Készült: 2024.09.23.16:51:26 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

208. ülésnap (2009.05.05.), 48. felszólalás
Felszólaló Dr. Balogh László (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Alkotmányügyi bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 2:49


Felszólalások:  Előző  48  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. BALOGH LÁSZLÓ, az alkotmányügyi, igazságügyi és ügyrendi bizottság előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Az alkotmányügyi, igazságügyi és ügyrendi bizottság 2009. május 4-én tartott ülésén együttesen tárgyalta a napirend tárgyát képező törvényjavaslatokat.

Az MSZP és az SZDSZ részéről felszólaló képviselők fontosnak és szükségesnek ítélték meg az érintett ágazati törvények - csaknem 180 ilyen törvény van - módosítását. A tervezeteket általános vitára alkalmasnak tartották és támogatták. Különösen lényeges változtatásként említették meg az egyszerű ügyekben ellenérdekű fél hiányában a közigazgatási szerv hallgatásának beleegyezésként értékelését, az állampolgárok adminisztrációs terheinek csökkentését és az eljárás gyorsítását szolgáló azon intézkedéseket, amelyek az ágazati eljárások egy részében ügyfélként fellépők szükségtelen időhúzása ellen hatnak.

A Fidesz és a KDNP felszólalói nem tartották általános vitára alkalmasnak a törvénytervezeteket. Ezt azzal indokolták, hogy alkotmányos aggályok támaszthatók a javaslatokkal szemben. Kifogásolták azt is, hogy túlságosan gyakoriak az érintett törvények módosításai, amelyek elbizonytalanítják a jogalkalmazókat, és nehezítik az állampolgárok jogkövető magatartását.

A bizottsági ülésen jelen volt a jövő nemzedékek országgyűlési biztosa is, aki a T/9354. számú törvényjavaslat 15. § (6) bekezdését - amely kimondja: az ügyféli jogok gyakorlását törvény ahhoz a feltételhez kötheti, hogy az ügyfél az elsőfokú eljárásban részt vesz - sérelmezte, mert szerinte a civil szervezetek és a társadalmi szervezetek nem mindig tudnak jelen lenni az elsőfokú eljárásban, és csupán ezért nem lehet őket kizárni a másodfokú eljárásból.

(12.00)

Ez a helyzet sérti a törvény előtti egyenlőséget, az ország nemzetközi szerződésben vállalt kötelezettségét, valamint szerinte a javaslat a jogorvoslati jogot csak kétharmados szavazással korlátozhatja. Az IRM jelen lévő szakállamtitkára írásban és szóban is jogi érvekkel alátámasztva úgy nyilatkozott, hogy a javaslat és az érintett ágazati törvények rendelkezései törvényesek.

A bizottság 16 igen és 13 nem szavazattal általános vitára alkalmasnak tartotta a tárgyalt törvényjavaslatokat.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  48  Következő    Ülésnap adatai