Készült: 2024.04.28.00:51:15 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

212. ülésnap, 56. felszólalás
Felszólaló Dr. Vojnik Mária (MSZP)
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Beosztás egészségügyi minisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás ideje 4:12

Felszólalások:  <<  56  >>    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VOJNIK MÁRIA egészségügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm, elnök asszony. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! A közgyógyellátási rendszer átalakítása arra szolgál, hogy a szociális helyzetük és egészségi állapotuk miatt rászorulók térítésmentesen jussanak hozzá gyógyszereikhez, gyógyászati segédeszközükhöz. A közgyógyellátás rendszere tehát egyszer egy egészségpolitikai cél megvalósítása, másfelől - és talán ezt kellett volna az első helyre mondanom - a szociális biztonsági rendszer egyik alappillére.

A közgyógyellátás változó tartalommal több mint harminc éve része a szociális és egészségügyi ellátórendszernek, és a kilencvenes évek óta gyakorlatilag változatlan feltételek között működik. Az elmúlt időben egyre rugalmatlanabbá vált, a gyógyszerkör szűkült, és a betegek egyre kevésbé jutottak hozzá a betegségük által indokolt gyógyszerekhez.

Az átalakítás menete, amelyről képviselő úr kérdez, a következő. 2006-2007 során a közgyógyellátási igazolvánnyal rendelkezők teljes körű felülvizsgálata történik meg, ennek keretében az igazolványcsere is. Az új igazolványok lennének arra hivatottak, hogy a rendszer áttekinthetőségét javítsák, és a rászorulók számára biztosítsák, hogy külön utánajárás nélkül jussanak hozzá az e szociális biztonsági rendszer nyújtotta lehetőségekhez. Az új igazolványok kiadásának megtörténtével párhuzamosan a gyógyszertárak és az egészségbiztosító között egy folyamatos, azonnali kapcsolat lépne életbe, hogy az új közgyógyellátási rendszert folyamatosan tudjuk követni, monitorozni.

Elengedhetetlen része az új rendszernek, hogy minden beteg esetében személyre szabott, betegséghez igazodó keretet tudjunk megállapítani. E gyógyszerkeret keretében a közgyógyellátottak krónikus betegségeihez szakmai szabályok szerint elsőként választandó, lehetőleg generikus, alacsonyabb napi költségű terápiás készítmények legyenek alkalmazhatók. A közgyógyellátási rendszerben egy havi keretösszeg terhére a társadalombiztosítás által támogatott gyógyszerkészítményeket vehetnék meg a betegek, a rászorulók. Ennek az lenne az eredménye, hogy a most alig 705 készítmény helyett a társadalombiztosítás által támogatott több mint 5200 készítményből választhatna orvos és beteg a szükségletei szerint. És végül, mivel az egyéni keret kizárólag a krónikus megbetegedések kezelésére használható fel, a rendszer egy külön meghatározott, úgynevezett szabad keret bevezetésével lehetővé tenné eseti, akut megbetegedések esetében is a gyógyszerek önrészének a kiváltását ezzel a közgyógyellátási rendszerrel.

A koncepciót szakmai és civil szervezetek széles körével vitattuk meg, beszéltük meg. Jelentem az Országgyűlésnek és képviselő úrnak, hogy a koncepcionális kérdéseket tekintve a nagy érdek-képviseleti szervek és a betegszervezetek támogatják a kormány elképzelését. Az új rendszer több lépcsőben, szakaszosan lép majd életbe.

Végezetül szeretném hangsúlyozni, hogy a szándékunk, a kormány szándéka kifejezetten arra irányul, hogy korszerű gyógyszerekkel azok számára nyújtsunk segítséget, akik a társadalombiztosítás által támogatott gyógyszerek és gyógyászati segédeszközök körében az önrész kiváltásában is hiányt szenvednek, és ezért nekik segítenénk e korszerű terápia megszerzéséhez.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Felszólalások:  <<  56  >>    Ülésnap adatai