Készült: 2024.04.29.02:12:14 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

257. ülésnap (2013.03.04.), 316. felszólalás
Felszólaló Dr. Schiffer András (független)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:54


Felszólalások:  Előző  316  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SCHIFFER ANDRÁS (független): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Én az 5. és a 9. ajánlási pont alatti, Osztolykán Ágnessel előterjesztett módosító javaslatunkról szeretnék szólni.

Az eredeti törvényjavaslat a Médiatanács elnöke esetében zárná ki az újraválaszthatóságot. Nincsen érdemi érv egyelőre arra, hogy miért nem lehet ezt az elvet - ami helyes, hiszen az LMP 2010 óta folyamatosan azt mondja, hogy minden független közjogi pozícióban az újraválaszthatóságot ki kellene zárni - a tanács tagjaira általában alkalmazni. Ha egyszer a médiahatóság felett egy testület az, amely diszponál, akkor miért pusztán az elnök esetében zárja ki a javaslat?

Az, hogy ez a minimumelvárás Brüsszelből, érvelésnek kevés. Ha egyszer testületi vezetés van, tehát nem egy egyszemélyi irányítás, mint mondjuk, az ügyészi szervezetnél, akkor járunk el következetesen, ha a testület minden tagja esetében ugyanazokat a szabályokat alkalmazzuk. Másrészt a médiairányítás szerkezetét érő kritikákra nincs addig elfogadható válasz, amíg a Médiatanács összetételét illetően egyetlen jelszó érvényes, az, hogy csak a Fidesz. Tehát én már az általános vitában elmondtam, hogy jelenleg az a helyzet, hogy még a KDNP-t sem engedik be.

Az LMP továbbra is arra tesz javaslatot, hogy arra nyissák meg a lehetőséget, hogy a Médiatanácsba az ellenzéki frakciók - igazán nem magunkért beszélek, mert nekünk most ilyen nincsen - állíthassanak jelöltet, és úgy választhasson kétharmaddal az Országgyűlés. Tehát az a rendszer, amit javasolunk, hogy egyik oldalon minden frakció állíthasson lejöltet, még a KDNP is, másik oldalon pedig van a kétharmados szabály, azt gondolom, elegyíti azokat az elvárásokat, amiket eredetileg a jogalkotó meg kívánt fogalmazni 2010-ben.

(22.00)

És hát természetesen a rendszer, a médiairányítási rendszer korrektségéhez az is hozzátartozik, hogy a teljesen indokolatlanul hosszú hivatali időt a Médiatanácsnál, illetve a Médiatanács elnökénél szeretnénk lerövidíteni 5 évre. Megint csak nem látok komoly érveket amellett, hogy ez a jelenlegi, meglehetősen hosszú időtartam ne csökkenhessen. Egy intézmény nem attól lesz független, hogy ezt deklaráljuk egy törvényi szövegben, hanem attól fog függetlenül működni, ha egyrészt a kiválasztódás csatornái olyanok, hogy garantálják a függetlenséget, garantálják a függetlenséget a kormánypárttól, illetve a miniszterelnöktől, másrészt pedig kiküszöböljük azokat a helyzeteket az egész közjogi struktúrában, hogy egy-egy pozíciót, egy-egy, úgynevezett független pozíciót kihalásos alapon lehessen örökölni.

Tehát arra kérném a fideszes képviselőket, hogy abban mondják már el az érveiket, milyen nyomós ok szól amellett, hogy a Médiatanácsba csak a Fidesz delegálhasson, csak Orbán Viktor delegálhasson, milyen nyomós érv szól amellett, hogy a Médiatanács elnöke esetében az újraválaszthatóságot kizárják, de a Médiatanács tagjai esetében nem. Harmadrészt pedig arra is várnék választ, hogy miért ne lehetne 5 évre lecsökkenteni a Médiatanács tagjainak hivatali idejét.

Köszönöm szépen.




Felszólalások:  Előző  316  Következő    Ülésnap adatai