Készült: 2024.09.19.00:29:13 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

193. ülésnap (2004.12.06.), 26. felszólalás
Felszólaló Kiss Péter (MSZP)
Beosztás a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:17


Felszólalások:  Előző  26  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KISS PÉTER, a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter: Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Tisztelt Frakcióvezető Úr! Nagyon remélem, hogy nem ártok azzal a megjegyzésemmel önnek, amit szeretnék megtenni, hogy végre a mai nap során az ellenzék részéről egy tiszta, világos álláspontot, tiszta hangot lehet hallani e tárgykörben. (Derültség a függetlenek soraiban.)

Egyetértek ugyanis önnel abban, hogy e kérdés nem olyan kérdés, amit erővel vagy egyszerű többséggel el lehetne intézni, és nemcsak azért, mert a parlamenti matematika megkíván egyfajta egyetértést, egyfajta konszenzust, hanem a kérdés természete olyan, hogy ha mi napirendre a békés nemzeti újraegyesítés kérdését tűzzük, akkor azt nem lehet másfél-fél arányban vagy akár egy háború keretében elintézni.

Ezért tehát ha önök ennek utat nyitni azzal kívánnak, hogy visszavonják javaslatukat azzal az igénnyel, hogy ez teremtsen a parlamentben lehetőséget, elvi lehetőséget négypárti tárgyalásokra vagy konszenzuskeresésre az érdekelt felek között, azt gondolom, helyesen járnak el.

Kérdése, felvetése kapcsán, amely azzal a címmel született, hogy a holnapról való felelősséggel, nos, meg kell említenem, hogy parlamenti szakba ez a kérdés éppen azért nem juthatott, mert egyrészt a legnagyobb ellenzéki párt nem rendelkezett olyan javaslattal, amelyet megvitathattunk volna itt; másrészt egy olyan népszavazási kezdeményezést támogatott, amely ellehetetlenítette - mind tartalmilag, mind formáját tekintve, mind pedig időben - egy parlamenti kérdés megfelelő konszenzusos tárgyalását.

 

(14.00)

Nos, ilyen értelemben tehát a felelősség azoké, akik a mögé a felelőtlen kezdeményezés mögé álltak, amelyet a Patrubány Miklós vezette MVSZ tett meg.

Hogy kikkel is álltak össze a Fidesz képviselői, nos, erről, azt gondolom, leghitelesebben a határon túli magyarság képviselői tudnak nyilatkozni. Én most az Index internetes honlapjáról szeretnék idézni két minősítést. Az egyik minősítést Kovács Miklós, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség elnöke tette, még a kampány indulása körül úgy fogalmazott: szerinte a kettős állampolgárság ügyét nem a megfelelő emberek karolták fel. Szerinte a kezdeményezés Patrubány Miklós MVSZ-elnök miatt fog majd megbukni. Patrubány gallyra vágja az egész ügyet - fogalmazott Kovács Miklós. Abból is látszik az ország hozzáállása a kérdéshez, hogy csak egy ilyen - őt idézem - marginalizált szélhámosnak jutott eszébe foglalkozni az üggyel - mondja Kovács Miklós az Indexnek.

De idézek egy másik hiteles határon túli vezetőt, Kasza József urat, aki úgy fogalmaz: “A vajdasági magyarok vezetője szerint Patrubány Miklósnak, a Magyarok Világszövetsége elnökének inkább le kellene mondania a posztjáról, mint hogy újabb népszavazást kezdeményezzen kettős állampolgárság ügyben. Szó szerint mondja, tehát idézem, Kasza szerint » Patrubányék jobb lenne, ha most - így fogalmaz - elhúznának a francba« , ahelyett, hogy újra belekeverednek egy sikertelen népszavazási próbálkozásba.ö

Nos, képviselő úr, ezek azok az utak, amiket a határon túli magyarság képviselői szempontjából sem lehet járni. Ami utat viszont járni kell - azt hiszem, meggyőződésem, a népszavazás után még inkább -, az a békés nemzeti újraegyesítés útja az európai csatlakozás által. Ez ad ugyanis lehetőséget az elválasztó határok megszüntetésére, a békés nemzeti újraegyesítésre és a nemzet felemelkedésére az európai források, a közös fejlődés által.

Ha önök a törvényjavaslatok módosítása során a szülőföldprogrammal együtt készek ebben partnernek mutatkozni, mi egészen biztosan készek leszünk együttműködni önökkel.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps az MSZP padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  26  Következő    Ülésnap adatai