Készült: 2024.04.28.03:34:50 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

174. ülésnap (2000.11.27.),  4-6. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 8:06


Felszólalások:   1-3   4-6   7-10      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Az elmúlt hetekben döbbenten olvastuk és hallottuk néhány ellenzéki képviselőtársunk nyilatkozatát, akik szerint a legfőbb ügyész érdemi segítségnyújtás helyett akadályozza az olajbizottság munkáját, és birtokában lévő információkat tart vissza a testülettől. (Közbeszólások, zaj.)

Ezeket a vádakat tetézték a múlt hétfői olajbizottsági ülésen, ahol további támadások kereszttüzébe került az ügyészség vezetője, és meghallgatása alatt végig szinte kizárólag ezekre a minősíthetetlen rágalmakra kellett reagálnia, miután az MSZP és az SZDSZ egyes képviselői újra és újra ugyanazokat a vádaskodó kérdéseket szegezték neki.

Bárki, aki elolvassa a bizottsági ülés terjedelmes jegyzőkönyvét, annak számára világosan kiderül, hogy az ügyészség - alkotmányos kötelezettségén túlmenően is - mindent megtett és megtesz a bizottsági munka segítése érdekében. Az adatvédelmi biztos rendelkezései szerint eljárva összegyűjtötték és átadták a bizottság által kért adatokat, a bizottság tagjai számára lehetővé tették egy őrizetben lévő gyanúsított meghallgatását. Nem volt olyan kérés, aminek az ügyészség törvényes keretek között eleget tehetett volna, de mégsem tett.

Az ügyészi szervezet a munkája során köteles betartani az alkotmányt és a törvények rendelkezéseit, és nincs az a parlamenti vizsgálóbizottság, amelyik magát a törvények fölé helyezve arra utasíthatná a Magyar Köztársaság legfőbb ügyészét, hogy néhány ellenzéki politikus kedvéért törvényeket sértsen.

 

 

(14.10)

 

 

Szerencsére az ügyészség a folyamatos támadások és a politikai nyomásgyakorlás ellenére sem volt hajlandó törvénytelenségekre, amire sértődött ellenzéki képviselőtársaink úgy reagáltak, hogy a médián keresztül, annak hatásos eszközeivel az ügyészi szervezet iránti közbizalom rombolására vetemedtek.

Vajon miféle jogi kultúra az, aminek nevében szembeszállnak a legfőbb ügyésszel? Honnan veszik maguknak a bátorságot egy parlamenti bizottságot önjelölt esküdtszéknek tekintő képviselők, hogy független, jogvégzett ügyészek munkáját kérdőjelezzék meg, miközben köztörvényes tanúk szavának hitelt adnak?

Tisztelt magyar Ügyészek! Elsősorban azokhoz szólok, akik, ha politizálhatnának, nem a jelenlegi kormánypártokkal rokonszenveznének. Emlékeznek-e arra, hogy az elmúlt tíz évben a mai kormánypártok bármelyike olyan alpári támadást engedett volna meg magának a legfőbb ügyész személye és rajta keresztül a független magyar ügyészség ellen (Zaj az MSZP és az SZDSZ soraiban.), mint amilyet a ma ellenzékben lévő pártok képviselői megengednek maguknak? Ezek a politikusok talán fel sem mérik, milyen súlyos következményekkel járhat az ügyészség lejáratása a jogállamiságra nézve, és teszik mindezt csak azért, mert a legfőbb ügyész nem hajlandó megszegni az ország törvényeit még az ő kedvükért sem.

Tisztelt ellenzéki Képviselőtársaim! Nagyon szépen kérem önöket, tartsanak önvizsgálatot, és ne csak szavakban tiszteljék az igazságszolgáltatás függetlenségét, de tartsák is be a hatalommegosztás kereteit. Fogják vissza a hatalmi ágak között eltévedt amatőr nyomozóikat, ahelyett, hogy lépten-nyomon nagy műfelháborodással tőlünk féltenék a jogállamot!

Magyarország polgárait pedig szeretném megnyugtatni: bízzanak az ügyészségben, annak vezetőiben, a legfőbb ügyész személyében. Különösen annak tükrében, ami a múlt héten hangzott el a legfőbb ügyész szájából egy másik bizottság ülésén. Eszerint a bűnözés ebben az évben legalább 8, de inkább 9 százalékkal csökkent, az ügyészek által emelt vádak pedig 96 százalékban jogosnak bizonyultak, és így eredményre vezettek.

Ezek azok a tények, amelyek alapján az ügyészség munkáját meg lehet ítélni, nem pedig azok az alaptalan rágalmak, amelyek egyes képviselőktől elhangzanak.

Köszönöm a türelmüket. (Taps a kormánypárti képviselők padsoraiban.)

 

ELNÖK: Az elhangzottakra a kormány nevében Bogár László államtitkár úr kíván válaszolni.

 

DR. BOGÁR LÁSZLÓ, a Miniszterelnöki Hivatal államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Felszólalásában igen fontos kérdésre irányította rá a figyelmet. Engedje meg, hogy válaszom elején egy kicsit átfogóbb értelmezési keretbe helyezzem mindezt.

Az elmúlt években két eltérő koncepció vált ismertté az ügyészség alkotmányos helyzetével kapcsolatban: az egyik szerint a bűnüldözés az állam felelőssége, ezért az ügyészségnek az állam irányítása alatt kell tevékenykednie; a másik ellenben a kormánytól függetlenül működő, kvázi önálló hatalmi ágként létező ügyészséggel számol. A polgári koalíció az első modellt tartja ésszerűbbnek és működőképesebbnek, ezért alkotmánymódosítással az ügyészség kormány alá rendelését kezdeményezte, mint mindnyájan tudjuk, tudván, hogy a kormányzati pozícióban az MSZP is annak idején erre készült, és remélve, hogy emiatt a nemzeti konszenzus viszonylag könnyen kialakítható lesz. Közismert, hogy az MSZP ellenzékben megváltoztatta álláspontját, így a mai alkotmányos helyzet szerint az ügyészség továbbra is a kormánytól függetlenül tevékenykedik.

Tegyük hozzá: örvendetes eredményességgel tevékenykedik, hiszen a felderítési mutató az idei év első háromnegyed évében több mint 10 százalékkal, 76 százalékra nőtt, a nyomozási eredményességi mutató pedig körülbelül 73 százalékra, míg a váderedményesség meghaladta a 96 százalékot. Ezek mind kedvező változások.

A polgári koalíció és kormánya az alkotmányos helyzetet tiszteletben tartva bizalommal fordul az ügyészség felé, és a maga részéről a költségvetés eszközeivel is mindent elkövet az ügyészségi munka anyagi-technikai feltételeinek javítása érdekében.

Polt Péter legfőbb ügyész úr éppen a napokban nyilatkozott a szervezet átfogó reformjának koncepciójáról, amit a jövő évi költségvetés az ideinél 2,9 milliárd forinttal nagyobb összeggel támogat.

A kormány és a koalíció, amely elvben a kormány alá rendelt ügyészséget tartaná jobb modellnek, emellett és ezzel együtt is maximálisan tiszteletben tartja az övétől eltérő, alkotmányos elvek szabta keretek között ténylegesen működő ügyészséget. Zavarba ejtő viszont, hogy a Szocialista Párt, a független ügyészség eme újsütetű élharcosa - ahogyan ön is megfogalmazta -, ha politikai érdeke azt kívánja, éles támadást intéz a legfőbb ügyész ellen. Teszi ezt annak ellenére, hogy Polt Péter világosan elmondta, milyen adatvédelmi törvényi kötöttségek akadályozzák meg abban, hogy az MSZP olajbizottsági képviselőinek meglehetősen túldimenzionált érdeklődését maradéktalanul kielégítse.

A kormány bűnüldözési törekvéseinek adatvédelmi indokok miatti rendszeres hátráltatása kapcsán eddig úgy véltük, az adatvédelmi szempontok az MSZP számára nem képezhetik alku tárgyát. Most arra kell gondolnunk, ez az elvi meggyőződés is csupán a politikai hasznosság szabta keretek között érvényesülhet.

Természetesen mindenki a saját morális és politikai felelősségének megfelelően nyilatkozik, a kormány azonban természetesen nem tehet mást, mint erre a felelősségére nyomatékosan figyelmezteti a politika valamennyi szereplőjét.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypárti képviselők padsoraiban.)

 




Felszólalások:   1-3   4-6   7-10      Ülésnap adatai