Készült: 2024.09.21.08:07:48 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

182. ülésnap (2012.04.23.), 48. felszólalás
Felszólaló Dr. Fónagy János (Fidesz)
Beosztás Nemzeti Fejlesztési Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 3:53


Felszólalások:  Előző  48  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. FÓNAGY JÁNOS nemzeti fejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Mind a magyar dolgozói társadalom, mind az ön érdekében remélem, hogy soha nem kényszerül arra, hogy nem kétezer, hanem húsz ember sorsáról kelljen gondolkoznia felelősen.

Ön ezzel a hozzászólásával ebben az egyébként valóban nagyon komoly ügyben családok ezreinek a sorsát teszi a napi politikai szóváltás témájává. Az ön által elmondottaktól eltérően nem 2600, hanem - sajnos az is sok - 2000 dolgozót érintettek a Malévval kapcsolatos elbocsátások, amelyek ellen egyébként sem az üzemi tanácsnak, sem másnak nem volt kifogása; a leépítésre a munkatörvénykönyv szerinti, csoportos létszámleépítésre vonatkozó szabályok alapján került sor. A szakszervezet és az üzemi tanács valóban kifogással élt a Malév Ground Handling földi kiszolgáló zrt.-nél, kifogásukat azonban a bíróság elutasította.

A Malév leállását követően a dolgozók rendben megkapták a januári és februári bérüket, illetve az állásidőre járó juttatásukat. Hangsúlyozom, hogy az anyavállalatnál a Malév dolgozóinak tavalyi éves átlagjövedelme havonta átlagosan 650 ezer forint volt, így az elbocsátott dolgozók teljes követelése - felmondási idő, végkielégítés, szabadságmegváltás - a járulékokkal együtt mintegy 6,6 milliárd forintot tett ki.

(14.30)

A munkavállalók védelmét a '94-től hatályos törvény szerinti bérgarancia-rendszer szolgálja, amely megelőlegezi a bérek kifizetéséhez szükséges fedezet egy részét. A felszámoló ennek megfelelően az illetékes munkaügyi központhoz benyújtotta a kérelmét a bérjellegű tartozások megelőlegezése érdekében. Ebben az évben jogosultanként legfeljebb 1 millió 13 ezer forint vehető támogatási igényként.

A kormány a lehetőségein belül mindent megtett és megtesz az elbocsátott dolgozók mielőbbi munkahelyhez jutása érdekében. Budapest Főváros Kormányhivatalának munkaügyi központja április 2-6. között mindennap több csoportban az elhelyezkedést segítve álláskeresési tanácsadást, illetve álláskeresési tréninget, április 12-én és 19-én állásinformációs napot tartott az érintett dolgozóknak. Április 19-e és május 24-e között kihelyezett ügyfélszolgálatot biztosít a munkaügyi központ. Mindezek mellett megkezdődtek a szükséges munkák, s azon támogatási lehetőségek számbavétele is, amelyekkel az elbocsátások miatti foglalkoztatási gondok kezelhetők. Azoknak, akik rövid időn belül nem tudnak elhelyezkedni, az Új Széchenyi-terv forrásaiból a TÁMOP projekt keretében bérköltség- és bértámogatással, vállalkozóvá válási támogatással, szükség esetén képzéssel segít a kormány, megfelelve egyébként ezzel az európai gyakorlatnak.

Tisztelt Képviselő Úr! Mások sem tesznek mást Európában; ezt lehet tenni, ezt tesszük mi is. Tehát az elbocsátott dolgozók nem maradtak magukra. A rendelkezésre álló eszközeivel mind a kormány, mind a munkaügyi központ segítette és segíteni fogja a munkavállalók újbóli elhelyezkedését.

Kérem, hogy válaszomat tudomásul venni szíveskedjenek. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  48  Következő    Ülésnap adatai