Készült: 2024.09.19.22:18:12 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

205. ülésnap (2012.06.20.), 42. felszólalás
Felszólaló Czerván György (Fidesz)
Beosztás vidékfejlesztési minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 6:01


Felszólalások:  Előző  42  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

CZERVÁN GYÖRGY vidékfejlesztési minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Először is szeretném megköszönni a javaslatokat, a véleményeket és egyáltalán azt, hogy ilyen békés, jó szándékú, segítőkész javaslatok hangzottak el, és tényleg úgy gondolom, hogy nagyon komoly szakmai, szakmapolitikai vitának lehettünk a részesei.

Nagyon sok felszólalás érzelmi oldalról indított, én ezt az expozémban nem engedtem meg magamnak, de most talán megtehetem. Én magam gyerekkorom óta foglalkozom szőlő-, illetve bortermeléssel, és elég korán megtanultam azt, hogy a szőlő nem ismeri el az egyenes derekat, amelynél csak a bortermelés a nehezebb munka, annak is talán a borfejtés része, amely valamennyi kívülálló számára egy népszerű feladat, de aki csinálta már, az tudja, hogy nem könnyű.

Itt nagyon sok borvidék neve elhangzott. Én örülök annak, hogy nagyon sok képviselőtársam foglalkozik ezzel a tevékenységgel. Én magam is három borrend tiszteletbeli tagja vagyok, és tényleg a szívemen viselem ennek az ágazatnak a sorsát. Persze, tennivaló van bőven, és pontosan ez a törvényjavaslat is arról szól, hogy haladjunk előre, és ahogyan többen megfogalmazták, illetve én is igyekeztem az expozéban megfogalmazni, egyszerűsíteni szeretnénk az adminisztrációs terheket, hiszen valóban a szőlő- és bortermelőknek a szőlővel, illetve a borral van dolguk, nem pedig az adminisztrációval. Azt is elmondtam, és többen is elmondták, hogy ez egy első lépés, egy fontos lépés a tekintetben, hogy az adminisztrációs terhek valóban egyszerűbbek legyenek. Elszántak vagyunk, a kormányzat elszánt a tekintetben, hogy folytassuk ezt a munkát, folytassuk az egyeztetéseket az Országgyűlés mezőgazdasági bizottságával, a szőlészeti albizottságával, a szakmai szervezetekkel, mindenkivel, aki ezen a területen él, mozog és természetesen a parlamenti pártokkal is, hiszen itt a többség azért elismerően szólt erről a törvényjavaslatról.

Természetesen voltak aggályok is. Én előzetesen azt tudom mondani, hogyha ezeket módosító indítvány formájában majd be fogják nyújtani az érintett frakciók, akkor ezeket meg fogjuk vizsgálni. Gyakorlatilag a költségvetés, a források kapcsán jelenleg zajlik, illetve hamarosan kezdődik a 2013. évi költségvetés vitája. Én úgy gondolom, a feladatokhoz a forrásokat is igyekszünk majd melléteremteni.

Itt szó volt a borhamisítás kérdéseiről is. El szeretném mondani, hogy ezt az úgynevezett importbort - ez az olasz bor, itt többen is beszéltek róla - magyar borászok hozták be, és tudomásom szerint három cég ellen is komoly szankciókat vezetett be az illetékes hatóság, illetve ezeknek a cégeknek az üzemeltetése megszűnt. Azt is el kell mondanom, hogy itt nem a bor minőségével, a minősítésével volt probléma, hanem inkább a papírmunkával, az adminisztráció nem volt rendben, tehát nem magával a behozott bor minőségével, hogy ez nem felelt volna meg a bor-kritériumrendszernek.

Többen beszéltek, talán Font elnök úr, illetve Tiffán képviselő úr az uniós dolgokról is. Valóban, egy korábbi interpellációra adott válaszban elmondtuk, hogy a telepítési támogatásokat már a 2014-től kezdődő pénzügyi ciklus terhére előre szeretnénk hozni, ezt valóban nagyon fontosnak tartjuk, illetve jelenleg folyik a közös agrárpolitika vitája a 2014-2020 közötti időszakról. Főleg a közvetlen támogatásokról szoktunk ennek kapcsán beszélni, de legalább ilyen fontos része a piacszabályozási rész is, és ebben bizony szerepel a telepítési jogok megszüntetése. Magyarország álláspontját itt többen is elmondták. Természetesen mi ezzel nem értünk egyet, szerencsére nem vagyunk egyedül, a tagállamok és főleg a szőlőtermeléssel foglalkozó nagy tagállamok is egy platformon vannak Magyarország véleményével. Én úgy látom, hogy a bizottságban van remény arra, Ciolos biztos úr egy különbizottságot is létrehozott a kérdéskör megvizsgálására, hogy Magyarországot e tekintetben ne érje hátrány.

Itt szeretném megragadni az alkalmat és elmondani, hogy a közös agrárpolitika jelenlegi állásáról július 3-án a Vidékfejlesztési Minisztériumban egy konferenciát fogunk tartani, amelyre mindenkit szeretettel és tisztelettel meghívunk.

Még talán egy dologra szeretnék kitérni, a kivágással kapcsolatos észrevételekre. Várjuk a módosító indítványt. Én úgy gondolom, hogy most sincs akadálya annak, hogy ha valaki, teljesen mindegy, hogy most milyen célból, de nem kívánja folytatni 3 év után a tevékenységet, hogy azt esetleg bérbe adja, vagy értékesítse, ha van erre lehetősége, hiszen ezáltal még mindig értékesebb marad az ő tulajdona, mintha a kivágásra, a kényszerkivágásra kerülne sor. Egyébként általában el tudom mondani, hogy az uniós jogszabályoknál a minimumra törekszünk, tehát amit minimálisan figyelembe kell venni az uniós kötelezettségeink alapján; túlszabályozásra eddig sem törekedtünk, és a jövőben sem fogunk.

Tehát, még egyszer mondom, az első lépést, úgy gondolom, jó irányban megtesszük azáltal, ha ezt a törvényjavaslatot elfogadjuk, és kérem ehhez az önök támogatását is, illetve módosító indítványokkal javítsák, jobbítsák meg ezt a törvényjavaslatot, és ígérem, hogy valamennyi javaslatot szakmailag, szakmapolitikailag meg fogunk majd vizsgálni. Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  42  Következő    Ülésnap adatai