Készült: 2024.09.21.08:45:38 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

215. ülésnap (2009.06.08.), 57. felszólalás
Felszólaló Szatmáry Kristóf (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:06


Felszólalások:  Előző  57  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZATMÁRY KRISTÓF (Fidesz): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Miniszter Úr! A kormány által most bevezetni tervezett, a melegétkezési utalványokra, az üdülési csekkekre és a bérletekre vonatkozó 32 százalékos adókulcs bevezetése, továbbá a hidegétkezési utalványok és az önkéntes nyugdíjpénztári hozzájárulás 54 százalékos adókulcs alá vonása a hazai fogyasztás ez irányú drasztikus visszaesését fogja eredményezni, nem kímélve a hazai kis- és középvállalkozásokat sem, amelyek ezt a terhet valószínűleg nem fogják tudni a jövőben vállalni.

A kafetéria-rendszer megadóztatásának tavaszi beharangozásakor is már kiderült, ugyanis a szakmai szervezetek ezt elmondták, hogy összességében az utalványok által generált többletforgalom miatti adó- és egyéb bevételek valószínűleg bőven ellensúlyozzák az adómentesség miatti költségvetési bevételkiesést. Vajon azóta készített-e a kormány olyan hatástanulmányt, amiből biztosan megállapítható, hogy a költségvetés jelentős bevételekhez jut, ha ilyen módon és ilyen mértékben megadóztatja a béren kívüli juttatásokat? Felmérték-e, hogy a jelenleg is visszaesés alatt lévő vendéglátó-ipari forgalomban ennek az intézkedésnek a következtében hány vendéglátóiparban dolgozó munkavállaló fogja elveszíteni az állását? Itt több tízezer emberről van szó, akiket az államnak kell majd eltartania, ha az intézkedések miatt elveszítik a munkájukat.

Az étkezési utalványt és az üdülési csekket törvényesen csak Magyarországon, hotelekben, éttermekben, élelmiszer-forgalmazóknál lehet beváltani. Itt generál áfát, és a bérek utáni juttatásokat is az országban generálja. Ezt figyelembe véve kérdezzük közösen, hogy biztosan megéri-e az étkezési jegyek ilyen mértékű megadóztatása.

Tisztelt Miniszter Úr! Ha az eddigi szempontjaim nem győzték volna meg arról, hogy rossz a béren kívüli juttatások ilyen szintű megadóztatása, akkor még egy szempontot hadd tegyek hozzá. A jelenlegi helyzetben az önök számításai szerint is az idén a lakossági fogyasztás 8-10 százalékkal fog visszaesni. Ebben a helyzetben minden európai országban nem megölni kell a belső fogyasztást, nem is ezt teszik, hanem éppen ellenkezőleg, azt megerősíteni szokás. Kérdezem: miért nem azon gondolkodik a kormány, hogy a belső fogyasztást hogyan ösztönözze, és ezáltal generáljon többletbevételt a költségvetésbe? Illetve mi az oka annak, hogy önök mindenképpen meg akarják szüntetni az egyetlen kifejezetten patrióta, vagyis Magyarországon elkölthető forrásokat jelentő, ilyen jellegű támogatási rendszert? Mi az oka annak, hogy meg akarják szüntetni azt a jól működő, egyébként a hazai vállalkozásokat, a hazai vendéglátóipart, szállodaipart támogató rendszert, amely valószínűleg több tízezer embernek ad munkát?

Várom megtisztelő válaszát. (Taps a Fidesz és a KDNP padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  57  Következő    Ülésnap adatai