Készült: 2024.04.29.06:57:12 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

110. ülésnap (2020.03.09.), 86. felszólalás
Felszólaló Dr. Rétvári Bence (KDNP)
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:11


Felszólalások:  Előző  86  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Az, hogy önnek a tisztújításról rögtön a tisztogatás jut eszébe, elsősorban azért elképzelhető, mert a Jobbik frakciójában ül, tisztelt képviselő úr, és hónapok óta önöknél a két fogalom, a tisztújítás és a tisztogatás teljes mértékben összefonódik. (Felzúdulás, folyamatos közbeszólások a Jobbik soraiból.) Saját párttársai vádolják egymást zsarolgatással jobbra-balra. Olyanokat mondanak, hogy „Nagyon sajnálom, hogy a Jobbik elnöksége azt a következtetést vonta le a lassan tömeges kilépési hullámból, hogy nyilvánosan kell megzsarolni képviselőtársaimat és engem. Engem nem lehet megzsarolni, ezzel a demokráciába vetett kevéske maradék hitet is elveszik az emberektől.” (Folyamatos közbekiáltások a Jobbik soraiból.) Nos tehát, tisztelt képviselő úr, azért, mert önöknél párton belül ilyen viszonyok uralkodnak, és aki nem hódol be Gyurcsány Ferencnek, az tiltólistára kerül, ezt nem kell kivetítse, nem kell hogy projektálja mindenre, amit maga körül lát, tisztelt képviselő úr.

Az önök kultúrpolitikája elég széles ívet írt le azért az elmúlt években. A kuruc.infós kultúrkörtől egészen a teljesen liberális kulturális szemléletmódig igencsak széles spektrum az, amit magukénak tudhattak. Azt kifejezetten visszautasítom, amit ön a Tudományos Akadémiával, a Művészeti Akadémiával vagy a magyar felsőoktatással, egyetemekkel kapcsolatban mondott, hiszen az egyik legutóbbi egyetemi rangsor, a QS is nagyon szép eredményeket hozott a magyar felsőoktatással kapcsolatban. Ön azt mondta, hogy itt rombolás történt az elmúlt években, ha valóban ez történt volna, ezeken a nemzetközi rangsorokon nem érnének el ilyen szép eredményt a magyar egyetemek és főiskolák.

Tisztelt Képviselő Úr! Semmifajta kulturálisintézmény-összevonásra nem került sor, amit ön említett a felsorolásában, valószínűleg valami rossz hírt olvashatott, tisztelt képviselő úr. Beszélt a múlt év végi tiltakozásokról. Tisztelt képviselő úr, ne feledjük el, ez egy olyan tiltakozás volt, amikor például az önök támogatásával kiállt Karácsony Gergely a színpadra, aki színházigazgatókról döntő politikus, és azt mondta, hogy meg kell akadályozni, hogy politikusok döntsenek színházigazgatókról. Ennél nagyobb képmutatást, ennél nagyobb kétszínűséget kevéssé lehet elképzelni.

Csupán arról van szó, tisztelt képviselő úr, hogy míg a korábbiakban egy olyan színház-finanszírozási rendszer állt fenn, hogy a finanszírozás nagy részét az állam adta, de teljes mértékben, a tulajdonosi jogokat száz százalékban az önkormányzatok gyakorolták, itt most, mivel bizonyos intézményeknél közös a finanszírozás  van, ahol teljesen önkormányzati, van, ahol állami, de van, ahol közös a finanszírozás , ott az a jogkör, amely korábban a tulajdonos számára biztosított jogkör volt, nem szélesedik ki, csupán nem pusztán a főpolgármester úr gyakorolja ezt, mondjuk, a főváros esetében, hanem közösen gyakorolja azzal, aki a támogatás nagy részét adja, és erről, ennek a mechanizmusáról közösen meg kell állapodni. Ez semmiben nem befolyásolja az autonómiát, tisztelt képviselő úr, hiszen nem kerülnek bővítésre a jogkörök, csupán a gyakorlása nemcsak az önkormányzat, hanem az önkormányzat és a kormány közös döntésén fog múlni.

Számunkra rendkívül fontos a nemzeti kultúra megerősítése, ezt az identitásunk alapjának tartjuk. A kultúra iránti elkötelezettségét mutatja a kormánynak, hogy míg európai uniós átlagban a nemzeti össztermék 0,6 százalékát költik kultúrára, addig Magyarország két és félszer annyit, másfél százalékot. Míg 2010-ben 172 milliárd forintot fordítottak erre a célra, most már az idei évi költségvetés 578 milliárd forintot tartalmaz erre. Tehát nem 172 milliárd, hanem 578 milliárd, és nem az európai uniós átlag, az alig több mint fél százalék, hanem másfél százaléka a nemzeti összterméknek erre vonatkozik.

A taotámogatás helyébe lépett kulturális többletfinanszírozási rendszer is sikeres volt az elmúlt esztendőben. Túlpályázás is volt az egyes tematikus pályázati kiírásokon, tehát kiderült, hogy valóban jó volt az az átalakítás, mind a taorendszeres átalakítás (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), mind a tavaly decemberi törvénymódosítás, mert ez szolgálja a magyar kultúra erősödését.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  86  Következő    Ülésnap adatai