Készült: 2024.09.19.20:14:05 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

37. ülésnap (2018.11.05.), 233. felszólalás
Felszólaló Dr. Keresztes László Lóránt (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:33


Felszólalások:  Előző  233  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KERESZTES LÁSZLÓ LÓRÁNT (LMP): Köszönöm szépen a lehetőséget, elnök úr. Pécsett élő képviselőként egy olyan kérdésről szeretnék beszélni, ami elsősorban és közvetlenül Pécset és Baranyát érinti, de messze-messze országos jelentőségű kérdés. Mi tudjuk azt, hogy Pécs és Baranya is rendkívül súlyos, rendkívül mély gazdasági válságot él meg, gyakorlatilag válságtérséggé változtak a rendszerváltás óta, ez egy ilyen lineáris folyamatként megállapítható.

(15.30)

Ugyanakkor fut két olyan projekt, amelyek ha megvalósulnak, még sokat ronthatnak Pécs és Baranya helyzetén. Ez a két projekt, amely 2011 és 2013 óta változó intenzitással, de aktuálisan mindig szerepel a hírekben és a tervekben, a Pécs határában tervezett uránbányászati tevékenység, illetve szintén Pécs közelében, a város határától körülbelül 8 kilométerre tervezett atomtemető megépítése.

Tudjuk, hogy Pécs városa rendkívül nehéz gazdasági helyzetben van, és a város a gazdasági alapjainak újjáépítését a fenntarthatóság stratégiájára építette fel. Tehát egyértelműen és világosan látható, hogy mindkét projekt, az uránbánya újranyitása, illetve az atomtemető megvalósítása is tökéletesen szembemenne Pécs város érdekeivel. Ilyen módon elmondható, hogy az amúgy teljesen egyértelmű és rendkívül komoly környezeti és egészségügyi kockázatok mellett ezek a projektek gazdaságilag is nagyon komoly kihívást és nagyon komoly problémát tudnának okozni a térségnek.

Ne feledjük, hogy a korábbi uránbányászati tevékenység rendkívül súlyos környezetromboló hatása nyomán már több mint 30 milliárd forintot kellett elkölteni a rekultivációra, és ez a folyamat még beláthatatlan ideig folytatódni fog, óriási forrásokat emészt fel a jövőben is a régi uránbánya környezetromboló hatásainak ellensúlyozása. Az új bánya megnyitása pedig szinte helyrehozhatatlan környezeti károkat okozna a térségben. Különböző szervezetek, az ott élő polgárok, ellenzéki pártok is már rendkívül sokszor, különböző módon felhívták a figyelmet e két projekt veszélyére.

Az atomtemető kapcsán mindenképpen meg kell emlékezni arról, hogy egy olyan projektelemről, egy olyan műtárgyról van szó, amire véglegesen működő példa a világon sehol nincs. Tehát a nagyaktivitású nukleáris hulladékok végleges elhelyezésére szolgáló tároló még sehol nem nyílt meg. Nem olyan régen Svédországban, abban az országban, amelyik a leginkább elöl járt ennek a projektnek a megvalósításában, bíróság mondta ki, hogy a tervezett technológia nem biztonságos.

Az elmúlt években a kormány eléggé világos állásfoglalást tett mindkét kérdésben. 2012-ben Németh Lászlóné akkori nemzeti fejlesztési miniszter világossá tette, hogy rendkívül fontos a kormány számára a térség lakosságának, az érintett lakosságnak a beleegyezése, az, hogy mennyire fogadják el a projektet. Egyértelművé tette, hogy akkor valósulhat meg uránbánya, ha azt az érintett lakosság elfogadja. Orbán Viktor személyesen is tett 2012-ben olyan kijelentést, hogy nyilván a pécsiek szándéka ellenére nem lehet uránbányát nyitni. A másik projekt kapcsán, 2015-ben a „Modern városok” program keretében járt Pécsett Orbán Viktor miniszterelnök, és akkor is elmondta, hogy a pécsiek beleszólása nélkül nem lesz döntés az atomtemető ügyében. Ezzel szemben most szeptembertől másodfokon is zajlik az uránbánya környezetvédelmi engedélyezési eljárása. Az atomtemető kapcsán pedig folyamatosan óriási források felhasználásával megy a kutatási tevékenység.

Tehát tulajdonképpen kimondhatjuk, hogy a kormány, az országos és a helyi fideszes politikusok is becsapták és cserben hagyták a térség lakosságát ezekben a kérdésekben. Nemhogy megadták volna a lehetőséget, hogy az érintett polgárok elmondják a véleményüket, de még el is vették ennek a jogi lehetőségét az atomtörvény módosításával.

Lennének kérdéseim, bár nyilván nem bízom abban, hogy erre itt most választ kapok a kormány jelen lévő tagjaitól, mégis mindenképpen felteszem ezeket a kérdéseket a jegyzőkönyv kedvéért. A kérdésem az, hogy miért árulta el a Fidesz, miért árulta el a kormány Pécs és Baranya lakosságát. Miért nem teljesítették a korábban, egyébként a miniszterelnök által többször elismételt ígéreteket, miszerint az ottani lakosság véleménye igenis számítani fog, és a beleszólásuk nélkül, a beleszólásunk nélkül nem születnek döntések ezekről a projektekről? Szeretném tudni, mi a kormány aktuális álláspontja az uránbányászat újraindításának a kérdéséről. 2012 környékén még volt is ezzel a bizonyos kutatásokat végző magánvállalattal valamiféle megállapodás, illetve folyamatosan a helyi és az országos fideszes politikusok is pozitívan nyilatkoznak az uránbányászat újraindításának a kérdéséről. Végül azt szeretném feltenni kérdésként, hogy mikor és milyen módon lesz lehetősége Pécsnek és térségének, az ott élő lakosságnak arra, hogy elmondják a véleményüket a tervezett atomtemető ügyében. Köszönöm szépen a lehetőséget. (Taps az ellenzéki padsorokból.)




Felszólalások:  Előző  233  Következő    Ülésnap adatai