Készült: 2024.04.28.10:32:16 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

25. ülésnap (2010.07.13.), 233. felszólalás
Felszólaló Dr. Bárándy Gergely (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:01


Felszólalások:  Előző  233  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. BÁRÁNDY GERGELY (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! Nem kívánom megismételni mindazokat az érveket, amelyeket frakcióm tagjai és más frakciók tagjai is megtettek. Utalás szintjén arra, hogy mi módon vérzik ezer sebből ez a javaslat, lehet arra hivatkozni, hogy nincs olyan uniós ország - legalábbis Répássy államtitkár úr a bizottsági meghallgatás során többszöri kérdés után sem tudott ilyet találni, két különböző napon tartott meghallgatása során sem -, amelyben ilyen megoldás szerepelne. Éppen ezért sorolt magyar példákat arra, hogy hol milyen kizárási szabályok léteznek, csak azt felejtette el hozzátenni, hogy a felsorolásban egyetlenegy olyan elem sem szerepel, amelyik népképviseleti szerv lenne, tehát a példa mindenképpen rossz volt.

Másrészt utalnék arra, hogy - ahogy már szintén sokan megfogalmazták - egyfajta kollektív felejtés vélelmét állítja fel a jogalkotó, illetve az előterjesztő szeretné, ha a jogalkotó ezt megtenné - egyelőre még itt tartunk, és remélem, ennél nem is megyünk tovább -, hogy három év, öt év múlva a titkosszolga elfelejti az információt. Természetesen arról híresek, hogy olyan embereket válogatnak ebbe a testületbe, akik könnyen felejtenek. Ugye ezt önök sem gondolják komolyan, tisztelt előterjesztők?

A harmadik olyan igazán problémás pont, amit szintén csak az említés szintjén mondanék - ez is elhangzott már a vitában -, hogy miért csak a rendőrségre vagy a honvédség hivatásos állományú tagjaira vonatkozik ez a jogszabály. Hadd kérdezzem meg, hogy mennyivel fűződik kevesebb érdek az igazságszolgáltatás pártatlanságához: az ügyészekre és a bírákra vajon miért nem terjed ki ez a javaslat? A közigazgatásban dolgozó tisztségviselőkre, alkalmazottakra vajon miért nem terjed ki ez a javaslat? Őszintén remélem, hogy az előterjesztő képviselője választ fog adni erre majd a vita lezárását követően. Mert én úgy gondolom, az, hogy valaki egy fontos közigazgatási eljárásban hogyan dönt - pártatlanul-e vagy sem -, épp olyan fontos, mint hogy egy rendőrségi eljárásban hogyan dönt. Azt gondolom, vélelmezhetően egy kicsit fontosabb az, hogy egy bíró vagy egy ügyész milyen módon dönt. Rájuk vajon miért nem terjed ki? Azt hiszem, nem az a megoldás, hogy rájuk is ki kell terjeszteni, hanem az, hogy az előttünk fekvő javaslatot visszavonja az előterjesztő.

Sokan említették már meg, hogy vajon miért csökkent az ötéves időtartam három évre. Természetesen én is beszélhetnék erről hosszan, de mi egy más megoldást választottunk képviselőtársammal. Úgy gondoljuk, hogy az ötéves időtartam - bármit is mond az előterjesztő, hogy mi volt ennek a változásnak az oka - azért csökkent háromra, mert ez az önök képviselőjét, Borkai Zsoltot érintette hátrányosan. Erről szól a történet és nem másról. Úgy hiszem, ha már ez az egyetlen oka az időtartam csökkenésének, a kollektív felejtés öt évről három évre történő módosításának, akkor egyszerűbben is megoldhatjuk ezt a problémát. Ezért az előttünk fekvő javaslathoz képviselőtársammal - nagyon pontosan hivatkozva a rendészeti bizottság mindkét ülésén elhangzottakra - egy módosító javaslatot nyújtunk be, amely szerint az ötéves időtartam maradjon meg, kivéve a Győr megyei jogú város polgármesteri tisztjéért indulókat. Ott változhatna ez három évre. Úgy hiszem, hogy ha már a jogalkotói szándéknál tartunk, akkor ez pontosabban fejezi ki a jogalkotói szándékot. S mielőtt azzal vádolnának minket tisztelt kormánypárti képviselőtársaim, hogy az Országgyűlés munkájából viccet csinálunk, hát nem, önök csinálnak viccet az Országgyűlés munkájából, méghozzá nagyon rossz viccet. Mi a módosító javaslatunkkal mindössze annyit teszünk, hogy a valós előterjesztői szándékot foglaljuk dokumentumba, és ezt tárjuk az Országgyűlés elé. Őszintén remélem, hogy a módosító javaslatunk benyújtása talán önöket is jobb belátásra bírja, talán sikerül a kimondott szón felül egy dokumentummal is elősegítenünk azt, hogy ráébredjenek arra tisztelt kormánypárti képviselőtársaim, micsoda abszurd magatartás az, amit önök most tanúsítanak. Önmagában a javaslat is, de az öt évről három évre történő módosítás minden bizonnyal. Úgy hiszem, hogy ez visszaélés az országgyűlési képviselői helyzetükkel, visszaélés azzal a bizalommal, amit önök Magyarország választópolgáraitól kaptak. Úgy hiszem, hogy ezt ellenzéki képviselőként minden eszközzel ki kell nyilvánítanunk és tudatnunk kell.

Őszintén remélem, tisztelt képviselőtársaim, hogy a módosító javaslatunk abszurditása rávilágít majd az eredeti javaslat még nagyobb abszurditására, és meggondolják, hogy az eredeti előterjesztést visszavonják.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  233  Következő    Ülésnap adatai