Készült: 2024.09.19.22:40:50 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

185. ülésnap (2004.11.15.), 256. felszólalás
Felszólaló Kosztolányi Dénes (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:35


Felszólalások:  Előző  256  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KOSZTOLÁNYI DÉNES (Fidesz): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Azt hittem, hogy Avarkeszi képviselő úr, aki az albizottság elnökeként tevékenykedett az '57. évi IV., úgynevezett államigazgatási törvény előkészítő bizottságában, előttem kap vagy kér szót, de köszönöm szépen a lehetőséget.

Azzal is kezdeném, hogy talán kevesebben vagyunk személyesen jelen, mint amennyi az albizottság létszáma volt. Az időpont is elég késői ahhoz, hogy egy ilyen fontos törvényjavaslatot nagy figyelemmel kísérve tárgyaljunk meg, éppen ezért a leglényegesebb kérdésre szeretnék koncentrálni a felszólalásban azzal, hogy nem egészen kétszáz, de százötven módosító javaslat közül igen sokat az előterjesztő befogadott, ezeket külön indokolni nem kell mindkét oldalról. Azokat a tételes észrevételeket pedig, amelyek nem olyan horderejűek, hogy alapvetően borítanák föl a törvény alkalmazási sikerét, most külön részleteibe menően nem kívánom indokolni. Éppen ezért a legvégével kezdem, a hatálybalépéssel.

A hatálybalépésre hárman adtak be módosító javaslatot, volt aki egy évvel, volt aki úgy gondolta, hogy a kihirdetését követő 12. hónapra, tehát szintén egy évvel, de a kihirdetéshez számított egy évvel halasszuk el az életbelépését a törvénynek, és az alkotmányügyi bizottság, valamint Gémesi György képviselő úr gondolta úgy, hogy 2006. január 1-jén lépjen hatályba ez a törvény. Velük szemben, úgy gondolom, a 2007. év lenne a megfelelő a hatálybalépéshez, 2007. január 1-je; többek között azért, mert meg kell adni a lehetőséget, biztosítani illik és kell, és jogos az új államigazgatási eljárási törvénynél az, hogy a 2006 őszi önkormányzati választásokon induló polgármesterek, az önkormányzati képviselők és mindenki, aki az önkormányzati választások változásában vagy meg nem változásában érintett, tisztában legyen azzal, hogy az ő ciklusára vár, neki van négy éve arra, hogy ezt az igen bonyolult új közigazgatási törvényt, amely '57-től számított negyven évet is meghaladóan lép életbe, végigvigye, alkalmazását megismerje, és lehetőleg a ciklus végére jusson el arra, hogy az államigazgatási eljárási törvény átmegy a gyakorlatba. Mert higgyük el, több év kell ahhoz, hogy ezek az új szabályozások rögződjenek.

Nem kevés új jogintézményt vezet be ez a törvény. Többek között Magyarországon nem ismert és soha nem gyakorolt, bár Európából már átvett jogintézmények úgy kerülnek be hirtelen 2006. január 1-jén a közigazgatásba, hogy - elnézést a slendrián kifejezésért - azt sem fogják tudni az alkalmazók, de az ügyfelek sem, hogy ezeket a dolgokat eszik vagy isszák. Hatósági szerződés, hatósági közvetítő szerep - ilyen dolgokra nem vagyunk fölkészülve.

Az egész törvény hatálybalépését nem kellene szakaszolni, mint ahogy a javaslat előírta, hogy van, ami csak 2008. január 1-jén lépne hatályba, meg eltolnák egy évvel a 109. §-t, tehát az önkormányzati testületekre vonatkozó dolgot, de alapvető indokként említem, hogy itt csak az '57. évi IV., tehát az államigazgatási eljárási törvény általános szabályait alkottuk meg ez ideig, a különös szabályozás a következő évek feladata.

Azt szeretném elérni, és azt szeretném javasolni, hogy 2007. január 1-jéig valamennyi vonatkozó és egymást kiegészítő, egymással összefüggő jogszabályt alkossuk meg, és egyszerre léptessük életbe. Ez mindenképpen nagyobb biztonságot ad a 2006-ban önkormányzati szerepet vállalók számára, és nem lehetetleníti el a jelenleg az államigazgatásban dolgozókat, hogy másfél évet sem meghaladó idő alatt nekik ezt be kelljen tanulni. Úgy láttam a költségvetési javaslatban, hogy igen kevés pénz, pár száz millió forint van arra, hogy azt a rengeteg alkalmazót kioktassák, betanítsák és a gyakorlatba átvigyék. Közös érdeknek tartom azt, hogy se a választásokat, se az önkormányzatokat, se az államigazgatást ne terheljük le előkészületlenül, hanem hagyjunk még egy pluszév kifutást arra, hogy az összes jogszabály elkészüljön, és valamennyi résztvevő felkészüljön (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), mondom, nemcsak az alkalmazók, hanem maguk az állampolgárok, az ügyfelek is ismerjék meg az új jogintézményeket.

Éppen ezért kérem szépen a 2007. január 1-jei életbelépés támogatását. Köszönöm szépen. (Dr. Kovács Zoltán tapsol.)




Felszólalások:  Előző  256  Következő    Ülésnap adatai