Készült: 2024.04.26.08:30:21 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

167. ülésnap (2012.02.28.), 303. felszólalás
Felszólaló Dr. Juhász Imre
Beosztás Független Rendészeti Panasztestület elnöke
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 10:16


Felszólalások:  Előző  303  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. JUHÁSZ IMRE, a Független Rendészeti Panasztestület elnöke: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Általában köszönettel vesszük a támogató álláspontok tisztelt házbeli tolmácsolását, úgy a vezérszónokoknak, mint a bizottsági álláspontot ismertető képviselő úrnak.

Nagyon röviden a felszólalók sorrendjében. Harangozó képviselő úr annak a reményének adott hangot, hogy nagyobb lesz az elfogadottság az ORFK részéről. Azt gondolom, ez elsősorban egyébként nem a panasztestület kompetenciája, hogy ezt kutassa, mi lehetett a 2010. évben a valóban alacsony szám oka. Én csak osztani tudom azt a meglátását, azt a reményét, hogy ez a szám jobb lesz. Ezt Dorosz képviselő úrnak és Staudt képviselő úrnak is mondom, hogy a 2011. évre vonatkozó éves jelentésünk hamarosan elkészül, és az előzetes adatok azt mutatják, hogy jóval magasabb lesz az elfogadottsági arány. Tehát a részben, illetőleg a teljesen elfogadott állásfoglalások száma valahol 30 és 40 százalék között várható. Azt gondolom, nem is nekünk kell kutatni elsősorban, hogy mondjuk, a 2010. évben mi lehetett az ok. Nyilván sokféle oka volt ennek, valószínűleg a panaszok típusa is sajátos volt, 2009-ben elég sok volt a tömegoszlatási és a bizonyos tömegkezelésekkel kapcsolatos ügyek száma. Ez 2011-ben már tényleg nem így van, de mondom, én ezt az okot nem tudom innen megmondani, nem is hiszem, hogy a panasztestületnek erről lenne információja.

Félreértés lehetett a honvédelmi bizottság előtti kijelentéssel kapcsolatos megjegyzés, én azt gondolom, bármennyire is a döbbenetének adott hangot, mert én ott is azt mondtam, hogy javuló kapcsolatok vannak az Országos Rendőr-főkapitánysággal, ezt a beszámolóban is tartottuk, most is tartom és vállalom.

Amit pedig az Alapjogi Ügynökség igazgatójának látogatása kapcsán mondtam, idézném is: "Kár, hogy a Magyarországot a közelmúltban demokratikus elkötelezettségének megkérdőjelezése okán uniós irányból ért támadások során nem jelent meg ellenérvként, hogy Európában csak néhány, a Független Rendészeti Panasztestülethez hasonló társintézmény létezik, és hazánkban 2008 óta változatlan feltételekkel, zavartalanul dolgozhat a rendőrség civil kontrollját jelentő szerv." Én ebben most sem látom azt, hogy azt mondtam volna, hogy ez az egyetlen szerv, amit a kormány változatlanul hagyott, én a panasztestülettel kapcsolatban mondtam, amit mondtam, és ezt szintén tartom és vállalom.

A sorban következő Staudt képviselő úr véleményeit és javaslatait górcső alá véve annyiban kommentálnám, hogy természetesen minden szabályozást mindig lehet javítani, ezt nyilván jogászként is és nem jogászként is meg lehet erősíteni, ezért is tettük meg a javaslatainkat. Tehát itt, azt gondolom, nincsen különösebb ellentét, és azt mondottam, hogy addig pedig a szükséges és elégséges feltételek adottak a működésünkhöz, ezek között a keretek között kell dolgoznunk, és azt gondolom, hogy amit ezekből a keretekből ki lehetett hozni, azt a panasztestület ki is hozta ebben az elmúlt három évben.

(21.30)

A képviselő úr figyelmét tisztelettel felhívnám egy ellentmondásra a tekintetben, amit mondott a rendőrséggel való viszonyunk és az állásfoglalásaink elfogadottságával kapcsolatban. Ugyanis ebben a logikában, miután valóban semmilyen szabály nem tiltja azt, hogy szakmai kapcsolatot tartsunk a rendőrséggel, én nem látok összefüggést abban, hogy ha ezek szerint a javuló viszonyok között rosszabb az elfogadottság, akkor ebből nem vonható le semmilyen olyan jellegű következtetés, amit Staudt képviselő úr levont, ugyanis ez akkor lenne logikus, hogyha javuló viszonyok között az elfogadottság is valóban pozitív irányba változott volna. De miután ez éppen fordítva van, én azt gondolom, hogy nincs ilyen jellegű összefüggés. A jobb viszonyok között is van nagyobb elutasítottság, és azt gondolom, hogy 2011-ben meg majd más eredmények lesznek, mint mondottam, ennek az okait nem a panasztestületnek kell kutatnia.

Egyébként nekünk muszáj az Országos Rendőr-főkapitánysággal kapcsolatokat ápolni. Mi nagyon nagy hangsúlyt helyezünk arra, és én ezt el is mondtam, és a beszámoló is tartalmazza, hogy a rendőrség is jobban megismerje a panasztestületi állásfoglalások hátterét. Ezért is vállalkozunk arra, hogy akár oktatási jelleggel, akár állománygyűléseken kifejtsük azt a kőkemény álláspontot, amit a panasztestület az állásfoglalásain keresztül megfogalmaz.

A társadalmi ismertséggel kapcsolatban, amit a képviselő úr mondott, valóban van még tennivaló. Nekünk ebben elég szerény lehetőségeink vannak, tehát nyilvánvalóan nincs pénzünk arra, hogy nagy reklámkampányokat indítsunk. Amit lehet szerény körülmények között, azt megtesszük. Szórólapokat gyártunk, ezek nemcsak a rendőrségen érhetők el, hanem például az önkormányzatoknál, illetőleg a polgármesteri hivataloknál is, egy szerény tévéreklám is készül, amint említettem, folyóiratot alapítottunk, konferenciákat rendezünk. Tehát vannak nyilvános rendezvényeink, van arra való törekvésünk, hogy ez a társadalmi ismertség nőjön. Az állásfoglalásainkban pedig mindig elmarasztaljuk a rendőrséget abban az esetben, hogyha a potenciális panaszost az intézkedés kapcsán nem oktatják ki a panaszjogára, beleértve a Független Rendészeti Panasztestülethez való fordulás jogát is.

Dorosz Dávid képviselő úrral kapcsolatosan, amit a statisztikával kapcsolatban mondottam, azt itt is fenntartom. Szerintem ez változni fog, és javulni fog. Itt értesültem egyébként, az Országházban az időközben benyújtott és általa említett módosító javaslatokról, azokat azonban nem ismerem, nem tudom, mennyiben tükrözik a beszámolóban egyébként több mint húsz oldalon sorolt, általunk megfogalmazott javaslatokat.

Ez már korábban is itt elhangzott Kontrát államtitkár úrtól, és azt hiszem, hogy Harangozó képviselő úr is mondotta, összességében át kell gondolni nyilvánvalóan, hogy milyen irányban kell a panasztestületet szabályozni, a jogi környezetet változtatni. Ebben természetesen a panasztestület továbbra is partner, és ha konkrét javaslatok vannak, azt nagyon szívesen véleményezzük, és támogatjuk, amennyiben megegyezik az elképzeléseinkkel, természetesen tudomásul véve és tudva azt, hogy a döntés az Országgyűlés kezében van.

Hiányérzetét fogalmazta meg a képviselő úr még a globális bizalmat illetően, mármint a rendőrséget, illetve a globális bizalmat illetően. Az az igazság, hogy erre nézve nekünk adataink nincsenek, hiszen nyilvánvalóan, akik hozzánk fordulnak, azok még nem valószínű, hogy teljes egészében ennek a bizalomnak a letéteményesei, de olyan jellegű visszajelzést nem tudok elképzelni, amely mondjuk, országos szinten mutatná azt, hogy most jelen pillanatban milyen a bizalmi indexe a magyar rendőrségnek.

A képviselő urak hozzászólását talán ennyiben tudnám kommentálni.

Szeretném megköszönni azt is, hogy Kontrát államtitkár úr említette a javaslatainkkal kapcsolatban, hogy azokat a kormány megfontolja. Úgy gondolom, és ez a képviselő úrnak is nyilvánvalóan megfelelő válasz, hogy elindulhat egy olyan folyamat, amely a szükséges törvénymódosításokat kidolgozza és aztán meg is valósítja.

Köszönöm szépen a figyelmet, elnök úr. (Taps.)




Felszólalások:  Előző  303  Következő    Ülésnap adatai