Készült: 2024.09.21.15:48:51 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

33. ülésnap (2006.11.17.), 212. felszólalás
Felszólaló Korózs Lajos (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:49


Felszólalások:  Előző  212  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KORÓZS LAJOS (MSZP): Nagyon szépen köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Négy kérdésről szeretnék beszélni, illetve egy kérdésről, a társadalombiztosítási nyugellátásról, ennek a költségvetésben elfoglalt pozíciójáról, ezen belül a januári nyugdíjemelések kérdéséről, a 2007. január 1-jével folytatandó nyugdíjkorrekciós programról, valamint a nyugdíjak következő évben várható reálérték-pozíciójáról és relatív pozíciójáról, ha még lesz időm rá.

A Nyugdíj-biztosítási Alap 2007. évi költségvetése az államháztartási törvény rendelkezéseinek megfelelően, ahogy kell, nullszaldóval készült el. Ennek az alapnak a következő évben a 2561,7 milliárd forint kiadási főösszeg fedezetét több mint 80 százalékban járulékbevételből kívánjuk finanszírozni. Szeretném megjegyezni, hogy az Egészségbiztosítási Alapból a korhatár alatti hármas csoportos rokkantnyugdíjak fedezete ide került át, tehát gyakorlatilag itt tapasztalhatnak egy nagyon komoly, közel 9 százalékos növekedést ennél az alapnál.

A kiadási oldalon a jövő évi nyugdíjemelés mértékét meghatározó adatokon, a nettó kereset és a fogyasztói ár tervezett alakulásán túl, illetve azt megelőzően több, az ellátási kiadások alakulására ható tényezővel is számolni kellett. Így például 2007-ben a kiadásokat meghatározó új elemként jelentkezik a saját jogú nyugdíjakat érintő korrekciós intézkedéssorozat, ahogy említettem a bevezetőmben, itt jelentkezik a legrégebben megállapított öregségi és rokkantsági nyugdíjak szintén januári emelése. Az intézkedéssorozat 2007. évi ütemében az 1988 előtt megállapított saját jogú nyugdíjakat érinti.

Szeretném megemlíteni, hogy a januári intézkedések körébe tartozik az úgynevezett 50 százalékos özvegyi nyugdíjaknak a második lépésben történő megemelése, hiszen ebben az évben január 1-jével már 50 százalékról 55 százalékra emelkedett ez a kiadási tétel; most 55 százalékról 60 százalékra emeljük január 1-jével.

Mindezek együttes hatására a Nyugdíj-biztosítási Alap 2007. évre tervezett nyugdíjkiadása mindösszesen 2534,4 milliárd forintot tesz ki. A nyugdíjakra fordított összeg így 179,4 milliárd forinttal, tehát 7,6 százalékkal magasabb lesz, mint a 2006. évi várható kiadás, hiszen még itt a decemberi kifizetések hátravannak, tehát ezért fogalmaztam úgy, hogy a tervezett kiadások.

A főbb ellátási csoportok tervezett összegéből a következő néhány számadatot érdemes kiemelni. A nyugdíjkiadásokból 1456,1 milliárd forint az öregségi nyugdíjakra fordítandó összeg, a különböző rokkantsági és baleseti rokkantsági nyugdíjak összege 580,1 milliárd forintot tesz ki, 309,6 milliárd forint a hozzátartozói nyugellátások tervezett összege, és a 13. havi nyugdíjak tervezett kiadása meghaladja a 188 milliárd forintot.

A januári nyugdíjemelésekről. A 2007. évben is a hatályos szabályozás szerint a nyugdíjakat, mint minden évben, január 1-jén az adott évre tervezett nettó átlagkereset-növekedés és a fogyasztóiár-növekedés átlagának megfelelő ütemben kell emelni; ez az úgynevezett svájci vagy vegyes indexálás, ahogy szoktuk még nevezni. A nettó átlagkereset-növekedés és a fogyasztói árindex tervezett mértékét minden évben a költségvetési törvény rögzíti. A benyújtott 2007. évi költségvetési törvényjavaslatban nettó keresetekre 1,7 százalékos, a fogyasztói árakra pedig 6,2 százalékos növekedési ütem szerepel. Ebből adódik a nyugdíjemelés mértéke, mely 2007-ben 4 százalék. (Közbeszólás az ellenzéki oldalról: Jó kevés!) Köszönöm a kedves figyelmeztetését, képviselőtársam. Volt az önök idejében olyan is, amikor semennyit sem emeltek. (Moraj az ellenzéki padsorokban.) Azért ez 4 százalékkal csak több a semminél!

A 2007. évi januári nyugdíjemelés várhatóan 2,7 millió főt érint, az emelésben érintett ellátások száma ennél magasabb, mintegy 3,4 millió, mivel vannak olyan személyek, akik saját jogú nyugdíjuk mellett kiegészítő ellátást és például özvegyi nyugdíjat is kapnak. Az emelés nem érinti azokat a nyugdíjasokat, akiknek a nyugdíját 2007-ben állapítják meg. Tehát ennek a 4 százalékos nyugdíjemelésnek a havi átlagösszege várhatóan 3000 forint körül alakul, így a januári emelés összességében 97 milliárd forint többletkiadással fog járni.

Itt szeretném megemlíteni a méltányossági intézkedésekre tervezett keretösszegeket. Ezek várhatóan a 2006. évben módosított előirányzat szintjén kerülnek megállapításra. Eszerint méltányossági alapon való nyugdíjemelésre 700 millió forint, méltányossági nyugdíj-megállapításra további 200 millió forint fordítható. 2007-re szerepel a benyújtott költségvetési törvényjavaslatban az egyszeri segélykeret, amelynek összege 150 millió forint.

A 2007. évi korrekciós emelésekről csak nagyon röviden. Mindenekelőtt, ahogy említést tettem róla a bevezetőmben, az úgynevezett 50 százalékos özvegyi nyugdíjaknak az esedékes 60 százalékra való emelése 220 ezer embert érint.

A másik intézkedés szerint - hiszen a múlt évben karácsony előtt törvényben fogadtuk el az ötéves korrekciós programot - a férfiaknak és a nőknek differenciált nyugdíjemelés jár. A rendes januári nyugdíjemelésen túl az 1987. december 31. előtt megállapított nyugdíjak korrekciós emelése körülbelül 594 ezer embert érint. Ezt a pontos adatot tudom prezentálni önöknek Aszódi képviselő urunk jóvoltából.

Nagyon szépen köszönöm a figyelmüket, és természetesen a Háznak elfogadásra javaslom a jövő évi költségvetést.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypárti oldalon.)




Felszólalások:  Előző  212  Következő    Ülésnap adatai