlés, könyvvizsgálója az Állami Számvevőszék. Távirati stílusban így foglalhatnám össze a kialakult helyzetet: az 1998. május 24-i közgyűlés menesztette az ügyvezetést, leváltotta a felügyelőbizottságot, elfogadta a könyvvizsgáló jelentését. Az új menedzsment 1998. július 8-án átvette a társaság irányítását.

Tisztelt Képviselőtársaim! A kormánypártok, a Fidesz-Magyar Polgári Párt frakciója tanulni fog a múltból. A hibákat nem takargatni kell, hanem feltárni, azokkal szembenézni és kiküszöbölni. A múltat végképp eltörölni a zárszámadási törvény elfogadásával sem lehet (Derültség az MSZP padsoraiban.), de egy ígéretesebb jövő előtt kaput nyitni célunk és kötelességünk. Csupán ezért fogjuk megszavazni a törvényjavaslatot.

Köszönöm figyelmüket. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

 

ELNÖK: Megadom a szót Kertész Istvánnak, aki az MSZP képviselőcsoportja nevében kíván szólni.

 

KERTÉSZ ISTVÁN, az MSZP képviselőcsoport nevében: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Elöljáróban: elgondolkodtató, hogy a Fidesz-többség direkt politizálásra való alkalomnak tekinti a zárszámadást ahelyett, hogy értékelő, előremutató álláspontot, végrehajtható célokat alakítana ki, fogalmazna meg. Tény, hogy minden esetben érvényes az, hogy a jelenlegi kormánykoalícióra váró négy zárszámadásból kettő az előző kormány tevékenységét érinti.

Furcsa lenne az, ha még a következő évben is az köszönne vissza, hogy mit csinált a Horn-kormány szerintük negatívumként, ahelyett, hogy a Fidesz, a kormánykoalíció azzal foglalkozna, hogy hogyan kellene az elkövetkező négy évben jobbat, tökéletesebbet, helyesebbet csinálni. Ez az én számomra csak azt jelenti, hogy szakmai kérdésekben nem tud vagy nem akar szakmai választ, végrehajtható javaslatot előterjeszteni a kormánykoalíció.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Meggyőződésem, hogy az 1997. évet - negatívumai mellett is - a Magyar Köztársaság gazdaságtörténetében a kedvező fordulat, a megalapozott gazdasági növekedés felgyorsulásának éveként tartják majd számon kül- és belföldön egyaránt. Különösen értékes az elért 4,4 százalékos növekedés, mert ez a gazdaság autonóm működésének következménye volt, mentes az állami, mesterséges élénkítő, politikai indíttatású intézkedésektől és szólamoktól.

Egyáltalán nem csak két betű különbség van az élénkülés és az élénkítés között. Az élénkítés - amint ezt a gazdaságtörténet számos alkalommal igazolta - idővel visszaüt, ezzel szemben az élénkülés természetes folyamat, amit persze, lehet támogatni.

 

(Az elnöki széket Gyimóthy Géza, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

 

Különösen értékes az elért 4,4 százalékos növekedés azért is, mert az óvatos gazdaságpolitika 2-2,5 százalékos mértéket célzott meg, de e szintet rugalmas alkalmazkodással sikerült a duplájára teljesíteni. Emlékezzünk vissza az egy évvel ezelőtti gondolatokra, szakmai véleményekre, amelyek között éppúgy volt mesterséges keresletnövelésre ösztönző, élénkítő, mint a megtakarításokat féltő, az infláció csökkenési tendenciáját óvó vélemény egyaránt.

 

(A jegyzői székeket Kapronczi Mihály és
dr. Szabó Erika foglalják el.)

 

(11.00)

 

Bebizonyosodott, hogy a kedvező nemzetközi konjunktúrát az óvatos gazdaságpolitika is ki tudja használni, és mennyire inkább megnyugtató most az elért többletteljesítmény kedvező hatását elemezni, mint ha maximalizáltuk volna céljainkat, és a számos feltételből egy-kettő kedvezőtlen alakulása miatt most elmaradásról és az ezzel együtt járó kellemetlenségekről kellene beszélnünk. Különösen értékes az elért 4,4 százalékos növekedés azért is, mert nem egyszeri kiugró teljesítményről van szó. 1998-ban reális ennek meghaladása is, a későbbi években pedig az állandósítás a cél, ha a gazdaságpolitikában nem történik olyan intézkedés, amely ezt aláásná.

Az elért szint nemzetközi összehasonlításban is kimagasló. Az Európai Unió tizenöt tagországának GDP-je 1996-ban 1,7 százalékkal, 1997-ben 2,5 százalékkal nőtt. Különösen értékes az elért 4,4 százalékos növekedés azért is, mert nem veszélyeztette az egyensúlyi viszonyok korábbi években nehezen elért kielégítő arányait. Közel egy évtizede először a gazdaság gyorsuló növekedése, a lakosság reáljövedelmének emelkedése nem került ellentmondásba a külső egyensúlyi célokkal, illetve az infláció fokozatos, de értékelhető és érzékelhető tendenciaszerű csökkenésével. A külső egyensúlyt jellemző két fontos mutató, a kereskedelmi mérleg és a folyó fizetési mérleg is lényegesen alacsonyabb hiánnyal zárt 1996-hoz képest. A működőtőke beáramlásának összege több mint kétszerese a folyó fizetési mérleg hiányának, így ennek következtében számottevően tovább csökkent az ország bruttó és nettó adóssága, szemben a legújabb fejleményekkel.

Az egyensúlyi viszonyok javulása mellett a reáljövedelem 1997-ben közel 5 százalékkal emelkedett. A pozitív adatokkal és a pozitív tendenciákkal együtt is figyelmeztető, intő jel egyrészt, hogy a keresetek emelkedése a prognosztizáltnál lényegesen magasabb nominális keresetnövekedésnek és a tervezettnél ugyancsak valamivel magasabb inflációnak az eredményeként alakult ki, másrészt, hogy az infláció fokozatos és folyamatos leépülése 1997 decemberében megtört, ami a december/december és az év/év mutatók különbségének csökkenéséből, illetve megszűnéséből is megfogható.

1996-ban az ipari export 17,6 százalékkal növekedett, 1997-ben ez 34,5 százalékra nőtt, tehát maga a dinamika is megduplázódott. A belföldi értékesítés mindkét évben stagnált. Az ipar termelési értéke a kettő eredményeként 11,5 százalékkal nőtt. A növekedés jelentős nagyságrendje mellett tény, hogy egyrészt területi, ágazati szinten, másrészt piaci vonatkozásokban az erős differenciálódás jelei mutatkoznak. Területi vonatkozásban a Közép-Dunántúl dinamikus növekedése mellett Dél-Dunántúl teljesítményértéke éppen csak meghaladja a 100 százalékot, a dél-alföldi régió pedig kifejezetten csökkenő termelési produktummal zárta az 1997-es évet. A felfutás - a gazdaság nyugatról keletre, illetve északról délre való mozgása kapcsán - természetesen Kelet-Magyarországon és Dél-Magyarországon is egy-másfél évvel később fejti ki hatását. Ezzel együtt is 1998 első félévében - a KSH Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei adatai szerint - a termelésbővülés már közel azonos az országos átlagos növekedéssel, tehát ott is megindult a növekedés.

A termelés növekedése az ágazatok között még erősen differenciált, bár a bővülés kiterjedt. A gépipar évről évre való dinamikus növekedése mellett 1997-ben az erőteljes növekedést mutató ágazatok közé tartozott a fa-, a papír-, a nyomdaipar, a nem fém-, az ásványi termékeket előállító ipar, a kohászat, a fémfeldolgozás, valamint a villamosenergia-, gáz-, hő- és vízellátás. Ugyanakkor más vetületben a pénzügyileg realizált társaságiadó-bevételek átlag feletti teljesülése azt mutatja, hogy kedvező helyzetben volt 1997-ben a dohányipar, a nyomdaipar, a kiadási tevékenység, a vegyipar, a gépipar, az energetikai ipar, a szállítás és a távközlés, az egészségügyi és a szociális szektor egyaránt.

Az export dinamikus növekedése mellett a piaci koncentrációt jelzi az is, hogy a kivitel 80 százalékát bonyolítjuk le ma már az OECD-országokkal, 70 százalékát az Európai Unióval, míg a CEFTA-val és a FÁK-országokkal 7-7 százalékot. Ez a 7 százalék a mai kialakult bizonytalan piaci körülmények között megnyugtató abban a vonatkozásban, hogy az ország exportteljesítményének elviselhető százaléka vált bizonytalanná. Ez a globális megközelítés azonban nem alkalmazható az élelmiszeripar, azon belül a konzervipar számára, mely ágazatok esetében a Független Államok Közösségének országai a meghatározó felvevő piacot jelentik.

A tulajdonosi szerkezetet vizsgálva az is megállapítható, hogy a 10 százalékot meghaladó külföldi tulajdonosi részesedésű vállalatok 1997-ben a kivitel 72 százalékát biztosították. A növekedés bázisának ágazati, területi bővítése tehát a továbbiakban is feladat. Figyelemre méltó ugyanakkor, hogy a kisvállalkozások foglalkoztatottjainak a létszáma nőtt, ami előbb-utóbb a legális teljesítményük növekedésében is meg kell hogy mutatkozzon.

A kivitel növekedésének közel 30 százalékos volumentöbbletét az immár évek óta javuló versenyképesség tette lehetővé. A létszám szinten tartása mellett elért termelésnövekedés a termelékenység hasonló mértékű jelentős javulását okozta, és ez - összehasonlítva a bérek ráfordításigényességével - Csehországgal szemben 10 százalékkal, Lengyelország vonatkozásában 7,2 százalékkal javította a versenypozíciónkat.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! A nemzetgazdaság beruházásainak volumene gyorsuló ütemben emelkedett, a fellendülés egyre szélesebb körű. A beruházások összehasonlítható áras teljesítményértéke 1997-ben 8 százalékkal nőtt. A növekedés többségét a gépek iránti kereslet biztosította, ami a jövő vonatkozásában a termelékenység további javulását jelzi előre. A beruházási teljesítményérték kétharmadát a vállalkozói kör befektetései jelentették, ami a produktív szféra további erősödését jelenti.

Tisztelt Képviselőtársaim! A gazdaság teljesítménynövekedésével összhangban, de attól lényegesen elmaradva a lakosság jövedelme, fogyasztása, megtakarításai a gazdasági programban kalkulált mértékekhez képest is jobban nőttek. A fogyasztás emelkedésének mértéke 1 százalékra becsülhető, ami - összehasonlítva a fogyasztáshoz kapcsolódó adóbevételek közel 8 százalékos túlteljesítésével - azt valószínűsíti, hogy egyszerre javult az adóapparátus behajtó tevékenysége, az adófizetési morál és valószínűleg a lakossági tényleges fogyasztás is a statisztikában számolt érték fölött teljesült.

A lakossági fogyasztás növekedése tendenciaszerű. A forgalom kimutatott volumene az első félévben még csökkent, a másodikban viszont már több mint 2 százalékkal nőtt az előző év hasonló időszakához képest. A bruttó átlagkeresetek 1997-ben 22,3 százalékos növekedése, az adóterhek 1,5 százalékos csökkenése mellett a nettó átlagkeresetek 24,1 százalékos növekedését biztosították, s ez az infláció tényleges értékével összevetve a reálbérek 5 százalékos növekedését eredményezte. Nem igaz tehát az, hogy a lakosság nem érzi, hogy javult a helyzete, javultak jövedelmi és életviszonyai.

Ez tette lehetővé, hogy - a nyugdíjemelések rendszerének megfelelően, a vonatkozó törvények betartásával - a nyugdíjak 1998-ban 24 százalékkal növekedjenek, 1999-ben pedig az idei első félévben érvényes tendencia folytatásával további 19,5-20 százalékkal nőjenek. Ez a két év a nyugdíjasok 3 milliós tábora számára a korábban elszenvedett hátrányt kiegyenlítő nyugdíjemelkedést biztosít. Ezzel - és csakis ezzel - lehet elérni, hogy a nyugdíjasok által 1995-96-ban elszenvedett hátrány 1998-ban és 1999-ben ellentételeződjön.

Tisztelt Ház! Az 1997. évi zárszámadás módot ad arra is, hogy legalább néhány tény erejéig kitérjünk az elmúlt négy év alapvető kérdéseire. A gazdaság mind a négy évben növekedett; az egyensúly visszaszerzése miatt fontos volt, hogy a belföldi felhasználás mind a négy évben a bruttó termék növekedési üteme alatt maradjon. Az export dinamikus növekedése mind a négy évben meghaladta a behozatal egyébként szintén növekvő alakulását. Az infláció évről évre 5 százalékkal csökkent, ma már nincs esedékes elhalasztott áremelési tartozásunk. A legfontosabb külső egyensúlyi mutató, a folyó fizetési mérleg 1994-ben 9,4 százalékos túlelosztást mutatott, és ez 1997-re 2,2 százalékra, mintegy negyedére csökkent.

 

(11.10)

 

Az államháztartás költekezési hajlandóságának visszaszorításával a központi költségvetési intézményekben dolgozók létszáma négy év alatt 15-20 százalékkal csökkent, kiadásaik a GDP növekedésétől jelentősen elmaradtak. Ennek következtében az államháztartás bruttó adóssága - a GDP arányában mérve - az 1994. évi 88 százalékról 64 százalékra mérséklődött.

1994-ben a magas nettó külföldi adósságállomány az alacsony kivitel miatt az export 154 százalékának felelt meg, míg 1997-ben az export növekedése és az adósság csökkenése következtében ez 36 százalék. Ez lefordítva azt jelenti, hogy ha 1994-ben le akartuk volna törleszteni, ki akartuk volna egyenlíteni a külső adósságainkat, az másfél évi exportteljesítménnyel lett volna egyenértékű, míg ez ma négy hónapra csökkent. Alighanem érzékelhető a kedvező változás.

A munkanélküliek aránya, száma - azonos tartalommal mérve - az 1993. évi 519 ezer főről, 11,3 százalékról az 1997. év végére 349 ezer főre, 8,1 százalékra csökkent. Úgy gondolom, hogy akinek sikerült kikerülnie a munkanélküli körből, szintén érzékeli saját körülményeiben a pozitív változást.

A termelékenység folyamatos növekedése - a versenyképesség javulása mellett - lehetővé tette, hogy 1997-ben, 1998-ban a reálbérek érzékelhető mértékben, 5-5 százalékkal nőjenek.

A nyugdíjak növekedése egy év késéssel valósul meg, de a törvény által garantálva 1997-ben már megőrizte a reálértékét, 1998-ban jelentős értéknövekedésről tudunk számot adni; 1999-re is, ha az Orbán kormány nem változtatja meg a nyugdíjemelés rendjét, a nyugdíjasok hátrányának további lemorzsolódása várható az aktívakhoz képest.

Az 1994-től 1997-ig megtett utat mi sem jelzi hívebben, mint az, hogy míg 1993-94-ben az ország külső nettó adóssága még évi 3 milliárd dollárral növekedett, addig 1996-97-ben ugyanez évi 3 milliárd dollárral csökkent úgy, hogy az utolsó évben már a reálkeresetek érzékelhető növekedését is sikerült elérni. Ha valamivel, ezzel segítünk a jövendő generációnak, ezzel segítünk fiainknak, unokáinknak: ha kevesebb tartozást kell nekik átvállalniuk.

Tisztelt Képviselőtársaim! A gazdaság pezsgése, a terhek csökkenése lehetővé tette a jövedelemcentralizáció további mérséklését is. Az 1997. évi 45,8 százalékos jövedelemelvonási mérték megfelel az Európai Unió átlagának, az előirányzatot 2 százalékkal haladja meg. Nem újabb adóbevétel és még csak nem is az összetétel-eltolódás eredményezte ezt a plusz 2 százalékot, hanem az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal aktivizálódása, az, hogy az előző évekhez képest az APEH behajtási, beszedési, ellenőrzési tevékenysége eredményeképpen 105,5 milliárd forint nem számított bevétel realizálódott.

Javult a vámbeszedési tevékenység is, a kintlévőség mintegy 9 milliárd forinttal csökkent. Igaz, hogy az előirányzat 15 milliárd forintos többletbevételt célzott meg, de valószínűsíthető, hogy a vámszervezet számítástechnikai rendszerének átalakítása a későbbi években fejti ki pozitív hatását.

Tisztelt Képviselőtársaim! A helyi önkormányzatok 1997. évi összesített mérlege kedvező jeleket mutat. Eszköz oldalon a befektetések kis mértékű csökkenése, a rövid lejáratú követelések jelentős növekedése, a likvid értékpapír-állomány megduplázódása, a pénzeszközök 36 százalékos növekedése 829 milliárd forintos nagyságrendet tett ki, és ez tízszeresével ellensúlyozza a kötelezettségek 87 milliárd forintos összegét. Az összevont adat azonban erőteljes területi differenciálódást tartalmaz. Külön tanulmányt igényelne, ha a helyi önkormányzatok 1997. évi mérlegét földrajzi régiónként, településnagyságonként is meg tudnánk ismerni, fel tudnánk dolgozni. Biztos, hogy az összességében véve sikeres '97. évi gazdálkodás nagyon súlyos települési szociális problémákat is elrejt azokban az önkormányzatokban, ahol a munkanélküliség még ma is magas, ahová a külföldi befektetések igazából még nem értek el, amely önkormányzatok a privatizációs bevételekből nem részesedtek, amely önkormányzatoknak nincs módjuk iparűzési adó kivetésével anyagi problémájukat a többi önkormányzat területén lakókra áthárítani.

A személyes tapasztalatokból megállapítható az is, hogy a személyi jövedelemadó differenciált visszahagyása rendszerén keresztül, valamint a szociális ellátórendszer keretfelosztása alkalmával a területi különbségek csak mérséklődtek. A következő évek feladata, amennyiben a kormány erre fogékony lesz, a valódi vidékfejlesztés, a hátrányos helyzetű települések és régiók megsegítése. Ebben minden, a társadalmi szolidaritás iránt érzékeny politikai erő együtt, egymást segítve kell hogy fellépjen.

Tisztelt Képviselőtársaim! Összességében megállapítható, hogy 1997 már nem a válságkezelés, hanem a megalapozott növekedés éve volt. Van azonban féltenivalónk, mert az egyensúlyi viszonyok törékenyek, a növekedés bázisa még nem elég széles, a társadalmi igények és a politikai ígérgetések a lehetőségeket meghaladják. Az út, a növekedés útja helyes, de nem szabad lehetőségeinket túlértékelni, mozgásterünket korlátlannak tekinteni.

A szocialista frakció a zárszámadás elfogadását a szükséges módosításokkal támogatja. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps.)

 

ELNÖK: Köszönöm. Megadom a szót Csúcs László úrnak, a Független Kisgazdapárt képviselőjének.

 

DR. CSÚCS LÁSZLÓ, az FKGP képviselőcsoport nevében: Elnök Úr! Köszönöm a szót. Tisztelt Képviselőtársaim! Furcsállom, hogy most, amikor a korábbi koalíció szembesülhetne a '96-ban nagy lelkesedéssel megszavazott '97. évi költségvetésével, talán a tévé nyilvánossága mindenki számára bemutatja, hogy teljes közönnyel viseltetik a saját költségvetése iránt, szinte hírmondó sincs a koalícióból. (Bauer Tamás: Itt vagyunk, vedd le a szemüvegedet!) Alig vannak jelen - tátongó üresség!

Reményemet szeretném kifejezni, hogy ez a zárszámadás annak a restriktív pénzügyi politikának az utolsó állomását, szakaszát, ha úgy tetszik, zárókövét jelenti, amelyik úgy tarolt az elmúlt évtizedekben, hogy történhetett rendszerváltozás, jöhettek-mehettek kormányok, a restriktív pénzügypolitika változatlanul élt és tarolt, miközben pusztult a népesség, miközben bomlottak és bomlanak mind a mai napig a családok, miközben a közügyeink finanszírozása európai mércével nem mérhetően alulfinanszírozott, leginkább a közegészségügy, a közoktatás, a közbiztonság - a szociális szféráról már nem is szólva.

Azt hiszem, hogy ennek véget kell vetni, még akkor is, ha ennek a pénzügypolitikának makrogazdasági szinten voltak is részeredményei, de ezek a részeredmények nem állnak arányban azokkal a veszteségekkel, amelyeket az előbb szóvá tettem.

A zárszámadási törvényjavaslat jó alkalom arra, hogy szembesüljünk a korábbi kormány gazdasági tevékenységével; szembesüljünk azzal, vajon miként sáfárkodott az adófizetők pénzével, miként kockáztatta az adófizetők pénzét; megfelelt-e a törvényesség követelményének. És még számos más kérdést áttekinthetünk, nem utolsósorban az ÁSZ igen alapos, körültekintő vizsgálati jelentése ismeretében.

Ha ezeket a tényezőket számba vesszük, akkor nyugodtan állíthatom, hogy a zárszámadás semmiképpen sem egy formális törvényhozói, törvényalkotási aktus, hanem egy kőkemény szakmai, politikai ügy, még akkor is, ha emlékezetem szerint évekre visszatekintve nem volt arra precedens, hogy a tisztelt Ház a zárszámadást, lett légyen az bármilyen hiányossággal és hibákkal terhelt, ne fogadta volna el.

 

 

(11.20)

 

Tehát egy dolog az elfogadás, más dolog, hogy szembesülnünk kell a közelmúltunkkal, gazdálkodásunk eredményével. Már csak azért is szembesülnünk kell, hogy a szükséges következtetések levonásával, a hibák feltárásával lehetőséget teremtsünk azok kiküszöbölésére a '99. évi költségvetés előkészítésekor és a '99. évi költségvetéshez kapcsolódó egyéb törvények megalkotásakor. Ilyen értelemben tehát úgy gondolom, hogy egy nagyon vaskos tartalmi kérdés a zárszámadás megvitatása, majdan elfogadása.

Elöljáróban még mindig, egy általános észrevételt szeretnék tenni: nem utolsósorban az előttem szóló MSZP-s vezérszónok összefoglalójának ismeretében, de magából az előterjesztésből is az olvasható ki, hogy élénkült a gazdaság, ami részben igaz. Valóban élénkült bizonyos pontokon, csak az élénküléssel együtt sajnálatos módon nem, vagy rendkívül csekély mértékben került bemutatásra az egyre növekvő egyenlőtlenség. Egyenlőtlenség az emberek életében, indokolatlan egyenlőtlenség a családok életében, a települések életében és gazdálkodásában, a régiók egészét illetően.

Amikor régiókról beszélek és a régiók közötti egyenlőtlenséget ostorozom, nehogy abba a tévedésbe essünk, amely ma már közhelynek számít, hogy Nyugat-Dunántúl és a keleti végek, mert válság sújtotta övezetek vannak másutt is az országban. Csak példaként említem Tolnát és Baranyát, amely legalább olyan válság sújtotta övezet bizonyos pontjain, mint a keleti régiók, tehát oda kell figyelni. Az odafigyelés kezelhető, végrehajtható programját a Független Kisgazdapárt megadta, amely hála istennek szerves részét képezi a polgári kormány programjának: a vidékfejlesztési program, az a vidékfejlesztési program, amely a keletkezett egyenlőtlenségeket orvosolhatja, s azon belül javíthat - nyilván hosszabb távon - az ott élő emberek nehéz sorsán.

A törvényjavaslatot jóváhagyó döntés meghozatala tekintetében különleges szerepe van a Számvevőszék jelentésének, ezért jómagam is nagymértékben hagyatkozom a jelentésben foglalt figyelmeztető, tényfeltáró, ténymegállapító következtetésekre. Az ÁSZ a benyújtott törvényjavaslatot nagy gondossággal vizsgálta elsősorban törvényességi szempontból, de nem kis részben célszerűségi, hatékonysági vagy eredményességi szempontból is.

Vizsgálata során áttekintette valamennyi költségvetési fejezetet, és ami talán újdonság, soha nem látott mennyiségben, mértékben és mélységben vizsgálta az önkormányzatok gazdálkodását, tevékenységét; számszerűen - ha nem tévedek - közel félszáz, 476 önkormányzat tevékenységét vizsgálta. Ilyen széles merítési alapból kiindulva, úgy gondolom, az ÁSZ tényfeltáró, helyzetértékelő megállapításaira támaszkodhatunk. Semmi okunk nincs kétségbe vonni azok megalapozottságát, helyességét, még akkor sem, ha volt napilap, amely ezt igyekezett kétségbe vonni. Megállapításai cselekvésre késztető feladatok sorával szembesítik immár a polgári kormányt. Azok javarésze azt célozza, hogy a költségvetés tervezése, a költségvetési gazdálkodás végre legyen átlátható, teremtsünk rendet ezen a területen is. Megállapításainak talán kulcsmondata lehet, amit szó szerint így tartalmaz az összefoglaló jelentés: "A zárszámadás számszaki eltérések és a hatályos jogszabályokkal ellentétes elszámolási megoldások következtében a korábbi évekhez hasonlóan nem tekinthető teljes körű, a valóságos helyzetet tükröző elszámolásnak." Súlyos értékítélet, és ezt alapjaiban - tudomásom szerint - a pénzügyi kormányzat sem vitatta.

Bár a '97. évi zárszámadás a korábbi kormány tevékenységét minősíti, mégis ránk hárul az a feladat, hogy ezeknek a súlyos hiányosságoknak, mulasztásoknak véget vessünk, amelyek a finanszírozás, a szabályozás, a gazdálkodási rendszer egészében tapasztalhatók. Az ÁSZ megállapításaihoz kapcsolódó korrekciós feladat-meghatározó javaslatainak száma - az ÁSZ elnökétől is hallhattuk - egy híján félszáz, ami még kisebb jelentőségű pontatlanságokból is borzasztó sok, ellenben nyilvánvaló jogellenes megoldások, avagy jogalkotási, törvényalkotási mulasztások esetében több mint figyelmeztető. A teljesség igénye nélkül figyelemfelkeltés - és számunkra most már jobb híján figyelmeztetés - céljából jelzem azokat a megoldásra váró nagy jelentőségű feladatokat, amelyek zöme az államháztartási törvényben megszabott feladatok nem teljesítéséből fakad.

Csak példaként: az államháztartási törvény felsorolja azokat a mérlegeket, amelyeket a zárszámadáskor az Országgyűlés részére be kell mutatni. Ilyen mérlegek például a hiány finanszírozása, az államháztartás, az államadósság, a helyi önkormányzatok s a többi. A törvény a kormányt kötelezte arra, hogy rendeletben állapítsa meg az említett mérlegek tartalmának részletes szabályait. A kormány - mármint a korábbi, leköszönt kormány - a feladatát nem teljesítette. A benyújtott mérlegek sem felelnek meg teljeskörűen a törvény előírása szerinti tagolásnak. Példaként érdemes kiemelni, hogy az előterjesztés nem mutatja be a költségvetési hiány finanszírozásának mérlegei közül a hiány finanszírozásának mérlegét hitelezők szerinti bontásban, valamint az államadósságot ugyancsak hitelezők szerinti bontásban.

Az Országgyűlés nem kapott tájékoztatást a helyi önkormányzatok, a társadalombiztosítás és az elkülönített állami pénzalapok adósságáról. Noha - mint tudjuk - önmagában a helyi önkormányzatok adósságügye is figyelmet érdemlő tényező - több más önkormányzati gondról nem is szólva, illetőleg részben később erre még visszatérek -, az önkormányzati vagyonfelélés folyamata elsődlegesen az amúgy is hátrányos helyzetű kisebb települések esetében gyorsul. A reálértékben csökkenő központi hozzájárulások miatt az önkormányzatok adóssága növekvő tendenciát mutat. Ennek következményeit az eltérő adottságokkal rendelkező kis- és nagytelepülések tekintetében külön-külön is érdemes lett volna bemutatni, illetőleg érdemben tanulmányozni.

Súlyos gondnak látom azt, hogy miközben csökkent az átengedett bevételek, az állami hozzájárulások és támogatások részaránya, ugyanakkor az önkormányzatok törvényben előírt feladata és számos esetben a lakosság által jogosan elvárt és teljesített feladatok köre bővült - a bizottsági jelentésekben ez is elhangzott. Az ellentmondás feloldására az önkormányzatok egyre szélesebb körben kényszerülnek a kiegyensúlyozott vagyongazdálkodás vagy szakszerűbben -hasznosítás helyett a vagyonelidegenítés és nemritkán a helyi adóztatás mértéktelenül túlhajtott, amúgy törvényi lehetőségéhez folyamodni.

Szeretném hangsúlyozni - és erről már korábban is szóltam -, hogy nem a helyi adók ellen szólok, hanem csak az esetenként nem eléggé körültekintő alkalmazását vagy a központi szabályozásból fakadó alkalmazás kényszerét kifogásolom.

 

(11.30)

 

Engedjék meg, hogy a túlhajtott helyi adóztatásra egyetlen példát ismertessek, nevezetesen: ami a fővárosban történt, történik, elgondolkoztató. Itt, ahogy köztudott, az átlagosnál lényegesen kedvezőbb a helyi adóztatás lehetősége, hiszen kereskedelmi, ipari, pénzügyi centrum - hogy másról ne is beszéljek -, így tehát mozgástere az adóztatás tekintetében messze meghaladja bármely más település lehetőségét; ellenben az a megoldás, miszerint a legnagyobb bevételt jelentő iparűzési adó - amely a fővárosban immár megközelítően 50 milliárd forint - kulcsát három évre előre és évenként növekvő mértékben állapította meg Budapest Főváros Közgyűlése. Ez több mint elgondolkoztató, még akkor is, ha a hatályos törvény ezt lehetővé teszi. Nem tekinthető ugyanis körültekintőnek, kellően kimunkált adópolitikának és ilyen értelemben megalapozottnak az a közgyűlési döntés, amely évente előre, adott esetben a '97. év végétől 2000-ig úgy határozza meg az elvonás maximális mértékét és minden esetben az adómaximumot, hogy az nem számol a gazdasági környezet törvényszerűen bekövetkező változásával, annak keretében a vállalkozók terhelhetőségével és nem utolsósorban a központi szabályozók lényeges módosulásával - és akkor nem is szóltam a nemzetközi helyzet ismert alakulásának a visszahatásáról az egész ország gazdálkodására és az ország gazdálkodásán belül az adópolitika formálására.

A jövő évnél tovább megítélésem szerint nem halasztható feladat a központi és helyi adók súlyának, struktúrájának és szerepének átfogó áttekintése és összehangolása. Ehhez a most már lassan tízéves működési tapasztalat elégséges alapot ad, azaz a 2000-re tervezett adóreform keretében, úgy vélem, a központi adók mellett megkülönböztetett szerepet kell hogy kapjon a helyi adóztatás jelenlegi rendszerének átfogó felülvizsgálata és összehangolása a központi adókkal és nyilván a gazdaság egész helyzetével, állapotával.

Elmaradt a vagyonnyilvántartás részletes szabályainak kidolgozása, amit szintén az államháztartási törvény ír elő, ezt a kormány nem teljesítette.

Az ÁSZ vizsgálati megállapítása szerint laza a költségvetés végrehajtásának szabályozása, túlzottan nagy mozgásteret hagy a végrehajtóknak, lehetővé teszi, hogy az Országgyűlés döntéseit - gyakorlatilag elszámolási kötelezettség nélkül - módosítsák. 1997-ben az intézményi hatáskörben született előirányzat-módosítások - és erről a pénzügyminiszter úr is számot adott - megközelítik a 100 milliárd forintos nagyságrendet, ami a korrekciók 48 százalékát jelenti, ilyen módon azok felét kivonták az Országgyűlés döntési hatásköréből. Úgy vélem, ez is az államháztartási törvény módosításának, kiegészítésének kérdéskörébe csatlakozik, ugyanakkor, ezzel együtt része kell legyen a sokat emlegetett, de mind a mai napig végre nem hajtott államháztartási reformnak.

Szabályozási és abból fakadó végrehajtási gond, hogy a benyújtott dokumentumokból szinte lehetetlen megállapítani, mely feladatok elvégzésére kötelezettek a költségvetési szervek és melyek azok a feladatok, amelyeket önként vállaltak. Most már tehát - mint ahogy az előbb is utaltam erre - nem halasztható tovább az államháztartási reform teljesítése, és annak keretében kell számon kérhető módon meghatározni az állami feladatok sorát. Az ÁSZ vizsgálatai szerint a feladatokat jelenleg még mennyiségi kritériumok alapján sem határozták meg, teljesítésük igazolása pedig tulajdonképpen önigazolás, mert az intézmények önbevallása alapján történik.

A mintavételes eljárás alapján kiválasztott helyi önkormányzatok zárszámadási beszámolóinak ellenőrzése szerint az önkormányzatok egyharmadának mérlegadatai nem voltak teljes körűek és hitelt érdemlően alátámasztottak. A mérlegek 40 százaléka nem adott valós képet a vagyoni helyzetről. Ha ehhez még hozzávesszük, hogy az önkormányzati normatív támogatások visszafizetései nem voltak nyomon követhetőek a kincstári számlán, akkor úgy gondolom, látszik, hogy e területen is van mit rendbe tenni. Ahhoz azonban, hogy áttekinthető és megfelelően szabályozott helyzet alakuljon ki az önkormányzati gazdálkodásban, mindenképpen erősíteni kell az önkormányzatok önállóságát nem sértő, de a valós helyzet feltárását szolgáló ellenőrzést. Szembesülnünk kell annak tényével, hogy az önkormányzatok kellő mélységű és rendszeres ellenőrzése megoldatlan, ami önmagában is melegágya a szabálytalanságoknak, esetenként visszaéléseknek.

A helyzet rendezésére kezdeményezések történtek ugyan - például a főváros részéről is -, azonban a szükséges és lehetséges intézkedéseket a korábbi belügyi tárca a kormánnyal együtt elmulasztotta.

Tény, hogy az ÁSZ-jelentés a zárszámadásban számos számszaki pontatlanságot és a hatályos jogszabályokkal ellentétes elszámolási megoldást is megállapított, azok korrigálása az ÁSZ-javaslatok figyelembevételével megoldhatónak látszik. A jogalkotást érintő mulasztások viszont csak hosszabb távon, reményem szerint azonban - legalábbis javarészt - még a '98. évi költségvetés zárszámadásának benyújtása előtt pótolhatók lesznek.

Még egy hiányosságot mindenképpen szóvá kell tennem. Mint ismeretes - legalábbis szakmai körökben -, az Állami Számvevőszékről szóló törvény nem hatalmazta fel az intézményt a hitelesítés jogával (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.)  - egy pillanat! -, noha ma már egy jelentéktelen gazdasági társaság mérlegbeszámolója sem hagyható jóvá könyvvizsgáló hitelesítő záradéka nélkül. Megjegyzem: ha lenne ilyen jogosítványa, akkor talán csak feltételhez kötötten - vagy még úgy sem - hitelesíthette volna az általunk most tárgyalt zárszámadást. Fontos jogosítványról és annak rendezetlenségéről van szó (Az elnök ismét jelzi az idő leteltét.), amit a tisztelt Ház szíves figyelmébe ajánlok, egyúttal - reményem szerint - a bizottsági javaslatok figyelembevételével úgy korrigálható a benyújtott törvényjavaslat, hogy azt el tudjuk fogadni, és kérem is az elfogadását.

Köszönöm figyelmüket. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

 

ELNÖK: Megadom a szót Bauer Tamás képviselő úrnak, SZDSZ.

 

BAUER TAMÁS, az SZDSZ képviselőcsoport nevében: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Alelnök Úr! Úgy látom, képviselőtársaim egy része mintha zavarban lenne ebben a helyzetben, amikor az Országgyűlés az 1997. évi zárszámadást tárgyalja, tehát egy olyan év költségvetésének a végrehajtásáról tárgyal, amely év költségvetését az előző kormány készítette, az előző kormány hajtotta végre. Mintha érthetetlen lenne számukra, hogyan lehetséges az, hogy az előző kormány tevékenységéről szóló beszámolót a jelenlegi jobboldali kormány nyújtja be - a kormány, hiszen a kormány elfogadta ezt a törvényjavaslatot és így nyújtja be -, és ez okozhatta azt a zavart, amely a bizottsági szavazásoknál előállt.

Nos, tisztelt Országgyűlés, tisztelt képviselőtársaim, pedig ez egy érthető, mondhatnám: magától értetődő dolog egy parlamenti váltógazdaságban. Nem egyszerűen azért érthető, mert egymást követik a kormányok, hanem azért érthető, mert ebben - tehát hogy Járai pénzügyminiszter úr terjeszti be és javasolja elfogadásra a beszámolót az elődei által végrehajtott költségvetésről -, tisztelt Országgyűlés, a bizalom fejeződik ki.

 

(11.40)

 

Az a bizalom - lehet, hogy meglepi önöket ez a kifejezés -, amelynek egy normál parlamenti demokráciában kormányoldal és ellenzék között is működnie kell. Az a bizalom, amelyik abból indul ki, hogy nagyon fontos kérdésekben nem értünk ugyan egyet, vetélytársak vagyunk, politikai ellenfelek lehetünk, de egymást olyan valakinek tekintjük, aki a politika fontos kérdéseit másképp látja, de nem vonjuk kétségbe azt, hogy a maga elképzeléseit a másik is a törvények keretei között és tisztességesen hajtja végre. Ha ez az alapvető bizalom, ez a minimális bizalom, amelynek a kormányoldal és az ellenzéki oldal között is működnie kell, nincs meg, akkor a parlamenti demokrácia működésképtelenné válik.

Ezen a kormányoldal és ellenzéki oldal közötti bizalmon alapul az a gyakorlat minden parlamenti demokráciában, hogy az előző kormány költségvetésének végrehajtásáról két éven keresztül már az új kormány beszél. Ez a bizalom - amely mintha nem mindenki számára lenne világos a politikában -, én úgy emlékszem és úgy látom, hogy az előző két ciklusban, legalábbis a gazdasággal, a költségvetéssel foglalkozó kormánytisztviselők és képviselők között, a kormányoldal és az ellenzék között megvolt az elmúlt nyolc évben. Nagyon remélem, hogy ez a következő négy évben is meglesz.

Ezen a talajon érdemes foglalkoznunk ezzel a zárszámadással, és érdemes levonnunk a tanulságokat ebből a zárszámadásból. És azt hiszem, hogy ezek a tanulságok nagyon fontosak.

Az első tanulság az - és ezt nagyon fontos leszögezni, ez kiderül a jelenlegi kormány által elfogadott, benyújtott és most tárgyalt költségvetésből -: megvan a pénz. Ez egy fontos dolog! Az a 2500 milliárd forint, amit az adószedők és a kormány más intézményei beszedtek, és amit a kormány 1997-ben felhasznált, erről a 2500 milliárd forintról ebben a zárszámadásban a kormány - ha úgy tetszik: a két kormány - el tud számolni. És mindenféle részlet mellett, amelyekkel kapcsolatban a Számvevőszék is fölvetette a maga kifogásait és a képviselők is megfogalmazzák a maguk kifogásait, el tud számolni.

Minthogy ezzel kapcsolatban itt különböző megfogalmazások hangzottak el, és minthogy ezzel kapcsolatban a mi bizottságunk, a költségvetési bizottság ülésén a bizottság fideszes alelnöke egy olyan megfogalmazást használt, hogy ez volt eddig a legrosszabb zárszámadás, ami a kezében volt, ezért hadd idézzem, hogy a Számvevőszék képviselője mit mondott erről a költségvetési bizottság ülésén. Azt mondta: mi is egyre erősebb feltételeket támasztunk - mármint a Számvevőszék -, egyre magasabb szinten szabjuk meg a PM irányába, merthogy egyébként tényleg javultak a dolgok, és egyre pontosabbak a táblák, a kimutatások és a mérlegek. Ez az 1997-es beszámoló nem rosszabb, mondjuk, a '96-os és visszafelé menő beszámolóknál. Így értékelte a Számvevőszék illetékes igazgatója a bizottsági ülésen ezt a beszámolót. Tehát nyugodtan mondhatjuk azt, hogy a pénz megvan.

A második tanulság, hogy a vagyon is megvan. Ezt azért tartom nagyon fontos állításnak, mert a különféle politikai erők részéről az elmúlt években is nagyon gyakran hallatszott, hogy hova tűnt a vagyon. Nos, kiderül a zárszámadásból - amely 4. §-ában rendelkezik a 160 milliárd forintnyi privatizációs bevétel felhasználásáról -, ebből is és más jelentésekből is kitűnik, hogy nem tűnt el az állami vagyon, hanem a privatizált állami vagyont a fölhalmozódott államadósság törlesztésére használtuk fel. Tehát nem tűnt el! Ez az államadósság pedig... Itt hadd idézzek egy neves politikust, önök is jól ismerik, Orbán Viktornak hívják, aki az 1993. őszi költségvetési vitában rámutatott arra, hogy az akkor létező államadósság fele, ami az Antall-kormány időszakában halmozódott föl - '93-94 közepéig még növekedett is, és csak a másik fele szocialista örökség -, ennek a felhalmozódott államadósságnak a törlesztésére használta a szocialista-szabaddemokrata kormány a privatizációs bevételeket. Tehát szemben mindenféle váddal, a vagyon is megvan. Ez a második nagyon fontos következtetése ennek a zárszámadásnak.

A harmadik nagyon fontos következmény, nagyon fontos állítás a gazdaság fejlődése, a gazdaság növekedése 1997-ben. Ez nem egy mellékes állítás! Nagyon fontos, hogy a 149. oldalon az általános indokolás táblázatában szerepel az, hogy a GDP, a társadalmi össztermékünk 4,4 százalékkal növekedett 1997-ben, folytatva az előző évek 1,5, illetve 1 százalékos növekedését. Azt hihetnénk, hogy erről nincs mit beszélni, de Magyarországon van, mert hiszen a választásokat megelőző hónapokban, években ezzel kapcsolatban mindenféle állítások hangzottak el a jelenlegi kormánypártok, az akkori ellenzéki pártok jeles politikusai részéről.

Jelenlegi földművelésügyi miniszterünk, Torgyán József, a Kisgazdapárt elnöke és az ő legfontosabb gazdasági tanácsadói, Szabadi Béla jelenlegi államtitkár úr vagy Boros Imre miniszter úr - aki korábban még itt volt az ülésen - sokszor elmondták, hogy nincs is növekedés; kétségbe vonták azt, hogy elindult volna a növekedés. Azt állították, hogy ha nem a GDP-vel számolnánk, hanem a GMP-vel vagy bármi mással, akkor nem is lenne növekedés. Aztán kiderült, hogy ez nem igaz, és most szerencsére az a kormány, amelyikben Torgyán József is ott ül, Boros Imre is ott ül, és államtitkárként Szabadi Béla is ott ül, ez a kormány elismeri, hogy volt növekedés - méghozzá 4,4 százalék '97-ben.

Azért is fontos ezt hangsúlyozni, mert a Központi Statisztikai Hivatal újonnan kinevezett, ha úgy tetszik, polgári jobboldali konzervatív szemléletet képviselő elnöke azt nyilatkozta a Napi Magyarország című lapban, hogy ezzel szemben a tényleges növekedés 0-0,5 és 2,8 százalék, és a kifejezéseit ugyan állítólag visszavonta, de az állításait azóta sem. Az, hogy a Központi Statisztikai Hivatal újonnan kinevezett elnöke ilyeneket állít, az az országnak tesz rosszat, meg neki magának, meg annak a kormánynak, amelyik kinevezte; de szerencsére a kormány elismeri, hogy ezek az állítások nem felelnek meg a valóságnak. Örülök, hogy ezt gyorsan elismerte.

De nemcsak az nem igaz a növekedéssel kapcsolatban, amit a Kisgazdapárt politikusai mondtak, meg amit Mellár statisztikus úr mond. Az sem igaz - és ez is kiderül az adatokból -, amit a Fidesz vezető politikusai mondtak a választások előtt, amit Orbán Viktor mondott többször, amit Szájer József még mint frakcióvezető úr mondott itt - mármint az előző ciklusban ellenzéki frakcióvezetőként -, hogy a szocialista-szabaddemokrata kormány a ciklus végére oda jut vissza, ahol a ciklus elején voltunk.

Hát kiderül, hogy míg az előző ciklus harmadik évében még nulla százalék volt a növekedés és csak a negyedik évében lett 2,9 százalék, addig ennek a ciklusnak a harmadik évében már 4,4 százalékos volt a növekedés, negyedik évében ez legalábbis megismétlődik. Az is tudott dolog - és leírja hál' istennek ez a zárszámadás -, hogy szemben az előző ciklussal, amikor ez az egyensúlyi viszonyok folyamatos romlásával, folyamatosan növekvő külső és belső egyensúlyhiánnyal járt, ebben a ciklusban - írja alá a jelenlegi kormány - ez a növekedés javuló egyensúlyi viszonyok mellett valósult meg. Tehát az az Orbán Viktor jelenlegi miniszterelnök, Szájer József frakcióvezető úr által a választások előtt unos-untalan ismételt állítás, hogy ez a gazdaság csak azt érte el, amit már az előző kormány is elért a ciklus végére, finoman fogalmazva téves állítás.

Az is kiderül ebből a zárszámadásból, hogy valójában a szocialista-szabaddemokrata koalíció folytatott valóban növekedésbarát gazdaságpolitikát. Azt mondta itt másfél vagy két órával ezelőtt a pénzügyminiszter úr - szó szerint idézem -: "a magyar gazdaság az 1997-es év kezdetét lényegesen jobb starthelyzetben várta, mint előbb bármikor" - a mai expozét idézem -, tehát azt állította a pénzügyminiszter úr, hogy a '95-96-os stabilizációs gazdaságpolitika teremtett minden korábbinál jobb alapokat a '97-es évre.

Igaza van, valóban ez történt. Az a stabilizációs politika, amelyet '95-96-ban folytattunk, megteremtette ennek a növekedésnek az alapját. Eredményes volt ez a stabilizáció.

 

(11.50)

 

De eredményes volt a privatizációs politika is ebben az időszakban. A 246. oldalon szerepelnek azok az adatok, miszerint a költségvetés adóssága az 1993-as csúcsról, 89 százalékról - ezt kaptuk örökül az előző, hogy úgy mondjam, polgári kormánytól, az MDF-vezette kormánytól - 1997-re a GDP 64 százalékára csökkent. Miért? Azért, mert a privatizációs bevételeket - nagyon helyesen - az államadósság csökkentésére használtuk fel.

Sokszor hangzott el fideszes, MDF-es, kisgazda képviselőtársainktól az előző ciklusban, hogy fontos dolog-e ez, vajon ez-e a fő cél. Nos, Martonyi János, jelenlegi külügyminiszter úr mondta a minap a televízió Híradójában, mennyire fontos az, hogy mielőbb teljesítsük azokat a bizonyos maastrichti kritériumokat, hogy mielőbb Magyarországon is euro lehessen. Mert akkor válunk igazán függetlenekké azoktól a kedvezőtlen pénzügyi befolyásoktól, amelyeket jelenleg az orosz válság, a távol-keleti válság miatt a magyar gazdaság kénytelen elszenvedni. Igaza van a külügyminiszter úrnak. Fontos az, hogy mielőbb eljussunk oda, de ehhez bizony szükség volt arra az adósságcsökkentésre, amelyre mi az előző ciklusban a privatizációs bevételeket felhasználtuk.

Még egy fontos állítás. Ismét hadd idézzem a pénzügyminiszter mai expozéját, amikor ő - kommentálva ezt a zárszámadást - azt mondta: "A devizaadósság-csere fontos lépése volt a gazdasági tisztánlátásnak." Igaza van. Egyetértek vele. Csak akkor emlékeztetnem kell arra, hogy ezt a devizaadósság-cserét elsősorban a jelenlegi kormányban levő Független Kisgazdapárt és Magyar Demokrata Fórum részéről milyen éles támadások érték az elmúlt két évben. Most van igaza a pénzügyminiszter úrnak, helyes volt.

Megkérdezhetik képviselőtársaim, hogy miért állandóan a jelenlegi kormánypártoknak ellenzékben tett állításaival szembesítem önöket, miért arról beszélek állandóan, hogy ez a zárszámadás ellentétben áll azzal, amit a Fidesz, a Kisgazdapárt és az MDF gazdaságpolitikusai az elmúlt években mondtak. Ez is fontos dolog - persze igazuk van, beszéljünk arról, amit ma mondanak!

Nos, tisztelt képviselőtársaim, ha kinyitják a zárszámadást a 19. §-nál, akkor azt látják, ott az szerepel, hogy a nyugdíjalap többletét - mert többlete volt a nyugdíjalapnak '97-ben - átteszi a költségvetés a zárszámadási törvénnyel a '98-as elszámoláshoz. Meg az is kiderül a zárszámadásból, hogy ez a dinamikus 4,4 százalékos növekedés, az ezzel együtt járó béremelkedés azt is jelenti, hogy bizony a nyugdíjalap befizetései is növekedtek, és erre számíthatunk '98-ban is, ha majd a '98-as zárszámadás kerül a kezünkbe.

Az is kiderül tehát, tisztelt Országgyűlés, ebből a zárszámadásból, hogy nem igaz az, amit ma mondanak a Fidesz politikusai, a kormánykoalíció politikusai, hogy az előző kormány csak egy semmit sem érő törvényt hagyott, de pénzt nem hagyott arra, hogy a nyugdíjalapban megfelelő bevételek legyenek a törvény által előirányzott nyugdíjemeléshez. Ez, tisztelt Országgyűlés, nem igaz! Az derül ki a zárszámadásból, hogy a '95-96-os időszakban egy olyan gazdasági növekedés feltételeit sikerült megteremteni, amely növekedés megteremti, megteremtette azokat a pénzügyi forrásokat, amelyek alapján a nyugdíjtörvény követelményei - ha ezt a kormányok akarják - teljesíthetők. Ha a kormány nem akarja, és ezt a pénzt másra akarja felhasználni, akkor ezt nyíltan meg kell mondani. (Taps az SZDSZ padsoraiban.)

Azt gondolom tehát, tisztelt Országgyűlés, hogy a parlamenti demokrácia normáinak, az egymás iránti elemi bizalom normáinak felelünk meg akkor, amikor az előző kormány költségvetési gazdálkodásáról szóló zárszámadást mind a jelenlegi kormány, mind az előző kormánykoalíció képviselői elfogadják. A szabaddemokraták a maguk részéről ezt tették négy évvel ezelőtt is, amikor az MDF-kormány tevékenységéről szólt a szocialista-szabaddemokrata koalíció által benyújtott zárszámadás, és ezt fogják tenni most is, sőt négy év múlva is, ha másképp adódik.

Köszönöm a figyelmet. (Taps az SZDSZ és az MSZP padsoraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm. Megadom a szót Font Sándor úrnak, az MDF országgyűlési képviselőjének.

 

FONT SÁNDOR, az MDF képviselőcsoport nevében: Köszönöm a szót, elnök úr. Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársak! A tegnapi beszámolómban is jelzettek szerint szeretném, ha érdemben vitáznánk az egyes előterjesztésekről, ezért ma sem fogom kitölteni az időkeretemet. Szeretnék azonban néhány olyan gondolatot elmondani, amelyet a magam részéről fontosnak, figyelemfelkeltőnek gondoltam, és közvetíteni szeretném azon képviselőtársaimnak, akiknek nem biztos, hogy volt idejük, energiájuk elolvasni a több száz oldalas jelentést és annak Állami Számvevőszék általi elemzését.

Nagyon örülök, hogy Bauer képviselőtársam az imént bebizonyította az anyagmegmaradás törvényét, miszerint a pénz és a vagyon megvan. Csak most már azt szeretnénk tudni, hogy hol, kinél van, és milyen úton jutott oda, ahol van, mert a nyomonkövethetőségre nem alkalmas a '97-es évi zárszámadás.

Egy négyévente előforduló furcsasággal találjuk magunkat szemben. Olyasmiről kell vitatkoznunk a '97-es zárszámadás kapcsán, amit az előző kormány tervezett és hajtott végre '97-ben, így a folyamat végérvényesen lezárult. Mégis a hatályos törvények értelmében a '97-es zárszámadást már a jelenlegi kormány pénzügyminiszterének kell beterjesztenie. Őszintén szólva nem irigylem a miniszter urat, mert ki kell állnia, meg kell védenie azt, amihez tulajdonképpen semmi köze nincs.

Már Orbán Viktor miniszterelnök úr is utalt rá az elmúlt keddi beszédében, hogy az előző kormány által a saját szájíze szerint meggyúrt tésztát - úgy tűnik - sokszor nekünk kell megsütni és megenni. Köztudott, hogy ízlésvilágunk különbözősége miatt nem ugyanabba a malomba járunk őrölni. Mégis az ízlésvilágunk különbözősége ellenére valahol meg kell békülnünk a már megtörtént és vissza nem fordítható eseményekkel. Ugyan kérhetnénk újra a Pénzügyminisztériumot, hogy az Állami Számvevőszék többszöri kérésének megfelelően készítsen szerkezetileg áttekinthető, az előző évi kimutatásokhoz hasonlítható jelentést, csakhogy keresve mindenben valami kis racionalitást ebben az elérzékenyült világban, az a kérdés merül fel, hogy minek. Merthogy a '97-es költségvetés végrehajtásáról szóló anyag lényegi tartalmát nem lehet megváltoztatni, az a rengeteg nem teljesült, áttekinthetetlen, nem összehasonlítható - és sorolhatnám az Állami Számvevőszék jelzőit -, félek, nem sokban változna.

Ennek a jelentésnek a lényegi feladata az lenne, hogy közérthetően közölje, a kormány a közpénzekkel hogyan bánt, mit tett. Ennek az elvárásnak nemigen felel meg. Az évente változó szerkezeti táblázatok miatt a pénzek útja nem vagy alig követhető - akár beruházásról, támogatásról, önkormányzatnak juttatott pénzekről van szó.

Az Állami Számvevőszék 14 általános pontban írja le a hiányosságokat, és 49 pontban tesz módosítási javaslatot az illetékeseknek a jövő zárszámadását illetően. Többek között jelzi, hogy nincsenek megállapítva a mérlegek tartalmának részletes szabályai, a vagyonnyilvántartás szabályai. Ennek következtében a bemutatott mérlegek, kimutatások csak igen nehezen feleltethetők meg egy ellenőrzési adatsorral.

De amit a jelenlegi pénzügyi vezetésnek feltétlenül figyelmébe szeretnék ajánlani, az az információs és mérlegrendszer kialakítása. E témakörben van olyan mulasztás, amely '92 óta áll fenn. Meglepő, hogy az óriási összegek felett rendelkező végrehajtó szerveknek igen nagy a mozgásterük. Az Országgyűlés által előirányzott keretösszegekhez képest 48 százalékkal előirányzott módosítást tettek saját hatáskörükben, így ezt a közel 50 százalékot kivonták az Országgyűlés ellenőrzése alól - hát így igen kevés információt kaptunk a teljesítésekről is.

Külön említést érdemel az ÁPV Rt. önkényessége, amely törvényi kötelezettségét nem teljesítette maradéktalanul, az állam felé a befizetéseket csak vonakodva tette meg. Ugyanilyen problémás kör az önkormányzatok cél- és címzett támogatása és a központosított előirányzatuk pénzügyei. A visszafizetések rendjének szabályozatlansága miatt ebben a témakörben is anomáliák tapasztalhatók. Az igen nagy összegű kormányzati beruházások évről évre más megnevezéssel és bontással kerülnek bemutatásra, így ember legyen a talpán, aki nyomon tudja követni a valós kifizetéseket.

 

 

(12.00)

 

Hasonló a probléma a központi költségvetési szervek kiadása és támogatása terén is. Felmerül, mintha valaki szándékosan azon mesterkedne, hogy fehér ember ne érthesse meg, miről is van szó.

Érdemes szólni az államháztartás alrendszereiről is. Meglepő az a bátorság, amely szerint a kormányzati rendkívüli kiadásokról az eddig megszokottakhoz képest az 1997. évi költségvetési törvény nem részletezi a kiadásokat. Nem csekély összegről van szó - no, persze ezt is túllépték a tervezetthez képest, amely 21,3 milliárd forint volt -, a valós viszont 23,3 milliárd forint lett 1997-ben.

A központi költségvetési szervek szinte már hagyományosan alultervezik bevételeiket, a terven felüli bevételekkel maguk gazdálkodnak, ugyanakkor a központi költségvetési támogatás tervezett keretét több mint 60 milliárd forinttal lépték túl. Nagyon örülök, hogy a pénzügyminiszter úr a beszámolójában külön ígéretet tett arra, hogy nem engedi meg a költségvetési szervek bevételeinek tudatos alultervezését.

Az elkülönített állami pénzalapoknál az 1997. év végén jelentős maradványok voltak, amelyek sorsa nem egyértelműen tisztázott. Ezt a tisztázatlan kérdést a volt kormánypártok úgy oldották meg az idei évre, hogy a legjelentősebb alapokat a végletekig kimerítették. Így hát megköszönhetjük nekik: az idén nem sok gondunk lesz a maradványokkal. A helyi önkormányzatok vonatkozásában általánosan jellemző, hogy eleget tesznek a zárszámadásnak, csakhogy háromnegyedük nem felel meg az előírásnak.

A legfájdalmasabb adatokat azonban a társadalombiztosítás költségvetésénél olvashattuk. Az 1997. évet a tervezett 3,8 milliárd forintos hiány helyett végül is 54,5 milliárd forintos hiánnyal zárta az Egészségbiztosítási Alap, ugyanakkor én is hozzáteszem, megjegyzem, mint Bauer képviselőtársam, hogy a Nyugdíjbiztosítási Alap pozitív szaldóval zárt a tervezett negatívhoz képest. Tudvalevő, hogy a kialakult hiányokat a központi költségvetés állja. Így talán csak a volt kormánypártoknak hatott meglepetésként, hogy a Fidesz-vezette koalíció egyik első lépése volt a társadalombiztosítási önkormányzatok megszüntetése és az ottani pénzügyi folyamatok kormányzati ellenőrzés alá vonása. Mert mégsem várható el, hogy ilyen óriási összegek felett valami olyan kívülálló erő rendelkezzen, aki felelőtlen magatartásával milliárdos hiányt halmoz fel, ezen hiányt pedig a költségvetés, azaz az egyszerű adófizető fizesse évről évre.

A hozzászólásom vége felé közeledve, annyi sok kifogást elmondva, lassan már magam sem értem, hogy miért fogom, fogjuk az 1997-es év költségvetésének végrehajtásáról szóló tervezetet megszavazni. Bizonytalanságom közepette azonban jó érzéssel töltött el, hogy a pénzügyminiszter úr igen gyorsan válaszolt az Állami Számvevőszék kritikai észrevételeire, és - ahogy olvasható a kiegészítésben és hallható volt az előadásában - a legnagyobb vitákat kiváltó, negatívumokat tartalmazó részeket a következőkben orvosolni fogják.

A Magyar Demokrata Fórum az 1997. évi költségvetés végrehajtásáról szóló törvényjavaslatot - figyelembe véve az Állami Számvevőszék tárgyszerű és kritikus észrevételeit, valamint megelőlegezve a pénzügyminiszter úr kiegészítésben tett ígéreteit a hibák kiküszöbölésére - vitára alkalmasnak találja. Tesszük ezt azért, hogy a jelenlegi kormány újító és nemzetjobbító szándékát ne akadályozzuk meg azzal, hogy visszautaljuk a zárszámadást átdolgozásra. Bízunk benne, hogy az átdolgozás helyett a szakembereket a pénzügyminiszter úr vezetésével olyan munkára kérhetjük föl, amely munkának az eredményei az egyszerű közember számára is érzékelhetően fejlődést fognak jelenteni, és nemcsak a Központi Statisztikai Hivatal számtengeréből tudja meg, hogy elméletileg tavaly jobban élt, mint azelőtt.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

ELNÖK: Megadom a szót Lentner Csabának, aki a MIÉP képviselőcsoportja nevében kíván felszólalni.

 

DR. LENTNER CSABA, a MIÉP képviselőcsoport nevében: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Az 1997. évi gazdasági és pénzügyi helyzetet felölelő 1997. évi költségvetés végrehajtásáról, annak általános tapasztalatairól ülésezik az Országgyűlés. Általános áttekintésre, felületes értékelésre levonható, illetve levonható lenne az a következtetés, hogy az ország, a magyar gazdaság az 1997. évben egy jó évet zárt.

Mégis a törvényjavaslatot áttekintve fölmerül az a kérdés, hogy hol van akkor a probléma. Miért nem érzi az ember a mindennapi valóság ismeretében, hogy ugyanaz a jó közérzet tapasztalható, mint amit a gazdasági év bemutatásáról szóló anyag sugall? Bár a költségvetési törvény zárszámadását már az új kormány pénzügyminisztere terjeszti a tisztelt Ház elé, az abban foglalt értékelésben, az események megvilágításánál azonban jól láthatók a Horn-kormány gondolkodása és cselekedetei.

Tisztelt Képviselőtársaim! A lakosság, a magyar társadalom természetesen nem a sikerpropaganda-ízű GDP-adatok alapján értékeli a saját, illetve az ország gazdasági helyzetét. A felszínen jelentkező gazdasági problémák mögött súlyos társadalmi, szociális és népesedési problémák húzódnak meg. A népességi görbe, amely a történelem és az uralkodó gazdaságpolitika lenyomata, az 1990-es években, főleg 1997-ben tovább romlott. A csökkenés üteme felgyorsult. Az ország valamennyi régiójában csökkent a lakosság lélekszáma, és a fogyás meglepő módon Budapesten volt a legerőteljesebb. A gazdasági élet válsága a hagyományos családi viszonyokat is felborította.

Válságba került a társadalom legfontosabb építőköve, a család. A házasságon kívül született gyermekek aránya az 1993. évi 13 százalékról 1997-ben 23 százalékra nőtt. A művi terhességmegszakítások száma 1997-ben 73 500 volt. 1997-ben a népesség természetes fogyása 39 ezer fő volt. Az öngyilkossági rátánk Oroszország után a második Európában. Számítások szerint a halálozások mintegy 18 százaléka - amely évente 28 ezer halálesetet jelent - az egészségügyi ellátás hiányosságaiból fakad. Az utóbbi négy évben a tartósan munka nélkül lévők száma 160-220 ezer fő között állandósult. 1997 decemberében 137 ezren részesültek munkanélküli-ellátásban és 195 ezren jövedelempótló támogatásban. Az egy ellátottra jutó munkanélküli-járadék havi 15 800 forint volt, a jövedelempótló támogatás összege pedig 7 400 forint. A rendszeres szociális segélyben részesülők száma 1997-ben 27 ezer forint (Sic!) volt, és az átlagos egyhavi segély összege 8 142 forint. Ugyanakkor van olyan honfitársunk, aki egy hónap alatt több mint 8 ezer (Sic!) forintot (Zaj, közbeszólások.) tett zsebre éveken át, 300 millió forintos lelépési díjjal távozott úgy, hogy az ország egyik legnagyobb bankját tulajdonképpen tönkretette, több száz milliárd forintos vagyoni kárt okozott. Ugyanakkor vannak nyugdíjasok is ebben az országban, több mint 3 millióan, akik 21 500 forintos átlagnyugdíjra tudtak csak szert tenni, még annak ellenére is, hogy 1997-ben az MSZP-kormány a Világbanktól több száz millió dolláros, nyugdíjemelést megalapozó, megelőlegező hitelt vett fel.

 

(12.10)

 

A sokkoló társadalmi és lakossági problémák után hadd utaljak az 1997. évet megalapozó, sikerágazatként definiált gazdaságpolitikára, annak ellentmondásaira. 1997-ben az export és az ipari termelés növekedésének erős koncentráltsága mind az ágazatok, mind a tulajdonosi forma szerint megfigyelhető volt. A gépipar az átlagot sokszorosan meghaladóan volt képes növelni a termelését és exportját, amiben meghatározó szerepe volt annak a néhány multinacionális cégnek, amelyek 1997-ben a megelőző években végrehajtott kapacitásbővítő beruházásaik üzembe helyezésével robbanásszerűen képesek voltak a termelésük növelésére.

Figyelemfelhívó célzattal említem, hogy a feldolgozóiparon belül a gépipar beruházásai 1995-ben még az összberuházás 23 százalékát adták; 1996-ban és 1997-ben viszont már mintegy 35 százalékát. Felmerülhet a kérdés, tisztelt képviselőtársaim, hogy akkor hol itt a probléma. Lényeges körülmény az, hogy ugyanakkor az említett külföldi vállalati kör vámszabadterületeken, illetve vámterületeken működik. Ez felveti azt, hogy a külföldi multinacionális cégek a társasági nyereségadó-kedvezményeket kihasználva adót nem fizetnek, az államháztartási pénzügyek pozícióját nem javítják. Terjeszkedésük jobbára Nyugat-Magyarország-centrikus. Általános, vertikumokra épülő iparfejlesztésről nem beszélhetünk az esetükben, jobbára összeszerelő, az ipari kutatást és a fejlesztést mellőző technológiákat hoznak be az országba.

Ha leválasztjuk a gépipar ágazatai közül azokat a húzóágazatokat, amelyeknél közgazdaságilag az úgynevezett pozitív kínálati hatás érvényesült - vagyis a gépipart, az irodagépgyártást, a számítógépgyártást, a közúti járműgyártást -, akkor ezen ágazatok nélkül az ipari termelés növekedése mindössze csak 1,8 százalék, míg a húzóágazatokkal együtt 12,7 százalék. Tehát a 12,7 százalékos ipari növekedés viszont az említett mértékben sem a központi költségvetésre, sem a helyi önkormányzatok költségvetési bevételeire, sőt sok esetben, ismerve a foglalkoztatási körülményeket, a tb-alapokra pozitív hatást nem gyakorol. A húzóágazatok nélkül az ipar hozzáadottérték-termelése 1 százalékkal bővült, együttesen 8 százalékkal. Ez a többek által hangoztatott GDP-re, tehát országos bruttó hazai termékre vetítve is a 4,4 százalék helyett mindössze 2,5-3 százalékot jelent. Mi ebből a tanulság? Az, hogy sebezhető a magyar gazdasági növekedés, sebezhető az ipari teljesítményünk.

Az 1997. évi költségvetési törvény végrehajtásáról szóló vitára készülve kezembe vettem az 1997. évi költségvetési tervet is. Különösen szembeötlő volt számomra, hogy az előző kormány az 1997. évi költségvetési tervben 1996-ról 1997-re 20-30-40, sőt egyes esetekben 50 százalékos előirányzatot állított be az egyes minisztériumi fejezetek költségvetéseihez, adminisztratív, főleg igazgatási költségekhez, amelyek arányaiban és mértékben sem voltak összefüggésben a tárcákon belüli hálózati egységek előirányzat-növekedéseivel. A minisztériumok költségvetési előirányzata - és most láthatjuk, hogy felhasználása is - 1997-ben indokolatlanul magas kiadási előirányzatokat kötött le.

Az előző kormány valószínűleg úgy gondolta, hogy az ország húzóágazata a Külügyminisztérium, nem pedig a magyar mezőgazdaság. Az új kormány által megszüntetett egykori Munkaügyi Minisztériumnál például 1996-ról 1997-re a minisztériumi igazgatási költségek jogcímen 152,9 százalékos mértékű előirányzat-növekedés figyelhető meg. A minisztériumi költségvetések felpumpálása 1997-ben messzemenőleg ellentmondott az MSZP-SZDSZ-kormány által 1995 novemberében meghirdetett, az államháztartás korszerűsítésre vonatkozó modernizációs program elképzeléseivel.

A minisztériumi költségvetések 1997. évi teljesítése vonatkozásában valóban sikerült teljesíteni az előirányzatokat, azonban más, főleg stratégiai ágazatoknál messzemenőleg kedvezőtlenebbül alakultak a pénzügyi folyamatok. Például a magyar mezőgazdaságban az 1996. évben a teljesítés 72 milliárd forint volt, ugyanakkor az 1997. évi költségvetés végrehajtásából kiolvasható, hogy 57 milliárd forint került a mezőgazdaság támogatására. Ez reálértékben az egy évvel korábbihoz képest 25-30 százalékos elmaradást jelent.

Az 1997. évi költségvetési törvény végrehajtásában súlyos, sokkoló körülménynek értékeljük a Magyar Nemzeti Bank körül kialakult aggályokat, és a bank gazdálkodásának hatását az 1997. évre; illetve az elkövetkezendő években is fennáll a veszélye annak, hogy a Magyar Nemzeti Bank gazdálkodásának elégtelensége költségvetési kiadások kifizethetőségét kétségessé teszi. Az 1997. évi költségvetés végrehajtásáról szóló törvényjavaslat alapján számos aggály fogalmazható meg. Az MNB 1997-re szóló módosított előirányzata szerint 55 milliárd 700 millió forint befizetését kellett volna teljesítenie a központi költségvetés javára. Ezzel ellentétben mindössze 357 millió forintot fizetett be. Könnyű kiszámolni, tisztelt képviselőtársaim, hogy 55 milliárd forintot pedig nem fizetett be, ami jelentős mértékben veszélybe sodorta a költségvetési kiadások végrehajthatóságát.

A költségvetés számára történő befizetések elmaradásának gyökerei a korábbi évekhez nyúlnak vissza. Úgy tűnik, az MNB körül kialakult gazdasági problémák az 1997. évi zárszámadásban is kiütköznek, és további megoldatlanságuk vagy felületi kezelésük esetén fennáll a veszély, hogy az elkövetkezendő költségvetési évek során is az MNB kiszámíthatatlan és kedvezőtlen pénzügyi eredményeket produkáljon, és káros pénzügypolitikát folytasson.

Az MNB 1997. évi eredménytelenségének gyökerei az 1996-os időszaknál keresendők. 1996-ban 55,6 milliárd forint veszteséggel zárta az évet. A veszteséget az indokolatlanul magas működési költségek és az árfolyamváltozást előre meghirdető monetáris politika egyaránt okozta. Véleményünk szerint a veszteséges gazdálkodás már akkor személyi felelősségi elemek felvetését indokolta volna.

Lényeges utalnunk arra, hogy az úgynevezett 2000 milliárdos adósságcsere vonatkozásában az Állami Számvevőszék véleménye szerint akkor az adósságcserét előterjesztők nem adtak megfelelő mélységű és részletezettségű tájékoztatást a kormánynak a döntéshez. Nem mutatták be az adósságátalakítás valamennyi tervezett intézkedését, ezeknek a központi költségvetésre gyakorolt hatását. Most tulajdonképpen ennek isszuk meg a levét.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az elmondottak felvetik, hogy az MNB gazdálkodása sok tekintetben szabálytalannak, veszteségesnek minősíthető.

 

(12.20)

 

Amennyiben a jegybank a korábbiak szerint működik tovább, illetve alakítja jegybanki politikáját, reális veszély van arra, hogy az új kormány pénzügypolitikáját derékba törje. Ugyanakkor a jegybanknak a kereskedelmi bankok irányába, illetve rajtuk keresztül a nemzetgazdasági szektorok felé megnyilvánuló pénzügypolitikája nem nevezhető vállalkozásbarátnak, és a gazdasági növekedést nem alapozza meg, tekintve, hogy a bigott normativitás színfalai mögé rejtőzve az MNB az elmúlt években teljesen megszüntette az agrárszektort hitelező refinanszírozási hitelkonstrukcióit. A kedvezményes vállalkozói hitelekkel egyetemben az 1997-ben végrehajtott devizaadósság-csere körülményeit is indokoltnak tartjuk felülvizsgáltatni.

Látszólag elhanyagolható nagyságrendet képeznek egy ország éves gazdálkodását értékelő anyagban a pénzintézetek költségvetési kapcsolatai. A törvényjavaslat megállapítja, hogy a pénzügyi tevékenységet folytatók társaságiadó-befizetése 19,4 milliárd forint volt, amely 21,2 százalékos növekedés az előző évhez viszonyítva. A szépséghiba abban van, hogy a pénzügyi tevékenységet folytatók adózás előtti eredménye 25 százalékkal elmarad az előzetestől, alapvetően a kamatjövedelmezőség mérséklődő ütemű növekedése miatt. Ennek hatásaként adódik a nyereségadó-befizetés elmaradása is. Fontos körülmény azonban, tisztelt képviselőtársaim, hogy a pénzintézetek eredménye 40 százalékban a céltartalékok felszabadításából származik.

A céltartalék felszabadítható azáltal is, hogy a bankok a rossz követeléseiket eladják egy általuk ilyen célra létrehozott vállalkozásnak. Tekintettel arra, hogy azok nem pénzintézetek, nekik ezt a céltartalékot ilyen szigorú formában nem kell megképezniük. A pénzintézet követelésállományából kikerülhet a meg nem térülő követelés. A céltartalék felszabadítható, így a bank tiszta, nyereséges és privatizálható. A bankoktól átvett behajthatatlan követeléseket az alapító cég például az állam által garantált kötvénnyel fizeti ki a banknak. De miután ennek a cégnek nincs forrása a kötvények visszavásárlására, sor kerül a költségvetési kezesség érvényesítésére. A bank tehát megtisztul a rossz követelésektől, az állam pedig fizet neki a kötvény értékéig. De miután ezek, a döglött követelések átvételére létrehozott cégek természetesen fizetésképtelenek, felszámolásra kerülnek. A tartozásukat a költségvetés behajtani nem tudja, és végül is megint az állam, a köz vesztesége az egész. Ilyen esetek fordultak elő számtalanszor - említenék néhányat -, a Magyar Hitelbank privatizációja, illetve a Risk Kft. kapcsolata és a Mezőbank privatizációja kapcsán. Tehát az 1997. évi költségvetési törvény végrehajtásáról szóló nagyon szép, bekötött könyvben azok a számok, amelyek a hazai kereskedelmi banki szektor privatizációjáról magas árfolyamértékeket tartalmaznak, eleve kétségesek lehetnek a későbbiekben. Az államnak itt vélhetően további helytállási kötelezettsége szükséges, hogy keletkezzen.

Összességében, tisztelt képviselőtársaim, a központi költségvetés bruttó adóssága 1997-ben több mint 440 milliárd forinttal emelkedett meg. Tekintve, hogy a költségvetési főösszeg 2 700 milliárd forint, és ennek több mint 30 százalékát a kamatkiadások, az államadósság finanszírozása viszik el, így a reálszektor háttérbe szorult, a tényleges gazdasági növekedést az országban nem tudtuk elérni. Az 1997. évi költségvetést mi a kudarc költségvetésének minősítjük. A MIÉP igent mond a jövőre, ugyanakkor az 1997. évi költségvetési törvény végrehajtásáról szóló törvényjavaslatot elfogadni nem tudja.

Köszönöm a megtisztelő figyelmüket. (Taps a MIÉP és a kormánypártok padsoraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! A vezérszónokok felszólalásának végére értünk. Írásban felszólalásra jelentkezett Orosz Sándor képviselő úr, MSZP.

 

DR. OROSZ SÁNDOR (MSZP): Elnök Úr! Tisztelt Ház! Engedjék meg, hogy a folyamatban lévő vitához két gondolattal járuljak hozzá. Szeretnék szólni egyrészt magáról a zárszámadásról, és szeretnék szólni a zárszámadás agrárgazdasági, agrárpolitikai összefüggéseiről.

Ami az elsőt illeti, lehet, hogy sokak számára meglepő, amit mondok. Az, hogy most az Orbán-kormány és Járai pénzügyminiszter úr nevével került be a zárszámadási törvény ide, a Ház elé, mindössze annyit jelent, hogy a fedlapon ez van. Ugyanez lett volna a zárszámadási törvény akkor is, ha más kormány van. Ezt azért szeretném mondani, mert pont ez az a körülmény, amit az Állami Számvevőszék léte és működése eredményez. Addig, amíg a költségvetési törvény valóban a mindenkori kormány gazdaságpolitikai elképzeléseit tartalmazza, annak egy igen fontos eszköze, elfogadása lényegében politikai kérdés. Hosszasan lehet vitatkozni arról, hogy ki milyen gazdaságpolitikai törekvésekkel rendelkezik, de a kormány gazdaságpolitikájának eszköze a költségvetés, ezért amikor elfogadják a törvényt, utána ez törvény, és egy jogállamban egy törvény - mint minden törvény - végrehajtandó.

Ezt annál is inkább fontos hangsúlyozni, mert az elmúlt napokban mintha ebben a vonatkozásban fellazítás következett volna be. Semmire nem kötelező törvényekről hangzanak el vélemények. Azt gondolom, az Országgyűlés a maga, az országban betöltött helyét akkor tartja tiszteletben, és méltóságát akkor őrzi meg, ha e Ház falai között ilyen kijelentések nem hangozhatnak el - utalok a nyugdíjtörvénnyel kapcsolatos vitára.

A zárszámadás a költségvetési törvényhez képest egy más műfaj. Ez már nem politikai kérdés; éppen a már előbb említett összefüggés okán, az Állami Számvevőszék létezése okán a törvényt össze kell vetni a pénzügyi teljesítéssel. Egyetértünk az Állami Számvevőszék észrevételével: a hatékonysági oldalon egyre erőteljesebben össze kell vetni, hogy mi minden történt, mennyire sikerült realizálni az elképzeléseket. Ezt az alkalmat is megragadom, hogy megköszönjem az Állami Számvevőszék jelentését, mert mint minden esztendőben, most is nagymértékben járul hozzá, hogy épüljön mind a kormányzat, mind pedig az Országgyűlés.

Én azonban a mezőgazdasági bizottság ülésén elhangzott állami számvevőszéki megjegyzésre szeretném felhívni itt a figyelmet. Elhangzott - és tulajdonképpen nagyjából-egészéből egyet is értek vele -, hogy ez a zárszámadás nem jobb, de nem is rosszabb a megelőző évek zárszámadásánál. Nem voltam tagja a '90 és '94 közötti parlamentnek, de tagja voltam a '94-98 közötti parlamentnek is, és személyes élményem az, hogy a zárszámadási törvények - éppen a nagyon szakszerű közreműködés okán is - év mint év javulnak, ami azt jelenti, hogy az állami szervek költségvetési fegyelme és az ezzel kapcsolatos szabályok betartása is minden évben valamelyest javul.

Azt gondolom, hogy naivitás - de talán az ország Házában időnként álmodozzunk ilyen naivan is -, de akkor lehetünk majd boldogok, amikor az Állami Számvevőszék egy tiszta lapos jelentést tesz le ide, az Országgyűlés elé. Azt hiszem, hogy addig még több parlamenti ciklus fog eltelni.

Ami az agrárgazdasági és agrárpolitikai összefüggéseket illeti, lényegében itt is két dologról illik szólni: egyrészt magáról a földművelésügyi tárca fejezetéről, másrészt pedig bizonyos gazdaságpolitikai összefüggésekről.

 

(12.30)

 

Az agrárpolitikai összefüggések egyértelműen alátámasztják, hogy a jövőben is folytatni kell a közpénzek elköltése hatékonyságvizsgálatának javítását. A tárcáról el lehet mondani, hogy zárszámadási szempontból hozza azt az általános képet, amit a zárszámadás egésze. Itt pontosítanom kell az előttem szóló vezérszónok észrevételét, hiszen nem 50, hanem 90 milliárd forintos agrártámogatási tételről volt szó az 1997. évi költségvetésben, de hogy ez jól hasznosult-e, valóban az agrárgazdaság fejlesztésére fordítódott-e, e vonatkozásban még sok mindent kell vizsgálni. Mert a gazdaság 4,4 százalékos növekedése nem lehet kérdés, és ez a Horn-kormány hagyatéka az Orbán-kormányra - nem hordaléka, mint ahogy itt sokan megfogalmazták -, s ha sikeres lesz az Orbán-kormány, az többek között annak is lesz köszönhető, hogy ilyen örökséget vett át elődjétől.

Ugyanakkor ez a rendkívül pozitív megjegyzés jóval kevésbé igaz az agrárgazdasági folyamatokra. Az agrárgazdaságban is leginkább az érdemel figyelmet, hogy nem kerül felhasználásra a központi költségvetésben e célra meghatározott összeg, de anyagi értelemben tovább nyílt az agrárolló, és tovább nyílt a mezőgazdaságból jövedelmet húzni szándékozókat terhelő jövedelemolló. Talán mindenki számára nyilvánvaló, hogy a termelési árak szinten maradása, csökkenése vagy legfeljebb néhány százalékpontos emelkedése áll szemben az infláció ennél nagyobb hányadával, illetve a beszállított ipari eredetű termékek árával. A jövedelemolló növekedését jól mutatja, hogy miközben az ország átlagában az 1996. évi 30,5 ezres havi bruttó átlagbér 38,1 ezer forintra emelkedett 1997-re, az iparnál ugyanez 31,7 ezerről 39,5 ezerre, addig a mezőgazdaságban a 24,5 ezer forint csak 30 ezerre emelkedett. Ezek a számok is jól mutatják, hogy a jövedelemolló növekedett.

Miért érdekes ez? Elsősorban azért, mert azt mutatja, hogy a költségvetésben hiába a legjobb szándék és a legnagyobb felhasználásra való törekvés, az agrárgazdaság jövedelemviszonyai körül valami mégsincs rendjén. Bár ezek a számok, valamint a zárszámadási törvény is megerősíti annak a fontosságát, amit 1997 novemberében az Országgyűlés már kimondott, az agrárgazdaság fejlesztéséről szóló törvény elfogadásával olyan helyzetet teremtettünk - s bízunk benne, hogy ezt a mostani kormány is megtartja -, amely kötelező erővel írja elő minden kormány számára a fejlesztést, az erre szánt pénzek odaítélését, valamint annak örökös és állandó vizsgálatát, hogy ez valóban a fejlesztés céljait szolgálja-e.

Mint említettem, mintegy 90 milliárd forint szolgált agrárgazdasági célokra, ebből a piacra jutási támogatásból bent ragadt mintegy 3,7 milliárd forint - ez durván 10 százaléka az erre a célra szánt összegnek -, az agrártermelési támogatások sorából pedig bent ragadt 2,6 milliárd, ez meg 15 százalék körüli része az e célra szánt teljes összegnek. Ez abból a szempontból is érdekes, mert a struktúrában valószínűleg nem találhatók meg azok, akiket a kormányzat támogatni akar, akik számára a fejlesztés egyébként rendkívül fontos, de rajtuk keresztül az ország egésze számára is fontos.

Ez azért is érdekes mostanában, mert a helyzet tulajdonképpen nem változott, és ebben a nem változott helyzetben kezel a mostani kormányzat egy gabonaválságot, vagy legalábbis azt mondja, hogy kezeli. De ha a struktúra azt jelzi, hogy elérhetetlenek az agrártermelők, akkor azzal, hogy mondja, a válság ugyan még meg nem oldódik, de igazából ő sem tudja az aktuális problémát megoldani. Mert az emberek ugyanis azt várnák, ha azt ígérik, hogy felvásárolják, akkor fel is vásárolják, és akkor ennek megfelelően elköltődik az erre a célra szolgáló költségvetési pénz. De most azt tapasztaljuk, hogy azt ígérik, hogy megveszik a búzát, aztán járkálhatnak raktárról raktárra, mégsem veszik meg - legfeljebb azt hallgathatják, hogy most aktuálisan azt mondják, már nincs is válság.

A zárszámadási vita azért fontos, hogy következtetéseket vonjunk le belőle. Az agrárgazdaság mutatói azt is jelentik - erre leginkább az agrárolló nyílása mutat rá -, hogy bizony baj van a termelők áralku-pozíciójával. Ebből a szempontból érdekes és fontos, hogy erre a célra is szolgálnak költségvetési pénzek, bár nem túl nagy nagyságrendben, azonban még ezek a nem túl nagy nagyságrendű pénzek sem kerülnek minden esetben elköltésre. Elsősorban arra gondolok, hogy a mindenféle fajtájú integráció megalakítása, illetve ilyen működőknek a támogatása elengedhetetlenül fontos cél. Nagyon nehéz lesz ezen a helyzeten változtatni, ha a mostani kormány azt a szövetkezetellenes hangulatot gerjeszti tovább, amelynek néhány esetben maga a földművelésügyi miniszter is áldozatául esett. De hasonló a helyzet akkor is, amikor például a garantált árakkal úgy jár el, hogy már rég meg kellett volna hirdetni, de még mindig nem került meghirdetésre. Ez is nagymértékben rontja a termelők alkupozícióját.

Természetesen minden egyes pénzügynél érdekes az is, hogy elköltötték-e vagy sem. Igen gyakran elhangzott itt az a vád, hogy megalapozatlanok a törvények, mert nincs meg az agrárválság kezelésének a fedezete, mert elköltötték a pénzt. Való igaz, hogy például az 1997. évi beruházási támogatások mintegy 2,6 milliárd forinttal - úgynevezett áthúzódó hatásként - már az 1998-as költségvetést terhelték. Megjegyzem, ez csak azért alakulhatott így, mert az agrárberuházások folyó áron számolva mintegy 16 milliárd forinttal nőttek az előzőhöz képest, tehát azért valami megindult. Ugyanakkor itt vannak az 1998. évi I-VII. havi összesítések - hangsúlyozom, I-VII. havi, tehát nem félévi -, amelyekből kiolvasható, hogy a piacra jutás támogatásának 48,8 százaléka, az agrártermelésnek 50, az erdőkároknak 49,4, az agrárgazdasági beruházások támogatásának 43,2 százaléka, összességében a tárcánál ilyen célokat szolgáló pénzek 46 százaléka került elköltésre. Nem gondolom tehát, hogy a mostani tétova, időnként a gazdákat, a termelőket és azok szándékait figyelembe nem vevő kormányzati intézkedéseknek a pénzhiány vagy a költségvetési fedezet hiánya lenne az oka.

Mindazonáltal egyet kell érteni azokkal, akik úgy fogalmaznak, hogy ez egy elfogadható törvény. A Magyar Szocialista Párt vezérszónoka úgy fogalmazott, hogy a Magyar Szocialista Párt el fogja fogadni, s ezt a magam részéről is megerősítem.

Engedjék meg, hogy a vita egy érdekes - számomra legalábbis nagyon tetszetős - elemére utaljak. A legnagyobb kormánypárt vezérszónoka a mostani zárszámadási törvényt egy váltófutáshoz, azaz stafétához hasonlította. Szeretném felhívni a figyelmét: a váltófutás lényege az, hogy lesz következő váltótárs. Jelentem, amikor a botot át kell adni, ott leszünk. (Szórványos derültség.)

Köszönöm a figyelmüket. (Taps az MSZP soraiban.)

 

(12.40)

 

ELNÖK: Köszönöm. Megadom a szót Gidai Erzsébet képviselő asszonynak, MIÉP. Tessék kijönni!

 

DR. GIDAI ERZSÉBET (MIÉP): Hallható talán itt is, köszönöm szépen. Elnök Úr! Képviselőtársaim! Amikor kincstári optimizmussal megjelent e zárszámadás dicsérete, az, hogy milyen jó örökséget adtak át, arra azt lehet mondani, hogy aki ezt örökli, az egy csődörökséget vesz át. Valójában ez a csődörökség nagyon súlyos gondokat fog jelenteni a következő évi költségvetés, illetve a gazdasági program kidolgozásánál. Engedjék meg, hogy néhány gondolattal indokoljam ezt.

Az 1997-es költségvetés elemzése - az államháztartási elemzési adatok is benne vannak - szélesebb körű, valójában összegzi egy négyéves periódus gazdaságpolitikáját, pénzügypolitikáját, tehát nem lehet csak egy évre leszűkíteni, mint ahogy itt - helyesen - a pénzügyminiszter úr és mások sem szűkítették le. Márpedig ha ilyen szempontból és folyamatában nézem, nem lehet egy statikus elemzést adni, hiszen az szakmailag elképzelhetetlen, és nagyon rossz következtetésre enged jutni.

Az egyik nagyon jelentős kérdés a növekedés. Valójában, amikor a 4-4,5 százalékos gazdasági növekedést megemlítik, akkor, gondolom, az egyetemet végzettek - többen végeztek közgazdasági egyetemet - nagyon jól tudjuk, hogy a gazdasági növekedést különbözőképpen lehet számítani. Más mutatókat tüntet fel, ha bruttó hazai termékről, bruttó nemzeti termékről van szó, vagy ha netalán azt a folyóáron vagy a bázisáron számítom, és egészen más mutatót kapok akkor, ha egy tisztességes növekedést számítok, mégpedig olyan szempontból, hogy azt a forrásoldaláról nézem meg. Ha ebből indulok ki, akkor valójában ez a növekedés - tekintettel arra, hogy a 90 százalékban privatizált vagyon 80 százaléka külföldiek kezében van - nem a hazai gazdaság növekedési eredménye, erről Lentner kollegám már beszélt, hanem a külföldi cégek által produkált olyan növekedés, amely megjelenik a kivitelben, hiszen az export 70 százaléka a kezükben van, a realizált profitok több mint 70 százaléka a külföldi cégek - mindenekelőtt a multinacionális cégek - kezében van, amelynek jelentős mértékét kiszállítják az országból. Tehát egy óriási tőkekiáramoltatás van, s nem hosszú távú stratégiai, technológiai, fejlesztési koncepcióban gondolkoznak, mert ez számukra sem gazdaságilag, sem politikailag - elnézést a kifejezésért - nem egy nagy buli. Ez csak egy rövid távú, profitérdekhez kötődő tevékenység, és miután még államkötvénypapírokban meg is forgatják, leszedik még azt a sápot, aminek a kamatát beépítik a költségvetésbe, tehát velünk, az adófizetőkkel visszafizettetik, számunkra ez a tőke valójában elhagyja az országot. Ezért hamis kép azt mondani, hogy ez a növekedés egy valós, a gazdaság teljesítőképességét, mégpedig a reálszféra teljesítőképességét mutatja.

Az is közismert, hogy a kettéosztott gazdaságban a gazdasági tevékenység mintegy kétharmadát teszi ki a pénzpiaci műveletek tevékenysége, és ma már egyharmada sincs még a reálszféra eredménye. Ha ilyen szempontból nézem, ez nem tekinthető reális növekedésnek. Ebből adódóan véleményem szerint nagyon nehéz lesz majd az ígért 7 százalékot teljesíteni úgy, hogy a növekedés eredménye visszakerüljön a gazdaság technológiai megújhodásával, visszakerüljön az életszínvonal növekedésével, s visszakerüljön a jóléti mutatók javulásával. Márpedig ha ezt a hármat összevetem és nemzetközileg összehasonlítom, akkor Magyarország mind a három tekintetben nagyon súlyos romlást mutat. S ha még összehasonlítom a volt szovjet birodalom országaival, akár Csehországgal, Szlovéniával, Lengyelországgal vagy más országokkal is, Magyarország pozíciója romlott, különösen az életminőséget, a megélhetési költségeket, a megélhetési feltételeket tekintve. Márpedig ha a növekedés ezt nem szolgálja, akkor ennek még nagyon komoly szociális, társadalmi vagy akár politikai következményei is vannak.

A másik jelentős kérdés, amelyet ebből az anyagból, de más adatokból is ki lehet olvasni, hogy rendkívül súlyos Magyarország eladósodottsági szintje. Nem lehet minden évben folyamatosan a szőnyeg alá söpörni ezt a kérdést! Szembesülni kell az eladósodottság egész kérdésével, az adósságállománnyal, különösen, ami a külföldi adósságot jelenti, de úgyszintén az 5400 milliárd forintos belső adósság kérdésével is! Ennek teljes, tételes elszámolását kell végrehajtani - nem lehet a szerecsent mosdatni, mert nem kapunk reális gazdasági adatokat!

Ha ilyen szempontból nézem: 1994 elején Magyarország belső adósságállománya 3000 milliárd forint volt - szintén az Állami Számvevőszék rendkívül korrekt, tisztességes jelentése szerint. Ez 5400 milliárd forintra nőtt - ez közel kétszeres növekedés! Hát mi okozta ezt az óriási növekedést, ami úgy terheli a gazdaságot, hogy ha nem változtatnak gyökeresen, akkor még tíz év múlva is e körül fogunk jajgatni? Emögött ott van a költségvetés kiadási rovatában a nagyon nagy mértékben beépített kamattörlesztés, kötvényadósság, a Magyar Nemzeti Banktól átvett, megkérdőjelezhető, közel 2000 milliárd forintos devizahitellé alakított összeg.

Ha az Állami Számvevőszéknek ezt a jelentését megnézik, akkor nagyon egyértelmű grafikont találunk arra vonatkozóan, hogy a központi költségvetés kamatkiadása 1994-1997 között közel háromszorosára növekedett. Azért nem mehetünk emellett el úgy, hogy kérem szépen, ez volt, ez nem jelentős. Ez óriási forrásveszteséget jelent, ami miatt nem lehet Magyarországon a humán infrastruktúrát fejleszteni! Mert ha ennek csak a fele lenne, s azt a 400 milliárd forintot oda lehetne adni az egészségügynek, az oktatásnak, akkor nem kellene az egészségügyet ilyen radikális mértékben leépíteni, s nem omolna össze lassan a felsőoktatás! Tehát ez az egyik nagyon kritikus kérdés, amit komoly, külön elemzés tárgyává téve kell majd elemezni és feldolgozni.

A másik a bruttó külföldi adósság, amely a jelentés szerint tulajdonosi hitelek nélkül '97-ben 22,1 milliárd dollár volt. Nagyon lényeges, hogy a bruttó adósságról beszéljünk, hiszen a kamatokat az után kell fizetni, és ekkor kapunk reális képet. A mögötte meghúzódó devizatartalékot, amiről itt szó van, ki kellene bontani és nyilvánosságra hozni, elmondani, hogy a lakossági devizaszámlák is benne vannak a devizatartalékban. Tehát itt egy nagyon komoly, felelősségteljes pénzügyi elszámolást és pénzügyi elemzést kellene végrehajtani.

Ha a tulajdonosi hitelekkel együtt veszem a bruttó adósságállományt, akkor ez nyilván a 22,1 milliárd dollárnál magasabb, és bár közgazdaságilag vitatható, de ha leegyszerűsítenénk és kitisztítanánk a belső adósságállományból a külső adósságarányt, és készítenénk egy mérleget arról, hogy mennyi Magyarország tényleges, összes adósságállománya, akkor bizony ez az összeg meghaladná a bruttó nemzeti termék nagyságát.

Ebből adódóan nagyon köntösbe öltöztetett adatok ezek, amelynek még a szakmai kibontása sem történt meg. S ha világ-összehasonlítást végzek, végzünk, Magyarország változatlanul benne van a világ legeladósodottabb országainak sorában, az első négy vagy öt ország között van az egy főre eső adósságállományt tekintve. Tehát ilyen szempontból rendkívül rossz az eladósodottsági mutatónk, és ha ebből indulok ki, akkor csak úgy tud ebből a mélypontból kikecmeregni az ország, ha egy nagyon komoly pénzügyi-gazdasági nagytakarítást végez.

A harmadik, ehhez kapcsolódó: ha megnézem a költségvetés bevételi és kiadási oldalait, akkor valójában ez egy súlyosan deficites költségvetés, nagyon rossz kiadási szerkezettel, súlyos eladósodottsággal, a bevételi oldalon viszont a bevételek jelentős részét a lakossági befizetések teszik ki.

Tehát a lakosság, mindenekelőtt a bérből, keresetből élők húzzák a rövidebbet, finanszírozódik meg - csúnya kifejezéssel - a kiadás és az eladósodottság. Hiszen a lakossági befizetés, ha csak a tiszta lakossági befizetések rovatát nézem, s ha még hozzáteszem az áfa jelentős részét, mely a végső fogyasztónál csapódik le, akkor bizony több mint 50 százalékát a lakosság finanszírozza, miközben a gazdálkodó szervezetektől befolyó adó szégyenteljesen alacsony, hiszen a külföldi cégek megkapták az adómentességet.

Nagyon egyértelműen tükrözik tehát ezek a mutatók a magyar gazdaságnak azt az állapotát, amelyről szóltam, ami elsősorban a külföldi cégek tőkekivonását és minden szempontú pénzügyi kedvezményezettségét érinti, miközben a jóléti mutatók - ha grafikonon ábrázolnánk, és ki lehetne vetíteni - és a népességgel összefüggő egyéb mutatók nagyon erőteljesen csökkentek.

 

 

(12.50)

 

 

Márpedig ha a növekedés és a pénzügyi helyzet nem ezt szolgálja, akkor alkalmatlan az a kormányzat, alkalmatlan az a felelős a posztjára. Csak és kizárólag egy nemzeti értékeket védő és a jólétet segítő gazdaságpolitikát szabad végrehajtani. Ha nem, akkor le kell cserélni, és egy olyan kormányzatot kell megszavazni, amely ezt képviseli, mert a kormányzatnak ez a legfőbb feladata, és nem nemzetközi érdekeket kiszolgálni.

Végezetül engedjék meg, hogy utoljára elmondjam: szakmailag is vannak tévedések, mert hiszen a szöveges rész és a táblázat adatai nem ugyanazokat a kategóriákat mutatják. A szöveges résznél ott van például a társasági adó a pénzintézetekkel, a másik oldalon pénzintézetek nélkül van a táblázatban. Az egyik helyen "bruttó nemzeti termék"-et tetszenek használni, a másik helyen "bruttó hazai termék"-et. Tudjuk, hogy ezek nem azonos fogalmak, ebből adódóan nehezen lehet összehasonlítani. Le kell tisztázni ezeket a pongyolaságokat, hogy az egyes kategóriák, mutatók mit fejeznek ki, annak érdekében, hogy összhang legyen a táblázat és a szöveg között.

Ebből következően a Magyar Igazság és Élet Pártja ezt a jelentést nem fogadja el. Kérjük ennek a felülvizsgálatát, a kért hiányosságok pótlását.

Befejezésül: egy ilyen anyagot nem lehet anélkül tárgyalni, hogy ne illesztenénk hozzá a Magyar Nemzeti Bankról készült jelentést. Megkaptuk azt a vastag anyagot. A Magyar Nemzeti Bank átvilágítását, vizsgálatát az Állami Számvevőszék nem végezheti el. Súlyos hiba! Az Állami Számvevőszék egyik fontos feladatának kellene lennie, hogy a Magyar Nemzeti Bank jelentését vizsgálja, és a Magyar Nemzeti Banknál is elvégezze ugyanazokat a vizsgálatokat, amelyeket elvégez egy költségvetés esetében. A kettőt együtt kell tárgyalni, mert valóban a kettő együtt adja a valós képet a magyar gazdaságról, gazdaságpolitikáról és a pénzügyi helyzetről. Azt hiszem, ha egymás mellé tennék - ahogy ezt megtettük, és jómagam is megtettem -, bizony hanyatt esnénk egy-egy pénzügyi tételen. Nagyon súlyos pénzügyi helyzetben van Magyarország.

Köszönöm szépen. (Taps a MIÉP padsoraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm. Több kétperces reagálási szándék jelent meg a monitoron. Először megadom a szót Takács Imre képviselő úrnak, MSZP.

DR. TAKÁCS IMRE (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Képviselőtársaim! Azt hiszem, ez a Ház mindennek ellenére alkalmas arra, hogy nyugodtan és megfontoltan elemezzünk bizonyos eseményeket, jelenségeket. Különösen akkor, ha a magyar nemzetgazdaság szempontjából annak az elemzésnek nagyon nagy jelentősége van. A magyar nemzetgazdaság szempontjából először is az a fontos, hogy reálisan állítsuk be a különböző jelenségeket, folyamatokat. Ha irreálisan tesszük ezt, akkor a külföldi tőke esetleg megborzong.

Gidai Erzsébet képviselőtársam megjegyzésére megemlítem, hogy mi magyarok, itt a parlamentben nem tudunk állítani kínai falat vagy berlini falat azon folyamatok ellen, amelyek számunkra is jók. (Csurka István közbeszól.) Nem tudjuk megállítani azokat a nemzetközi folyamatokat, amelyek már mindenütt, a világ több mint kétszáz államában kialakultak. Magyarul: nem tudjuk megszüntetni a globalizációt. Azt hiszem, hússzoros Nobel-díjas lenne az a MIÉP-es képviselő, aki ez ellen a globalizáció ellen fel tudna lépni, és különösen bajt okozna akkor, ha az a nemzetgazdaság kárára lenne. Ez az egyik megjegyzésem.

A másik megjegyzésem az, hogy bizony, a piacgazdaságban profitérdekeltség van. Ha elfogadjuk a piacgazdaságot, márpedig a piacgazdaság az erőszakos koordinációhoz vagy a többi koordinációhoz képest jobb - persze elismerjük a negatív jelenségeit is, a Házban erről majd sokat beszélünk a következő hónapokban, években -, akkor a piacgazdaság alaptételét - hogy a profitérdekeltség megvan a piacgazdaságban - megint nem lehet megszüntetni.

Gidai Erzsébet képviselőtársam nagyon sokat szólt a pénzpiac, árupiac gondjairól (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi a felszólalási idő leteltét.). Ezen valóban érdemes elgondolkodni. Valóban érdemes elgondolkodni azon, hogy a reálszféra élvezi-e azt a felszabadult tőkét, amely a megtakarításokban jelentkezik, a profit nem alacsonyabb-e, mint a részvények után járó (Az elnök ismét jelzi a felszólalási idő leteltét.) egyéb jutalékok. Ezen el lehet gondolkodni, de így elnagyolni nem lehet.

A másik az eladósodás. Az eladósodást végig abszolút számokban említette (Az elnök ismét jelzi a felszólalási idő leteltét.) a képviselőtársam.

 

ELNÖK: Képviselő Úr! Kénytelen vagyok megszakítani a hozzászólást! Egy óra után szünetet kell tartanunk. Több képviselő kétperces felszólalási szándékát jelezte.

 

DR. TAKÁCS IMRE (MSZP): Még egy mondatot hadd mondjak!

 

ELNÖK: De csak egy mondatot!

 

DR. TAKÁCS IMRE (MSZP): Az eladósodást abszolút számokban nézni közgazdaságilag helytelen. Az eladósodást csak a bruttó hazai termékhez viszonyítva érdemes nézni, az pedig - nagyon sokan elmondták már előttem - csökken, hiszen ha jól emlékszem, '96-ban 72 százalék volt a költségvetésben, '97-ben pedig 64 százalék.

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kétperces felszólalásra megadom a szót Tállai András képviselő úrnak, Fidesz. Kérem, tartsák be a két percet!

 

TÁLLAI ANDRÁS (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Olyan érzésem volt a vita során, különösen amikor egyes volt kormánypárti képviselőket hallgattam, mintha egy rosszul sikerült termelési tanácskozáson vettem volna részt. Százalékok hangzottak el, a bérszínvonal-növekedés, a bértömeg-növekedés, a termelékenység növekedése, a hatékonyság növelése. Teljesen olyan érzésem volt, hogy ha tovább tart, a végén kitüntetések átadása fog történni. Az ellenzéki képviselők mindenről beszéltek, csak a lényegről nem. Arról nem beszéltek, hogy a társadalom milyen rétegeinek tett jót az elmúlt évi költségvetés. Nem véletlen, hogy ez a rész kimaradt a beszámolójukból. Nem akarom ismételni önmagam. A vezérszónoklatban elmondtam, hogy a különféle rétegeket hogyan érintette az 1997. évi költségvetés végrehajtása.

Még egy gondolat, amit Bauer képviselőtársam mondott el, miszerint nagy öröm, hogy megvan a pénz, és megvan a vagyon - szerinte. Véleményem szerint nem olyan egyszerű kérdés, hogy egy zárszámadást úgy tekintsünk, hogy kimondjuk, hogy megvan a pénz, és megvan a vagyon. A pénzt csak nyilvánvalóan e törvény keretén belül csak addig lehet vizsgálni, amíg költségvetési körön belül marad. Amikor onnan kikerül, ez már nem vizsgálható - lásd állami vállalatok, bankprivatizáció, és hadd ne folytassam.

Az utolsó gondolatom ahhoz fűződik, hogy megvan a vagyon. Én nem így látom. Véleményem szerint a kormányzat arra ösztökélte az önkormányzatokat, amit ő maga is cselekedett: add el a vagyonodat, éld fel a vagyonodat, és élj abból! Mi más indokolja azt, hogy az elmúlt évben duplájára emelkedett az önkormányzatok vagyoneladása, és ebből kellett magukat fenntartani? Ha egy hasonlattal kellene élnem: az ország vagyoni állapota körülbelül olyan, mint egy hámozott léggömb.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm. Megadom a szót kétperces felszólalásra Szalay Gábor képviselő úrnak, SZDSZ.

 

SZALAY GÁBOR (SZDSZ): (Dr. Gidai Erzsébethez:) Tisztelt Képviselő Asszony! Az önök gazdaságpolitikai filozófiája és reményeim szerint a parlament összes többi pártjának gazdaságfilozófiája között talán a legnagyobb nézeteltérést a külföldi tőke szerepének megítélése okozza. Ön elmondta a jól ismert MIÉP-es felfogást a külföldi tőkeberuházások káros voltáról. Mi ennek - gondolom, a parlament összes többi pártja is - totálisan az ellenkezőjét valljuk. Mi azt gondoljuk, és a világban lezajló folyamatok ennek helyességét igazolják, hogy a külföldi tőkebefektetések jót hoznak egy adott országra, ezért verseny van, és ezért az országok egymással azon versenyeznek, hogy milyen feltételek biztosításával tudják magukhoz vonzani a külföldi tőkét.

Magyarország is ad kedvezményeket, önnek ebben igaza van. Bizonyos kedvezményeket ad nemcsak a kormány, nemcsak az állam, hanem az önkormányzatok is, mert önkormányzati szinten is verseny van, hogy hova tudják becsalni a külföldi befektetőket.

 

 

(13.00)

 

Ennek jó oka van nemzetközi szinten is, meg országos szinten is. Ugyanis a nemzetközi tőke nemcsak arról ismerszik meg, hogy természetesen az általa megtermelt profit vagy haszon egy részét, bizonyos részét ki is viszi - ez egyébként természetes, úgy gondolom -, hanem arról ismerszik meg, hogy az adott országban munkahelyet teremt és itt adózik. Ez az a nagy előny, amiért versengenek egymással az országok a külföldi tőke becsábítását illetően, és amiről ön, ha teljes képet kívánna adni a külföldi befektetések megítéléséről, szintén nem feledkezhetne el. Nagyon fontos, a gyakorlat azt támasztja alá, hogy az országok többsége ezt jóval nagyobb előnynek tartja, mint az ön által hangoztatott hátrányt. Köszönöm.

 

ELNÖK: Köszönöm. Utoljára Csurka István képviselő úrnak, MIÉP, adom meg a szót, mert szünet van és sajtótájékoztatót is rendezünk. Csurka Istváné a szó!

 

CSURKA ISTVÁN (MIÉP): Elnök úr, köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Az előzőekben elhangzott két felszólalásra szeretnék válaszolni nagyon röviden és tömören, ahogy lehet.

Azt állítja Takács képviselőtársunk, hogy mi nem tudjuk a globalizáció vonatát megállítani, megszüntetni - igen, mi szeretnénk, és tudjuk, hogy nem tudjuk. Ellenben itt élünk Magyarországon, és talán azzal nem szüntetjük meg a globalizáció vonatát, ha azt követeljük, hogy vizsgálják felül a Magyar Nemzeti Bank egész politikai, gazdasági és pénzügyi tevékenységét, hogy ne működjön minden ellenőrzés nélkül a Magyar Nemzeti Bank, ahogy akar.

Profitérdekeltség van a piacgazdaságban - mondja Takács úr. Hát, ez fantasztikus! Úgy szokták önök, marxisták csinálni, hogy amikor bajban vannak, amikor szorul a nyakukon a hurok, akkor jön a kioktatás. Mi is tudjuk, hogy profitérdekeltség van, ezzel ön nem mondott semmit.

Amikor azt mondja Szalay képviselő úr, hogy a MIÉP-pel mindenki szemben áll, akkor lehet, hogy valós tényt állít, lehet, hogy valótlant. Én azonban azt mondom, amikor a külföldi tőke üdvös voltára hivatkozik, akkor szíveskedjék elolvasni a mai újságokat. Ma ugyanis közzétették, hogy az Alkotmánybíróság törvényellenesnek találta és megszüntette a gázprivatizációval kapcsolatos, önök által meghozott önkormányzatitörvény-módosítást, amely kisemmizte az önkormányzatokat, és nem adott nekik pénzt. Ez, mint tudjuk, összefüggésben áll az egész energiaprivatizációval. Mi fel fogjuk vetni ezt a kérdést: hogyan lehet, ha az egyik része törvénytelen, a másik része meg üdvös? (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) A magyarságra nézve nem üdvös, nagyon káros!

Köszönöm. (Taps a MIÉP padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelt Országgyűlés! Az általános vitát elnapolom, folytatására még ma este sor kerülhet, tehát a további viták folytatására lehetőség van.

Most 2 óráig szünetet rendelek el. (Jegyzői közbeszólására reagálva:) Bocsánat! Még jegyzői bejelentés következik. Kérem, hallgassák meg!

 

DR. SZABÓ ERIKA jegyző: Tisztelt Ház! Felhívom az egészségügyi és szociális bizottság tagjainak figyelmét, hogy a bizottság ma 13 óra 45 perckor a parlament Delegációs termében ülésezik.

 

ELNÖK: Köszönjük szépen.

 

(Szünet: 13.04-14.12

Elnök: dr. Áder János

Jegyzők: Kocsi László és Molnár Róbert)

 




Felszólalások:   9-14   15-71   72-80      Ülésnap adatai