Készült: 2024.04.27.19:04:16 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

117. ülésnap (2015.11.17.), 151. felszólalás
Felszólaló Boldog István (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 9:22


Felszólalások:  Előző  151  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BOLDOG ISTVÁN (Fidesz): Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársak! Nagyon sajnálom, hogy Mesterházy Attila képviselőtársam kiment, mert úgy látom, hogy rosszul fejeztem ki magam és nem értette meg, amit mondtam, de úgy látom, hogy Gúr Nándor sem. Ezek szerint csak nem jól mondtam el a módosító javaslatomat. Ha egy 300 ezer forintos fizetést a költségvetés áll, akkor a 300 ezer forint több, mintha ennek a 30 százalékát, a 90 ezer forintot állja a költségvetés. Az én javaslatom pont arról szól, hogy a 300 ezer forintot fizesse az állam, és a 30 százalékot, azaz a 90 ezer forintot a képviselő-testület ‑ ha egyáltalán ad annyit, és nemcsak 10 százalékot ad ‑ gazdálkodja ki a saját költségvetéséből. Azt gondolom, ilyen szempontból az én javaslatom ‑ amely arról szól, hogy a törvény eddigi paragrafusaiban megállapított kötelező bérezést állja a mindenkori költségvetésben a mindenkori kormány ‑ sokkal előnyösebb a települések, főleg a kistelepülések számára, mintha a mostani 30 százalékos emelést állja a költségvetésben a kormány.

Ami az alpolgármestereket illeti: azt gondolom, miután az alpolgármesterek fizetése már megállapított, ezt nem fogják lecsökkenteni a testületek, mert nem tehetik meg. Viszont a polgármesterek fizetésének emelkedésével arányosan most legalább nem kell megemelniük. Ez azt jelenti, hogy az a fizetés, amit én elmondtam itt önöknek, a több mint 100 ezer forintos fizetés, most nem fog megemelkedni 30 százalékkal. Ez egy nagyon-nagyon fontos dolog egy kistelepülésen, képviselő úr. Azért javaslom azt, hogy a 70 százalékot engedjük el, mert már nem fogják visszavenni az alpolgármesterek fizetését, viszont nem lesz kötelező megemelni annak, akinek most 70 százalékra állapították meg egy-egy kistelepülésen. Elég bajos lesz az, ha végül az eredeti törvényjavaslatot fogadja el a Ház, amely szerint 30 százalékkal megemelkedik a polgármester fizetése ‑ ezt akár még állhatja is az Országgyűlés ‑, és az alpolgármesteré is megemelkedik 30 százalékkal. Nagy terhet fogunk róni a kistelepülések polgármestereire!

Még egyszer szeretném elmondani, az eredeti törvény sajnos nem csak 1500 fő alatt csorbította a régóta polgármester polgármesterek fizetését. Pontosan erről szólt annak idején az itt már többször emlegetett javaslatom, amely 10 százalékkal elcsúsztatta volna az alsó százalékos kulcshatárokat, amiben a polgármesterek fizetése meg van állapítva. De mivel a jelenlegi javaslatbenyújtók nem ilyen százalékos táblázatot nyújtottak be, hanem egy 30 százalékos eltérést, ezért nem azt hoztam vissza, hanem inkább azt javaslom, hogy oldjuk fel az 1500 fős határt, és engedjük meg. Ha egy településnek magának kell kigazdálkodnia, ami azt jelenti, hogy a képviselő-testületnek és a polgármesternek kell kigazdálkodnia a saját béremelését, akkor teljesen mindegy, hogy egy 500 fős településen vagy egy 20 ezer fős településen kell ezt megtennie. Mindenhol dolgoznia kell rajta, hogy ki tudja gazdálkodni. S akkor azt gondolom, úgy igazságos, ha mindenkinek megengedjük.

(18.30)

És én most nem a tízezer fős településekért szeretnék itt az Országgyűlésben lobbizni, hanem mondjuk, az 1500 és 7000 vagy 10 ezer közötti településekért, ahol a polgármesterek nagyon sokat dolgoznak. Mert egy 1550 fős településen, nekem több ilyen településem van, vagy egy 4 ezer fős településen rengeteget dolgoznak. Mintaközmunkát csinálnak. Tiszatenyő önkormányzata, Tiszasas önkormányzata többszörös mintaönkormányzat. Kengyel község önkormányzata, több mint 4 ezren laknak a településen, hihetetlen Start-munkát hajt végre, több száz embert foglalkoztatnak, és kérem szépen, azt gondolom, a polgármester ott is végez olyan munkát, amiért megérdemelné azt, hogy ne a csökkentett fizetése legyen, hanem igenis visszakapja ezt az elismerést. Ezért gondolom azt, ezért kérem a képviselőtársakat, hogy támogassák a javaslataimat.

Azt viszont nagyon nem tartom helyes dolognak, amit most látok megint kialakulni, hogy van egy javaslat, akár módosítók vannak hozzá, módosítókat lehet beadni hozzá, de már most megkeressük azt ellenzéki oldalon, hogy miért nem fogjuk támogatni. Mert lehet szép hangzatosan beszélni arról, hogy milyen nagyon sokat dolgoznak a kistelepülési polgármesterek ‑ itt ráadásul, a mi padsorainkban vagyunk néhányan, akik kistelepülési polgármesterek voltunk hosszú éveken keresztül, tehát saját tapasztalatunk is van rá ‑, ha a végén mondvacsinált indokok miatt, én ilyennek tartom a közmunkát egyébként, amit Gúr úrék mondanak, mondvacsinált indokok miatt nem szavazzuk meg.

Ne haragudjon meg, tisztelt képviselő úr, de az, hogy ön azt gondolja, hogy a Pintér Sándor fogja aláírni a polgármesterek szerződését a közmunka szervezéséért, az teljes képtelenség! Teljesen nyilvánvaló, hogy most sem Pintér Sándor írja alá a mostani munkaszervezőkkel sem. És még véletlenül sem arról szól ez a javaslat, amiről ön beszél. Lehet ezt szépen kitalálni, de ez a javaslat arról szól, hogy minitéeszelnökként működnek a polgármesterek. És a minitéeszelnököknek, már bocsánat, illik elismerni a munkáját. És ha így el lehet ismerni pluszban ezeknek a polgármestereknek a munkáját ‑ elnézést kérek tőlük, hogy letéeszelnököztem őket, de mondjuk meg őszintén, én ott mozgok közöttük, sokszor magukat is annak hívják többen is ‑, akkor miért ne ismerhetnénk el rendesen, hivatalosan, törvényesen?

Voltak olyanok, akik megpróbálták ezt a munkát elismerni. Sokan törvénytelenül, ezt nem szabad letagadni. De pontosan ideje annak, hogy helyre tegyük ezt a dolgot, és azt mondjuk, hogy igazatok van, olyan pluszmunkát végeztek, aminek egyébként semmi köze úgymond a polgármesterséghez nagyrészt, ahhoz, ami az eredeti szakma. Mert amikor én polgármester lettem, már bocsánat, és elkezdtem ezt a szolgálatot a falumnál, akkor persze volt közmunka, de az egész másról szólt, mint a Start-munka. Egészen másról szólt!

Tehát azt gondolom, ezt el kell ismerni, és ha ezt így tudja elismerni a kormány pluszban, a polgármesteri teendők mellett, amihez kaphat egy 30 százalékos emelést, akkor ő lehet az a munkavezető, aki egyébként is ő nagyjából, mert úgyis mindig a polgármester a kistelepüléseken ezeknek a munkáknak a vezetője, akkor ezt meg kell engedni, hogy legyen ő ez a munkavezető, és ezért kaphasson pluszjuttatást. Én ezt így tartom helyesnek.

Arra kérem a képviselőtársakat, nyilván nem lesz egyszerű ennek a törvénynek az elfogadása, mert ha mindig találunk egy indokot, hogy miért nem támogatjuk, akkor megint nem lesz belőle semmi. Már decemberben azt gondoltam, hogy át fog menni ez a javaslat, főleg a módosítóimmal, amit itt a Házban mindenki támogatott, legalábbis akkor, és most már megoldjuk ezt a kérdést. Azt gondolom, meg kell oldanunk. Nem vitatom azt, hogy annak idején, amikor átalakítottuk a törvényt, mi hibáztunk. Ez tagadhatatlan. Sokat is próbáltunk tenni azóta azért, hogy ezen változtassunk.

De még egyszer mondom, tavaly októberben, a választások után, amikor próbálkozni akartunk, nem mi voltunk azok, akik a kamerák előtt álltak, és azt mondták, hogy azért akarják megemelni a polgármesterek fizetését, mert fideszesek lettek, és azért csökkentették le, hogy ne induljanak el az ellenzékiek. Ami nem volt igaz, mert akkor is a független polgármesterek voltak a legtöbben, és én nem tudok olyan polgármestert, aki azért nem indult el, mert ennyi vagy annyi a bér. Ugyanis valaki nem a fizetésért lesz elsősorban polgármester, hanem elsősorban azért lesz valaki polgármester, mert szolgálni szeretné a közösségét.

Az más kérdés, hogy meg kell tudjon élni egyébként, ha már elvégzi ezt a munkát, és meg kell fizetni a munkáját. Ezért kérem azt, hogy most ne hagyjuk azt, hogy ez a törvény elbukjon, támogassuk. Én pontosan azért nem hoztam másféle módosítót, azért nem hoztam be táblázatot, azért nem álltam elő azzal a régi ötletemmel, hogy adjuk vissza egyébként a régi módszert, ami a törvény elfogadása előtt volt, hogy a testületek bizonyos határok között, szorzószámok alapján megállapíthatják, pedig én azt a módszert is nagyon jónak tartottam. De nem hoztam ezt vissza, mindössze olyan apró módosításokat szeretnék, amelyekkel gyakorlatilag nem teszünk több terhet a településekre, sőt leveszünk terhet a településekről, és megpróbáljuk elérni, hogy azt a megbecsülést, ami jár a polgármestereknek, visszakapják végre anyagilag is.

Ehhez kérem az önök támogatását. Azt gondolom, hogy ha a saját magam által benyújtott módosítókat és azt a javaslatot, amit képviselőtársaim benyújtottak, össze tudjuk fésülni, akkor a végén minden polgármester azt fogja érezni, hogy az egész Országgyűlés, mindazok, akik megszavazták, nem a Fidesz- meg a KDNP-frakció, hanem mindazok, akik megszavazták, végre megpróbálták elismerni azt a munkát, amit ők végeznek. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  151  Következő    Ülésnap adatai