Készült: 2024.04.28.12:47:57 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

215. ülésnap (2009.06.08.), 50. felszólalás
Felszólaló Hónig Péter
Beosztás közlekedési, hírközlési és energiaügyi miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:06


Felszólalások:  Előző  50  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HÓNIG PÉTER közlekedési, hírközlési és energiaügyi miniszter: Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Bizonyára a képviselő úr is jól tudja, hogy a magyarországi végfelhasználói energiaárakat 80 százalékos földgáz-, illetve 90 százalékos kőolajimport-arányunk miatt alapvetően két tényező, a világpiaci ár és a forint-dollár árfolyam határozza meg.

A képviselő úr által is idézett tény, miszerint az olaj és a földgáz ára jelentősen csökkent a nemzetközi piacokon, a magyar gazdaság számára természetesen pozitív fejlemény. Sajnálatos módon azonban az árfolyamok épp ugyanebben az időszakban a forint gyengülése miatt az energiahordozók hazai árára ezzel ellentétes hatást gyakorolnak.

(14.30)

Míg tavaly nyáron a pénzpiacokon 150 forintot ért egy amerikai dollár, addig az év elején 240 forint feletti összeget kellett adni ugyanazért a dollárért. Bár az új kormányzati stabilizációs program keretében hozott intézkedések és a nemzetközi pénzpiaci helyzet javulásának köszönhetően az utóbbi hetekben a forint erősödésnek indult, az árfolyam még jelenleg is 200 forint/dollár körül mozog.

Azt sem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy az áremelések elmaradása miatt a 2008-2009-es téli időszakban a fogyasztói földgázárak alacsonyabbak voltak, mint ahogyan azt a költségek indokolták volna. Így a magyar fogyasztóknak összességében több tízmilliárd forinttal kevesebbet kellett fizetniük. Az alacsonyabb gázszámlák a fogyasztók részére természetesen kedvezőek voltak, hiszen így az kisebb megterhelést okozott a különösen hideg téli hónapokban. Annak köszönhetően, hogy az árak 2008 októbere óta változatlanok maradtak, lehetővé vált a gázfogyasztás költségeinek részbeni elnyújtása a téli és nyári hónapok között. A bevételekkel nem fedezett költségek azonban az energiaimportőröknél jelentkeztek, így részükről jogosan merül fel az az igény, hogy a kieső bevételeket valamilyen módon térítsék meg számukra. Ennek jelentős részét a fűtési szezonon kívül, a kisebb fogyasztási időszakban kell majd megoldani.

Mindezek figyelembevételével, a lakossági fogyasztók érdekeit szem előtt tartva a kormány a következő fűtési szezon kezdetén lát lehetőséget a földgáz árának csökkentésére. Július 1-jétől azonban a változatlan árak mellett is megjelenik az 5 százalékos áfaemelés hatása, ugyanakkor a távhő áfája 18 százalékra csökken. Az energiapiac felügyeletét egyébként a vonatkozó ágazati törvények értelmében a Magyar Energia Hivatal látja el. Eszközei közé tartozik a jelentős piaci erőfölény megállapítása, illetve a speciális szabályok előírása és alkalmazása az engedélyesek részére. A villamos energia piacnyitása óta élt is a hivatal a törvényi lehetőségével, amikor is határozatával korlátozta a lakossági fogyasztókat érintően erőfölényes helyzetben lévő engedélyes eladási árát. A július 1-jével kezdődő gázpiaci liberalizáció hatásait is természetesen folyamatosan figyelemmel kísérjük. Amennyiben a hivatal piaci anomáliákat észlel, ott is megteszi a szükséges lépéseket.

Végezetül pedig, ami az úgynevezett szociális tarifát illeti, ezt a kérdést jelenleg a 2007-től bevezetett szociális alapú gáz- és távhőtámogatás teljes mértékben megoldja. Eszerint a támogatást a szolgáltatók írják jóvá azon fogyasztók számláján, akiknél az egy fogyasztási egységre jutó havi nettó jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíjminimum 3,5-szeresét, ami jelenleg 99 750 forint. A kompenzáció évente átlagosan körülbelül 1,8 millió család lakhatását segítette és segíti megőrizni.

Kérem képviselő urat, hogy válaszomat elfogadni szíveskedjék. Köszönöm a figyelmet. (Szórványos taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  50  Következő    Ülésnap adatai