Készült: 2024.09.22.19:49:48 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

260. ülésnap (2013.03.12.), 94. felszólalás
Felszólaló Kiss Péter (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Foglalkoztatási és munkaügyi bizottság
Felszólalás oka Bizottság kisebbségi véleményének ismertetése
Videó/Felszólalás ideje 5:10


Felszólalások:  Előző  94  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KISS PÉTER, a foglalkoztatási és munkaügyi bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! A bizottság ülésén, ahogyan el is hangzott, kisebbségi álláspontot fogalmaztak meg az ellenzéki képviselők, méghozzá azért, mert több ponton is vitatták az előterjesztett változatot, ugyanakkor kiindulópontként azt szeretném a kisebbségi álláspont kapcsán is rögzíteni, hogy a törvénynek az a szándéka, amelyik is a szociális szövetkezés ügyét akarja továbbfejleszteni, támogatásra talált a bizottság jelentős többségében. Ugyanis abból indultunk ki, hogy a világon az egyre inkább tipikussá válik, amelyik is ma Magyarországon atipikusnak nevezett megoldás, idetartozóan a szövetkezés, a munkavállalói részvénytulajdonosi programok vagy a foglalkoztatás világában a rész- vagy töredék-munkaidős foglalkoztatás. Világos mindannyiunk számára, hogy az ilyen típusú megoldások kettős haszonnal is járnak. A született érdekellentéteket tőke és munka, munkaadó és munkavállaló között ezek a megoldások a munka világában megszokotton túl képesek kezelni, illetve többletfoglalkoztatáshoz járulnak hozzá a nagyobb társadalmi hatékonyságuk miatt.

Az látható, hogy a részvénytulajdonosi programok, a szövetkezés Nyugat-Európában például a foglalkoztatás mintegy 8-9 százalékát jelenti, tehát a tipikusan foglalkoztatási céllal létrejött második gazdaság keretében Magyarországon is helye volna több százezres többletfoglalkoztatás lehetőségének, ha képesek volnánk élni ezekkel a megoldásokkal, ezért tehát üdvözlöm az erre irányuló szándékot, és a kisebbségi állásponton belül is szeretném hangsúlyozni, hogy bár nem világos, hogy az itt leírt elgondolások a kormányzati döntésekkel hogyan lesznek fenntarthatóak, de a szándék ilyen típusú irányát szeretném támogatni.

Másodsorban szeretnék arról szólni, hogy nagyon komoly kritikát kapott a bizottsági ülésen is, hogy a törvény foglalkozik a felnőttképzési törvény módosításával. Nem kell felhívnom a közvetítést hallgatók figyelmét, a parlament munkáját követők figyelmét arra, hogy éppen ezekben a hetekben zajlik a felnőttképzési törvény más irányú módosítása, átfogó módosítása, ezért alapvetően szokatlan, és azt kell megfogalmaznom, hogy a parlament rangjával, szerepével szemben nem tisztes eljárás - nevezhetném skandalumnak is -, hogy egy már folyó törvényhez a kormány benyújt egy olyan új törvénymódosítást egy másik törvény keretében, amelyik annak alapvetően érinti a tartalmát, ráadásul a felnőttképzési törvény egész koncepciója keretében vitatkozni is lehet ezzel a módosítási szándékkal. Önök is tudják jól, hogy a duális szakképzésre és az ebből következő felnőttképzésre irányuló kormányzati szándék mögött a gazdaság vállalkozásainak mintegy 2 százaléka áll.

(13.40)

Nem egészen 2 százalék az, aki a nagyon hangsúlyozott jelszót, hogy duális szakképzés folyik Magyarországon, a maga gyakorlatával alátámasztja; 98 százaléknál nem zajlik ilyen. Most ezek után annak a Kereskedelmi és Iparkamarának adja oda a felnőttképzés egy jelentős feladatkörét ez a mostani módosítás, amely e mögött a 2 százalékos reprezentáció mögött áll.

Én azt nem gondolom, hogy ne kelljen nagyon fontos szerepet adni a gazdaság képviselőinek, kell fontos szerepet adni, de egy 2 százalékos arány mellett 100 százalékot túlzás, azt gondolom, és vitára érdemes; egy olyan törvényben érdemes vitára, ami erről szól.

A harmadik vitapontunk a közmunkáról szóló szabályozásváltozás volt. Szél Bernadett képviselőtársam vetette fel nagy erővel és - azt gondolom - joggal azt a kritikát, amely úgy szól, hogy a közmunkásokat érintő retorzió semmilyen módon nem alátámasztott egyébként a kormányzat ez irányú segítő szándékával, programokkal, illetve abban az értelemben sem alátámasztott, hogy miért éppen a közmunkásokra vonatkozik egy ilyen kiemelt retorzió, nem vonatkoztatva ezt a kérdést az éppen munkával nem rendelkezőkre, közmunkában részt nem vevőkre vagy akár a dolgozó emberekre, mert bár az tartalmilag természetesen támogatható, hogy a gyerekek rendszeresen és rendesen járjanak iskolába, és ki-ki a környezetét tartsa rendben, de hogy ezt ebben a retorziós formában mindenfajta segítség nélkül kelljen tenni, ez a bizottságban jelentős kritikát kapott.

Köszönöm szépen, elnök úr, a figyelmet. (Szórványos taps az MSZP padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  94  Következő    Ülésnap adatai