Készült: 2024.04.26.04:47:37 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

186. ülésnap (2004.11.16.), 290. felszólalás
Felszólaló Kosztolányi Dénes (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:32


Felszólalások:  Előző  290  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KOSZTOLÁNYI DÉNES (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Őszintén örülök annak, hogy a tévéközvetítés ideje lejárt, és higgyék el nekem, annak sem örülök, hogy egyáltalán fel kell szólalni abban az ügyben, amiben most szót kértem a tisztelt Ház előtt. Mert nem kevesebbet állítok, mint hogy a 2005-ös költségvetési tervezet benyújtásakor a Magyar Köztársaság kormánya törvényt sértett. Azért örülök, hogy nincs tévéközvetítés, mert legalább az ingatlanbűnözők nem a tévéből értesülnek arról, hogy nekik áll a zászló, és az sem jó, hogyha nagyobb nyilvánosságot kap az, hogy a Gyurcsány-kormány törvénysértő. Mivel bizonyítom ezt?

Tisztelt Ház! 2004. június 21-én 353 igen szavazattal, azaz 91 százalékos igenlés mellett az Országgyűlés elfogadta a 71/2004. számú országgyűlési határozatot az úgynevezett lakásmaffia-tevékenység visszaszorításához szükséges kormányzati intézkedésekről. Az országgyűlési határozat többek között felkérte a kormányt, hogy a 2005. évi költségvetési javaslat előterjesztésével egyidejűleg biztosítson pénzügyi forrásokat az Igazságügyi Minisztériumnak, a Földművelésügyi Minisztériumnak, a Belügyminisztériumnak, az Egészségügyi, Szociális és Családügyi Minisztériumnak a határozatban megadott feladatok végrehajtásához.

Hogy ezek közül a lejárt határidejűeket felsoroljam: a földhivataloknál jelentkező ügyirathátralék teljes feldolgozását írta elő az országgyűlési határozat; az előírásoknak mindenben megfelelő munkavégzéshez szükséges tárgyi és személyi feltételek megteremtését; az önkormányzati ügyfélszolgálati irodák bekapcsolását az ingatlan-nyilvántartási szolgáltatásokba; a lakásmaffia-tevékenység áldozatait normatív finanszírozással vagy más módon segítő önkormányzatok állami támogatását írta elő; a krízishelyzetbe került családok és a rendkívüli élethelyzetben adható kiemelt összegű támogatás feltételeinek a megteremtését, kérem szépen, meg kellett volna oldani most, egyidejűleg a költségvetés beterjesztésével.

A Pénzügyminisztérium a 2005. évi költségvetésben ezen kötelező feladatok elvégzéséhez egyetlen fillér támogatást nem biztosít. Az én véleményem szerint egy költségvetést úgy kell elkészíteni - és az államtitkár úr, remélem, elmondja a pénzügyminiszternek -, hogy először leülök az íróasztalhoz, előveszem a kötelező határozatokat, törvényeket, és azt beépítem a költségvetésbe. Nem ez történt ezek szerint, mintha az országgyűlési határozat nem érne fel a törvény erejéhez.

A részletes vitákban, tehát a javaslatok előterjesztésekor a kormány a költségvetéshez benyújtott módosító javaslatokat kivétel nélkül elutasította. Ezeket a módosító javaslatokat összegszerűen és jogcímre való hivatkozással állítottam össze, és adtam be úgy, mint az úgynevezett lakásmaffia-bizottság valamikori alelnöke.

A szükséges pénzügyi fedezet forrásonként minden esetben az adott tárca központi igazgatási költségvetésében került megjelölésre, és ezt tettem annak érdekében, hogy a lakásmaffia elleni küzdelem ne más területek finanszírozásából vonjon el anyagiakat, hanem az “olcsó és szolgáltató állam kialakításaö kormánypárti jelszó jegyében egyben a bürokrácia leépítését és az állami pazarlás megszüntetését is szolgálja.

A Gyurcsány-kormány programjában szerepel, hogy törvényt alkotnak az áldozatok jogi segítésére, a károk enyhítésére; a “Lendületben az országö című kormányzati brosúra 29. oldalán találják meg szocialista képviselőtársaim ezt a veretes mondatot. A Fidesz-Magyar Polgári Szövetség várja a törvény benyújtását, de addig is elvárja, hogy a kormány tartsa be a hatályos rendelkezéseket, és tartózkodjon a további törvénysértések elkövetésétől.

A Fidesz képviselőcsoportja nevében fel kell hogy szólítsam a kormányt, hogy a hatályos országgyűlési határozatot maradéktalanul hajtsa végre, és egyben felkérem - és azt hiszem, ez a fontosabb - a parlamenti pártok képviselőit, hogy a módosító javaslatokat támogassák.

(17.50)

A parlament önkormányzati bizottsága a módosító javaslatokat a kormánnyal szemben támogatta, a többi bizottságból egy sem támogatta, mintha az országgyűlési határozatot ők nem ismernék, vagy tagadnák, vagy elutasítanák. Miután az önkormányzati bizottságban megkapták a módosító javaslatok a többséget, ezért még halvány lehetőség mutatkozik arra, hogy a lakásmaffia elleni küzdelem folytatódjon, és az áldozatok bizalma és reménye megmaradjon a parlamentet érintően.

A jövő évi költségvetés vonatkozó módosító javaslatainak támogatását valamennyi parlamenti képviselő nyugodt szívvel támogathatja, és közös érdeket jelent. Az igen szavazatuk, tisztelt képviselőtársaim, csupán megerősíti majd a korábbi országgyűlési határozat megalkotásakor kimondott és helyeslő véleményüket. Amennyiben viszont a 2005. évi költségvetés nem biztosít fedezetet az országgyűlési határozat végrehajtásához, akkor egyértelmű, hogy a Magyar Köztársaság kormánya törvényes kötelezettségének nem kíván eleget tenni, és többek között mulasztásával az ingatlan-nyilvántartás kaotikus állapotait kívánja fenntartani. A kormány nem tesz semmit az ingatlanokkal, bérlakásokkal kapcsolatban feltárt visszaélések megakadályozása érdekében, nem áll a megkárosított, kijátszott és minden vagyonukból kiforgatott emberek sokasága mellett.

A Fidesz-Magyar Polgári Szövetség a Sors-Társak Egyesületével, civilek szervezetével együttműködve minden eszközt igénybe kíván venni annak érdekében, hogy a Gyurcsány-kormányt törvényes feladatainak elvégzésére kényszerítse. Én nagyon szépen kérem még egyszer az Országgyűlés valamennyi képviselőjét, hogy a korábbi határozat igen szavazata mellett a módosító javaslatokat is igen szavazatával erősítse meg.

Köszönöm a figyelmet. (Taps az ellenzéki padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  290  Következő    Ülésnap adatai