Készült: 2024.04.29.01:59:56 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

110. ülésnap (2020.03.09.), 280. felszólalás
Felszólaló Dr. Varga-Damm Andrea (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:53


Felszólalások:  Előző  280  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VARGA-DAMM ANDREA (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Ugyan az előterjesztők képviseletében Nacsa képviselőtársam nem akart hozzászólni (Nacsa Lőrinc: Fogok!), de biztos, hogy késztetni fogom szavaimmal arra, hogy megszólaljon (Derültség a Jobbik soraiban.), merthogy volt közöttünk e törvény vonatkozásában egy kisebb csörte az Igazságügyi bizottságban. Két fontos kérdést tettem fel e törvényjavaslat vonatkozásában, amikor is a lex Dézsi részről volt szó, hogy azt árulja nekem el, hogy miért nem lehet, aki alapellátásban dolgozik, és miért nem lehet ugyanilyen módon a háromezer lélekszám alatti településeken ezt bevezetni. A válasza mi volt? Hogy a háromezer lélekszám fölötti településeken kötelező a főállású polgármester, és egyébként pedig az alapellátásban azért nem, merthogy az orvos nem szerződhet a saját munkáltatójával, miután az alapellátás önkormányzati hatáskör. Igen, Nacsa Lőrinc képviselőtársamból ez tényleg nagyon szimplán és egyszerűen jött ki, mert nem kezdett el, mondjuk, tovább gondolkodni azon, hogy nem minden orvos, mondjuk, a saját településén lenne az alapellátásban részt vevő, meg mondjuk, azt is elfelejtette számításba venni, hogy a háromezer lélekszám alatti települések jó részén főállású polgármesterek vannak.

De aztán, amikor hazamentem és elgondolkoztam, hogy vajon ez a lex Dézsi  amit szerintem ma már nem biztos, hogy beterjesztenének, mióta tudjuk, hogy Dézsi úrnak az a véleménye, mint az enyém is, hogy a foci nem élsport, tehát ebben nekem ő most nagyot nőtt (Derültség a Jobbik soraiban.), lehet, hogy már azóta ez a javaslat nem menne be, de milyen ciki lenne visszavonni, mindenesetre a lényeg a következő. Ez az egyenlő elbánás elvét sérti, merthogy egyrészről sok háromezer lélekszám alatti településen bizony főállású polgármester van, kettő: bizony az egyik településen lévő körzeti orvos miért ne lehetne egy másik településen polgármester? Nem? Már csak azért is, és nem akarok senkit megsérteni, de mondjuk, például vissza tudnánk az intellektust vezetni a polgármesteri színtérre. Merthogy kiket zárunk ki ebből a tisztségből? Az orvosokat, a körzeti orvosokat, az intellektust, aki ismeri a település összes lakóját, aki egyébként az egész életét azoknak az embereknek a szolgálatába állította.

Régen nem így volt. Régen lehettek. Ma már nem, miután a Fidesz érdekeit igencsak sértené, hogy a legintellektuálisabb foglalkozás tagjai esetleg elárasztanák a polgármesteri hivatalokat elsőrangú tisztviselőként. Én ezt elhiszem, de akkor még annyit szeretnék elmondani, hogy konkrétan 89 százaléka a településeknek háromezer lélekszám alatti. Ezeken a háromezer lélekszám alatti településeken él a lakosság 23 százaléka. Na most, ezen populáció egyharmadának nem tudja a kormányzat biztosítani a körzeti orvosi utánpótlást, ezért 80-85 éves orvosok dolgoznak.

Hát mennyire jobb lenne, ha ezek az emberek, akik tényleg 24 órás szolgálatban vannak a hivatásuknál fogva, miért ne lehetnének… Ha már mindenáron ezt az elvet behozta a törvényalkotásba, behozta az önkormányzati rendszerbe a Fidesz ezzel a javaslattal, akkor miért ne vonatkozhatna ez mindenkire, aki orvosi hivatása mellett lehetne polgármester? Egyszerűen nem értem. Vagyis értem: mert Dézsi úrnak kell hogy a kardiológusi tevékenységét folytassa, de nem tiszteljük meg azt a 65 éves körzeti orvost, aki az életben nem mehet nyugdíjba, mert nincs utánpótlása, mert a kormány ezt elintézte. Akkor miért ne lehetne ő is polgármester, mondjuk, egy 1800 lélekszámú településen?

Ha valaki, Dudás Róbert képviselőtársam tudja, hogy mi a kistelepülési polgármesterség. Tudják, mi? Egy 24 órás gondnokság. Kérdezzék meg tőle, el tudja mesélni. Na most, az orvosok is 24 órás szolgálatban vannak egy életen keresztül. Ha már Dézsi úr ezt a helyzetet az ő személyével megteremtette  vagyis a Fidesz , akkor miért alázza meg a benyújtó és a kormány képviselője azokat az orvosokat, akik számtalan településen szívesen ellátnának polgármesteri tisztséget? Mert ha ez Dézsi úrnak jár, akkor járjon egy olyan ellátórendszerben, ahol állandó emberhiány van.

Tehát azt elvárjuk Csajágröcsöge-alsón a körzeti orvostól, hogy a haláláig ne menjen nyugdíjba, ne hagyja abba a hivatását, mert nincs utánpótlás, azt elvárjuk, de azzal nem tiszteljük meg, hogy ha már egy kollégáját megtiszteljük azzal, hogy őrá törvényt hoznak, akkor legalább ennek az előnyét esetleg az a település is élvezhesse, ahol szívesen lenne polgármester vagy a szomszéd település körzeti orvosa, vagy éppen saját maga, ha nem az alapellátás rendszerében, hanem mondjuk, egy magánpraxisban folytatja, OEP-pel való szerződéssel; számtalan formája van.

Tehát én csak azt akartam, Nacsa képviselőtársam, hogy ha már az Igazságügyi bizottságban ilyen egyszerűen lerázott, és azt gondolta, hogy lekerekítette a sztorit, akkor én most előterjesztőként kinyitom ön előtt a sztorit, és legyen szíves ezekre a kérdésekre válaszolni, hogy miért nem az Alaptörvénybe foglalt egyenlő elbánás elve érvényesül minden polgármesterre és minden orvosi hivatást gyakorlóra ezzel a javaslattal. Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  280  Következő    Ülésnap adatai