Készült: 2024.05.16.23:57:38 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

172. ülésnap (2020.11.30.), 377. felszólalás
Felszólaló Farkas Gergely (független)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:59


Felszólalások:  Előző  377  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

FARKAS GERGELY (független): Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Nem túlzás, hogy több ezer szállásadó panaszát hozom a Ház elé, most szóban, felszólalás keretében, de a mai napon írásban, írásbeli kérdés formájában is fordultam a kormányhoz, ugyanis olyan sürgős és fontos kérdésről van szó. Történt ugyanis, hogy november 10-én kormányrendelet jelent meg  tudjuk mindannyian, mi alapján , a szállásadók nem fogadhatnak turistákat, kizárólag gazdasági, üzleti vagy oktatási célból. Korábbi bejelentések, amit például miniszterelnök úr is megtett, illetve az erre vonatkozó kormányrendelet úgy szól, hogy a szállásadó helyek bevételkiesésének a 80 százalékát megtéríti az állam  hangzott a szépen hangzó ígéret. Ugyanakkor sajnos a valóság más volt, az ördög a részletekben rejlik, ahogy mondani szokták. Már csak azért is, mert az történt, hogy mindösszesen azoknak a szállásadóknak jár a foglalásuk utáni 80 százalékos kártérítés, akik foglalásaikat a Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ felületén jelentették be.

Mindez azért problémás, mert egyes, elsősorban a kisebb helyek nem ezt, hanem egy úgynevezett csökkentett vagy egyszerűsített felületet használtak az előzetes foglalásokhoz. Tették mindezt úgy, hogy ez a lehetőség számukra teljesen szabályosan rendelkezésre áll. Ugyanakkor az ő előzetes foglalásaik novemberre vonatkozóan így már nem tartoznak bele abba a körbe, amely után az állam kártérítést fizet, pedig ez ugyanolyan foglalást jelent, mint bármelyik más szállásadó foglalása vagy éppen nagy szállodalánc foglalása, csak éppen egy másik felületen tették meg, mondom, még egyszer, teljesen szabályos módon, a rendelkezésükre álló lehetőségeknek megfelelően.

Kiket érint ez a hátrányos helyzet? Ahogy említettem, elsősorban a kisebb jellegű szállásadó helyeket. Tehát nem a Mészáros Lőrinc-féle nagy szállodákat és az egyéb nagy szállodaláncokat, hanem a kis falusi turizmust vagy a néhány hellyel rendelkező szállásokat, akár egy erdei faházat, egy kis befogadóképességű házat meg hát, még egyszer mondom, a falusi turizmussal foglalkozó családokat jelenti, őket hozza kellemetlen helyzetbe ez az igazságtalan rendelkezés.

Nem túlzás, hogy sok ezer, akár, mondhatni, több tízezer ilyen szállásadó van Magyarországon, akiknek hiába voltak foglalásaik novemberben, jelen helyzet alapján, a most hatályban lévő kormányrendelet szerint semmit nem fognak kapni kártérítésként. Teljesen egyértelmű a helyzet, hogy ezen szállásadók önhibájukon kívül kerültek ilyen helyzetbe, és most büntetve vannak, ami konkrétan azt jelenti, hogy százezrektől esnek el, de nem ritka az sem, hogy milliós értékű kártérítést nem kapnak meg.

Az egyik érintett így nyilatkozott: egyeztettem az NTAK ügyfélszolgáltatóval  ez a Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ , és az ő álláspontjuk a problémára vonatkozóan az, hogy a csökkentett mód, ahol ők bejelentették a foglalásaikat, amit kisméretű turisztikai vállalkozások, adószámos magánszemélyek érdekében hoztak létre, szabadon választható. Vagyis a felelősséget a felhasználókra terhelik, miközben ez nem volt előre elvárható tőlük, hogy nekik nem ezen a felületen kellene a foglalásaikat bejelenteni.

A helyzet azért is súlyos, nem meglepő módon, mert az idei év a vírushelyzet miatt nagyon rossz volt az idegenforgalom számára, a nyári néhány hónapot leszámítva nagyon visszaesett a turisták, a szálláshelyfoglalók száma. Így aztán nem csoda, hogy mennyire rossz helyzetben vannak ezek a családok vagy kisebb szálláshelyek. És ha ezt a kártérítést sem fogják megkapni, ez még inkább rosszabb helyzetbe fogja őket hozni. Ráadásul ez egy diszkrimináció, hisz, mondom még egyszer, a nagyobbak megkapják, míg a kisebb szállásadó helyek nem jutnak hozzá a nekik jogosan járó kártérítéshez.

A megoldás érdekében az érintettek az alábbi lépéseket tették már: petíciót indítottak, hátha ezzel el tudnak érni valamit. A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara turizmusért felelős alelnöke, Horváth Vilmos is megkereste a Magyar Turisztikai Ügynökséget, hogy jelezze a diszkriminatív szabályozást, és kérje a támogatás kiterjesztését ezekre a kisebb szállásadó helyekre. Ugyanakkor emellett a média nyilvánosságát kihasználva próbálják elérni ezek a szállásadók, hogy változás történjen. És említettem, hogy jómagam is írásbeli kérdéssel fordultam az illetékes minisztériumhoz a mostani felszólalásom mellett.

Mindezek fényében bízom benne, hogy a kormány a lehető leghamarabb belátja a hibáját, és korrigálja ezt az egész helyzetet, amely igazságtalanul zárná ki a kisebb szállásadókat a kártérítésből, és végső soron, bízom benne, ők is meg fogják kapni a nekik jogosan járó kártérítést. Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a Jobbik soraiból.)




Felszólalások:  Előző  377  Következő    Ülésnap adatai