Készült: 2024.09.22.19:21:24 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

214. ülésnap (2009.05.26.), 46. felszólalás
Felszólaló Dr. Avarkeszi Dezső (MSZP)
Beosztás igazságügyi és rendészeti minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 9:53


Felszólalások:  Előző  46  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. AVARKESZI DEZSŐ igazságügyi és rendészeti minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Kedves Képviselőtársaim! Az önök előtt fekvő törvényjavaslat mind az egyes bizottságokban, mind az általános vita eddigi részében, úgy tűnik, nagy érdeklődést váltott ki, és szerencsére sok észrevételt kaptunk mind a kormánypárti, mind az ellenzéki oldalról. Azért mondom, hogy szerencsére, mert lesznek olyan javaslatok, amelyeket valószínűleg a kormány is támogatni tud, és amely javaslatok megítélésünk szerint tovább erősítik a törvényjavaslat által elérni kívánt társadalmi és szakmai célkitűzéseket. Számos nagyon színvonalas, gondolatgazdag hozzászólás hangzott el a mai napon és az előző alkalommal is.

(11.40)

Természetesen bírálatok is megfogalmazódtak elsősorban az elmúlt ülésen ellenzéki képviselőtársaink részéről. Azt én is szeretném előrebocsátani, amit kétperces hozzászólásában Bókay képviselőtársam elmondott, hogy a statisztikai adatok sem hosszú távon, sem az elmúlt időszakra nem támasztják alá azt a vélekedést, hogy Magyarországon romlott volna, pláne nem azt, hogy jelentősen romlott volna a közbiztonság. Hiszen akár az előző tíz évet vizsgáljuk, abból is az derül ki, hogy a legtöbb bűncselekményfajtában csökkent az elkövetések száma, és ha az idei első negyedévet vizsgáljuk, itt is egy jelentős csökkenés volt a bűncselekményekben.

Néhány kategóriában, el kell ismerni, stagnált vagy romlott a helyzet, ezekre fokozottan akarunk figyelni. Nem véletlen, hogy ezzel a törvényjavaslattal egy időben más törvényjavaslatokat is benyújtottunk, többek között a büntető törvénykönyv módosítására, illetve a büntetőeljárási törvény módosítására is nyújtottunk be javaslatot. Az valóban így van, hogy ettől részben független az emberek biztonságérzete, de itt meg arra szeretném felhívni a figyelmet, hogy nemcsak a médiának, hanem a politikának is nagy felelőssége van abban, hogy egy ilyen romló biztonságérzetet tovább gerjeszt, vagy eláll az ilyen szándékoktól.

Szeretnék reagálni azokra a kritikai észrevételekre is, amik elhangzottak. Lázár János képviselő úr a honvédelmi és rendészeti bizottság kisebbségi véleményének előadójaként és a Fidesz vezérszónokaként is felszólalt, és két nagyon fontos kritikát fogalmazott meg. Az egyik szerint elhibázott a törvényjavaslat koncepciója, mert a rendőrség megerősítése helyett nem állami szereplőkre, illetve az önkormányzati és a civil szektorra helyezi a közbiztonság és a közrend védelmének felelősségét. A másik észrevétel lényege pedig az volt, hogy a különböző önkormányzatok anyagi lehetőségeik függvényében különbözőképpen tudják segíteni a közbiztonság megerősítését.

Ahogy ezt az expozémban is elmondtam, a közbiztonság és a közrend védelmét, fenntartását elsődlegesen és alapvetően a rendőrség látja el, és ezen nem változtat majd a javaslat elfogadása. Teljesen egyetértek Gál Zoltán képviselő úrral, aki elmondta azt, hogy a biztonságot mint társadalmi terméket kell erősíteni, és egyfajta hálót kell kiépíteni a különböző szervek, szervezetek együttműködésének rendszerében. És ennek a hálónak a középpontjába kell helyezni a rendőrséget, amely koordinálni tudja ezt a tevékenységet. Nem ennek a törvényjavaslatnak a célja, hogy megerősítse a rendőrséget, sokkal inkább, hogy ezt az együttműködést erősítse, hogy optimális szolgálatszervezéssel, az egyes együttműködő szervek közötti koordinációval és információáramoltatással szélesebb körű és hatékonyabb részvételt tegyen lehetővé a közbiztonság védelme érdekében.

Semmiképpen nem tartjuk tehát pótcselekvésnek ezt a törvényjavaslatot, mint ahogy ez a vitában elhangzott, hanem inkább kiegészítő cselekvésnek, és ezt nagyon nagy különbségnek tartom. A rendőrség megerősítésére eddig is számos intézkedést tett a kormány. Gál Zoltán képviselő úr is utalt erre vezérszónoki hozzászólásában. De szeretnék utalni például a másik, az előbb már általam említett törvényjavaslatra, a büntető törvénykönyv módosítására, ahol például szigorítani kívánjuk a rendőrök ellen elkövetett bűncselekmények büntetési tételét.

Lázár képviselő úr másik észrevételével kapcsolatban azt szeretném elmondani, hogy az tény, hogy azok az önkormányzatok, amelyeknek nagyobbak az anyagi lehetőségeik, jobban tudják segíteni a helyi közbiztonság megerősítését, de nagy valószínűséggel méreteiknél fogva éppen ott van a legnagyobb szükség is erre. Ezzel összefüggésben elhangzott az, hogy a kistérségeknek nincsenek lehetőségeik. Örömmel hallottam most Hörcsik képviselő úrtól, hogy az ő kistérségük milyen módon segíti már ezt a tevékenységet. Erre a jogszabályi lehetőségek jelenleg is megvannak. Felhívnám arra a figyelmet, hogy például a fegyveres biztonsági őrségről, a természetvédelmi és a mezei őrszolgálatról szóló törvény vagy a közterület-felügyeletről szóló törvény ma is lehetőséget ad arra, hogy több települési önkormányzat közös őrszolgálatot vagy közös közterület-felügyeletet társulásos formában működtessen.

A kormány természetesen támogatni tud minden olyan javaslatot, amely a közbiztonság védelmében és fenntartásban közreműködő szervek megerősítését szolgálja. Az egyes módosító indítványokat nyilván meg fogjuk vizsgálni. Abban biztos vagyok, hogy olyan módosító javaslatot nem fogunk tudni támogatni, hogy például a polgárőröket lőfegyverrel lehessen ellátni, vagy az egyébként jogosan birtokában lévő lőfegyvert az őrszolgálat során használni tudja. Ez sokkal nagyobb biztonsági kockázatot jelentene, mint amennyi pozitív előnnyel járna. Attól tartok, arra sem lesz lehetőség, hogy a rendőrség belső információs hálózatát használni tudják a polgárőrök. De azt meg kell vizsgálni, hogy milyen eszközökkel lehet legjobban segíteni ezt az együttműködést, adott esetben nyilván az együttműködési megállapodásokban ezekre ki kell térni.

Ha már az eszközök szóba kerültek, Lázár képviselő úr és Gál képviselő úr is felvetette mint az egyik problémás kérdést, a közterület-felügyelőknek azt a lehetőségét, hogy kizárólag önvédelmi célra maguknál tartsanak gumibotot. Ez valóban az egyik legvitatottabb kérdése a törvényjavaslatnak. Meg fogjuk vizsgálni azt, hogy a kormány ezzel kapcsolatban milyen megoldást tud támogatni.

Felmerült az, hogy egyáltalán szükség van-e ilyenre. Azért azt szeretném elmondani, hogy például ez a bűncselekményfajta az, ahol legnagyobb sajnálatunkra jelentős emelkedés volt, hiszen a hivatalos személy elleni erőszakos bűncselekmények száma 119 százalékkal növekedett az elmúlt időszakban. Ez olyan figyelmeztető adat, hogy nagyon óvatosan kell megtalálnunk a lehető legjobb megoldásokat.

Köszönöm szépen képviselőtársaimnak a törvényjavaslattal kapcsolatos hozzászólását. Szeretném kiemelni Pál Béla képviselő úrnak a sporttörvény módosításával kapcsolatos nagyon értékes észrevételeit. Nyilván megvizsgáljuk majd az ezzel kapcsolatos bizottsági indítványokat.

Még egyszer köszönöm a vitában való nagyon értékes részvételt, és köszönöm figyelmüket. (Taps.)




Felszólalások:  Előző  46  Következő    Ülésnap adatai