Készült: 2024.05.16.18:55:40 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

85. ülésnap (2007.06.19.), 42. felszólalás
Felszólaló Arató Gergely (MSZP)
Beosztás oktatási és kulturális minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Expozé
Videó/Felszólalás ideje 4:36


Felszólalások:  Előző  42  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ARATÓ GERGELY oktatási és kulturális minisztériumi államtitkár, a napirendi pont előadója: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Az Európai Unió összetartó, közös alapelvei a három szabadság, amelyek közül sok szempontból a legemberközelibb, a legfontosabb szabadság az emberek szabad mozgásának, egyének szabad mozgásának szabadsága, amelybe beletartozik a munkavállalás szabadsága is.

Éppen ezért ez a szabadság csak akkor lehet valós, ha azok a szakképzettségek, diplomák, végzettségek, amelyeket egyik tagállamban szerez meg a polgár, ezek a végzettségek más tagállamban, más tagállamokban is felhasználhatóak. Az Európai Unió megalakulása óta folyamatosan törekszik arra, hogy olyan egységes rendszert alakítson ki, amely lehetővé teszi a szakképzettségek, diplomák, végzettségek kölcsönös elismerését az egyes tagállamokban. Egy olyan egységes rendszer kialakítása a cél, amelyben az egyes tagállamban megszerzett végzettség a lehető legegyszerűbb módon válik felhasználhatóvá a többi tagállamban is.

Korábban az Európai Közösségen belül, az Európai Unión belül csak néhány szakmára terjedt ki ez a fajta egyenértékűség. Azoknál a szolgáltatásoknál volt meg ez az egyenértékűség, ahol közös képzésre vonatkozó irányelveket is kidolgoztak. Ilyen az állatorvos, ápoló, fogorvos, orvos és szülésznői, illetve az építész szakma. Azonban az új európai uniós szolgáltatási irányelv lehetővé teszi azt, hogy az egyéb szolgáltatások esetében is határon átnyúló szolgáltatás jöjjön létre.

Ez különösen indokolttá teszi azt, hogy a végzettségek elismerése tekintetében is egy olyan egységes uniós rendszer alakuljon ki, amelyben átláthatóbbak, világosabbak ezek a szabályok. Éppen ezért fogadta el az Európai Tanács, majd a Bizottság a 2005/36/EK számú irányelvét, amely egységesíti, egységes formába önti részben azokat a tartalmi szabályokat, amelyeket a bizonyítványok elismerésénél követni kell, részben pedig azokat az eljárásrendeket, formai szabályokat, amelyeket ennél az elismerésnél figyelembe kell venni. Többek között ez az irányelv megváltoztatta a korábbi négyfokozatú minősítési rendszert, és ötfokozatúvá tette ezt az elismerési rendszert, ami azt jelenti, hogy megjelent az a két felsőoktatási végzettséget igazoló szint, amely a korábbi magyar gyakorlatban főiskola és egyetem, az új felsőoktatási törvény szerinti gyakorlatban pedig felsőfokú alapképzés és mesterképzés szintként jelenik meg.

Tisztelt Ház! Az irányelv kidolgozásakor két évet kapott minden tagállam arra, hogy saját jogrendszerébe illessze az irányelv döntéseit. Itt nem javaslatokról van szó. Az irányelvek ajánlásai végrehajtandó feladatok minden tagállam számára. Ez a két év 2007 őszén jár le. Ezért terjesztettük az Országgyűlés elé a saját jogszabályunkat. El kell mondanom, hogy a külföldi bizonyítványok és diplomák elismerésének magyarországi gyakorlata, szervezetrendszere alapvetően megfelel az irányelvnek. Amikor kiépítettük ezt a szervezetrendszert, akkor figyelemmel voltunk az európai gyakorlatra és a készülő irányelvre. Éppen ezért a törvényben viszonylag kis terjedelmű, elsősorban technikai, eljárásjogi szabályozásra van szükség.

Éppen ezért is fordulhatott elő az, hogy a bizottsági vitákban az előkészítés folyamán úgy érzékeltük, hogy ezt a módosítást széles körű konszenzus övezi mind a szakmában, mind pedig a politikai pártok között. Én azt kérem a tisztelt képviselőtársaimtól, hogy ez a konszenzus, egyetértés maradjon meg. Itt egy olyan jogharmonizációs feladatról van szó, amely megkönnyíti azoknak az embereknek az életét, sorsát, akik Magyarországon munkát vállalnak, legyenek ezek akár határon túli magyarok vagy akár olyan magyar fiatalok, akik határon kívül, Magyarországon kívül szerezték meg a diplomájukat, vagy éppen olyan nem magyar nemzetiségű uniós polgárok, akiknek a munkálkodása, a tevékenysége hozzájárul az ország gazdasági fejlődéséhez. Éppen ezért kérem a tisztelt Országgyűléstől, hogy a törvényjavaslat elfogadását támogatni szíveskedjék.

Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps az MSZP soraiból.)




Felszólalások:  Előző  42  Következő    Ülésnap adatai