Készült: 2024.09.19.00:19:01 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

121. ülésnap (2020.04.21.), 46. felszólalás
Felszólaló Nacsa Lőrinc (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:42


Felszólalások:  Előző  46  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

NACSA LŐRINC, a KDNP képviselőcsoportja részéről: Pedig hölgyeké az elsőbbség. Köszönöm szépen, elnök úr. Pedig szerettem volna képviselő asszony felszólalására reagálni, de a mai nap szerintem lesz még erre lehetőség. (Derültség.)Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A mostani törvényjavaslat európai uniós jogharmonizációs jellegű. A törvényjavaslat célja, hogy egyszerűbbé és átláthatóbbá tegye azon szabályokat is, amelyek a gyakorlati használat során esetleg problémát jelenthettek a múltban. A törvényjavaslat tartalmazza a schengeni információs rendszerrel kapcsolatos általános szabályokat és a figyelmeztető jelzések és egyéb adatok kezelésével kapcsolatos feladatok meghatározását, valamint adatvédelmi és garanciális szabályokat is.

Számunkra a schengeni megállapodás eredményeképpen létrejött, Európán belüli szabad mozgás intézménye Európa egyik legnagyobb vívmánya. Éppen most, a koronavírus okozta világjárvány idején érzékeljük leginkább, hogy az európai országok határátkelőhelyek megnyitásával milyen mértékben egymásra vannak utalva. Miniszter úr ma is meg tegnap is beszélt már az ingázásról, a határ két oldalán a munkavállalói ingázásról, illetve az áruforgalom szabad áramlásáról, azt gondolom, ezeket a mostani helyzetben sem szabad figyelmen kívül hagyni. Reméljük, hogy az európai veszélyhelyzet elmúltával újból visszaáll a schengeni belső övezeten belül a polgárok szabad mozgásának intézménye.

Mi, kereszténydemokraták támogatjuk „békeidőben” a schengeni szabad mozgás intézményét, ami viszont csak nagyon szigorú külső határellenőrzéssel együtt képzelhető el. Számunkra ez elengedhetetlenül fontos, ugyanis hazánk nagyon hosszú külső schengeni határokkal rendelkezik, Magyarország négy olyan országgal szomszédos, akik nem tagjai a schengeni övezetnek. Azt sem szabad elfelejtenünk, hogy bár jelenleg nem irányul olyan nagy figyelem a migrációra, de ettől ez nem szűnt meg, a balkáni migrációs útvonal ugyanolyan aktív volt még pár hónappal ezelőtt is, mint 2015-ben, ráadásul nem tudhatjuk, hogy a világjárvány elmúltával Törökország meddig képes vagy meddig hajlandó majd feltartóztatni a területén tartózkodó, Európába bármikor megindulni képes több mint négymillió migránst.

Tehát a belső schengeni szabad mozgás intézményéhez szükség van a külső határvédelemre és a határellenőrzésre is. A külső schengeni határátkelőhelyeknél a belépő harmadik országbeli személyeket ellenőrizni kell, ki kell szűrni maradéktalanul a belépésre nem jogosultakat, valamint a bűnözőket, a terroristákat és az illegális határátlépőket is. Az európai polgárok biztonsága érdekében a schengeni információs rendszer ezután már még pontosabb, részletesebb információkat fog tartalmazni a harmadik országokból érkező állampolgárokról. Ezután a rendszernek tartalmaznia kell majd egy olyan mechanizmust, amely értesítést küld a tagállamoknak akkor, ha a harmadik országbeli állampolgárok az önkéntes távozásra előírt határidőn belül nem tettek eleget visszatérési kötelezettségüknek. Ennek a mechanizmusnak elő kell segíteni, hogy a tagállamok teljesítsék a kiutasítási határozatok végrehajtására vonatkozó kötelezettségeiket, valamint a beutazási tilalom elrendelésére vonatkozó kötelezettségeiket azon harmadik országbeli állampolgárok tekintetében, akik nem tettek eleget visszatérési kötelezettségüknek. Abban az esetben, ha az érintett harmadik országbeli állampolgárok az őrizetből a kitoloncolás foganatosítása nélkül szabadulnak, akkor a kiutasításra vonatkozó figyelmeztető jelzést az érintett tagállamoknak haladéktalanul be kell majd vinni a schengeni információs rendszerbe.

A pontosabb adatszolgáltatás a részletesebb és a gyakorlati élethez igazított figyelmeztető jelzések következtében, reméljük, a jövőben egy biztonságosabb, jobban működő schengeni információs rendszert eredményez majd. Éppen ezért a KDNP képviselőcsoportja támogatja a javaslatot. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  46  Következő    Ülésnap adatai