Készült: 2024.04.29.06:51:32 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

257. ülésnap (2013.03.04.), 12. felszólalás
Felszólaló Volner János (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:05


Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VOLNER JÁNOS (Jobbik): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Két és fél évi regnálás után megbukott a matolcsyzmus, és a megbukott miniszternek mennie kellett. Annak érdekében, hogy Matolcsy György elégedett legyen, kapott egy jutalombeosztást: hat évre a Magyar Nemzeti Bank elnöke lesz. A miniszter elhasználódott, és a jól bevált politikai recept szerint a kormány keresett egy szimpatikusabb, újabb arcot, Varga Mihályt, aki azt ígéri az embereknek, hogy ezentúl minden más lesz. Új arc, új ember, új politika - valójában azonban nem történik semmi. Varga Mihály már az előzetes nyilatkozataiban elmondta, hogy nem kíván változtatni azon a gazdaságpolitikán, amit Matolcsy György folytatott.

Bevezette Matolcsy György az egykulcsos adórendszert, ami saját bevallása szerint éves szinten 500 milliárd forint kárt okozott, kiesést okozott a költségvetésnek. Matolcsy György várakozásai szerint ennek élénkítenie kellett volna a gazdaságot - nem vált be. Azt várjuk el Varga Mihálytól, hogy változtasson ezen az adórendszeren, mert láthatóan nem működik, láthatóan növelte a társadalmi különbségeket, és a dolgozók 85 százaléka számára adóteher-növekedést okozott az egykulcsos adórendszer bevezetése. Látható, hogy az egyetlen makrogazdasági mutatószám, amiben a kormány úgymond villantani tudott, eredményes tudott lenni, az a költségvetési hiány volt, amit úgy tudott lefaragni, hogy kivéreztette a magyar társadalmat, kivéreztette a gazdaságot, a vállalkozásokat. Nem változott azonban a gazdasági növekedés, annyiban változott csupán, hogy ismét recesszióba fordultunk 2009 után, Magyarországon ismét recesszió van az önök gazdaságpolitikájának következtében.

Az EU érdekeit kiszolgáló gazdaságpolitika folytatódott tovább, ugyanúgy, ahogyan a szocialisták idején folytatódott. A magyar költségvetési pénzekből nem a magyar kis- és középvállalkozásokat támogatja a kormány, hanem ezt a pénzt Németország leggazdagabb iparvállalatainak adja: az Audinak, a Mercedesnek - a németországi luxusautó-gyártást támogatjuk jelenleg külföldi pénzekből. Félreértés ne essék, örülünk neki, hogy ezek a cégek itt működnek Magyarországon, de adott esetben látható az is, hogy a magyar cégeknek egyszerűen nem jut fejlesztési pénz, nem jut fejlesztési forrás, mert a kormány kiemelten támogatja a multinacionális szektort ezekkel a pénzekkel is. Mennyire bizarr ez az állapot!

Látható az is, hogy egy olyan gazdaságpolitikát hagyott maga után Matolcsy György, amelynek a megváltoztatását várjuk Varga Mihálytól, várjuk azt, hogy végre ne az olcsó munkaerővel, a lenyomott, porban tartott magyar fejekkel próbáljon versenyezni Európával, hanem azzal, hogy a magyar munkaerő szürkeállományára, kreativitására, szakképzettségére alapoz. Ezt a modellt várjuk el az utódjától. Látható az is, hogy a magyar vállalkozások az elmúlt időszakban negyedévről negyedévre megdöntötték a saját csődrekordjukat, miközben egyébként a kormány arról beszél, hogy a gazdaság milyen remekül megy, Matolcsy György pedig Orbán Viktor szerint egy rendkívül eredményes nemzetgazdasági miniszter volt.

A kormány új európai uniós kampányba kezdett a közelmúltban az emberek pénzén, megpróbálja megmagyarázni azt, hogy nekünk miért jó az Európai Unió. Kiderült a gazdasági bizottság ülésein is egyébként, hogy az európai uniós forrásoknak mindössze a 15,4 százalékát fordítja Magyarország a versenyképesség fokozására. Megjegyzem egyébként, hogy ez a pénz is zömében a multinacionális cégekhez kerül, és gyakorlatilag Magyarországon nem történik egyéb, mint hogy fejlesztési forrásokat kap ez az ország, és ezekből a fejlesztési forrásokból a német meg a francia ipar saját magának épít itt közlekedési infrastruktúrát, úgy, hogy egyébként a felét a Közgép csinálja, a másik felét pedig a német, francia cégek rendkívül magas, a nyugat-európait nemegyszer kétszeresen meghaladó áron.

Olcsó bérmunkás állam ígéretét hozta el tehát az Orbán-kormány, nem nyúlt azonban a devizahiteles-problémához, érdemi megoldást erre a kérdésre nem is próbált meg kínálni. Az az árfolyamgátas konstrukció, amit bevezetett, és amire azzal hivatkozik, hogy megmentette a devizahiteleseket, nem jelent egyebet, mint hogy a devizahitelesek pénze öt évig egy elkülönített számlán kamatozik, természetesen ez a kamat is a hazai bankrendszert hizlalja, és ahelyett, hogy önök megmentették volna a devizahiteleseket, még mélyebbre lökték őket ebben a csapdában.

Ennek a megváltoztatását várjuk Varga Mihálytól. Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiban. - Németh Szilárd István: Arcod, az van, barátom, elég rendesen!)




Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai