Készült: 2024.09.20.21:07:46 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

167. ülésnap (2004.09.27.), 246. felszólalás
Felszólaló Dr. Dobó László (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:18


Felszólalások:  Előző  246  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DOBÓ LÁSZLÓ (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Napirend utáni fölszólalásomban Szeged egészségügyével szeretnék foglalkozni. Tudni kell azt, hogy Szegeden párhuzamosan működik az egészségügyben mind a Szegedi Tudományegyetem, mely tudományegyetem jellegéből is fakadóan meglehetősen magas színvonalon látja el az orvoslást, és emellett nyilvánvalóan - mint megyei jogú város, többek között a Csongrád megyei önkormányzattal együtt is - az önkormányzat fönntart egészségügyi intézményeket mind járóbeteg-ellátásra, mind pedig kórházi ápolásban részesülőknek.

Szegeden két kórház van, az 1-es, illetve a 2-es kórház. Az utóbbi időben Szeged város polgármestere, Botka László több sajtónyilatkozatban mindenfajta önkormányzati, közgyűlési, bizottsági döntés, hatástanulmány, háttértanulmányok, egyeztetések nélkül bejelentette, hogy a gyermekkórházat üzemeltetésre átadja a Szegedi Tudományegyetemnek. Sőt, ma már azt is nyílt titokként kezelik a városban, elsősorban orvosi körökben, hogy a szegedi teljes egészségügyi vertikumot, ami érinti a másik két kórházat is, szintén a tudományegyetem üzemeltetésébe, kezelésébe, fenntartásába kívánja átadni az önkormányzat; szeretném hozzátenni: mindezt úgy, hogy semmifajta felmérés, hatástanulmány, egyeztetés akár a szakszervezetekkel, akár az orvosokkal nem történt ebben az ügyben. Ez már csak azért is érdekes, mert köztudott, hogy Szegeden közel kétmilliárd forintos beruházást fog végrehajtani az önkormányzat az állam segítségével a 2-es kórház épületében, mely egy elnyert támogatás, és ha minden igaz, már ebben az évben elkezdődik.

Az én kérdésem az lenne, tisztelt képviselőtársaim - és nagyon örülök, hogy a minisztérium részéről a teremben tartózkodik a politikai államtitkár asszony -, hogy történt-e például az Egészségügyi Minisztériummal bármifajta egyeztetés a szegedi egészségügyi vertikum átadása tekintetében, mely ebben a formában a tudományegyetemhez átkerülne. Ez már csak azért is érdekes, mert nyilván itt nemcsak az egészségügyben dolgozókról, hanem mindazon ingatlanokról, illetve eszközökről szó van, mely jelen pillanatban az önkormányzat tulajdonát képezi, különös tekintettel erre a közel kétmilliárd forintos beruházásra is.

Meg szeretném kérdezni azt, hogy bármilyen fajta egyeztetésen túl van-e bármilyen irányelve, iránymutatása, elképzelése magának a minisztériumnak, hogy mi van abban az esetben, amikor egy ilyen jelentős, több milliárdos, azt kell mondanom, eszközértékét, ingatlant és magát az egészségügyi szolgáltatást is figyelembe véve tízmilliárdos stratégiai váltás esetén, mondjuk, egy önkormányzati tulajdonú és fenntartású egészségügyi vertikum átkerül a tudományegyetemi szférába. Mérték-e fel annak a lehetőségét, hogy abban az esetben, ha ezen egészségügyi szolgáltatások átkerülnek egy egyébként a felsőoktatási törvény hatálya alá tartozó, a felsőoktatási törvény szerint működő intézményhez, mint adott esetben egy tudományegyetem, az milyen módon és milyen körülmények között - különös tekintettel a felsőoktatási törvény folyamatban lévő módosításaira - segíti elő az egészségügy privatizációját vagy az egészségügyi szolgáltatások kiszemezgetését?

Szeretném felhívni a figyelmet arra, hogy az elmúlt időszakban Szegeden például megtörtént az érintett intézményekben az étkeztetés privatizálása. Tehát nem egy olyan folyamatról beszélünk, mely során kizárólag az egészségügyi szolgáltatás struktúraváltásáról, illetve üzemeltetőjének struktúraváltásáról lenne szó, hanem itt már egyes szolgáltatások magántulajdonba adásáról is szó van. A napokban fog megjelenni az a közbeszerzési pályázat, mely például az étkeztetés privatizálásáról szól.

Tehát összegezve, államtitkár asszony, azt szeretném megkérdezni öntől, arra várok választ, hogy történt-e egyeztetés a minisztériumban. A tudományegyetem, illetve az önkormányzat megkereste-e önöket ezzel kapcsolatban? Van-e bármifajta elképzelésük arra, hogy egy ilyen lényeges eszköz, illetve szolgáltatás átadásánál mi fog történni az alkalmazottakkal, ápoló személyzettel, orvosokkal, eszközökkel, gyógyászati eszközökkel, ingatlanokkal? Ki fog annak a fejlesztéséről gondolkodni, ki fog azzal kapcsolatban elszámolni? Az önkormányzat milyen mértékben fogja tudni majd így az alapvető feladatait ellátni, illetve az önként vállalt feladatait is - az egészségügyi szolgáltatás felső szintjére gondolok -, továbbá az egyetem milyen forrásokból tudja majd ezt megoldani?

Bizonyára nem kell önnek elmondani, hogy a Szegedi Tudományegyetemnél, a klinikánál jelen pillanatban sztrájkkészültség van, volt már egy sztrájk, most is erre készülnek. Jelen pillanatban WC-papírt kell bevinniük a betegeknek ahhoz a klinika területére, hogy ilyen alapvető egészségügyi... - nem szolgáltatást, de meg tudjanak oldani.

Várom megtisztelő válaszát. (Taps a Fidesz padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  246  Következő    Ülésnap adatai