Készült: 2024.09.21.05:58:31 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

205. ülésnap (2012.06.20.), 44. felszólalás
Felszólaló Czerván György (Fidesz)
Beosztás vidékfejlesztési minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Expozé
Videó/Felszólalás ideje 9:31


Felszólalások:  Előző  44  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

CZERVÁN GYÖRGY vidékfejlesztési minisztériumi államtitkár, a napirendi pont előadója: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Magyarországon a több szempontból is veszélyeztetett kertészeti ágazat jövőjét az energiaigényes fóliás és üvegházi friss zöldség-gyümölcs és dísznövénytermesztés határozza meg, amely a lakosság friss hazai zöldségekkel és gyümölcsökkel való ellátásán túl nagymértékben hozzájárulhat a vidéki foglalkoztatás növeléséhez is.

A fóliás és az üvegházi kertészeti termesztés gazdaságos fenntartását, piaci bővítésének lehetőségét az energiaárak jelentősen meghatározzák. A termelés a hagyományos energiahordozók felhasználása, azok magas árszínvonala miatt nem kifizetődő. Kedvező földrajzi adottságaink miatt azonban a rendelkezésünkre álló geotermikus termálenergia felhasználásával biztosítani lehet a kertészetek gazdaságos működését és fennmaradását. A kertészetek fennmaradása nemcsak több százezer ember munkahelyének megtartását jelenti, hanem a mezőgazdaságból élő családok megélhetését, az ágazat családi gazdaságainak fennmaradását, a vidéki lakosság helyben tartását is.

(11.00)

A termálenergia felhasználásával lehetővé válik a szén-dioxid-kibocsátás és energiaimport-függőségünk csökkentése, és ezen keresztül az Európai Unió által ösztönözött, a megújuló energiára alapuló hőenergia-termelés arányának növelése is.

Az európai frisszöldség-piacon korlátlan felvevőkapacitások vannak, így az ágazat nemcsak a hazai piacot, de az exportigényeket is el tudja látni. A kertészetre épülő feldolgozó- és logisztikai ágazat újabb munkahelyek fenntartását és a foglalkoztatás további bővítését jelenti. Így a kertészet valós foglalkoztatásnövelési potenciált jelent.

Magyarországon jelenleg 3500 hektáron folyik fóliás és üvegházi hajtatott termesztés, ami 5000 hektár technológiai felületnek felel meg. Ennek a 6-8 százaléka hasznosul termálenergiával. Ezzel együtt a geotermikus energia aránya az energiamérlegben mindössze 0,29 százalék, míg az Európai Unióban ez az arány 5,5 százalék volt 2005-ben. Magyarországon a termálvíz-hasznosítás gazdasági akadályát jelenti az a jogi szabályozás, amely szerint az energetikai célra kitermelt termálvizet vissza kell táplálni. Ezt a szabályozást a jövőben felül kívánjuk vizsgálni.

Első lépésként jelen törvényjavaslattal a termálvíz-visszatáplálási kötelezettség felfüggesztését javasoljuk meghosszabbítani. A vízgazdálkodásról szóló törvény a kizárólag energetikai célra kitermelt termálvíz visszatáplálásának kötelezettségét írja elő. A több évtizedes múltra visszatekintő mezőgazdasági energetikai felhasználást végző termálkutak határozatlan idejű működési engedélyeit az előző kormány a vonatkozó kormányrendeletével 2012. december 22. napjával, a kertészeti gazdálkodási év közepén, a téli időszakban lejárttá teszi. Így azok a kutak, amelyek elsősorban a Dél-Alföldön a melegházi zöldségtermelés energiaszükségletét biztosítják, nem működhetnek tovább visszatápláló kút létesítése nélkül.

A visszasajtolás számos esetben nem oldható meg gazdaságosan, illetve az Alföldön, ahol a kertészetek jelentős része termálenergiát is használ, technikai és geológiai akadályba ütközik. Emiatt a megfúrt kitermelő kutak működésének egyetlen lehetséges feltételeként előírt visszatápláló kutak létesítése, a magas beruházási költségek miatt, a geotermikus energia hasznosításában érintett felhasználók többségének ellehetetlenülését és az ágazat súlyos versenyhátrányát idézné elő. Ezért a probléma megoldása fontos és időszerű.

E probléma orvoslására a kormány határozata értelmében három lépésben kerül majd sor, amelynek első, meghatározó eleme a vízgazdálkodásról szóló törvény módosítása. Rövid távú, átmeneti megoldásként a kizárólag energetikai célból kitermelt termálvíz visszatáplálásának kötelezettségét indokolt a törvényjavaslatban meghatározott módon felfüggeszteni a 2015. június 30-ig terjedő időszakra. A felfüggesztés azonban nem kötelezettség, hanem az ágazati termelés fennmaradását biztosító, választható lehetőség az ágazat számára. A visszatáplálási kötelezettség átmeneti felfüggesztéséhez a vízgazdálkodásról szóló 1995. évi LVII. törvény módosítása adja meg a lehetőséget.

A módosítás egyúttal meghatározza a termálvíz energetikai célra történő kitermelése szempontjából értékelendő mezőgazdasági termelés fogalmát is. A törvényjavaslat a visszatáplálási kötelezettség mellőzését kizárólag a mezőgazdasági termelés területén teszi lehetővé, azzal a feltétellel, hogy a hasznosított geotermikus energia több mint 50 százaléka a mezőgazdasági termelést szolgálja.

A törvényjavaslat Országgyűlés által történő elfogadását követően a visszasajtolási kötelezettség felfüggesztésének átmeneti időszakára módosítani szükséges a vizek hasznosítását, védelmét és kártételeinek elhárítását szolgáló tevékenységekre és létesítményekre vonatkozó általános szabályokról szóló kormányrendeletet és egyéb végrehajtást szolgáló jogszabályokat, amelyekre a javaslat haladéktalanul benyújtásra kerül a kormányhoz.

A kormány határozatának 3. pontjában foglaltaknak megfelelően az átmeneti időszakban kell megtalálni a végleges megoldást arra, hogy a mezőgazdaság és ezen belül a kertészetek a jövőben hogyan tudják a geotermikus energiát és az energiát hordozó termálvízkészleteket hosszú távon fenntartható módon hasznosítani, az elérhető legjobb technológiát és költségeit, az energiaárakat, valamint a vízszolgáltatások költségmegtérülésének elvét is figyelembe véve.

Az átmeneti időszakban további célirányos monitoring és adatgyűjtés valósul meg. A gazdálkodók részéről a termálvíz-hasznosításra vonatkozó mérési kötelezettségek végrehajtása szükséges ahhoz, hogy vizeink újabb állapotértékelése elvégezhető legyen, és az valós képet adjon. A vízhasználatra vonatkozó adatok ismeretében elengedhetetlen a víztakarékosságra, energiahatékonyságra és ellenőrzésre vonatkozó intézkedések felállítása és megtétele, valamint gazdasági elemzések elvégzése annak érdekében, hogy a fenntartható vízgazdálkodás megvalósulhasson.

A végleges megoldás ütemtervének kidolgozását 2012 második félévében el kell végezni annak érdekében, hogy a szükséges intézkedések az átmeneti időszak végéig végrehajthatók legyenek. A geotermikus energia hosszú távú és kiszámítható jogi hátterének biztosítása érdekében az intézkedéssorozat célja, hogy a korlátozottan, de utánpótlódó termálvízkészletekből előállított, megújuló geotermikus energia hosszú távon, fenntartható módon hasznosuljon, és elkerülhető legyen a felszíni vizek szennyeződése is.

Az intézkedések elmaradása esetén veszélybe kerül a termálvíz energiáját használó magyar fóliás és üvegházi kertészetek működése, továbbá komoly versenyhátrányban marad ez a termelőágazat. A javasolt intézkedések nélkül nő a Magyarországra érkező frisszöldség-import, csökken a magyar exportvolumen, tehát egyik oldalon veszélybe kerülnek a hazai piac mind teljesebb hazai termelésből előállított ellátására vonatkozó kormányzati törekvések, a másik oldalon pedig romlik a magyar külkereskedelmi mérleg.

Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! A mezőgazdaság termálenergiát használó ágazatainak fennmaradása és fejlődése érdekében szükséges biztosítani annak lehetőségét, hogy a fenntartható fejlődés által megkövetelt céloknak megfelelően megteremtsük egy olyan szabályozás alapjait, amely kiegyensúlyozott gazdasági növekedésen, árstabilitáson és magas versenyképességű teljes foglalkoztatottságon és társadalmi haladást célul kitűző szociális piacgazdaságon alapul.

Mindezeknek megfelelően kérem a tisztelt Országgyűlést, hogy a T/7672. számú törvényjavaslatban foglaltakat vitassa meg, és szavazatukkal támogassák a törvény módosítását.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormányzó pártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  44  Következő    Ülésnap adatai