Készült: 2024.09.23.14:02:42 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

232. ülésnap (2012.10.30.), 70. felszólalás
Felszólaló Dr. Nemény András (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 8:53


Felszólalások:  Előző  70  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. NEMÉNY ANDRÁS, az MSZP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Egyes adótörvények és azzal összefüggő egyéb törvények módosításáról - így szól a törvényjavaslat címe, amit most tárgyalunk. De ez a 28 törvénymódosítást jelentő salátatörvény valójában egy fedőlegenda, egy fedőtörténet, ami nem szolgál másra, mint hogy a nemzetgazdasági miniszter, Matolcsy György 2012. október 5-én és október 18-án bejelentett intézkedéseit elfedje, azokat későbbi módosítás formájában magába foglalja, hogy aztán majd valamikor éjszaka, a részletes vitában tudjunk beszélni a valódi lényegről. Vagy ha még rosszabbra gondolok, és nem véletlenül, akkor majd kapcsolódó módosító javaslat formájában fogják benyújtani a valódi tartalmat, mint ahogy tették ezt ma a választási eljárási törvény kapcsán is, így aztán majd már csak öt perc áll az ellenzéki képviselők rendelkezésére.

(11.50)

Hogyha egy plasztikus példát akarok mondani, ha már salátatörvényről beszélünk, ez olyan, mintha elénk raknának valami jól kinéző ételt, aztán az elfogyasztása előtt valami nagyon keserű folyadékkal leöntené az étel készítője, jelen esetben Matolcsy György. Persze lehet, hogy messziről még mindig szép lenne, de az íze egész egyszerűen gyomorforgató, hát még az elfogyasztásának a következménye.

Mert milyen következménye is lehet az elmúlt 22 év legnagyobb megszorításának? Vagy mi másnak neveznénk azt a több mint 700 milliárd forintos állami sarcot, amit önök kitaláltak? A miniszter szerint persze ez csak kommunikációs kérdés, mi pedig azt gondoljuk, hogy ez Magyarország lakosságának többsége számára napi megélhetési kérdéssé fog válni, mert azt senki sem gondolja komolyan, hogy nem megint az emberek fogják megfizetni az egész árát. Persze, nem a Simicska Lajosok, nem a Nyerges Zsoltok, akik a biztos állami megrendelések tudatában, köszönik szépen, jól vannak, és jól is lesznek addig, amíg Orbán Viktornak hívják a miniszterelnököt, hanem mondjuk az a négymillió ember, aki már ma a létminimum alatt él, vagy az a másfél millió, aki már ma a szegénységi küszöb alatt él. Nem tudom, tudják-e azt önök, hogy ma a magyarok háromnegyede nem tudna kifizetni egy váratlan 50 ezer forintos kiadást, vagy például azt, hogy ma hárommillió ember nem jut kellő mennyiségű húshoz Magyarországon.

Ezek a mostani megszorítások csak növelni fogják ezeket a különbségeket, mert míg a szuperbruttó kivezetése a magasabb jövedelműeknek kedvez - ahogy elhangzott, körülbelül 110 milliárd forintot hagy náluk -, míg az illetékrendszer átalakítása a komoly vagyonok mozgása elől hárítja el az akadályokat, míg a regisztrációs adó változásával a gazdagok lehetősége bővül, hiszen a hibrid autók után a belső égésű motorok űrtartalmának mértékétől függetlenül azonos lesz a regisztrációs adó, addig a kafetéria adókulcsemelése, a bankadó fenntartása és természetesen további áthárítása, az elmaradó béremelések, a segélyplafon bevezetése, a tranzakciós illeték - valójában adó - további emelése mind a nehezebb sorsúakat fogják igazán érinteni. A kis- és középvállalkozók pedig az iparűzési adóalap kiszámításának változását és a Nemzeti Adó- és Vámhivatal egyedi számlák feletti fokozottabb ellenőrzését fogják megszenvedni.

A Fidesz-kormány adópolitikájának, gazdaságpolitikájának, társadalompolitikájának, de mondhatnám akár az oktatáspolitikát is, valahogy mindig az a vége, hogy a rossz helyzetben lévőket még rosszabb helyzetbe hozza, míg azokkal kivételez, akinek jobban megy a soruk. Pedig nehéz gazdasági helyzetben éppen hogy fordítva kellene gondolkodni, akiknek ma jobban megy, szolidárisnak kéne lenni a többiekkel. És bizony ebben a kormánynak igenis dolga van, hiszen tisztességes ember nem érzi jól magát egy olyan országban, ahol a hónap végén a családok többsége nyomorog. Az MSZP gazdaságpolitikai programjának egyik lényeges eleme éppen ezért a többkulcsos adórendszer bevezetése.

De hogyha csak szimplán a gazdaság szempontjából nézzük, a gazdagabbaknál hagyott pénz eddig sem folyt vissza a költségvetésbe, ezt még önök is elismerték. Régen megbukott Matolcsy miniszter úrnak az erre vonatkozó ostoba dogmája. Ezzel szemben az alacsony keresetűek egészen biztos, hogy elköltenék a pluszforrást itt Magyarországon, erősítve ezzel a hazai gazdaságot, és talán az sem mellékes, hogy ezek után egy kicsit, csak egy kicsit jobban tudnának élni.

Hogy mi az, ami még erősíteni tudná a gazdaságot: leginkább a befektetői bizalom visszaszerzése, pedig ezek az intézkedések éppen ez ellen hatnak. Hiszen hogyan is bízhatnának a befektetők ebben a kormányban, amikor ez egy olyan kormány, amelyik bármikor képes akár egy hosszú, nehezen kiszenvedett tárgyalás után meghozott megállapodást is egyoldalúan felrúgni. Hogy ezek után megszűnik a hitelezés Magyarországon? Mit számít - mondja a miniszterelnök, eddig sem hiteleztek, majd lesznek újabb megszorítások. Pedig a hitelek éppen azoknak a most még csak szavakban támogatott kis- és középvállalkozóknak kellenek, akik nagyon rossz helyzetben vannak Magyarországon, mert hogyha nincs forrásuk beruházásra, nincs forrásuk fejlesztésre, nincs bevételük, felélik tartalékaikat, végül megszüntetik a náluk dolgozók munkahelyeit. Ha pedig makrogazdasági szempontból nézzük, leáll a gazdaság. Ehhez képest a Fidesz ellenzékben egészen mást mondott. Azt mondta, hogy megszorítások helyett a gazdasági növekedést segítő lépéseket fogja meghozni, és éppen fordítva cselekszik. Megszorít és leállítja a növekedést. Ezek után ne csodálkozzunk, hogy vagy menekülnek, vagy csődbe mennek a cégek Magyarországon. Ez éppen hogy nem az új munkahelyek teremtése, amiről beszélnek.

Ha egy konkrét példát akarok mondani, egy múlt csütörtökit, ami Vas megyében történt, ott jelentette be a Sága Foods Zrt., hogy felszámolja a sárvári tevékenységét és négyszáz embert elbocsát, de ez nemcsak négyszáz embert jelent, hanem azt a kapcsolódó 19 vállalkozást, amik ezekben a megrendelésekben bíztak. Ez lenne az önök sikeres gazdaságpolitikája?

És akinek van munkája, az is sokkal rosszabb helyzetben van az önök ámokfutása óta, mert többet kell dolgoznia kevesebb pénzért, hiszen a munkaközi szünet része a munkaidőnek, mert a pihenőidőt a munkáltató egyoldalúan oszthatja be, mert lecsökkent a műszakpótlék összege, nőtt a nyugdíjjárulék, csökkent a reálbér - és sorolhatnám ezeket az intézkedéseket -, ha pedig beteg lesz, kevesebb táppénzt kap. Nem tudom, önök látják-e, mi történik az országban: betegen is eljárnak az emberek dolgozni, nem akarják elveszíteni a munkájukat. És ha a könnyített felmondással kirúgják - ezt szintén önök vezették be -, akkor a korábbi 270 nap helyett 90 napig kap csak álláskeresési járadékot, persze munkát másfél év után talál átlagosan. És hogy még tiltakozni se tudjon semmi ellen, korlátozzák a sztrájkjogot, szétverték az érdekegyeztetés rendszerét, a munka törvénykönyvében kiiktatták a fékek és ellensúlyok rendszerét.

Mára egyértelművé vált, hogy az Orbán-kormány társadalompolitikájának az a lényege, hogy a kiszolgáltatott emberek egyenként, egyénként álljanak szembe az erősebb féllel, legyen az a munkáltató vagy az állam. Pedig a mai kor kihívása éppen az lenne, hogy hogyan teremtsünk biztonságot a magyar embereknek, mert nincs se szabadság, se valódi demokrácia, ha a gazdasági erőfölénytől elnyomott, nehéz sorsú emberek alkotják Magyarország lakosságának kétharmadát.

Mindebből a kormány láthatóan semmit sem ért, semmit sem érzékel. A kommunikáció és a valóság értelmezhetetlen távolságba kerültek egymástól. Jól látható, hogy Orbán és Matolcsy zsákutcába vezették Magyarországot, és most egymást biztatgatják, jó ez az irány, növelni kell a sebességet. Az MSZP minden energiájával arra készül, hogy a nagy csattanás előtt elrántsa a kormányt, behúzza a féket, kivezesse az országot ebből a zsákutcából, és hogy ne kelljen majd sokat vesztegelni az irányt keresve, már most elkészíti azt a gazdasági és társadalmi programot, ami valódi ajánlatot jelent Magyarországnak. Ajánlat egy kiszámítható, egy biztonságos közös úthoz, egy olyan úthoz, ahol mi senkit nem fogunk az út szélén hagyni csak azért, mert nincs semmije, mert számunkra minden magyar ember egyformán értékes.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban. - Felzúdulás a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  70  Következő    Ülésnap adatai