Készült: 2024.09.20.15:48:24 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

12. ülésnap (2010.06.07.),  91-98. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:08


Felszólalások:   83-90   91-98   99-108      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Z. Kárpát Dániel, a Jobbik képviselője, kérdést kíván feltenni a közigazgatási és igazságügyi miniszternek: "Mikor kívánják korlátozni a volt kommunista funkcionáriusok közéletben való aktív szerepvállalását?" címmel.

Miniszter úr halaszthatatlan közfeladata ellátása miatt válaszadásra Rétvári Bence államtitkár urat jelölte ki.

Kérdezem képviselő urat, hogy elfogadja-e a válaszadó személyét, vagy a miniszter úrtól személyesen kéri a választ. (Z. Kárpát Dániel: Tisztelt elnök úr, köszönettel elfogadom.)

Öné a szó, képviselő úr.

(15.30)

Z. KÁRPÁT DÁNIEL (Jobbik): Köszönöm szépen. A jobbik felvetésének alapja, hogy több környező ország mellett most már Románia is túl van azon a jogszabályi változáson, amely alapján a volt kommunista rendszer kiszolgálóit, funkcionáriusait, haszonélvezőit szó szerint és egyenesen kitiltja a közéletből, a jelenlegi szabályozás szerint mintegy ötéves kitiltás időtartama erejéig, amely természetesen meghosszabbítható a későbbiekben.

A kérdésünk lényege az, hogy a kormányzat tervezi-e hazánkban hasonló intézkedés bevezetését, azon örömteli eredményekre számítván, hogy kicsit megritkulnak a parlamenti padsorok, és talán a közélet is kissé tisztábbá válik. A román törvény hatálya alá tartozik mind a volt kommunista párt összes tisztségviselője, a régi KISZ-vezetők, de ezen szervezetek fizetett alkalmazottai és aktivistái is, tehát mindenki, aki szó szerint és bizonyíthatóan haszonélvezője volt ennek a rendszernek.

Magyarországon mi nem szeretnénk, ha csak ilyen gesztusértékű szabályozás születne, tehát minden létező funkcionáriusra, közszereplőre ki kívánnánk terjeszteni egy hasonló döntést. Ugyanakkor ezzel az intézkedéssel előre szeretnénk elriasztani a kommunizmus összes további haszonélvezőjét, volt funkcionáriusát attól, hogy a jövőben részt vegyen Magyarországnak akár közigazgatásában, akár közszereplőként a vezetésében.

Tehát célunk és kérdésünk, hogy mennyire tudnak azonosulni ezzel a céllal, hogy e tekintetben ne lehessen a volt kommunista rendszer kiszolgálója, haszonélvezője parlamenti, önkormányzati képviselő, állami hivatalnok, mindemellett ne indulhasson választásokon. Úgy érezzük, hogy nem lehet megspórolni ezt a lépést. Önök nemhogy forradalomról, de még rendszerváltásról sem beszélhetnek addig, amíg ezt nem tettük meg, és ennek nem jártunk a végére. Minimumkövetelmény lehet az, hogy legalábbis egy olyan bizottság jöjjön létre, amely előtt az összes volt funkcionáriusnak, vezetőnek nyilatkoznia kelljen múltbeli érintettségéről. Megelégszünk azzal is, ha ezt csak akkor hozzák nyilvánosságra, ha közszereplést, közfeladatot vállalnak el (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), de tegyenek végre valamit ebben az ügyben, hiszen 20 év alatt erre nem került sor, ebben a felelősség elvitathatatlan. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Megadom a szót Rétvári Bence államtitkár úrnak.

DR. RÉTVÁRI BENCE közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! A kormány hozzáállása ehhez az egész témakörhöz kapcsolódóan teljesen egyértelmű, hiszen már elfogadtuk a büntető törvénykönyvnek azt a módosítását, mely helyre tette pontosan a kommunizmus rémtetteinek a tagadását, hiszen ugyanúgy, ahogy a holokauszt rémtetteit, aki tagadja, bűncselekményt követ el, ugyanígy a kommunizmusnál is ezt a szabályt vezettük be. Nincs többé kettős mérce Magyarországon, ugyanúgy kell ítélni mind a két diktatúrát.

Amit ön feszeget, az húszéves kérdés, és valóban jobb lett volna, ha ezt 1989-90-ben rendezik. Ennek a kérdésnek a tisztázása azóta sem történt meg, sem pró, sem kontra nem hangzott el végső érv. Ugyanakkor mégiscsak fura volt nekem öntől hallani, az ön frakciójának képviselőjétől ezeket a szavakat. Hiszen azért a Jobbik frakciója sem mentes hasonlóktól. Ha ön azt követeli meg a kormánypárttól, hogy terjesszen be olyan törvényjavaslatokat, amelyek az egész parlamentből kitiltják azokat, akik a volt kommunista állampárt funkcionáriusai voltak, talán érdemes lenne először a felszólaló frakciójának a saját háza táján körbenézni. Hiszen Nyikos László, a költségvetési bizottság elnöke az MSZMP-nek 1989-ig tagja volt. Korondi Miklós, az önkormányzati bizottság tagja a saját parlamenti önéletrajza szerint '82-től '87-ig tagja volt az MSZMP-nek. (Közbeszólás az MSZP padsoraiból: Hoppá!)

Furcsállom, hogy a Jobbik alapszabályában, ha jól tudom, nincs olyan tiltó rendelkezés (Közbeszólás a Jobbik soraiból), amely az MSZMP tagjait kitiltaná a Jobbik soraiból. Szintén az önök egyik tisztségviselője, Tóth Sándor, kecskeméti Jobbik-elnök azt mondta, hogy 20 évvel a rendszerváltás után elhanyagolható kérdés, hogy ki volt a kommunista pártnak tagja és ki nem, a lényeg, hogy legyőzzük az MSZP-SZDSZ-t. Szintén - úgy látom, Kecskeméten vannak önöknél ilyen hangok - Wolfárt Mária, az ottani Jobbik-szóvivő azt mondta, hogy a 800 ezer párttag többsége becsületes, jó szándékú ember volt, ő maga pedig azért nem lépett ki anno az MSZMP-ből, mert az kellemetlen következményekkel járt volna számára.

Úgy gondolom, akkor hiteles egy ilyen felvetés egy párt részéről - amely egyébként egy nagyon érzékeny és fontos témát feszeget -, hogyha először a saját soraiban ilyesfajta előírásokat be is tartat. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) Szerintem utána lehet a parlament elé állni ezzel a javaslattal.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)

ELNÖK: Viszontválaszra megadom a szót a képviselő úrnak.

Z. KÁRPÁT DÁNIEL (Jobbik): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Az elkent válasz minősített esetével találkozhattunk jelen esetben. 1989-re visszatérve, én akkor 10 éves voltam, teljes joggal kérem önökön számon azt, hogy miért nem tettek semmit ez ügyben.

Ha a funkcionáriusokról beszélünk, körülnézhet a Jobbik-frakcióban, egyetlen volt kommunista funkcionáriust nem talál ezekben a körökben. Nézzenek körül ugyanakkor egyéb padsorokban, egyéb frakciókban, érdemes lenne.

Nem akarom a neveket sorolni, hiszen önök ezt nálam sokkal jobban ismerik. Funkcionáriusokról beszélünk és arról, hogy kik vállaltak tevékeny, aktív szerepet az előző rendszerben, kik voltak ennek haszonélvezői, és kik viszik tovább ezt az örökséget.

Az iménti szavazás egyébként azt bizonyítja, hogy nemcsak a rendszerváltás maradt el, hanem a forradalom is. Kérem, hogy annak fényében értékelje az általam elmondottakat, hogy kik voltak a funkcionáriusai, a működtetői ennek a rendszernek, kik álltak a futószalag mellett, és kik voltak a haszonélvezői. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Viszontválasz illeti meg az államtitkár urat.

DR. RÉTVÁRI BENCE közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Azt is megtudtam, hogy egyidősek vagyunk ezek szerint a képviselő úrral, hiszen én is 10 éves voltam a rendszerváltáskor.

Abban teljesen egyetértünk, hogy mindazok, akik a maguk hatalmát ebben az erkölcstelen rendszerben alapozták meg, és ezt átmentették a következő rendszerbe, az teljesen erkölcstelen és vállalhatatlan lépés, és valóban, ez ellen nekünk fel kell lépnünk, hogy a spontán privatizációban vagy máshol szerzett vagyonok legalább társadalmi megvetés tárgyát képezzék.

Az ön által felvetett javaslatoknak - mivel alkotmányos kérdést érintenek - a következő két évben biztosan lesz feladata, hogy előkerüljön, hiszen a közhivatal-viselési szabadság most az alkotmányban rögzített szabadság. Hogyha az önök javaslata szerint korlátozni akarjuk a közhivatal-viselést azokkal szemben, akik mondjuk, az Állami Számvevőszék elődjénél vagy az APEH elődjénél viseltek fontos szerepet az előző rendszerben, ha önöknek valós az erre vonatkozó szándéka, akkor nyilvánvalóan az új alkotmány előkészítésénél, ahol önöknek is lesz delegáltja, az új alkotmány szövegébe a közhivatal-viselési szabadság korlátozását be tudják terjeszteni. De kérem, akkor előzetesen vállalják ennek a következményeit is a frakción belül.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)




Felszólalások:   83-90   91-98   99-108      Ülésnap adatai