Készült: 2024.09.18.21:33:53 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

234. ülésnap (2009.10.20.), 342. felszólalás
Felszólaló Dr. Szakács Imre (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 8:12


Felszólalások:  Előző  342  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SZAKÁCS IMRE (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Ház! Kedves Képviselőtársaim! Én a 295-östől 507-es sorszámig terjedő módosító indítványaim mellett szeretnék szólni. Ezek mind Győrt vagy Győr-Moson-Sopron megyét érintő olyan fejlesztések és fontos tételek, amelyeket nem én találtam ki, hanem képviselőként megkerestek az ott élő emberek, általában valamilyen közösség képviselői, önkormányzati képviselők, polgármesterek, civil szervezetek képviselői és különböző állampolgári közösségek.

Talán önök is ismerik azt a mondást - nagyon régi bölcs mondás -: ahhoz, hogy a juhot nyírni lehessen, etetni kell. Nos, Győr-Moson-Sopron megye tipikusan ilyen területe az országnak, hiszen a központi régió után a mi megyénk a második legnagyobb befizetője a költségvetésnek, olyan fejlett ipari és mezőgazdasági struktúrák működnek megyénkben, amelyek jelentős hozadékot adnak az államháztartás adóbevételi oldalán. Azaz bátran elmondhatjuk, hogy a mi megyénkben működő gazdaság jelentősen segíti az ország hátrányosabb helyzetben lévő megyéit és településeit. Épp ezért lenne fontos, hogy azoknak a módosításoknak, amelyek az előbb említett húsz módosító indítványban megjelennek, legalább egy része támogatást nyerjen.

(Az elnöki széket Mandur László, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

Önök is tudják, hogy amikor egy multinacionális cég arról dönt, hogy hol helyezi el a vállalkozását vagy milyen módon fejleszti azt, fontos kérdés számára, hogy milyen az utak infrastruktúrája, rendelkezésre áll-e a megfelelő szakképzett munkaerő, milyenek azok a lehetőségek, amelyek a vezetők - főleg ha azok külföldi menedzserek vagy műszaki szakemberek - szabadidejének hasznos eltöltését szolgálják, és bizony el kell mondanunk, hogy megyénk ebből a szempontból nem áll jól. Ha megnézzük azokat a mutatókat, amelyek az utak állapotát, a kulturális szórakozási lehetőségeket fejlesztik, akkor azt láthatjuk, hogy míg a költségvetési bevételi oldalon Győr-Moson-Sopron megyében Győr és környéke, Mosonmagyaróvár és környéke, Sopron és környéke jelentős befizető, tehát gazdasági potenciál, addig a fejlesztésekből idejutó pénzek nem haladják meg azt az arányt, amely elvárható lenne, és amely a gazdasági lendületet, azt a segítséget, amely a gazdasági válságból a kiláboláshoz mutat, segítené.

Azt gondolom, hogy érdemes lenne megfontolnia a tisztelt Háznak, hogy támogassa-e például Pannonhalmának, az egyik legfiatalabb városnak és a bencés apátságnak, amely már több mint ezeréves, az olyan fejlesztését, amely az ott szolgálók egészségügyi biztonságát szolgálja. Például a pannonhalmi mentőállomásra szeretnénk - ha lehetne - átcsoportosítani pénzt. Régi ígérete a tárcának, illetve a Medgyessy-, Gyurcsány- és Bajnai-kormányoknak, hogy a pannonhalmi mentőállomás megépül. Az ott élők ezt nagyon szeretnék és kérik.

Ugyancsak fontos rész a Szigetköz, amit az előttem felszólaló képviselőtársaim is megemlítettek. Egyet azonban nem említettek meg, azt, hogy nagyon gyönyörű a Szigetköz, főleg ha a vízpótlást is megoldanánk, ugyanakkor az árvizektől veszélyeztetett terület. Mecsér és Dunaszentpál környékén Vásárhelyi-terv ide, hét év, nyolc év, tíz év oda, ígéretek jönnek-szállnak-mennek, a mai napig ez a két település a Mosoni-Duna oldaláról nem került bevédésre. Az ott élők nagyon szeretnék biztonságban tudni magukat, a változó, szélsőséges időjárási jellegek miatt egyre nagyobb az elöntés veszélye, ezért szeretnénk, ha Mecsér és Dunaszentpál területére az árvízi védekezés megtörténhetne.

Győr városa nemcsak a régiós vonzás, a megyeszékhely jellege miatt, hanem mindenképp nagyon fontos. Az Audi olyan befizetője a magyar államnak, amit mindenképp meg kell becsülni, és támogatni kell az ő tevékenységét. Ehhez viszont az kell, hogy a város közlekedhető és élhető legyen. Szeretném megemlíteni, hogy Győr esetében elsősorban olyan városi beruházásokat javasolok, amelyek állami feladatok, tehát állami kezelésben lévő utak, hidak. A Baross híd Győr belvárosában, szívében egy gyönyörű műemlék, ami állami tulajdonban van. Sajnos hamarosan le kell zárni, mert a műszaki állapota annyira megromlott, viszont a tervekben nincs meg az állami szándék a híd felújítására. Javaslom, hogy ezt tegyük meg, erre is javasoltam pénz ráfordítását.

Harmincéves múlt a győri színház. Építészetileg talán nem a legszebb remekmű, mindenesetre egy nagyon fontos kulturális vonzerő. A harminc év alatt gyakorlatilag semmit nem költöttek rá, most nagy felújítására lenne szükség. Ezt korábban minden szakember és a tárca is támogatta; meg kellene tenni.

Ugyanilyen problémás a 82-es, azaz a veszprémi főút Győrből kivezető szakasza. Óriási rajta a forgalom nyaranta, hiszen a sztrádán érkező osztrák, német és más nyugat-európai turisták egy jó része itt megy keresztül a Balatonra. Érdemes lenne erre is fordítani.

Még két tételt említenék meg, és utána a javaslataimat nem fejteném tovább ki, hiszen önök előtt fekszenek az asztalon. Mosonmagyaróvár városa gyakorlatilag egy feljáróval kapcsolódik az M1-es autópályához. Az építés során Rajka felé, az M15-ös irányában terveztek egy másik lejárót is. Annak idején a Horn-Kuncze-kormány megígérte, hogy ez megépül, de azóta sem épült meg. A mosonmagyaróváriak nagyon szeretnék, ha Szlovákia felé is lenne kijáratuk. Javasolják, hogy ez is kerüljön megépítésre.

A végére hagytam egy műemlék jellegű kérdést. Lébényben a jáki templom hasonmása, a lébényi Szent Jakab-templom is már lassan ezer éve ott áll. Az utóbbi harminc-negyven évben semmilyen felújítása nem történt, az oromzatáról hullanak a díszek, nagyon romlik az állapota. A lébényiek és a környéken lakók szeretnék, ha ez a turisztikai vonzerő a jövőben felújíthatóvá válna. Repedeznek a falak, komoly veszélyben van egy rendkívüli érték, a lébényi Szent Jakab-templom.

Ezeknek a javaslatoknak az érdekében szóltam. Bízom benne, hogy képviselőtársaim, főleg a kormánypártiak ezt nem felesleges kidobásoknak, milliárdokkal való játéknak veszik. Még egyszer szeretném megjegyezni, hogy Győr-Moson-Sopron megye abszolút befizetője a magyar költségvetésnek, az ott lévő gazdasági vállalkozások értéket teremtenek, pluszt adnak, az ország gyengébb, hátrányosabb helyzetű körzeteibe is segítünk pénzt átadni, de csak akkor tudunk fejlődni, ha mi is kapunk fejlesztési pénzeket.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps.)




Felszólalások:  Előző  342  Következő    Ülésnap adatai