Készült: 2024.09.24.14:19:46 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

186. ülésnap (2004.11.16.), 118. felszólalás
Felszólaló Szijjártó Péter (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:03


Felszólalások:  Előző  118  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZIJJÁRTÓ PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Néhány olyan módosító indítvánnyal szeretnék röviden foglalkozni, amelyeket az ifjúsági célok, a sport és a kábítószer-ellenes küzdelem területén nyújtott be a Fidesz-frakció ifjúsági és sport munkacsoportja.

Ezekre a módosító indítványokra annál inkább szükség volt, mert úgy tűnik, hogy, nyilván vetekedve és vetélkedve más szakterületekkel, de ez a három terület is nyugodtan számíthat a költségvetés vesztese címre. Merthogy úgy látszik, hogy azoknak a programoknak, amelyek akár a polgári kormány idején elindultak, akár szerepeltek az önök választási ígéretei között, akár a tervek, preferenciák, célok között, amiket a volt gyermek-, ifjúsági és sportminiszter megígért, úgy tűnik, hogy a finanszírozási háttere nincsen meg a költségvetésben. Nagyon sokszor már magáról a célról is elfeledkeztek, mert nemhogy nulla vagy “...ö van az összeg helyén, hanem egész egyszerűen maga a téma, maga a fejezet is kikerült a költségvetésből. Éppen ezért módosító indítványaink döntő többsége régi fejezeteket, a tavalyi évben a költségvetésben még döntően megtalálható fejezeteket emel vissza a jövő évi költségvetés előterjesztésébe, illetve a törvényjavaslatba.

A kábítószer-ellenes küzdelem kapcsán már sokszor kiütközött a két oldal felfogásbeli különbsége, éppen ezért talán nem is érhetett volna meglepetésként minket az, hogy az ezzel kapcsolatos kiadások kikerültek a költségvetésből. Éppen ezért azt javasoljuk, hogy kerüljön vissza a költségvetésbe a kábítószer-ellenes nemzeti stratégia megvalósítása, mert ha ezt nem tesszük meg, akkor hozzájárulunk a kábítószerek terjedéséhez, hozzájárulunk ahhoz, hogy a fiatalok nem ismerik fel ezt a veszélyt. Erre 1 milliárd forintot irányozunk elő, mint ahogy 300 millió forintot javasolunk a drogkezelő intézmények szolgáltatásainak fejlesztésére is, hiszen ezek azok a helyek, ahol a lehetőség adott lehet a gyógyulásra.

A kábítószer-problémával kapcsolatos képzésekre 135 millió forintot javasolunk. Fontos azoknak a szakembereknek a képzése, akik az előbb említett intézményekben a fiatal drogosokat gyógyítani tudják. És fontos persze az is, hogy drogkutatásokat végezzünk. Tudjuk azt, hogy milyenek a fogyasztási veszélyek, a szokások, hol van igazán szükség a segítségre.

Az ifjúsággal kapcsolatban mi, fiatalok már gyakorlatilag 2002 vége óta érezhetjük, hogy valamiért ez a kormány mintha pikkelne ránk. Valamiért mintha hadüzenetet küldött volna az új nemzedéknek. És ez sajnos a költségvetésekben évről évre egyre inkább világossá válik. Sajnálom, hogy egyik fiatal szocialista képviselőtársam sincs itt, hiszen nyilvánvalóan akkor jól elvitáznánk a költségvetés ifjúsági céljairól. Persze, ezzel senkinek a korát nem kívántam minősíteni, úgy helyesbítenék, hogy egy fibiszes képviselő sincs itt.

Mik a javaslatok ezen a téren? Azt gondolom, hogy szégyenteljes, és lehet, hogy csak feledékenységből maradt ki a költségvetésből a Nemzeti Gyermek- és Ifjúsági Közalapítvány támogatása. A rendszerváltoztatás óta, 1990 óta először fordulhat elő, hogy nem támogatják a Nemzeti Gyermek- és Ifjúsági Közalapítványt. Ez miért fontos? Azért fontos, mert többek között 500 fiatal fogyatékos szakképzését végzi ez a közalapítvány évente. Azt gondolom, hogy nem szabad elfeledkeznie a fogyatékos fiatalokról egy kormánynak akkor, hogyha költségvetést tervez.

Mint ahogy nem szabad elfeledkeznie a határon túli magyar ifjúsági szervezetek támogatásáról sem. Beszélünk most kettős állampolgárságról, beszélünk arról, hogy milyen fontos lenne az, hogy ott helyben, a kisebbségi sorban megtalálják az érvényesülést a magyarok, akkor kezdjük a fiatalokkal, kezdjük a határon túli magyar szervezetek támogatásával. Sajnos, ez is kimaradt a költségvetésből, ezért a támogatásukra egyrészt 40 millió forintot, valamint a Magyar Ifjúsági Konferencia működésén keresztül újabb 30 millió forintot szorgalmazunk.

Szó volt arról, fontos az, hogy a fiataloknak közösségi helyeket, lehetőségeket biztosítsunk. Ehhez képest az ifjúsági létesítményfejlesztés, úgy ahogy van, nulla forinttal szerepel a költségvetésben. Azt javasoljuk, hogy az ifjúsági házak felújítására és az ifjúsági szálláshelyek felújítására - egyébként a polgári kormány alatt alkalmazott metódus szerint - jövőre is fordítson a költségvetés.

Nem tudom, tudják-e, tisztelt képviselőtársaim, hogy ebben az országban 25 ezer olyan játszótér van, amelyek nem felelnek meg a minőségi előírásoknak; 25 ezer olyan játszótér, ahova ha lemennek a gyerekek játszani, akkor a szüleik gyakorlatilag órákon keresztül retteghetnek, hogy milyen sérülést szednek össze. Éppen ezért fontosnak tartjuk, hogy a költségvetés erre a célra 350 millió forintot elkülönítsen. És az erőszak-mentességi program is kimaradt a büdzsé előterjesztéséből. Mi apellálunk arra a közös gondolkodásmódra, hogy az erőszakmentesség egy közös, kívánatos cél, ezért az erőszak-mentességi program támogatását is kérjük beemelni a költségvetésbe.

És akkor így jutunk el a sporthoz, amely, úgy tűnik, az olimpia éve után jövőre is mintegy vesztesként kell hogy kikerüljön ebből a mérkőzésből, amit a kormánnyal vív. A Nemzeti Sportszövetség már nemzeti sportfejlesztési koncepciót kellett hogy benyújtson - ők, a szakemberek mondták azt, hogy ilyen mélyen, ilyen drasztikusan alacsonyan a magyar sport támogatása még soha nem volt. Ha ezzel a kijelentéssel fognak itt vitázni képviselőtársaim, akkor tudni kell, hogy nem velem, hanem a sportszakemberekkel vitáznak.

2002-ben 2,9 milliárd forintot fordított a költségvetés a versenysport támogatására - ehhez képest önök 850 millió forintot szeretnének. 2002-ben 1,5 milliárd forint volt a szabadidősport támogatására - ehhez képest önök 288 millió forintot kívánnak fordítani erre a célra. Mi azt javasoljuk, hogy legalább a 2002-es támogatási összegek feléig menjen el, legyen annyira bátor a kormány, hogy legalább a felét adja meg ezeknek. Ezért szabadidősportra plusz 500, versenysportra plusz 800 millió forintot javasolunk.

(12.30)

Ebben az évben megkeserítette a sportszeretők életét több doppingügy is. Tavaly a parlament előtt már ment egy kört a doppingtörvény, a büntető törvénykönyvben való szabályozása ennek a kérdésnek. Fontos ez a téma, mert a fiatalok nyilvánvalón nem érzik a veszélyt, és a fiatalok sokkal inkább hajlandók engedni a csábításnak, ezért javasoljuk, hogy a doppingellenes feladatokra még többet költsön a kormány.

Bár idén volt az olimpia, és majd négy esztendő múlva lesz a következő, de nyilvánvalóan nem az olimpia évében kell majd elkezdeni a felkészülést az olimpiára, hanem már az olimpiai ciklus első évében, jövőre is meg kell majd ezt tenni, ezért nem értjük, hogy miért feledkeztek el a Magyar Olimpiai Bizottság támogatásáról, és miért feledkeztek el a sportági szakszövetségek támogatásáról. Javasoljuk, hogy mind a kettő kerüljön vissza a költségvetésbe.

S végül, de nem utolsósorban ismét a fogyatékosokhoz érkeztünk el. A fogyatékosok sportszövetségeinek támogatása úgy, ahogy van, kimaradt a költségvetésből, tisztelt képviselőtársaim, hasonlóképpen a fogyatékos fiatalok szakképzéséhez és hasonlóképpen az ifjúsági és sportlétesítmények akadálymentesítéséhez. Azt gondolom, hogy ez tűrhetetlen, és nyilvánvalóan, ha önök majd megnézik a büdzsé tervezetét, és önök is meglátják, hogy így van, akkor hadd apelláljak már a lelkiismeretükre és a jóindulatukra, és kérem, ezeket a módosító indítványokat mindenképpen támogassák.

A végére csak egy jó tanács: ha már a sporttörvényt áterőltették a parlamenten, és létrehozták a Nemzeti Sporttanácsot, legalább kérjék ki a véleményét, mielőtt sportköltségvetést készítenek.

Köszönöm a figyelmet. (Taps az ellenzéki padsorokból.)




Felszólalások:  Előző  118  Következő    Ülésnap adatai