Készült: 2024.04.26.08:36:22 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

23. ülésnap (2002.10.01.), 2. felszólalás
Felszólaló Dr. Lamperth Mónika (MSZP)
Beosztás belügyminiszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:05


Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. LAMPERTH MÓNIKA belügyminiszter: Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Országgyűlés! Szeptember 27-én lezárult a jelölt- és listaállítás szakasza, a nyilvántartásba-vétel megtörtént, normális rendben készülhetünk az önkormányzati választásokra. A Belügyminisztérium Országos Választási Irodája az éjjel összegezte az adatokat. Beszámolhatok arról, hogy a választási bizottságok országszerte 108 291 jelöltet vettek nyilvántartásba. A jelöltek 60,5 százaléka független, és ez megerősíti azt a tendenciát, amely évek óta tapasztalható, hogy a pártokhoz szorosan nem kötődő személyiségek szerepe a helyi közéletben jelentős.

Örvendetes tény, hogy országosan növekszik a helyi érdekek képviseletére alakult civil szervezetek befolyása. 1998-hoz képest nemcsak a jelöltek, de a jelölő szervezetek száma is nőtt. Október 20-án 869 szervezet jelöltjei mérkőzhetnek meg egymással.

Kedvezően alakult azon települések száma is, ahol majd időközi választást kell tartani. Öt olyan település van, ahol polgármesterjelölt, kettő olyan település van, ahol képviselőjelölt és három olyan, ahol mindkettő hiánya miatt most elmarad a helyi választás. Az átfedések miatt ez azt jelenti, hogy tíz településen kell majd időközi választást tartani. Szeretnék azonban mindenkit megnyugtatni, az alkotmány e településeken is biztosítja a folyamatos önkormányzást. Ezeken a helyeken a jelenleg hivatalban lévő polgármester vagy képviselő-testület addig folytatja a tevékenységét, amíg időközi választásra nem kerül sor. Az időközi választást az önkormányzati általános választást követő hat hónapon túli időpontra kell kitűzni. Szeretném tájékoztatni a tisztelt Országgyűlést arról, hogy azon települések vonatkozásában, ahol most elmaradnak a választások, az Országos Választási Iroda, illetve a közigazgatási hivatalok vezetőit fokozott odafigyelésre és a törvényességi ellenőrzési feladataik maradéktalan ellátására szólítottam fel.

Külön kell szólnom arról, hogy október 20-án immáron harmadszor helyi kisebbségi önkormányzati választásokat is tartunk. Most az ország 1380 településén 1969 választás került kitűzésre, ebből 97 jelölt hiányában elmarad. A hatályos törvények szerint időközi választásra itt lehetőség nincs. Megragadom az alkalmat és e helyütt szeretném felhívni a tisztelt Országgyűlés figyelmét arra, hogy a kisebbségi választások körüli tisztázatlanságok, egyes körzetekben az etnobiznisz problémái és más kodifikációs kérdések is a kisebbségi önkormányzatokra vonatkozó szabályozás újragondolását indokolják.

Az országgyűlési választás előtt megválasztott területi választási bizottságok és a szavazatszámláló bizottságok is készen állnak a munkára. Ahol arra szükség volt, ott póttagokkal egészítették ki a testületeket. A választások előkészületeiben és lebonyolításában 28 300 köztisztviselő és közalkalmazott vesz részt. Ugyan a törvény módosítása meghiúsult, de mindenkit megnyugtatok, hogy ennek ellenére mind a 11 ezer szavazatszámláló bizottság mellett jegyzőkönyvvezető fog dolgozni. Szeretném felhívni a figyelmet arra is, hogy a széles körű társadalmi kontroll érvényesüléséhez szükséges a jelölő szervezetek delegáltjainak részvétele a testület munkájában. Törvényi elvárás az, hogy október 4-ig a jelölő szervezetek nevezzék meg a képviselőiket. Ez a módja a szavazatszámlálás törvényes ellenőrzésének. Tehát tisztelettel felhívom a pártok és jelölő szervezetek figyelmét arra, hogy szíveskedjenek tagokat delegálni a szavazatszámláló bizottságokba, hogy megnyugtatóan ellenőrizhessék a szavazatszámlálást és a választások eredményének megállapítását.

A választási irodák tagjait megfelelő módon felkészítettük szakmai feladataik ellátására, módszertani segédanyagot készítettünk, és a kétezer választási információs szolgálat is jól szolgálja az állampolgárok tájékoztatását. A lakosság eligazodását, az első választók felkészítését pedig azok az írásos anyagok és azok a rajzos plakátok segítik, amelyeket kedves képviselőtársaimnak is eljuttattam. Az elmúlt napokban és a következő hetekben is fokozott figyelmet fordítunk a nyilvánosságra, a tájékoztatásra, így például az internet segítségével naprakész, korrekt tájékoztatást biztosítunk.

Tisztelt Képviselőtársaim! A választási folyamat utolsó szakaszába érkezve elmondhatom, hogy a felkészülés időarányos, a sikeres lebonyolítás személyi, szakmai és tárgyi feltételei adottak.

Köszönöm a figyelmet. (Taps.)

 




Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai