Készült: 2024.09.23.03:13:21 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

171. ülésnap (2008.11.04.), 106. felszólalás
Felszólaló Dr. Schvarcz Tibor (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 8:07


Felszólalások:  Előző  106  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SCHVARCZ TIBOR (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Úgy véljük, hogy a kormány által benyújtott új, a megváltozott gazdasági körülményekhez alkalmazkodó költségvetés a stabilizációt szolgálja, amelynek célja, hogy a gazdasági válság állampolgárokra gyakorolt hatását minimalizálja, ugyanakkor az intézmények működését biztosítsa.

A világgazdasági válság az egészségügyi ágazatot sem hagyta érintetlenül, ami a jövő évre vonatkozóan nagyon fegyelmezett költségvetési előirányzatokat eredményezett, mind az Egészségbiztosítási Alap, mind pedig az Egészségügyi Minisztérium vonatkozásában. Úgy látjuk, hogy a 2009. évi költségvetésben a korábbi évek szakmai és szakmapolitikai vállalásai továbbra is érvényesek, de nyilvánvaló, hogy a szükségesnél korlátozottabb lehetőségek vannak a teljesítésre.

Ez a költségvetés mindenképpen a védelem költségvetése, minden eszközt mozgósít arra, hogy megvédje a munkahelyeket, a hazai vállalkozásokat, a pedagógusok, az ápolónők, az orvosok, a közalkalmazottak munkahelyét; megvédi a piaci szférában dolgozók többségének a munkahelyét, megvédi a 13. havi nyugdíj intézményét, megvédi a családtámogatások rendszerét. Megvédjük, amennyire csak lehet, az életképes és tisztességes hazai vállalkozásokat, megőrizzük és megvédjük az államháztartás stabilitását.

A válság idején a kiutat három dolog jelenti: az oktatás, a munkahelyek teremtése, a gazdaság élénkítése és az egészségügyre fordított összegek növelése. Ha megnézzük, hogy milyen forrásokkal gazdálkodik az Egészségbiztosítási Alap a jövő évi költségvetésben, akkor azt látjuk, hogy a 2008. évi előirányzat mintegy 2,9 százalékkal meghaladó pénzösszeggel rendelkezik, a természetbeni ellátások összege pedig 2,6 százalékkal haladja meg a 2008. évi felhasználásokat.

Az Egészségbiztosítási Alap költségvetése a 2009. évben először tartalmazza az 5 százalékos bérnövekményt is, mintegy 16 milliárd forint nagyságban. A megszorító hatások ellenére mintegy 10 milliárd forintot fordít az egészségügyi fejlesztésekre, így a háziorvosi ellátásra, a fogászati ellátásra, a művesekezelésre, az otthoni szakellátásra, a betegszállításra és a mentésre. A mentős dolgozók régi problémáját oldja meg ez a költségvetés, mintegy 1 milliárd forinttal megteremti a munkaruházat fedezetét az egészségügyi dolgozóknak a mentőszolgálatnál.

Az aktív fekvőbeteg-ellátásra plusz 1 milliárd forintot, a krónikus fekvőbeteg-szakellátásra mintegy 500 millió forintot fordít a költségvetés pluszban. Minden évben nagy gondot jelentett a PET-CT-vizsgálatok finanszírozása. Most az elkövetkezendő évben mintegy ezer pluszvizsgálat finanszírozására nyílik lehetőség. De növekszik a csontvelő-transzplantáció, az őssejtkezelés száma is.

Hasonlóan a tételes elszámolások, beavatkozások és a gyógyszerek vonatkozásában mintegy 3,4 milliárd pluszforrás kerül beállításra a jövő évi költségvetésbe. A gyógyfürdő- és egyéb gyógyászati ellátások vonatkozásában 17,9 százalékkal haladja meg az ez évi költségvetést a jövő évi költségvetés. Ugyanígy a gyógyszertámogatás vonatkozásában 6,3 százalékos növekedés jelentkezik, és a sokat szidott gyógyszer-gazdaságossági törvény ellenére mintegy 746 gyógyszer ára olcsóbb lett ebben az időszakban. A generikus programot mindenképpen folytatjuk, ez azt jelenti, hogy mérséklődnek a betegek terhei.

A gyógyászati segédeszköz-ellátás vonatkozásában új befogadások, választékbővítés jelenik meg, és a gyógyászati segédeszköz vonatkozásában 4,3 százalékos bővülés jelentkezik. Hasonlóan az utazási költségtérítésnél, a táppénzkiadásoknál és a gyermekgondozási díj vonatkozásában bővülést jelent a következő évi költségvetés.

Ha tételesen megnézzük, hogy mit jelent ez az egyes kasszák vonatkozásában, akkor a fogászati ellátásban a fejlesztésre mintegy 311 millió forint jön, a művesekezelésre pedig 500 millió forintot tudunk fordítani. A krónikus fekvőbeteg-ellátás vonatkozásában az 500 milliós fejlesztés azt eredményezi, hogy egy minőségi rehabilitációs ellátásra nyílik lehetőség az elkövetkezendő évben.

De nemcsak az egészségbiztosítás költségvetéséről szeretnék beszélni, hanem az Egészségügyi Minisztérium fejezeti költségvetésében is vannak pluszlehetőségek, annak ellenére, hogy a minisztérium költségvetése lecsökkent a most beterjesztett költségvetés szerint is.

(16.00)

Így az oltóanyag-beszerzésre 4 milliárd forint kerül pluszban beállításra, és a költségvetés tartalmazza a Hiller miniszter úr által említett védőnői hálózat fejlesztését mintegy 350 millió forintban; a továbbiakban a lélegeztetőgép és a monitorbérlemények kiadásait átvállalja a minisztérium 1,2 milliárd forintban. Az európai fejlesztési forrásokból az NFT II. keretében az Országos Mentőszolgálat fejlesztése valósul meg, úgynevezett hatodik tömeges baleseti egység kerül beállításra; de a sokat szidott kútkarbantartás ebben az évben megvalósul, erre 150 millió forintot költ a költségvetés. Az elkezdett népegészségügyi programok minden ellenkező híreszteléssel szemben folytatódnak, és erre jelentős, mintegy 800 millió forintos eszköz áll rendelkezésre azon kívül, úgy, hogy számos minisztérium fejezetében szintén találunk népegészségügyi programokra forrásokat. A jövő évben a Korányi TBC és Pulmonológiai Intézet bronchológiai laboratóriuma és az Országos Kardiológiai Intézet hemodinamikai laboratóriuma újul meg 120, illetve 800 millió forintos nagyságban.

Ezek, azt hiszem, javítják az egészségügyi ellátás minőségét, és itt szeretném visszautasítani Pesti Imre képviselő úr sajtótájékoztatóján elmondott szavait, miszerint ez a költségvetés emberáldozatokat, emberéleteket fog követelni, mivel forrásokat von ki az egészségügyből. Ez láthatóan egy nagy csúsztatás képviselőtársam részéről, hiszen pluszforrások állnak rendelkezésre, van fejlesztés, annak ellenére, hogy ilyen szűkös forrásokkal kell az országnak gazdálkodnia. Tehát amit itt elmondott, az pusztán újabb Fidesz-kommunikáció, az emberek riogatása, és a zavarkeltést szolgálja.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps az MSZP soraiban.)

(Az elnöki széket dr. Áder János, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)




Felszólalások:  Előző  106  Következő    Ülésnap adatai