Készült: 2024.04.28.10:50:33 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

76. ülésnap (2019.06.20.), 16. felszólalás
Felszólaló Dr. Oláh Lajos (DK)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:34


Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. OLÁH LAJOS (DK): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársak! Tisztelt államtitkár úr, engedje meg, hogy először önt biztassam arra, hogy ha úgy érzi, hogy jogtalanul támadják a Gyurcsány- és Bajnai-kormányokat, akkor kérje ki magának, hiszen abban az időszakban felelős beosztást viselt a költségvetés témájában. Tehát nyugodtan válaszoljon képviselőtársainak, ha ilyen kérdések merülnek fel; azt gondolom, ez a korrekt hozzáállás.Beszél a bérekről. 2020-ban már csak Bulgáriában lesznek alacsonyabbak a jövedelmek, ráadásul a megtermelt javakból Magyarországon nem a munkavállalók részesülnek erőteljesebben, 5 százalékkal maradt el a reálbérek növekedése a termelékenység növekedésétől. Tehát lehet a számokkal zsonglőrködni, még egyszer mondom, 2020-ra Európában már csak Bulgáriában lesznek alacsonyabbak a jövedelmek. (Banai Péter Benő közbeszól.) Államtitkár úr, azt tudom önnek mondani, ön azt mondja, hogy mindig ugyanazok a kérdések merülnek fel egymás után, minden évben. Igen, önök mindig ugyanazokat az embereket hagyják az út szélén, önöknek nem érdekesek azok, akik nehéz sorban vannak, önök azoknak adnak általában, akiknél bíznak abban, hogy elmennek szavazni, és csak nekik adnak. Azok, akik már szavazni se járnak el, mert reménytelennek látják a helyzetüket, őket meg ott hagyják az út szélén.

Most, amikor zajlik ez a költségvetési vita, most is gyerekes családok kerülnek az utcára. A Nyugatinál és a Keletinél megnyílt kormányablak egy év után bezár, mivel munkaerőhiány van. A metróban 35 fokos meleg van. Ezek azok a körülmények, amikkel szembesülünk akkor, amikor tárgyaljuk a költségvetést. Traumatológusok válságtanácskozást hívtak össze, mert nem látják biztosítottnak a betegek ellátását. Persze, nyugodjon meg mindenki, a stadionok épülnek, és ezek a remek edzőközpontok pedig ki vannak tömve pénzzel rendesen. Nem véletlen tehát, amikor ilyen körülmények vannak, hogy Erzsébet- és Terézváros lakói úgy érzik, hogy a kormány elárulja és cserben hagyja őket. A Péterfy Kórházban nagyon régóta várják, hogy legalább egy konkrét ígérvényt kapjanak már arra, hogy az igazgató által megmondott összeg, ami nagyjából az ingatlanoknál egy 15 milliárdos fejlesztést jelent, az eszközöknél egy 6 milliárdos fejlesztést, lássák már, hogy mi történik, és ne csak ilyen elvont, mega új kórházakról beszéljünk, amit valamiféle ingatlanmutyis területen próbálnak önök felépíteni. Van pénz mindenféle intézetre, amitől Kásler miniszter úr biztos jól érzi magát, de nincs pénz kézfertőtlenítésre.

A parlagfű másfél millió embert érint ma Magyarországon, tisztelt képviselőtársaim, nulla védekezés van. A kár, amely az agráriumban, a turizmusban, a gyógyszerekre kifizetett pénzben mérhető, sok tíz milliárd. Egy népmese van program helyett, amelyik nem határoz meg konkrét számokat, hogy mit kellene elérni, hogy ez a másfél milliárd ember ne szenvedjen. Nem határozzák meg, hogy milyen pollenszámot szeretnének elérni jövőre, öt év múlva, tíz év múlva.

(9.30)

Az állami vállalatoknál nincs meg az a pénz, hogy legalább a saját törvényi kötelezettségüket tudják teljesíteni a kaszálás tekintetében, beszélhetnénk akár a MÁV-ról, a Közútról vagy a nemzeti parkokról is.

Nincs megfelelő orvosi kapacitás a parlagfű-allergiásoknál, hihetetlen sorban állás van, gyakran már el se mennek, hanem magukat gyógyítják, ami a lehető legrosszabb.

Erzsébet- és Terézvárosban van az úgynevezett bulinegyed. Az önkormányzatnak több mint 500 millió forintba kerül csak a takarítás. Évek óta kérem önöket, hogy adjanak arra több pénzt, hogy ha az állam sok milliárdot kap ebből a bulinegyedből, akkor adjanak vissza az önkormányzatnak, és adjanak vissza egyébként az ott lakóknak, hogy tisztességes körülmények között tudjanak élni annak ellenére, hogy hajnalig megy a dajdajozás. 1-1 milliárd forintnyi pluszforrást biztosítsanak az ottani költségekre.

Emelni kell a felügyeleti díjat. Talán önöket is meglepi az a szám, hogy a 24 óra után nyitva tartó helyiségek, kocsmák összesen 15 millió forintot fizetnek be a közös kasszába. Nevetséges. Ne legyen maximálva az iparűzési adó százalékában ez, és az egész összeget növelni kellene.

Erzsébet- és Terézváros lakóit az érdekli, hogy lesze több pénz társasház-felújításra, lesze több pénz energiahatékonysági növelésre.

Szeretnénk, ha olyan színházi pályázati rendszer lenne, ami nem csak az állami vagy önkormányzati műhelyek támogatására lenne jó.

Adjon a kormány arra pénzt, hogy ne haljon meg ennyi ember légszennyezésben, egy olyan dologban, ami elkerülhető lenne. Legyen minden évben betervezve a pénz elektromos buszok cseréjére országosan is, de itt Budapesten különösen. Szeretnénk azt, hogy legyen pénz arra, hogy a 18 év alatti fiatalok ingyenesen utazhassanak a közösségi közlekedésen. Legyen végre valódi pénz önkormányzati bérlakásfejlesztésre és tisztességes hajléktalanellátásra.

Végül, minden diák egyenlő. Elfogadhatatlan, hogy az egyházi iskolákban több pénzt kapnak egy gyerek után, ez ellentétes az alkotmány szellemiségével. Fontos, hogy minden gyerek után minden iskola ugyanazt az ellátást kapja, ugyanazt a dologi ellátást. Ezért azt szeretném kérni önöktől, hogy a költségvetésben ezt is rakják helyre.

Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Szórványos taps az ellenzéki sorokból.)




Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai