Készült: 2024.05.15.15:48:21 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

281. ülésnap (2005.12.14.), 12. felszólalás
Felszólaló Dr. Baráth Etele (MSZP)
Beosztás az európai ügyekért felelős tárca nélküli miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:06


Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. BARÁTH ETELE tárca nélküli miniszter: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Szalay Képviselő Úr! Egyet lehet érteni azzal, hogy az Európai Unió mai napi történetében komoly gondok halmozódtak föl, de szeretném felhívni a figyelmet arra, hogy minden egyes ilyen növekvő, bővülő szervezet mindig magában hordozza az akadályok legyőzésének kötelességét is. Eddig az Európai Unió a nagy nehézségeiből mindig egy-egy nagyon komoly és pozitív válasszal jött ki. Ilyen volt egyébként magának az eurónak is a megteremtése akkor, amikor komoly pénzügyi válság volt.

Ami a jelenlegi folyamatokat illeti, az elmúlt fél év, háromnegyed év folyamán már nagyon komoly döntések, határozatok születtek, amelyeknek a hazai ismertetése és az ezekkel történő komolyabb és elmélyültebb foglalkozás a magyar parlamentnek, közvéleménynek is nagyon fontos volna.

Az egyik az, hogy az a bizonyos lisszaboni folyamat, amelyik az európai versenyképességet hivatott megalapozni, gyakorlatilag konkrét cselekvések területére érkezett, megérett már, minden ország elkészítette a saját koncepcióját e tárgyban. Ennek az egyeztetése is megvan, és komoly, hároméves olyan akcióterve van Magyarországnak is, mint a többi 24 államnak, amely részben a makrogazdaság, részben a mikro-, tehát a kisvállalkozások, középvállalkozások által a gazdaság közvetlen környezetére, valamint a munkahelyteremtésre szól. Egyeztetés alatt áll azzal a hosszú távú koncepcióval is, amit a parlament, ha a Jóisten megsegít minket, a jövő héten hétfőn el fog fogadni, és a következő 15 évünket kijelöli.

Ezenkívül hadd hívjam föl a figyelmet arra, hogy csak az elmúlt napokban, példának okáért éppen a tegnapi nap folyamán, a versenyképességi tanács egyértelműen támogatta a REACH nevű, nagyon komoly, az egész vegyipar fejlődésére kiható, ugyanakkor a környezetvédelmet szolgáló intézkedéssorozat legáltalánosabb elveit.

Végigtárgyaltuk két héttel ezelőtt a szolgáltatások szabad áramlásával kapcsolatos szabályozást is. Ez azért nagyon fontos, mert tudjuk jól, hogy az Unión belül a személyek szabad áramlásával kapcsolatban még vannak gondok, a szolgáltatásokkal is vannak, ugyanakkor a pénz, az áruk, a személyek forgalmával kapcsolatban közvetlenül már minden egyes akadály elhárult. Egy kétségtelen: az Európai Unió egyetlen egységes gazdasági tér. Tehát amikor mi a pénzügyi perspektíváról beszélünk, akkor itt nem elsősorban arról van csak szó, hogy Magyarország fölzárkózása, jövője érdekében anyagi forrásokat kapunk - méghozzá nagyon jelentős forrásokat - az Uniótól, hanem egyszerűen arról van szó, hogy ez a támogatásnak tűnő, sokszor segélynek, sokszor kiadásnak hívott európai uniós pénzforrás nem más, mint befektetés az egész Unió jövőjébe. Befektetés a magyarországi gazdasági környezetbe, infrastruktúrába, befektetés az emberbe annak érdekében, hogy szakképzettebb és hozzáértőbb emberek legyenek, befektetés az egész ország versenyképességébe, tudásalapú jövőjébe. Tehát itt persze nagyon komoly fogalmi vita is van. Mi azt mondjuk, hogy azért kell több pénz, mert az egész Uniónak erre van szüksége, nem kizárólag Magyarországnak.

Az a tárgyalássorozat, ami megindul a holnapi nap folyamán, reméljük, hogy pénteken pozitív eredménnyel ér véget, abban bizony nagyon komoly kételyeink vannak még a mai nap is. Az első és legfontosabb az, hogy az a keretösszeg, amit a brit elnökség megállapított, semmiképpen nem elfogadható. Kettő: nem elfogadható az sem, hogy ebből gyakorlatilag az újonnan csatlakozó országok kevesebbet kapjanak, mint amennyi pontosan a felzárkózás érdekében szükséges. Ebben egységesedik 24 ország, egységes a 10 új ország, és egységesek a visegrádi négyek is. Tehát amikor a miniszterelnök úr ebben az ügyben megszólal a visegrádiak nevében is, egy közös álláspontot tükröz, hogy vannak elemei, amelyek elfogadhatatlanok. Vétónak hívjuk, vagy nem vétónak hívjuk? Elfogadhatatlan! De nyilvánvaló, hogy erről tárgyal mindenki, az elmúlt egy hét, tíz nap folyamán mindennapi, tényleg óránkénti kapcsolatunk van a másik 24 országgal, a brit elnökséggel, a Bizottsággal, a Parlament képviselőivel, tehát egy egyeztetett állásponttal igyekszünk ott megjelenni és megszólalni.

Ugyanakkor hadd hívjam föl a figyelmet, hogy azokat a feltételeket, amelyeket itt a parlamentben, azon kívül is az ellenzék legnagyobb pártjának, a Fidesznek a vezetői közölnek - miszerint is csak az Európai Parlament által már eddig júniusban mondott felső küszöb az elfogadható, vagy ha Magyarország nem éri el a GDP-jének 4 százalékos arányában a támogatást, amit az Európai Unió nekünk nyújtana, ebben az esetben egyfajta hazaárulást követ el -, nagyon keményen vissza kell utasítani, mert nagyon nagy mértékben korlátozzák a szabad mozgásterünket. Egy: soha sehol Európában a 4 százalékot senki nem érte el - ez nagyon fontos dolog. Kettő: virtuális ígéretei voltak az Európai Parlamentnek is.

Tehát afelől szeretném önt megnyugtatni, hogy felelősségünk teljes tudatában, a kompromisszum keresésével, de a nemzeti érdekek fel nem adásával fogunk tárgyalni.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypárti oldalon.)




Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai